2016 Nisan Anneleri

Bebeklerimizin Cinsiyetleri

• Ankete Katılan
    380
Selam kızlar,
Doğum günü kutlamaları için bir fikir vermek belki biraz da hayra vesile olmak isterim.
Ben kızıma doğum günü hediyeleri hazırlıyorum bir sürü. Tadına bakamayacağı pasta almadık ona. Kıyafetler,süslemeler yok bizde. Ancak onun adına bir sürü güzellikler yapıyorum ve belgelerini de büyüyünce ona gösteririm inş.
Şimdiye kadar hazırladıklarım bunlar. Daha bir hafta var doğum gününe kızımın. O zamana kadar bir sürü daha güzellikler yetiştiricem inş. Bu da benim heyecanım :)

Darüşşafaka.org ; Anne babasız çocuklara bir miktar destekte bulunuyorsunuz. Onlar size bir doğum günü bağış sertifikası hazırlıyorlar.
Tema Vakfı; Kızımın adına dikili 5 ağacı var artık doğum günü şerefine :) Çok sevimli bir de sertifika hazırlıyorlar. Gelecek.

leyladansonra.com; bir grup tıp öğrencisi ölümcül hastalığı olan leyla adında,3 yaşında bir bebeğe hastane stajları esnasında denk geliyorlar. Konuşmalarında bisiklet istediğini söylüyor leyla ama bisikletine kavuşamadan melek oluyor leyla. Bundan çok etkileniyor öğrenciler ve leyladansonra.com u kuruyorlar. Fakülte hastanelerinde kronik hastalıklarda yatan yavrucaklara dileklerini soruyorlar ve internet sitesinde paylaşıyorlar. Gönüllü insanlarda istedikleri bir yavrunun dileğini gerçekleştirmek için öğrencilerle iletişime geçiyor. İstersek gidip hediyesini kendimiz teslim edebiliyoruz ya da öğrencilere yolluyoruz onlar bizim adımıza veriyor.
Biz kızım adına, ölümcül bir hastalığı olan yavrunun dileğini gerçekleştirdik. Kabul ederse bize bir resim de yollayacak. Bende kızıma ilerde bu kardeşi hediyesi sayesinde ne kadar sevindirdiğini anlatıcam. Allah o günleri gösterirse,iyi ki doğmuşsun kızım, iyi ki bu güzelliklere vesile olmuşsun diyebilirim inş.
Yazım hatalarım vardır mutlaka. Acele ve hızlı yazdım kusura bakmayın.
Cok guzell canim.harika.tebrik ediyorum seni.leyladansonra yi hic duymamistim. Hemen harekete geciyorum.

Selam kızlar,
Doğum günü kutlamaları için bir fikir vermek belki biraz da hayra vesile olmak isterim.
Ben kızıma doğum günü hediyeleri hazırlıyorum bir sürü. Tadına bakamayacağı pasta almadık ona. Kıyafetler,süslemeler yok bizde. Ancak onun adına bir sürü güzellikler yapıyorum ve belgelerini de büyüyünce ona gösteririm inş.
Şimdiye kadar hazırladıklarım bunlar. Daha bir hafta var doğum gününe kızımın. O zamana kadar bir sürü daha güzellikler yetiştiricem inş. Bu da benim heyecanım :)

Darüşşafaka.org ; Anne babasız çocuklara bir miktar destekte bulunuyorsunuz. Onlar size bir doğum günü bağış sertifikası hazırlıyorlar.
Tema Vakfı; Kızımın adına dikili 5 ağacı var artık doğum günü şerefine :) Çok sevimli bir de sertifika hazırlıyorlar. Gelecek.

