2019 Nisan Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ?

• Ankete Katılan
    271
Ben şuna şahidim bir gelinimiz var.
İlk çocuğu down sendorumlu doğdu.
Neyse yıllar geçti üzerinden bir akrabamız ailesinde çok fazla down sendromlu olduğunu söyledi.
Diğer iki çocuğu gelinimizin sağlıklı.
Birde şu aklıma takılıyor burun da önemli ya testlerde benim eşimin burnu güzel dermişim :) şaka bir yana ufak bir burnu var ve hatta kemer kısmı da ufak eşimin. E çocuğun burnu babasına çekerse burnu şöyle risk var derlerse inanmam eşimin burnunu gösteririm doktora.
Neye göre risk diyorlar, risk dedikleri zaten kesin kanaat değil, insanları telaşa sokuyorlar.
Amniyon sıvısı anneden alıp test yapıyorlar. Bu sıvının alınması da çok riskli bende arafta kaldım.
Ense kalınlığı dedikleri ölçüm bebeğin ensesinin kalınlığı değil o bölümdeki sıvı ne kadar o ölçülüyor o sıvı haftalara göre mm si olması gerekenden fazla ise risk diyorlar.
Çok doğru söylüyorsun Can'ım benim oğluma ikili testte herşey normal çıktı risk 85binde birdi çok iyidi yani ama ayrıntılı teste girdiğimde burun kemiği kısa down riski bar dediler oğlum doğana kadar korkuyla bekledik hep dua ettik ama çok şükür ki genetikmiş çok tatlı bi burnu var oğlumun zaten eşimin ve ailesinin burun yapıları da küçük boşuna stres yaşadık testlere çok güvenmemek lazım aslında

Aptt değerin yüksek ise kanın geç Pıhtılaştığı anlamına gelir.
Yani 45 saniyenin üzerinde olan APTT değeri Aptt yüksekliği / uzun süreli Aptt olarak adlandırılır.

Aptt referans değerleri arasında düşük yada yüksek çıkarsa kan pıhtı testi isteniyor diye biliyorum.
Bu konuyu bı araştır.

Cnm isin ilginc yani corasprin kullanmadan once Aptt 30.5 ti. Corasprini kullandiktan sonra 45 oldu. 24-36 arasi normalmis.

Protrombin İNR corasprinden once 0.96 di normaldi. Corasprinden sonra yukseldi 1.26 oldu.

Aptt yuksek olsa da pihtilasma problemi var demek mi oluyor ? Yani bebegin yasamini etkileyecek bir sorun mu canim ?

Çok doğru söylüyorsun Can'ım benim oğluma ikili testte herşey normal çıktı risk 85binde birdi çok iyidi yani ama ayrıntılı teste girdiğimde burun kemiği kısa down riski bar dediler oğlum doğana kadar korkuyla bekledik hep dua ettik ama çok şükür ki genetikmiş çok tatlı bi burnu var oğlumun zaten eşimin ve ailesinin burun yapıları da küçük boşuna stres yaşadık testlere çok güvenmemek lazım aslında
Evet cnm.
Eşim aynı anne babadan üç kardeşler üçününde burnu çok güzel ufacık ve kemer kemikleri o kısımda kısa.
Ya insanları böyle telaşa sokamazlar ama.
Bı test var yurt dışında yapılıyor yaklaşık en son fiyatı 2000 TL idi.
O testi yaptırın desinler insana, o test kesin sonucu veriyor.
Böyle diken üstünde olmaz ki.
Bu işler tamamen annenin yumurtasının kalitesine ve babanın sperminin kalitesine bağlı. Sağlıklı sperm yumurta buluşursa hiç sorun olmaz.
Dün yazdım işte kadın 20 yaşında embriyoları pgt testinden hiç biri geçemiyor. Trizomi çıkıyor hepsi.
Kadın 37/38/40 yaşında tüm embriyoları pgt testinden geçiyor. Tüm embriyoları sağlıklı.
Genetik çok önemli.
Bir de tıp her şeyi bilemez ki mesela sizofreni yi anlayın tıp çok ileri de ise dedim doktora.
Kıvırıyorlar yok bilemeyiz genetik değil diyorlar, Şifozreni %50 genetik geçişli bı hastalık oysa ki.
Benim annenim tüm gebelikleri ilk cocuk 5.5 kilo, ikinci çocuk 6 kilo, üçüncü çocuk 4.5 kilo doğurmuş.
Benimde önden gidiyor haftasına göre bana yok risk varsa derse ben sen benim haftama göre değil ekranda gördüğün haftaya göre hesapla dicem.

