Popüler Konu 2024 Ekim Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    219
Arkadaşlarım tetanoz aşısından sonra bebek hareketlerinde azalma yaşadınız mı sonradan düzeldi mi yasadiysaniz da ... Bu gün bir doz oldum ama hareketli bebeği nerdeyse hiç hissetmiyorum canım sıkıldı 😔
Bende olmamıştı ama 22.haftada falan yaptırmıştım galiba.
Tatlı bir şeyler yiyip sol tarafınıza uzanın. Hareket etmesi lazım öyle.

kızlaarr 31+0. haftamdan herkese selam :KK15:@ssver bilir, takıntılıyım :KK66: Allah'ım 37'leri 38'leri görmeyi nasip et bana ve buradaki tüm kardeşlerime :anneadayı: ayhh şekerim, benim bebek erken gelmişti 38+6'da falan diyenleri toplayıp ajdar dinlettiğim bir oda istiyorum :KK53:

azıcık dert yanasım geldi. kvalide şimdiden inşallah çok sütün olur falan diyor, yaw dur kadın önce bir doğsun da sağlıkla bakarız. ben de dedim ki, yani evet ama olmazsa da olmaz kendimi gerip gelecek sütü de kesmiyim en kötü mama falan var artık dedim. ay yok öyle deme süt olsun diyor :KK53: bir de benim için mahremiyet çok önemlidir, gelip böyle bebenin ağzına meme dayamaya çalışabilir gibi bir vibe alıyorum Allah kerim :))

gebelik şekerim çok erken tespit edilmişti 21 hafta gibi, 2.5 aydır sağlıklı beslenmekten içim çıktı, çavdar ekmekten nefret ediyorum. geçen gün et yerken ağlamaya başladım, ben börek çörek özledim diye. bir yandan da diyorum ki kızım et yiyorsun nankörlük etme. var mı böyle tuhaf şeylere ağlamanız sizin de? sanırım sinirler laçkalaştı :halay:

şeker yükleme yapmamıştım bu arada, bebik önden gidince tokluk şekeri bakmıştık 168 çıkınca diyabet var olarak kabul edicez demişti doktorum. haftada 2-3 ölçüm yapıyorum. açlıklarım zaten çok iyiydi, hep 75-80 gibi. toklukta da max 110 görüyorum arkadaşlar, hatta 90-100 gördüğüm de oluyor. alet mi bozuk dedim eşime baktık, benden yüksek çıktı :)) kalibrasyon yaptık hatasız çıktı. arada kaçamak yapsam mı biraz valla psikolojim bozuldu yaw. kahvaltıda az bir şey bal falan yedim yükselmedi mesela, çok şükür :kk77:
Geçen eltim: "Benim oğlum biraz erken doğdu." dedi. Kaçıncı haftada doğduğunu sorunca: "39+4" dedi 😅 Herhalde bazıları 40'tan önceyi erken doğum sayıyor. Biz 37-38'leri görelim de inşallah varsın onların erken dediği bir hafta olsun😅
Takıntı konusunda aynıyız zaten. Hatta doktorum nst için çağıracaktı bir hafta önce. "Sen zaten haftaya gelirsin." dedi. 🥲 Bebişin hafta hafta ultrason fotoğrafları var ama kontrolden döndükten 3 gün sonra tedirgin olmaya başlıyorum bile. Galiba ileride doğduklarında da aynı takıntılı hâlimiz devam edecek😅 Allah onları korusun❤️
Benim kayınvalide de aynı hatta gebelik hormonları da eklenince bir miktar sinirimi bozuyor. Geçen gün misafir olarak geldiler. Resmen sağı solu gezip evin tozunu araştırdı. Bayağı da söylendi. "Anneciğim kasılmalarım çok oluyor, gebeliğim riskli ve bu yüzden koltukların altını silemiyorum." diyorum: "Risk, misk yok. Risk sadece ilk üç ay olur." diyor😅 Üstelik aramış, eşime de söylenmiş. Ne diyebilirim ki Allah yardımcımız olsun.
Sağlıklı beslenme konusunda çok iyi yapıyorsun. Gebeliğin başından beri canım kakaolu mısır gevreği istiyor. Her gün bir kâse götürüyorum. Çikolata da yiyorum sürekli. Hem vicdan azabı hissediyorum hem de engel olamıyorum kendime🥲 En iyisini yapıyorsun. Az kaldı zaten ha gayret❤️ İnşallah bebişleri vaktinde, sağlıklarıyla kucağımıza alacağız da bezinin, mamasının markasını dert edeceğimiz günler gelecek