leyladansonra.com; bir grup tıp öğrencisi ölümcül hastalığı olan leyla adında,3 yaşında bir bebeğe hastane stajları esnasında denk geliyorlar. Konuşmalarında bisiklet istediğini söylüyor leyla ama bisikletine kavuşamadan melek oluyor leyla. Bundan çok etkileniyor öğrenciler ve leyladansonra.com u kuruyorlar. Fakülte hastanelerinde kronik hastalıklarda yatan yavrucaklara dileklerini soruyorlar ve internet sitesinde paylaşıyorlar. Gönüllü insanlarda istedikleri bir yavrunun dileğini gerçekleştirmek için öğrencilerle iletişime geçiyor. İstersek gidip hediyesini kendimiz teslim edebiliyoruz ya da öğrencilere yolluyoruz onlar bizim adımıza veriyor.
Biz kızım adına, ölümcül bir hastalığı olan yavrunun dileğini gerçekleştirdik. Kabul ederse bize bir resim de yollayacak. Bende kızıma ilerde bu kardeşi hediyesi sayesinde ne kadar sevindirdiğini anlatıcam. Allah o günleri gösterirse,iyi ki doğmuşsun kızım, iyi ki bu güzelliklere vesile olmuşsun diyebilirim inş.
Yazım hatalarım vardır mutlaka. Acele ve hızlı yazdım kusura bakmayın.
Çok güzel şeyler yapmışsınız Allah kabul eylesin inşallah.
Ama bir önerim olacak bu yapılan güzellikleri çocuklar büyüyünce idrak edicekler 3 4 5 6 yaşlarında ki çocuklar tarafından yapılanların tam olarak anlaşılması güç. Arkadaşlarıyla birbirlerine Doğumgünlerinin fotoğraflarını gösterirken hani senin yok mu doğumgünün diyebilirler oda annem babam bunları yapmış dese bile çocuklar anlamaz çocuğunuz üzülebilir. Size de gelip niye benim yok diyebilir :) Nacizane aile arasında ufak bir kutlama yapabilirsiniz diyorum tabi sizin kararınızdır yine.

Atales Atales canim benimde en buyuk korkumdu bebisten sonra calisma durumum ne olur diye ama ztn hemen hamile kalinca o is suya dustu. Eminimki cok zor canparcani bir baskasina birakmak ama unutmaki sadece kv degil annen bile senin istemedigin sekilde buyutur yavrunu.
Sen haric yavruna kim bakarsa baksin muhakkak icine sinmeyecek seyler olacak .
O yuzden ya kendin bakma imkani yaratacaksin ya da biraz daha genis olmak zorundasin. Yoksa iş senin adina cikmaza girer canim. Ben evde olmama ragmen 2.dogum icin annemde kalip keyif yapmayi labul etmiyrum cunku bana "sen uyu kizini ben yediririm giydiririm gezdiririm yikarim" vs diycek ve annemin bazi cocuk yetistirme aliskanliklari hic hosuma gitmiyor. Sirf bu yuzden surda doguma 3 5 hafta kalmisken bile resmen izdirap cekiyorum evde ki kizima ben bakayim diye..
Demem o ki canim kimse yavrularimiza "biz" gibi bakamiyor kendi annelerimiz bile. Lutfen rahat olmaya calis biraz. Zaten yavrundan ayri olmak calismak yeterince stres yaratacak ustunde. E bide kv'nin tarzini bu kadar takarsan kafaya, kafayi yersin canim..

Annişkolar bir imdat feryadi....
Esimin lanet olasi bir roll-on'u vardi ve nerdeyse tum gomleklerinin koltuk altlari sanki boyle ayni gomlegi haftalarca giymiste ter izi yapismis gibi sari sari garip bir leke oldu. Renkli ve beyaz hepsi bu sekilde oldu. Ariel kapakla bile cikaramadim. Daha da kotusu renkli olanlarin cogunu loş isikta utulemistim lekenin farkina varmadim tabi. Lekeyi bir de utuyle sabitlemis oldum galiba. Ne yapabilirim tecrubesi fikri olan var mi? Tum kiyafetleri gitti adamin ya !!

Uykudan yirtinarak aglaywrak uyaniyor, gozunu acmadan bagirarak agliyor ve sakinlesemiyor, zorlauyandiriyoruz her kosulda agliyor ve bu yeni basladi :KK43:(((( suan cizgi film izliyor, dis olsa suan da da aglardi dis degil :KK43:(( peki neee delircem :KK43:((

Uykudan yirtinarak aglaywrak uyaniyor, gozunu acmadan bagirarak agliyor ve sakinlesemiyor, zorlauyandiriyoruz her kosulda agliyor ve bu yeni basladi :KK43:(((( suan cizgi film izliyor, dis olsa suan da da aglardi dis degil :KK43:(( peki neee delircem :KK43:((
Ruya da goruyor olabilir, bagisiklik sistemi zayiflamis da olabilir diye dusumuyoeum. Antibiyotik tedavisi falan gordumu yakinlarda. Kombiyotik ve probiyotik yogurt (ev yapimi) siddetle tavsiye ediyorum. Bizde de uykudan aglayarak kalkma vardi cok sukur hic kalmadi

