2024 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    264
Baya konsept hazırlamışsın anladığım kadarıyla ama ben gelen tek tek uğraşmYayım kimseyle gelen görsün gitsin istiyorum hiç kalabalık çekecek halfe değilim bu uykusuz günlerde gece 2 saat uyuduk sadece ölü gibiyim
Yok yok cnm sadece masa suslemesi okdr gelen koltuklara çöktü mevlid okudu hoca yedi içti gittiler😄30 kişi varmistr rahat annemlerde halletmistik dediğim gibi oğlumda yapmam okdr hrlde bakalmda 40 mevlidi yaparım azkisiyle belki hele doğsun sağlıkla😇🤲

Ben olsam şartlar müsaitse sonuna kadar normal doğumu zorlardım. Başka doktor olsa da önemli değil. Tabi gonül ister ki sonuna kadar geldiğimiz domtorla olsun doğum ama biraz da kısmet diye bakmak lazım sanki. Eşin neden sezaryen istiyor?
Eşim risk istemiyor 😁 Evet kesinlikle kısmet belki de haftaya kontrole gidene kadar doğum gerçekleşecek. Teşekkür ederim düşüneceğim 😊

38. Haftanda da bebek gelebilir . Karar senin tabiki ama normal dogum icin suni sanci da alabilirsin. Doktor konusunda izne cikacak olmasi kotu tabiki ama simdiden soylemis en azindan. Ben olsam beklerdim sezeryaninda zorluklari cok. Sezeryan gerektigi durumdada yapilabilen bir ameliyat. Bebegin kendisinin gelmesini bekleyebilirsin. Duruma gore her sey guzel ilerlerse normal de yapabilirsin. Doktorlar da normal dogumda sonucta saatlerce basimizda beklemiyor. Ebeler takibi sagliyor cogunlukla. Doktor 9 cm acilma sonrasi gelip yardimci olabiliyor. Bence doktoruna sunu sor. Izne ciktigi takdirde devir alacak doktor Kim olacak, normal dogum olmasi durumunda destek olacak mi vs
Gittiğim hastane ve doktorları gayet iyi aslında ama işte insan yine de hangi yöntem olursa olsun kendi doktorunu görmek istiyor. Haklısınız sezaryen gerekirse yapılan bir şey. Düşüneceğim teşekkür ederim 😊

Biraz dert yanma mesajı olsun:)
Bebiskomuz doğduğunda kulağında et beni ile doğdu. İşitme testi sıkıntılı olabilir dediler, elhamdirullah geçti. Altı aylık olduğunda ekstradan test istediler, rutin kontrollerin dışında işitmesi ile ilgili, sorun var mı yok mu diye. Umarım bır sorun olmaz.
Onun dışında erkek bebeği, sol testisi inmemiş aşağıya, takipliyiz ilk 1 yıl içinde inmesi bekleniyor aksi takdirde ameliyat gerekecek. Ve bu işlem içinde bağırsak böbrek ultrasonu çektirip durduk, testis böbrek bağırsak problemi yüzünden de inmemis olabilirmiş çok şükür bir şey çıkmadı. İnşallah kendiliginden iner de ameliyata gerek kalmaz.
1 hafta da 3-4 kere kan verip sarılık takibi de yaptık, sınırdaydık hep. Biraz sıkkın ve üzgünüm.
Bebeğim altını actigimda kendini çok kasıyor değil bez degistirmek alt pijama bile değiştiremiyorum desem yeridir, elbet benim acemiliğimde var ama bebeğimde cidden kolay değil. Zaten testis problemimiz oldugu için gece gündüz alt değiştirirken annemden yardım alıyorum hatta direkt annem değiştiriyor, zarar vermekten çok korkuyorum. Çocuk benim çocuğum ama annemsiz hiç bir şey yapamıyorum desem yeridir, çok içerleniyorum bazen bu duruma. Tek duam 1 aylık kontrolünde her şeyin yoluna girmiş olması.
Oğlumun gaz sancısı da çok oluyor, Aptamil kullanıyoruz + anne sütü. Mamasını değiştireceğim, yarın.
Bana gelecek olursak, sezeryan dikişlerimden hareket edemiyordum ama sabr ediyordum. Tam duzeldim kalkıp oturmaya başladım, şuan dikişlerim çok sert dokununca. Başına gelen oldu mu hiç? Googlede ödem diyor normal diyor. Sancı yapıyor oturup kalkarken, bazen kalkmama bile izin vermiyor. Doktoruma yazdım, bu hafta da ödem olmaz kontrole gel bakalım dedi cumartesi gideceğim. İnşallah ciddi bir şey yoktur. Doktorum demisken, son dakika doktorum değişince doğum yaptığım gün tanıştığım doktor. Ne kadar ilgilidir, bilgilidir bilemiyorum 🥲