Kilosu iyi haftasıyla uyumlu dedi sadece boyu birazcık minyonmuş, bakalım biraz akıl alıp onları deneyeceğim. Açıkçası mide rahatsızlığı ve kabızlık sebebi ile bende çok beslenemiyorum ama bundan sonra dikkat etmeye çalışacağım 🤲🏻
Aslında bacak açısı tam ekrana paralel olmayınca boyu yanlış görünebiliyor. Sen güzel beslen de o zaten genetiğine uygun olarak büyüyecektir karnında❤️

Yesil mercimek tüketmenizi tavsiye ederim etin protein oranı kadar yüksek protein içeriyor. Ben 2 günde bir çorbasını yapıp içiyorum 🥰 askeriyede Kara şimsek diye lakabı var hatta yesil mercimegin belki bilirsiniz 😄 et kadar besleyici bir besin olduğu için askerlere sürekli cikartirlar
Ya hiç de tatmadığım bir şey mutlaka deneyeceğim🥰 Nerede bulabilirim acaba?

Ya tahin ve pekmez çok severim demirim de biraz düşük çıkmıştı ama şekerden dolayı cesaret edemedim. Bide özellikle boy konusu ultrasonda kesin sonuç vermiyor bence , bebiş tam dik pozisyonda değil ki her zaman bide en ufak bir harekette de değişebiliyor.Hatta bazı doktorlar bir süre sonra boy ölçümünü yapmıyor yani söylemiyor.Kilo da öyle gibi bence ben 2750 doğmuşum çocukluk yıllarımda zayiftim evet ama sonrasında balık etliye döndüm gibi 174 boy, 66 kilo 😂 Gerçi evlendikten sonra gördüm bu kiloyu da öncesinde hep 61 civarıydı.
Bide doktorun dediğine göre haftasiyla uyumlu olma konusunda 3 haftadan fazla onde veya gerideyse takip gerektiriyor onun dışında çok anlamlı bir fark değil şeklinde söylüyorlar
Aslında çok az pekmez kullanıyorum amacım tahini tatlandırmak. Boydan çok karın çevresşnde ölçüm hatası oluyor diyorlsr ama her bölgesinde ölçüme yönelik hatalar olabiliyor pozisyonuna bağlı. Zaten dediğin gibi anormal bir durum olursa doktor söyler. İnşallah hepsi iyidir🥰

kızlaarr 31+0. haftamdan herkese selam :KK15:@ssver bilir, takıntılıyım :KK66: Allah'ım 37'leri 38'leri görmeyi nasip et bana ve buradaki tüm kardeşlerime :anneadayı: ayhh şekerim, benim bebek erken gelmişti 38+6'da falan diyenleri toplayıp ajdar dinlettiğim bir oda istiyorum :KK53:

azıcık dert yanasım geldi. kvalide şimdiden inşallah çok sütün olur falan diyor, yaw dur kadın önce bir doğsun da sağlıkla bakarız. ben de dedim ki, yani evet ama olmazsa da olmaz kendimi gerip gelecek sütü de kesmiyim en kötü mama falan var artık dedim. ay yok öyle deme süt olsun diyor :KK53: bir de benim için mahremiyet çok önemlidir, gelip böyle bebenin ağzına meme dayamaya çalışabilir gibi bir vibe alıyorum Allah kerim :))

gebelik şekerim çok erken tespit edilmişti 21 hafta gibi, 2.5 aydır sağlıklı beslenmekten içim çıktı, çavdar ekmekten nefret ediyorum. geçen gün et yerken ağlamaya başladım, ben börek çörek özledim diye. bir yandan da diyorum ki kızım et yiyorsun nankörlük etme. var mı böyle tuhaf şeylere ağlamanız sizin de? sanırım sinirler laçkalaştı :halay:

şeker yükleme yapmamıştım bu arada, bebik önden gidince tokluk şekeri bakmıştık 168 çıkınca diyabet var olarak kabul edicez demişti doktorum. haftada 2-3 ölçüm yapıyorum. açlıklarım zaten çok iyiydi, hep 75-80 gibi. toklukta da max 110 görüyorum arkadaşlar, hatta 90-100 gördüğüm de oluyor. alet mi bozuk dedim eşime baktık, benden yüksek çıktı :)) kalibrasyon yaptık hatasız çıktı. arada kaçamak yapsam mı biraz valla psikolojim bozuldu yaw. kahvaltıda az bir şey bal falan yedim yükselmedi mesela, çok şükür :kk77:
Bu şeker takibi beni de gerdi off dün akşam yemekte karpuz yedim 154 çıktı az kaldı sabret kulaklarını da tıka boş yapanlara. Kime ne olursa ztn emdiririz ya anne istemez ise bebek emzirmez bile kime ne karışan insanlardan huylaniyorum ztn günler azaldı, ağırlaştık, hava sıcak üstümüze üstümüze geliyorlar pofff 38+6 erken de degil ne çok biliyorlar Allah yardımcın olsun canım yaa

Geçen eltim: "Benim oğlum biraz erken doğdu." dedi. Kaçıncı haftada doğduğunu sorunca: "39+4" dedi 😅 Herhalde bazıları 40'tan önceyi erken doğum sayıyor. Biz 37-38'leri görelim de inşallah varsın onların erken dediği bir hafta olsun😅
Takıntı konusunda aynıyız zaten. Hatta doktorum nst için çağıracaktı bir hafta önce. "Sen zaten haftaya gelirsin." dedi. 🥲 Bebişin hafta hafta ultrason fotoğrafları var ama kontrolden döndükten 3 gün sonra tedirgin olmaya başlıyorum bile. Galiba ileride doğduklarında da aynı takıntılı hâlimiz devam edecek😅 Allah onları korusun❤️
Benim kayınvalide de aynı hatta gebelik hormonları da eklenince bir miktar sinirimi bozuyor. Geçen gün misafir olarak geldiler. Resmen sağı solu gezip evin tozunu araştırdı. Bayağı da söylendi. "Anneciğim kasılmalarım çok oluyor, gebeliğim riskli ve bu yüzden koltukların altını silemiyorum." diyorum: "Risk, misk yok. Risk sadece ilk üç ay olur." diyor😅 Üstelik aramış, eşime de söylenmiş. Ne diyebilirim ki Allah yardımcımız olsun.
Sağlıklı beslenme konusunda çok iyi yapıyorsun. Gebeliğin başından beri canım kakaolu mısır gevreği istiyor. Her gün bir kâse götürüyorum. Çikolata da yiyorum sürekli. Hem vicdan azabı hissediyorum hem de engel olamıyorum kendime🥲 En iyisini yapıyorsun. Az kaldı zaten ha gayret❤️ İnşallah bebişleri vaktinde, sağlıklarıyla kucağımıza alacağız da bezinin, mamasının markasını dert edeceğimiz günler gelecek
Ay ne tuhaf insanlar yardım etmiyorsan gebe diyip bir işin ucundan tutmayanlar konusmasin yaa ne cahil kafalar bunlar stres yapma boşver sen bildiğin gibu yaşa gebeliğini Allah sabır versin canim

Marketlerde var yeşil mercimek. Bugüne kadar hiç yemediniz mi gerçekten?
Teşekkür ederim❤️ Bizim ailede yemek kültürü pek gelişmiş değildi de çoğu yemeği de evlendikten sonra keşfettim😅 Annem gilde makarna, güveç gibi klasik yemekler yerdik. Üniversitede de öğrenciler gibi döner vs. 🥲 Meşhur yemeklerden yemediğim çok vardır büyük ihtimalle