Canim rabbim sabir, guc, kuvvet versin.. Allah‘tan umidini kesme nolur. Yorgun hissediyorsan dinlen, hazir hissettiginde yine denersin. Rabbim hayirli zamanda, saglikli bir kuzucukla doldursun kucagini insallah :KK200:

Allah güç kuvvet versin sana, vardır onun da bi zamanı.. hem kafanı hem vücudunu dinlendir yıpratma kendini Rabbim zamanı gelince sağlıkla verir inşallah..

Çok üzüldüm canım okuyunca :KK43:
Allah yar ve yardımcın olsun canım o gücü versin sana, hemen pes etme❤️ Doğru zAmanda sağlıklıca gelsin miniğin inşallah

Çok geçmiş olsun çok üzüldüm canm. Allah ıns tekrar nasip eder ve bu daim olur sagliklica kucağına da alırsın. Pes etmemek lazım. Kanamam yoktu dimi bi anda ultrasonda mi kalbi durmus dediler başka doktora da bi gorunseydin

Canım allah sana sabır versin dua etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor maalesef.. inşallah allahım sağlıkla sıhhatle kucağına almayı nasip eder bebişini tekrardan nasip etsin inşallah

Çok üzüldüm canım neden aldılar kanaman falan mı vardı

Çok geçmiş olsun inşallah en kısa zamanda tekrar hamile kalırsınız :KK43:
Hepinizden Allah razı olsun kızlar goremedigim varsa k.bkmayin. Hiç birseyim yoktu ne kanama ne ağrı 9+6 olması lazımdı kontrole gittiğimde kalp atışları duyulmadı durmuş doktorun yüz ifadesinden anladm ztn dünya başıma yıkıldı başka doktorada gittim tabi ama malsf 7+6 da gelişimi durmuş mucizemin :-( tarif edilmez acı çekiyorum 4 senedir uğraştım 3.ye kürtaja girdim Rabbim sabır versin çok hayellerim vardı ama gene mutluluğum kısa surdu:-( inşallah hepiniz sağlıkla kucagnza alırsınız Rabbim kimsye yasatmasin

Lusi Lusi beni listeden silebilirsin kuzum gene hayellerim umutlarım yıkıldı Rabbim sna v hayrli ve sağlıkli doğum nasip etsin:dua:
Canimm ya ciddi misin cok uzuldum hatta gozlerim doldu suan.
Rabbim gonlunuze gore versin ne diyebiliriz ki vardir bildigi uzulmemeye calis lutfen

Cnm isin ilginc yani corasprin kullanmadan once Aptt 30.5 ti. Corasprini kullandiktan sonra 45 oldu. 24-36 arasi normalmis.

Protrombin İNR corasprinden once 0.96 di normaldi. Corasprinden sonra yukseldi 1.26 oldu.

Aptt yuksek olsa da pihtilasma problemi var demek mi oluyor ? Yani bebegin yasamini etkileyecek bir sorun mu canim ?
Ben her gün coraspirin içip ( damarlarım tıkalı olmasıydı coraspirin eklemeyecekti doktor ki coraspirini eklemek için dosya dosya birşeyler inceledi bilgisayardan ) + kan sulandirici vurduğum halde benden kan aldıklarında kan sıvı gene olmadı. Baloncuk baloncuk oluyor, rengi aşırı koyu, ve sıvı değil. He birazcık sıvılaştı ama normal bir kan gene değil.
Senin bu değerlere hiç bir doktor bakmıyor mu Allah allah... Senin kanın gayet sıvı.
Cnm senin kanın normal pıhtı olması gereken süreden sonra pıhtılaşıyor. Sıvı yani kanın.
Benim de düşük cnm kanım olması gereken süreden önce pıhtılaşıyor.
Valla sen devlet hastanesi kadın doğuma git ama gittiğim hastanede perinatoloji bölümü olsun. Rica et görüştürsünler seni.
Benim durumum riskli olduğu için bana yeşil alan perinatoloji açtılar ben direk randevu alıp yada almadan doktor yönlendirmesi ile gidiyorum. Elimde olsa senin değerlerini inan gösteririm.

Arkadaşlar ikili test yaptıran varmı fiyat durumu ve ne gibi bir risk teskil ediyor. Yada rutin kontrol gibi bişeymi?

Arkadaşlar ikili test yaptıran varmı fiyat durumu ve ne gibi bir risk teskil ediyor. Yada rutin kontrol gibi bişeymi?
Beni 3 Ekim de çağırdılar canım ikili test için. 350 lira muayene ücreti + 130 lira kan tahlili ücreti. Bildiğim kadarıyla bir zararı yok. Bebeğin ense kalınlığı, annenin kan sonuçlarıyla birlikte değerlendiriliyormuş.