Ayyy rahatladim, hakkınızı helal edin 🙏🥰
Teker teker bildigim kadarıyla açıklayın belki içini bı nebze de olsa rahatlatır. İşitme testinin ilkinden geçtiyse 6 aylık olunca haydi haydi geçer, doğumsal bı sorun yok demekki, ha ama şu var yenidoganken geçti tamam bu çocukta duyma sorunu yok ve olmaz diyemiyoruz, kocaman bı geniz eti olan oğlumun kulağında sık sık sıvı birikmesi oluyor ve işitme testinde bazen duyma kaybı çıkıyor. Böyle bişey olabilir ilerde tabiki ama tedavisi var. İkincisi inmemiş testis çoğu erkek çocuğunda görülür, çoğu doktor da yeni doğum yapmış anne hassas olduğu için bunu dile getirmez taa ki 1 yaşına yaklasana kadar. Bir de testisin inip inmedigini çocuk cerrahi belirler. Oğlumun 1 yaşına yakın kontrolünde doktoru söylemişti, testis inmemiste olabilir ya da ağladığı için de her kontrolde kaçıyor olabilir genel cerraha sevkedicem dedi. Cerrah özel yontemlerle bastırarak testisi indirdi bana da gösterdi bak burada gordun mü ikincisi dedi. Ama bunu yaparken çocuk kendini az bile kassa testis yukarı kaçıyor bilgin olsun. Hiç aglamayacak ve hiç kasilmayacak. Dikiş ödemi nasıl bişey onu anlayamadım, yani dikiş yerin şişti mi. Sezaryen dikisinin olduğu yerde his kaybı oluyor ve hiç bı zaman eskisi gibi olmuyor. Benim 6 sene geçmişti hala o bölgeye dokunduğumda hissetmiyorum, ama oturup kalkmaya izin vermeyecek derecede acı vermesi bana içten dikişler açılmış olabilir mi acaba dedirtti. Yani hissizlik normal ama yavaş yavaş ağrıların azalması gerekiyor. Doktor bı baksın umarım basit bı odemden kaynaklıdır sadece. Yani sertlik ve hissizlik oluyor ama artık ağrının geçmesi lazım.

Kızlar herkese iyi geceler, anca fırsat bulabildim. Bu sabah kahvaltı sırasında sancılarım tuttu. Önümüzde hafta çarşamba sezeryanda sözleşmiştik. Ama oğlum bugün gelmek istedi. Hastaneye geldiğimde ağrılarım çok yüksekti. Açıklığıma baktı ebe ama daha 1 cm dedi. Kendi doktorumda acil sezeryana aldı. Saat 15:15 de 3245 gram doğdu oğlum. Şuanlık meme tutturmakta aşırı zorlanıyorum.Sütüm yok ama yine de vermeye çalışıyorum. Mama verdik, hemşirelerle iş birliği içinde. Benim de ağrım oldu, bir kere ağrı kesici aldım. Spinal anestezi aldım, aşırı rahattım. Herkese öneririm. Şimdilik bizde durumlar böyle 🤭
Gözün aydın, sağlıkla büyüt bebeğini, Allah uzun ömürler versin 🙏

Eşim son ana kadar girecekti don anda vazgeçti ben bakamam dedi 😂😂 şuan bile yaraya bakamıyor
Ben aşırı paniktim ondan olabilir ablamın olması çok büyük şansım benim. Sen nasıl dayandın ya
Bı zaman sonra endişe geçiyor zaten, yerini bitse de gitsem sıkıldım artık faslı alıyor 😁 işte konuşa konuşa soru sora geçirdim ben ameliyatı. İllallah demiştir doktorlar tabi o gün. Ama başka türlü uyanık geçmezdi o kadar saat. Sürekli doktoruma daha çok var mı ne zaman bitecek diye sordum. Derste çocuklar hocam zile kaç dakka var dediklerinde ağızlarına kürekle vurasim geliyor halbuki 😁