Ruya da goruyor olabilir, bagisiklik sistemi zayiflamis da olabilir diye dusumuyoeum. Antibiyotik tedavisi falan gordumu yakinlarda. Kombiyotik ve probiyotik yogurt (ev yapimi) siddetle tavsiye ediyorum. Bizde de uykudan aglayarak kalkma vardi cok sukur hic kalmadi
Yok antibiyotik icmedik, canim gece mi ':KK43:(

Valla canim ben acayip dikkat ediyorum ni konuda. Yani yetersiz iznimin hakkini verdim diyebilirim.tabi ki yine de kendi yon verecek hayatina ama ben en ince ayrintisina kadar dikkat etmeye calisiyorum. Ve elif hep mutlu huzurlu etrafina zarar vermeyen bir bebek.yani mesela ben hayir kizim kasigi atma deseydim kesinlikle atmaz tekrar masasina koyar. Yapamadigi icin mizlar hatta eliyle gozlerini kapatiyor falan ama kesinlikle atmaz.
Bi yere carptigi zaman olabilir annecim dikkat etmen lazim biraz bekle gecer ditorum.ki ses tonumdan korkulacak bir sey olmadigi anlar.ve ne zaman bi zarar verse kendine sadece ooofff der o kadar hic aglamaz.
Bugun kv de biraz mizikladi hemen cama goturdu aaa ne var burda be elif falan dedi mesela bu da bana gore cok yanlis. Ben yemek yapiyordum.onun yerine. Tamam gel annene bakalim bak yemek yapiyor sen de kasigi tutmam ister misin falan dese.kesinlikle mizlamaz.ki dogrusu bu. Elif zaten aa burda ne varmis dediginde dönüp bakmadi bile.
Valla biz 1 yildir bunlara dikkat ederek yasiyoruz kizimla ve ne bir huysuzluk ne bir aksilik yapti.elbette kendi karakterinde de vardir ama ben benim bu yaklaşımım da onemli diye dusunuyorum. Ki zaten karsiligini aliyorum artik.
Mesela cilek i acayip seviyor. Baya da yedi bugun.onundekilerin hepsini bitirdi muzlar kaldi.hala anne cilek dedi. Yok kizim bitti dedim.bi daha istedi.elimle de yok isareti yaparak.yok ki kizim yok bitmis dedim.ve muzlari yemeye devam etti.
Maşallah ya bizimki pek anlamlı sözcuk söylemiyor.50ilk sözcuk diye kartlar var.onlardan almayı düşünüyorum.anca yesin benim oglan,kartları da yer

Canim cok uzun oldu kusura bakma
Bak esyayi masadan almamasi gerekiyorsa almaz elif. Ona da şu sekilde alistik.
Almak istedigi seye sadece dokunuyoruz kizim almiyoruz diyorum.eger yine de almak isterse hayir birakir misin onu alamayiz diyorum. Ama bunlarin hepsini cok yumusak bir ses tonuyla ve onun anlayabilecegi netlikte soyluyorum. Anlasiyoruz.
Bizde durum da şu,egilerek konusuyorum bu tehlikeli,bırakır mısın filan.bırakıyor güya ama el o tarafta şap şap masaya dokunuyor.arkamı dönsem alacak:)sabırla devam,ögrencek elbet

Uyku terörü denilen bir şey var.netten yazı bulabilirsiniz.bizimki de haykırarak uyanıyor ama aralarda hic aglamadan bi bakıyorum oturmuş yatagnda ses cıkarmadan.degişecekler yani zamanla