Chickennova Chickennova Canim simdi aradim Zekai Tahir Hastanesinden randevu aldim. Riskli gebelik bolumunden alacaktim ama doktor yonlendirmesiyle geciliyormus oraya. Universite hastanesinden randevu vermiyorlar olmazsa haftaya da Gazi yada Hacettepeye giderim. Genelde devletin aciline gittigim zaman kanama alanin var diye direk yatis yapiyorlar yarin ins boyle birsey demezler. İnsallah ultrason icinde gun vermeyip direk bakarlar. Bakalim..

Saol canim yonlendirmen icin. Evet degerlerime bakmadan neden corasprin kullan yada kullanma dediler anlamis degilim. Sanirim bu haftalarda da kan testi yapilmasi gerekiyormus troid vs icin ona da bakilmadi sadece tup bebek tedavisinde bakilmisti aradan iki ay gecti. İnsallah yarin guzel sonuclarla gelirim

Aaaaa teşeklürler canım bende 6 ekim alcaktım ama müsait olamadıgımdan 13 ekime aldım millet bu sefer kötü sonuç çıkarsa 12 haftalıga kadar çocuk aldırılıyor falan dedi gerildim iyice :olamaz:
Beni 3 Ekim de çağırdılar canım ikili test için. 350 lira muayene ücreti + 130 lira kan tahlili ücreti. Bildiğim kadarıyla bir zararı yok. Bebeğin ense kalınlığı, annenin kan sonuçlarıyla birlikte değerlendiriliyormuş.

Aaaaa teşeklürler canım bende 6 ekim alcaktım ama müsait olamadıgımdan 13 ekime aldım millet bu sefer kötü sonuç çıkarsa 12 haftalıga kadar çocuk aldırılıyor falan dedi gerildim iyice :olamaz:

Allah korusun canım. Olumlu düşünelim inşallah. Bu testler zaten kesin sonuç vermiyor. Tevekkül edicez her şey yolunda gitsin diye. Yapabileceğimiz en doğru şey bu.

Allah korusun canım. Olumlu düşünelim inşallah. Bu testler zaten kesin sonuç vermiyor. Tevekkül edicez her şey yolunda gitsin diye. Yapabileceğimiz en doğru şey bu.

Doğru diyosun allah hepimize saglıklı hayırlı doğum nasip eylesin :anneadayı: her kafadan bi ses çıkınca geriliyo insan zaten sagolsun toplumumuzda o kadar panik yaptırtıyolarki işte bile hamile oldugunu ögrenince millet daha çok üstüne geliyo anlamadım gitti. :sinirli:

Chickennova Chickennova Canim simdi aradim Zekai Tahir Hastanesinden randevu aldim. Riskli gebelik bolumunden alacaktim ama doktor yonlendirmesiyle geciliyormus oraya. Universite hastanesinden randevu vermiyorlar olmazsa haftaya da Gazi yada Hacettepeye giderim. Genelde devletin aciline gittigim zaman kanama alanin var diye direk yatis yapiyorlar yarin ins boyle birsey demezler. İnsallah ultrason icinde gun vermeyip direk bakarlar. Bakalim..

Saol canim yonlendirmen icin. Evet degerlerime bakmadan neden corasprin kullan yada kullanma dediler anlamis degilim. Sanirim bu haftalarda da kan testi yapilmasi gerekiyormus troid vs icin ona da bakilmadi sadece tup bebek tedavisinde bakilmisti aradan iki ay gecti. İnsallah yarin guzel sonuclarla gelirim
Ne demek cnm, bilgi paylaşmadıktan sonra insanlığımız nerde kaldı.
Benim gibi olmadığın sürece perinatoloji bölümüne randevu alamazsın cnm, kadın dogumcuya rica et görüştürürler.

Doğru diyosun allah hepimize saglıklı hayırlı doğum nasip eylesin :anneadayı: her kafadan bi ses çıkınca geriliyo insan zaten sagolsun toplumumuzda o kadar panik yaptırtıyolarki işte bile hamile oldugunu ögrenince millet daha çok üstüne geliyo anlamadım gitti. :sinirli:

Onlara kulak asmayacaksın canım. Bizim annelerimizin böyle şeylerden haberi mi vardı, ne şartlarda bizi dünyaya getirdiler çok şükür sağlıklıyız. İşyerinde de birkaç yakın arkadaşım dışında daha kimseye söylemedim ben. Biraz daha zaman geçsin diye bekliyorum. :)

Banada doktor dırek coraspırını verdıbenım 8 sene sonra oldu dıyınce dırek verdı.rıske atmak istemiyorlar.tup bebekte dırek kullandırıyılar mesela

X