Kızlar benim şöyle sancılarım var adet sancısı gibi acaba doğru mu not alıyorum emin değilim ama doğuruyor olabilir miyim 🙈🙈 belimden falan vuran bi ağrı değil nişan ya da suyum yok napsam ki uyandırsam mı acaba evdekileri 😂😂
Kız böyle kasilmasayar diye bı uygulama olduğundan haberim bile yoktu benim 😁 indireyim ben de güzel bişeymis. Sancıların için bişey diyemicem. Normal doğum yapanlar daha iyi anlar. Ben gerçek ile yalanciyi ayiramayip nst ye gitmiştim geçen 😁

Kızlar emilyinpariss emilyinpariss ve NurrBanuu NurrBanuu dışında normal doğum yapan var mı ben nerden uydurdum 3.kişiyi sanki okudum gibi ya da sezeryanı normal gibi okumuş olabilirim😂 sanırım yavaş yavaş aklım da gidiyor. Bugün işyerime bi gidip geleceğim. Dışarıya tek çıkmaya da cesaretim yok ama bakalım. Kadıköy'den Nişantaşına

S Sariucurtma senin durumun nasıl şuan? Benim kalkınca her tarafım ağrıyor eklemlerim bacaklarım belim karnım. Biraz ayakta kalınca uzanmak istiyorum. Sen nasılsın? İşten izine ayrıldın sanırım. Ev işlerini yapabiliyor musun? Sancın var mı ya bitti mi şu yalancı sancıların?

6 ayından sonra et benini yaktırabilirsiniz dediler, narkoz alacak mecburi. Sünneti de o esnada yaptırırız diye sormadık hiç, tek narkozla iki iş hallolsun çocuk 2 kere narkoz almasın diye. Hiç demediler sünnet ettirin vs diye öyle olsa söylerlerdi ama 1 aylık kontrolünde sorayım doktoruna belki de doğrudur söylediğin. Annemin var olması zaten şükür sebebim bu arifelerde cidden, depresyona girmediysem annem sayesinde🥲
Sünnetin testisle hiç bı ilgisi yok. İner ama biraz geç iner, sen bulamazsan da çocuk cerrahi bulur merak etme. Daha çok zamanı var için rahat olsun

Kızlar emilyinpariss emilyinpariss ve NurrBanuu NurrBanuu dışında normal doğum yapan var mı ben nerden uydurdum 3.kişiyi sanki okudum gibi ya da sezeryanı normal gibi okumuş olabilirim😂 sanırım yavaş yavaş aklım da gidiyor. Bugün işyerime bi gidip geleceğim. Dışarıya tek çıkmaya da cesaretim yok ama bakalım. Kadıköy'den Nişantaşına

S Sariucurtma senin durumun nasıl şuan? Benim kalkınca her tarafım ağrıyor eklemlerim bacaklarım belim karnım. Biraz ayakta kalınca uzanmak istiyorum. Sen nasılsın? İşten izine ayrıldın sanırım. Ev işlerini yapabiliyor musun? Sancın var mı ya bitti mi şu yalancı sancıların?
Dün işe gitmedim ya hiç sancım kasılmam olmadı, demekki yorulmaktan oluyormuş yalancı sancılar. Ama ev işi yapamıyorum, kasılma yok şükür ama biraz ayakta kalayım belim acı biber sürmüş gibi yanıyor. Sadece mutfağı toplayabildim dün, onun haricinde eğil kalk yapamıyorum, kilom fazla olduğu için eğilince bacaklarım bedenimi çekmiyor. Bu sabah biraz ağrım var ara ara gelen ama dün akşam dışardan yemiştim bağırsaklarını bozmuş olabilir diye düşünüyorum, beklemedeyim, yalancı sanciya değil de daha çok ishal ağrısına benziyor çünkü. Ben de senin gibi uzun süre ayakta kalamiyorum. Ama oğlum da influenza olmuştu bu hafta göndermeyim okula dedim, o da evde olunca haliyle uzun süre de yatamıyorum.