Atales Atales canim benimde en buyuk korkumdu bebisten sonra calisma durumum ne olur diye ama ztn hemen hamile kalinca o is suya dustu. Eminimki cok zor canparcani bir baskasina birakmak ama unutmaki sadece kv degil annen bile senin istemedigin sekilde buyutur yavrunu.
Sen haric yavruna kim bakarsa baksin muhakkak icine sinmeyecek seyler olacak .
O yuzden ya kendin bakma imkani yaratacaksin ya da biraz daha genis olmak zorundasin. Yoksa iş senin adina cikmaza girer canim. Ben evde olmama ragmen 2.dogum icin annemde kalip keyif yapmayi labul etmiyrum cunku bana "sen uyu kizini ben yediririm giydiririm gezdiririm yikarim" vs diycek ve annemin bazi cocuk yetistirme aliskanliklari hic hosuma gitmiyor. Sirf bu yuzden surda doguma 3 5 hafta kalmisken bile resmen izdirap cekiyorum evde ki kizima ben bakayim diye..
Demem o ki canim kimse yavrularimiza "biz" gibi bakamiyor kendi annelerimiz bile. Lutfen rahat olmaya calis biraz. Zaten yavrundan ayri olmak calismak yeterince stres yaratacak ustunde. E bide kv'nin tarzini bu kadar takarsan kafaya, kafayi yersin canim..
Maşallah ya bizimki pek anlamlı sözcuk söylemiyor.50ilk sözcuk diye kartlar var.onlardan almayı düşünüyorum.anca yesin benim oglan,kartları da yer
O kartlar guzel canim.evet alabilirsin onlardan.elif onlarin yarisindan fazlasinin adini soyleyerek gosterebiliyor.bi de kalin.yese de bisi olmuyo :)

Bi
ama gerçek bu,ingilizcesi bile tasma anlamına geliyor:)kusura bakmayın ama işte ben yadırgıyorum ,çocuğa zarar gelmesin diye ebeveynlerin kullandığı bir şey sanki.düşe kalka büyümenin faydası var ama bu tasmanın yok bence.
Biz zaten aynı şeyden bahsetmiyoruzki sizinle. Ki öyle bile olsa, o güvenlik kemerlerini kullanan annelerin korktuğu şey umarım başınıza gelmez

Yok antibiyotik icmedik, canim gece mi ':KK43:(
Evet geceleri aglama krizine giriyordu. Isigi acip oyun bile yapsak hemen sakinlesmiyordu. Omzumda sabahladigimiz bile oldu. Karin agrisi cektigini anlamistik biz. Yogurtlarimi bu sekilde yapmaya baslayali azaldi. Ve artik hic olmuyor cok sukur. Kuru fasulye bile fermente ettikten sonra gonul rahatligi ile yediriyorum

BUĞDAY ŞIRASI
:

Kanser en önemli sağlık sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Milyonlarca insan kanser hastalığı yüzünden hayatını kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor. Tıp ilerlemesine rağmen kanser önemini hala korumakta.
:
Peki gündemden düşmeyen kanserden nasıl korunabiliriz?
:
Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan buğday şırasının kanseri engelleyen besinlerin başında geldiği belirtiliyor. işte buğday şırasının sağlığa faydaları...
.
Çağın hastalığı kanser en önemli sağlık sorunlarından biri.
.
Ancak alacağınız önlemlerle kanser riskini azaltmak elinizde. Sıvı oksijenle dopdolu olan buğday çimi, doğanın en güçlü anti kanseri olan 'laetril' içermektedir.
.
Kansızlığa karşı iyi gelen, yüksek miktarda demir içerdiği için kanın yapılanmasında aktif çalışan, B17 Vitamini açısından zengin olan buğday çimi ve buğday şırasının faydalarını ve buğday şırası tarifini haberimizde bulabilirsiniz. İşte buğday şırasının bilinmeyen faydaları...

Kandaki alyuvar ve akyuvarların şekillenmesinde faydalıdır.

.
Bu genel anlamda içerisindeki oksijenle ve proteinlerle ilgilidir.

İçerisindeki klorofil kanımızdaki hemoglobine benzer.
Yüksek miktarda demir içerdiği için kanın yapılanmasında aktif çalışır. Bu şekilde kansızlığa fayda sağlar.
:

Akciğer, kan döngüsüne yardımı, hücre kuvveti sağlaması ve bağırsak temizleyici özelliğiyle detoks yapar.
Kansere yatkın hücrelere karşı koruma sağlar.
:Kilo verdiricidir. Enerji veren bir besin olarak kas çalıştırma potansiyelini artırır.
Kansere karşı faydalıdır.
Kanserde alınan kemoperapideki hücre kaybı ve radyoaktif terapide yan etkileri azaltır.
Ağır metalleri temizlemeye yardımcıdır.
Gözler için faydalıdır.
İnflamasyon ve ağrıları hafifletir.
Kan şekeri seviyesini kontrol altında tutar.
İmmün sisteme destek olur.
Erken yaşlanmayı engeller..