Ay ne tuhaf insanlar yardım etmiyorsan gebe diyip bir işin ucundan tutmayanlar konusmasin yaa ne cahil kafalar bunlar stres yapma boşver sen bildiğin gibu yaşa gebeliğini Allah sabır versin canim
Allah razı olsun inan ki gebeliğimin başından beri ekstra sinirlerimi bozuyor. Birden fazla düşüğüm olduğunu bilmesine rağmen gebeliği öğrenir öğrenmez: "İkinci için ara vermeyin." dedi. Üstelik yine düşükleri bilmesine rağmen bu kadar hassas davranmama anlam veremiyor. Sürekli çocuk gibi azarlanıyorum. Eşim de: "İdare et." deyip duruyor. Hazır yufkayla kaşarlı gözleme yapıyordum. Görüntülü aradı. "Niye hamur açmadın?" dedi🥲 Oysa normalde bile hamur açmayı ondan öğrendim yani acemiyim. Karnım burnumda nasıl hamur açayım, anlamıyorum. Başka şehirde olmasına rağmen sürekli eşimi arayıp: "Sena iş yapsın." diyor. Çok zor bir insan inan ki. Annem, babam bile bu kadar azarlamadı. Çok sakin bir insanım ama bir gün aramızda tartışma çıkacak büyük ihtimalle

Kızlar merhaba, 31. Haftama girdim, ailemin yanında doğum yapmaya karar verdiğim için doktor araştırıyordum. Dün bir doktora gittim ve o ikili tarama test sonucuma bakarak senin çocuğunun down sendromlu olma ihtimali var sana dna testi önermediler mi dedi. Dünyam başıma yıkıldı oysa kendi doktorum normal her şey demişti. Üstüne bir kaç doktora daha gösterdim şimdi onlarda sıkıntı görmedik bizde dediler ama içim içimi yiyor. Ne yapsam kendimi rahatlatamıyorum. Test sonuçlarımı bi bakar mısın bu değerlere yakın çıkan olduysa sizlerin doktorları ne yorumlarda bulundu ?
Ya gerçekten bazı doktorları anlaması çok zor! Öncelikle sizin bu sonuçtaki değeriniz riskinizi yüksek göstermiyor. Ben yurtdışında yaşıyorum, şimdi sizin için baktım buradaki riskli gördükleri değere, 1/1000 üstünğ riskli görüyorlar. Mesela 1/900 olsa riskli sınıfına girerdiniz ama sizin trisomy 21 1/2650 diğer değer de 1/5000 yani her ikisi de riskli sınıfa girmiyor gözüküyor. İlk trimestrede ense kalınlığı kaç ölçülmüştü?

Bana türkiyede tatildeyken meşhurlardan prof bi perinatolog, bungrupta da giden arkadaşlar var sanırım, birşey gördüğünü söyledi. onun yüzünden dönünce fransada 4 doktor gezdim, en sonunda birisi bunu söyleyen tıp doktorumuydu emin misin dedi bana.. dediği şey çocuğun el ayak falan olmadan doğmasına sebep olacak birşeydi..

O yüzden bir doktorun söylediğiyle sakın moralini bozma.

Test sonuçlarını bizim yorumlamamiz doğru olmaz. Ama bence gittiğin doktora devam etme. Kendi doktorun yaptırdığında ztn bir sorun görmemiş bunu düşünmek sana bir şey kazandırmaz çünkü az kaldı doğuma emin olunmayan ve ztn bir şey yapamayacağın şey için suan bebeğini de kendini de strese sokma. Unut desem de unutamazsın ama bir kaç doktor da sana sıkıntı yok demiş. Bu doktor işler hep bir muallaktir sonuçta kendi yorumlarını katıyorlar. Belki bir detaylı ultrasona girsen daha iyi hissedersin ama onunda ztn en Max 8/9 hafta kalmışken kendine eziyet etme canım doğumuna, bebeğin oynamasina odaklan bol bol sev karnını ne hasta denen bebekler sağlam ne sağlam denen bebekler hasta doğabiliyor ki bunu bir tek Allah bilir bol bol dua edicez sağlıklı bebeklerimizi huzur ve kolaylıkla kucağımıza alicaz diyoruz 💙🌼🤲
Haklısınız, bu saatten sonra zaten yapılacak bir şey yok ama doktor öyle bir konuştuki benle yerle bir oldum kendimi de toparlıyamadım. Birde bana senin matematiğin yok mu bu sonucu kendin de değerlendirebilirdin dedi. Kendimi kötü hissettim.