Bı zaman sonra endişe geçiyor zaten, yerini bitse de gitsem sıkıldım artık faslı alıyor 😁 işte konuşa konuşa soru sora geçirdim ben ameliyatı. İllallah demiştir doktorlar tabi o gün. Ama başka türlü uyanık geçmezdi o kadar saat. Sürekli doktoruma daha çok var mı ne zaman bitecek diye sordum. Derste çocuklar hocam zile kaç dakka var dediklerinde ağızlarına kürekle vurasim geliyor halbuki 😁
Ay ben de en son ameliyatımda doktora beni uyutmayın dedim dinleyeceğim sizi. Dr da artık yıllardan beri tanışıyoruz ailecek samimiyetimiz var. Konuşuyoruz işte evden şu ortezlerin vardı aldır falan. Konuşmak ta bir yere kadar. Ameliyatım 3.5 saat sürmüş. Sen valla iyi dayanmışsın o kadar süre uyumadan. Sonra bi başladılar 6-7 erkek kesip biçmeye çivi vurmaya. Hissetmiyorum bir şey ama o an burnuma bi koku geldi yalvarırım beni uyutun demeye başladım uyuttular 4 saat sonra odada gözümü açmıştım. Bazen dyorum fazla cesaret te iyi değil. Onların umrunda değil anestezi doktorum da müzik açmış mırıldanıyor. Doktoruma bir de ameliyat sırasında eklemin içinin fotoğrafını çek görmek istiyorum yıllardır bana eziyet verdi basit bir şeyi abartmış mıyım yoksa gerçekten ciddi kireçlenme mi var dedim o sıra çekmiş baya fotoğraf sonra gösterdi bana bitmiş zaten dizim.

Dün işe gitmedim ya hiç sancım kasılmam olmadı, demekki yorulmaktan oluyormuş yalancı sancılar. Ama ev işi yapamıyorum, kasılma yok şükür ama biraz ayakta kalayım belim acı biber sürmüş gibi yanıyor. Sadece mutfağı toplayabildim dün, onun haricinde eğil kalk yapamıyorum, kilom fazla olduğu için eğilince bacaklarım bedenimi çekmiyor. Bu sabah biraz ağrım var ara ara gelen ama dün akşam dışardan yemiştim bağırsaklarını bozmuş olabilir diye düşünüyorum, beklemedeyim, yalancı sanciya değil de daha çok ishal ağrısına benziyor çünkü. Ben de senin gibi uzun süre ayakta kalamiyorum. Ama oğlum da influenza olmuştu bu hafta göndermeyim okula dedim, o da evde olunca haliyle uzun süre de yatamıyorum.
Artık sonlara yaklaştık. Oğlun daha iyidir umarım.
Herrhalde normal bunlar. Son haftalarda sürekli yürüyüş yapın hareket edin hatta mümkünse detaylı temizlik yapın oda boyayın diyorlar vajinal doğum için yani. Nerdeee bana değmeyen yılan bin yaşasın modundayım😂

Belki Total aldığı verdiğini çıkarınca o kadardır, kilo verip geri kendi kilosuna ancak gelmiştir.okuduğum kadarıyla hemen herkesin bebişi böyle oluyor önce bir yürek hoplatıyolar sonra toparlıyorlar
inşallah öyle olur canım hesap makinesini aldım manyak gibi hesap yapıyorum ilk oğlumda yaptığım evhamı bunda yapmıcam dedikten sonra ben🤷🏻‍♀️