Buğday Şırası Nasıl Yapılır:

Bir bardak aşurelik buğday, önce tertemiz yıkanarak bir litrelik cam kavanoza konur.
Üzerine 3 bardak su -klorlu olmamak şartıyla- ilave edilir.
Kavanozun ağzı bir tülbentle kapatılarak serin bir yerde 24 saat bekletilir.
Bu ilk su kullanılmaz dökülür.
Kavanoza yeniden 3 bardak su ilave edilir.
24 saat bekletildikten sonra oluşan yarı gazozlu su içilmek üzere bir kaba aktarılır.

Taze olarak kullanılan buğday çiminde, aynı ağırlıktaki portakaldan 60 kez daha fazla C vitamini ve aynı ağırlıktaki ıspanaktan 8 kat fazla demir bulunur.

:
Buğdayın bir başka özelliği ise kandaki toksinleri nötralize eden maddeler içermesidir.
:
Sıvı oksijenle dopdolu olan buğday çimi, doğanın en güçlü anti kanseri olan 'laetril' içermektedir.
(Alintidir)
Ozellikleri cok olan dogal bir besin oldugu icin paylastim belki yavrularimiz icin faydalanmak istersiniz diye arkadaslar. Rahatsiz olursaniz paylasmim soylemeniz yeterli

Yazı açılmıyor kapalı grup olduğundan. Ben içiriyorum, lokmalarını yutmasında çok yardımcı oluyor ama yanlış mı yapıyorum acaba? Yazıyı çok merak ettim. Zararı var mı paylaşırmısın canım?
Yeni gordum canim kusura bakma. Evet yemekte su icmek zararli. Nasil olmasi gerektigi ve nasil faydali olacagini anlatiyor. Detayli bilgi icin metni atiyorum. Bu gurupta bircok doktor danisman ve yonetici var. Yazilanlara guveniyorum

SADECE SU İLE ÜLSER TEDAVİSİ
..
İranlı hekim Dr. Feridun Batmanghelidj, suyun hastalıklara iyi geldiğini, insanı iyileştirdiğini hapishanede öğrenmiş.
Bunu şu şekilde anlatıyor:

“1979’da, İran Devrimi patladığında, ben siyasi bir tutuklu olarak hapiste bulunuyordum.
Bir gün, koğuşta, mahkûmlardan birinin, koridorda, iki büklüm olmuş vaziyette, inanılmaz mide sancılarıyla kıvrandığını gördüm.
Beni görünce ızdıraplı bir sesle “Ülserim beni öldürüyor” diye seslendi. “İyileşmek için ne yaptın?” diye sordum.
'‘Üç adet Tagamet ve bir şişe dolusu antiasit aldım ama bana mısın, demedi’ diye cevap verdi.”