Yukarıda oldu mu nefes alamıyor insan benim ki kafası ve ayakları yukarda poposu aşagıda
Evet benimde üst göbek yok gibi. Milletin karnı şişmeye göğüs altından başlar benimkiler oralar boş gibi böyle. Hele vertigo baş dönmesinden sonra doğru düzgün beslenemedim filan iyice çöktü karnım

Ya gerçekten bazı doktorları anlaması çok zor! Öncelikle sizin bu sonuçtaki değeriniz riskinizi yüksek göstermiyor. Ben yurtdışında yaşıyorum, şimdi sizin için baktım buradaki riskli gördükleri değere, 1/1000 üstünğ riskli görüyorlar. Mesela 1/900 olsa riskli sınıfına girerdiniz ama sizin trisomy 21 1/2650 diğer değer de 1/5000 yani her ikisi de riskli sınıfa girmiyor gözüküyor. İlk trimestrede ense kalınlığı kaç ölçülmüştü?

Bana türkiyede tatildeyken meşhurlardan prof bi perinatolog, bungrupta da giden arkadaşlar var sanırım, birşey gördüğünü söyledi. onun yüzünden dönünce fransada 4 doktor gezdim, en sonunda birisi bunu söyleyen tıp doktorumuydu emin misin dedi bana.. dediği şey çocuğun el ayak falan olmadan doğmasına sebep olacak birşeydi..

O yüzden bir doktorun söylediğiyle sakın moralini bozma.
Ense kalınlığını direk söylemedi bana ölçtüğünde ama her şeyi gayet normal, ense kalınlığı olması gereken şekilde demişti doktorum. Bende doktoruma güvendim açıkcası sorgulamadım :KK43: doktor test sonucunda normal diyince bugüne kadar dönüp hiç şüphelenmedim. 21. Haftada detaylı ultrason yaptı doktorum ordada her şey gayet iyi dedi. Tüm organları sağlam haftasıyla da uyumlu olduğunu söyledi.

Arkadaşlarım tetanoz aşısından sonra bebek hareketlerinde azalma yaşadınız mı sonradan düzeldi mi yasadiysaniz da ... Bu gün bir doz oldum ama hareketli bebeği nerdeyse hiç hissetmiyorum canım sıkıldı 😔
Genelde azalma yaşayanlar var evet. Kaçıncı haftadasın? Takip etmeye devam et. Bir şeyler yiyip karnını salla filan şüphelendiğin zamanlar bunu yap hep

Genelde azalma yaşayanlar var evet. Kaçıncı haftadasın? Takip etmeye devam et. Bir şeyler yiyip karnını salla filan şüphelendiğin zamanlar bunu yap hep
31 e girdik yaptırmayı pek düşünmüyordum sağlık ocağındaki doktor yarım saat yaptır yaptır deyince bir doz yaptırayım dedim şimdide böyle olunca pişman oldum 😕 yarın kontrolüm var kadın doğuma insaAllah sorun yoktur ...

Burdaki yorumları okuyunca diyorum benim kaynana melek ama bana da hiç yardım etmediler okadar yatmak zorunda kaldım gelip Bi bakmadılar aradılar ama hiç gelmediler geli evi çekip çevirelim 2kap yemek yapalım demediler annemler burda oturuyor diye onlarda annesi ablası var onlar yapsın kafasındalar ama onun dışında iyi insanlar hiç bişeye karışmazlar

31 e girdik yaptırmayı pek düşünmüyordum sağlık ocağındaki doktor yarım saat yaptır yaptır deyince bir doz yaptırayım dedim şimdide böyle olunca pişman oldum 😕 yarın kontrolüm var kadın doğuma insaAllah sorun yoktur ...
İnşallah 🙏 dediğim gibi çikolata filan ye biraz uzan dokun karnına bakalım tepki filan veriyor mu? Vuruyorsa derin bir nefes alıp rahatlayabilirsin ☺️

X