Ay ben de en son ameliyatımda doktora beni uyutmayın dedim dinleyeceğim sizi. Dr da artık yıllardan beri tanışıyoruz ailecek samimiyetimiz var. Konuşuyoruz işte evden şu ortezlerin vardı aldır falan. Konuşmak ta bir yere kadar. Ameliyatım 3.5 saat sürmüş. Sen valla iyi dayanmışsın o kadar süre uyumadan. Sonra bi başladılar 6-7 erkek kesip biçmeye çivi vurmaya. Hissetmiyorum bir şey ama o an burnuma bi koku geldi yalvarırım beni uyutun demeye başladım uyuttular 4 saat sonra odada gözümü açmıştım. Bazen dyorum fazla cesaret te iyi değil. Onların umrunda değil anestezi doktorum da müzik açmış mırıldanıyor. Doktoruma bir de ameliyat sırasında eklemin içinin fotoğrafını çek görmek istiyorum yıllardır bana eziyet verdi basit bir şeyi abartmış mıyım yoksa gerçekten ciddi kireçlenme mi var dedim o sıra çekmiş baya fotoğraf sonra gösterdi bana bitmiş zaten dizim.
Ay kemik kırmalı, çivi çakmalı olsa ben de uyanık istemezdim, benim bı de biraz spontane gelişti sezaryen sonrası ameliyat. Kendim kaşındım yani, bebek çıkınca doktoruma sordum kistler kaybolmuş mu görebiliyor musunuz diye, o da dur bı bakayım dedi, sonra iki yumurtalıkta da sadece ceperleri kalmış, temizleyim mi onları adet görmeye başlayınca içleri dolup kistlesmesin yine dedi. Ben de ne bileyim çekip alacak 10 saniyede sandım tamam dedim 🤦 meğerse kadın hastalıkları ameliyatında en titizlikle yapılanı yumurtalık ameliyatıymis, rezervlere en az hasarı vererek yapmak için çok itina ile yapılması lazımmış, bilemedim tabi ben ha bitti ha bitecek derken saatler geçti, biraz zaman geçince bitmiştir artık kesin dikiyordur dedim, sordum dur daha yeni basliyoruz dedi 🤦 ama 2021 de iki kez ameliyat oldum onlarda genel anestezi aldım, uzun süreceği için baştan geneli istedim. Şimdi yine spinal istiyorum bu sefer sadece sezaryen olacak, masada en fazla 20-25 dakka geçer. O da benim için çok kısa bi süre 😎

Artık sonlara yaklaştık. Oğlun daha iyidir umarım.
Herrhalde normal bunlar. Son haftalarda sürekli yürüyüş yapın hareket edin hatta mümkünse detaylı temizlik yapın oda boyayın diyorlar vajinal doğum için yani. Nerdeee bana değmeyen yılan bin yaşasın modundayım😂
Ben artık doğuma kadar yatmayı planlıyorum, çok yoruldum hem hamilelik hem çalışma, oğlum da daha iyi şükür..pazartesi onu okula gönderince akşama kadar TV karsisinda keyif yapicam. Yürüyüş filan hiç işim olmaz 😁

Kızlar son haftalarda ölçümlerde hata payı olabiliyor mu bpd benim
8 gün geri çıkmış hc haftası ve günüyle uyumlu diğer ölçümlerde iyi

Biraz dert yanma mesajı olsun:)
Bebiskomuz doğduğunda kulağında et beni ile doğdu. İşitme testi sıkıntılı olabilir dediler, elhamdirullah geçti. Altı aylık olduğunda ekstradan test istediler, rutin kontrollerin dışında işitmesi ile ilgili, sorun var mı yok mu diye. Umarım bır sorun olmaz.
Onun dışında erkek bebeği, sol testisi inmemiş aşağıya, takipliyiz ilk 1 yıl içinde inmesi bekleniyor aksi takdirde ameliyat gerekecek. Ve bu işlem içinde bağırsak böbrek ultrasonu çektirip durduk, testis böbrek bağırsak problemi yüzünden de inmemis olabilirmiş çok şükür bir şey çıkmadı. İnşallah kendiliginden iner de ameliyata gerek kalmaz.
1 hafta da 3-4 kere kan verip sarılık takibi de yaptık, sınırdaydık hep. Biraz sıkkın ve üzgünüm.
Bebeğim altını actigimda kendini çok kasıyor değil bez degistirmek alt pijama bile değiştiremiyorum desem yeridir, elbet benim acemiliğimde var ama bebeğimde cidden kolay değil. Zaten testis problemimiz oldugu için gece gündüz alt değiştirirken annemden yardım alıyorum hatta direkt annem değiştiriyor, zarar vermekten çok korkuyorum. Çocuk benim çocuğum ama annemsiz hiç bir şey yapamıyorum desem yeridir, çok içerleniyorum bazen bu duruma. Tek duam 1 aylık kontrolünde her şeyin yoluna girmiş olması.
Oğlumun gaz sancısı da çok oluyor, Aptamil kullanıyoruz + anne sütü. Mamasını değiştireceğim, yarın.
Bana gelecek olursak, sezeryan dikişlerimden hareket edemiyordum ama sabr ediyordum. Tam duzeldim kalkıp oturmaya başladım, şuan dikişlerim çok sert dokununca. Başına gelen oldu mu hiç? Googlede ödem diyor normal diyor. Sancı yapıyor oturup kalkarken, bazen kalkmama bile izin vermiyor. Doktoruma yazdım, bu hafta da ödem olmaz kontrole gel bakalım dedi cumartesi gideceğim. İnşallah ciddi bir şey yoktur. Doktorum demisken, son dakika doktorum değişince doğum yaptığım gün tanıştığım doktor. Ne kadar ilgilidir, bilgilidir bilemiyorum 🥲