İKİ BARDAK SU
Dr. Feridun Batmanghelidj, 10 saatten beri bu şekilde ızdırap içinde sancı çeken hasta mahkûma, gayri ihtiyari müdahale eder ve ölmek üzere olduğunu düşündüğü adama iki bardak su içirir.
Fakat ne görsün, adam çok geçmeden kıvranmaktan kurtulur.
Ağrı 8 dakika içinde geçiyor.
Daha sonra hastası 3 saatte bir 500 mL (1 küçük pet şişe ya da 2 büyük su bardağı) su içmeye devam ediyor.
Akut dönem geçtikten sonra hastaya yemekten yarım saat önce 250mL yemekten 2.5 saat sonra 250mL ve aralarda istediği kadar su içmesini öneriyor.
.....
YEMEKTE SU YOK
Yemeklerde su vermiyor.Bu uygulamayı sürüdürüyor ve hasta iyileşiyor.
Yıllarca mide ağrısı çekmiyor.
O günden sonra Dr. Batmanghelidj, suyun şifa verici etkisi üzerine çalışmalarını yoğunlaştırma kararı alır.
..
3000 ÜLSER HASTASI
SADECE SU İLE İYİLEŞTİ
Cezaevinde kaldığı 2,5 yıl içerisinde, yaklaşık 3 bin peptik ülser hastası tutuklu ve hükümlüyü iyileştirir.
Tabi ki ilaç olarak yalnızca su kullanmıştır!
..
LÜTFEN BENİ HAPİSTEN ÇIKARMAYIN
Hapse girdiğinden bir yıl sonra ilk duruşmaya çıktığında hâkime;
insan sağlığı için çok önemli bir buluş yaptığını, yaptığı bu buluşun İran ve Batı tıp dergilerinde yayınlanması için bir makale yazdığını söylüyor.
İdam edilmeden önce bu yazıyı kendisine teslim etmek istiyor.
Hâkim duygulanıyor ve cezasını 3 yıla indiriyor.
..
2,5 yıl kadar sonra tahliye vakti geldiğinde,
“Lütfen izin verin, ben bir müddet daha burada tutuklu kalmak istiyorum, zira araştırmalarımın en önemli evresine girmiş bulunmaktayım ve bu kadar çok hastayı, dünyanın hiçbir yerinde bu koşullarda bulamam” diyerek, hapishane müdürüne ricada bulunur.
...
GÖNÜLLÜ MAHKUM
Böylece Batmanghelidj, bir müddet daha gönüllü olarak hapis yatar ve çalışmalarını sürdürür.
Hapiste iken keşfinin ilk duyurusunu Iranian Medical Association'da yayınlatır.
Tebliğinin bir tercümesini de “The Journal of Clinical Gastroenterology,
1983 Haziran sayısında misafir editör olarak yayınlatır.
Bugün, bütün dünyaya sesini duyurabilmiş ve ekol oluşturmuştur.
...
BIOSAAT
Dr. Feridun Batmanghelidj ,insanın doğal olarak bir bıolojik saati olduğunu tespit eder.
Yemeklerde su içildiği zaman mide pH 'ının yükseldiğini tespit ederek yemekte kesinlikle su içilmemesini söylüyor.
Midenin yemek esnasındaki pH 'ı 1.5
Suyun pH 'ı ise 6-7 ..
Yemeklerde su içilirse pH yükselecek ve kimyasal sindirim yavaşlayacaktır.
Sindirim yavaşlayınca besinler midede daha uzun süre kalacaktır.
Besinler suyunda etkisiyle iyice şişecektir.Midede şişkinlik nedeni budur.
Midenin salgıladığı pH 'ı 1.5 olan asitler , bu şişkinlikle yukarı doğru basınç yapacaktır.
Mide kapağını zorlayarak yemek borusuna kaçış olacaktır.
Yemek borusu mide duvarı gibi kalın ve dayanıklı değildir ve çok hassastır.
Yukarıya kaçan bu asitler yemek borusunu tahriş ederler ve yangı başlar.
Bu reflüdür.
Bu asitler daha yukarıya çıkarak boğazıda tahriş ederler ve yutkunma zorlukları başlar.
..
Bilinen yanlışlık mide çok asitlidir.
Bunun için antiasidler kullanılmalıdır.
Antiasidler sindirimi yavaşlatmaktan başka bir işe yaramaz
ve reflüyü tedavi etmez.
Dr. Feridun Batmanghelidj bu basit ama köklü çözümü bulunca su ile reflü tedavisi olumlu sonuçlar vermiştir.
Midedeki besinler kimyasal sindirimden sonra oniki parmak bağırsağına geçerler,
Oniki parmak bağırsağını pH ''ı ise 9 'dur.
Alkalidir ortam...
Pankreas bu sırada devreye girer ve bıkarbonat salgılar,besinleri alkali yaparak ortamı uygun hale getirir.
Eğer midede besinler uzun süre kalırlarsa yukarı olduğu gibi aşağıya doğruda basınç uygularlar ve pH 1.5 olan asit oniki parmak bağırsağına besinlerden önce geçerek burasını tahriş eder.
Buda oniki parmak bağırsak ülseridir..

******Bu yazıya benim ekleyeceğim not şudur.
Besinler midede çok hızlı bir şekilde sindirilmelidir.
Özellikle kimyasal sindirim bir fermentasyondur.
Besinlerin kimyasal olarak çürütülmesidir.
Bunun için yemeklerde mutlaka fermente ürünler tüketilmelidir.
Yemeklerde Yoğurt.. ,Probiyotik Yoğurt ....;Kefir.... ,Turşu.... ,Sirke.. ,Şalgam suyu eksik olmamalııdr

:):) kendimi gördüm bi an bizimkide cok meraklı yemeye ama ben vermemeye çalışıyorum.. o kartlardan evden geçilmiyor evde bi sürü kart oldu ama yok öğrenmiyor ilgilenmiyor. Tüm uğraşıyorum bi kelime öğretmek için yok onuda öğrenmiyorbu iki üç gündür farkettim dada bababa da demiyor ağlarken anne diyor sanırım :)

X