Ayyy rahatladim, hakkınızı helal edin 🙏🥰
Çok geçmiş olsun. Daha çok yeni sayilirsın. Uykusuzsun yorgunsun. Sürekli hastaneye git bebekten kan alınsın falan bunlar insanı çok yoran şeyler. Bazen çok da büyük olmayan problemler bu tur durumlardan dolayı çok büyükmüş gibi görünebilir. İşitme testi için çok büyük sıkıntı olacagıni sanmıyorum. Bir süre takipli olmak yorabilir. İnmemiş testis de çok gorülen bir şey. İnşallah kendi iner ama olmasa da çözumü var Allah'ın izniyle. Hepsi geçecek. İçini ferah tut. Benim oğullarım 33 haftalık doğmuştu. Rop için gidiyorduk iki haftada bir. Kabus gibi geliyordu. 3 aylık olana kadar gittik. Gozün içine mikrokamera sokuyorlar ve canları çok yanıyor. Ağlama seslerini duyuyorduk dişardan. Birinde idrar yolu enfeksiyonu olmuştu o da uzamış sarılık yapmıştı. Sürekli hastaneye gir kan ver. Bir de birinin bir kulağı işitme testinden gecememişti ilk iki kontrolde. Onun stresi derken eşim artık hastane lafı duymak istemiyordu. Verem aşısıydi sanırım. Onu yaptirmak için bile sağlık ocağına gitmek istemiyordu. Psikolojisi bozulmuştu. En son hemşire aradı bir numara verdi bu numarayı arayıp niçin ası yapmadiğınızı anlatır mısın dedi. O şekilde gidip yaptirmiştık. Ama şimdi hepsini unuttuk. Sen de içini ferah tut. Hepsi geçecek Allah'ın izniyle.

De mi ya grubun çoğu sezaryen normal olanlarda hep 2. 3. 4 . Doğumları 😂 kimse normal doğuramayacak gibi Umutlarım tükeniyor artık
Evet ya kızların doğumları çok iyi geçti ama yine de içimi rahatlatmıyor ilk doğum olmayınca🤣
Ay benim sancılarım hala gelmiyor, sürekli ağrım var o ayrı ama 😂 suniyi kabul edicem en sonunda
Rahatı iyi demekki 😀 2 günün kalmış bence 1 hafta daha şans verilebilir suyu falan iyiyse. Sunide daha hızlı oluyor doğum diyorlar ama hastanede sancı çekme fikri korkutuyor beni. Kendi sancım olsa belli bi aşamaya kadar evimde çekerim diyorum ☺️

Ben de 38+5 deyim gece bazen diyorum şimdi geliyor galiba ama sabah uyuyakalmış olarak uyanıyorum 😅😅40 ı göreceğiz galiba
38 oldum ben de artık her gün beklentiye girerim ha geldi ha gelecek 🤣 Bi avuç normal doğum varız şurada. Hepimiz de 40a gidiyoruz sanki🤣 Bi ezomanya ezomanya var doğurmaya yakın. Onun dışında kuzu kuzu sıramızı bekliyoruz 🤣

Kızlar son haftalarda ölçümlerde hata payı olabiliyor mu bpd benim
8 gün geri çıkmış hc haftası ve günüyle uyumlu diğer ölçümlerde iyi
Baş aşağı pozisyonda mi bebeğin. Artık kafalarını yasladiklari için doğru ölçüm alınamıyor. Benimkinde de iki haftaya yakın ilerilik vardı baş olcumlerinde, ama doktor her muayenede beynini de inceliyor, o yüzden endişe etmedim. Benim çocuklarım büyük kafalı olamaz zaten genetige aykırı. O yüzden ölçüm yanlıştır dedim direk.

X