2018 Nisan Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak?

• Kız

OY: 118 51,3%
  • Erkek

OY: 102 44,3%
  • İkiz Kız

OY: 3 1,3%
  • İkiz Erkek

• İkiz, Bir Kız Bir Erkek

• Üçüz

OY: 1 0,4%

• Ankete Katılan
    230
Canım inan bu uyku işi yaşına kadar hiç belli olmuyor. Habire düzen kurup düzen bozuyorlar, o yüzden hani kaba tabiriyle kaderine razı gelip sakin, sabırlı olmaya çalış. Düzenimiz şöyle, böyle ya da bozuldu diye düşünme. Göreceksin tekrar eski haline gelecek, sonra tekrar bozulacak, vs.. Çok zor ve yorucu biliyorum ama ne yazık ki böyle böyle büyüyorlar. Sen yatış saatini elinden geldiğince sabit tutmaya çalış sadece. Ya da varsa uyku rutinlerini bozmamaya gayret et. Başka da yapacak birşey yok.
hussuk hussuk Bu arada bizim kızın dün anlayamadığım bir sıkıntısı vardı. Sabah 6:35'te yatıp, 8de kalktım. Oğlanı yuvaya bıraktım ve işe geldim. Yani uykusuzluk denilen şeyin dibinin de dibindeyim.

Kızım doğduğu zaman 4-5 saat uyurdu. Gecede 2-3 kere ya kalkardım ya kalkmazdım. Şimdi neredeyse 2 saatte bir kalkıyorum. Devamlı bir emme durumu. Yenidoğanken bu kadar emmezdi.

Benim sana nazaran tek avantajım eğer kızın ekstra bir sıkıntısı yoksa uyanıp memeyi alıp hemen uykuya geri dönüyor.

Bir de çok şükür oğlum akşam yatıp sabah kalkıyor. (Tünelin ucundaki ışık 2 yaş itibariyle göründü bize, haberin olsun)
Rabbimin gücüne gitmesin verdiği her nimete, ille de evladıma şükürler olsun, ama yoruluyorum:KK43:
Uyku eğitimi vermeyi düşünmeye başladık eşimle uzun zamandır, Şubat tatilini bekliyoruz. Sadece yalnız olup olmadığımı merak ettim ama çoğunluğumuz öyleyiz sanırım. Sesi çıkmayanın da nazar olmasın bebesi diye çıkmıyor bence:))

Rabbimin gücüne gitmesin verdiği her nimete, ille de evladıma şükürler olsun, ama yoruluyorum:KK43:
Uyku eğitimi vermeyi düşünmeye başladık eşimle uzun zamandır, Şubat tatilini bekliyoruz. Sadece yalnız olup olmadığımı merak ettim ama çoğunluğumuz öyleyiz sanırım. Sesi çıkmayanın da nazar olmasın bebesi diye çıkmıyor bence:))
Uyku egitimi sizin karariniz tabi ki ama artisini eksisini, cocugun genel durumunu ve ihtiyaclarini iyice tartip oyle girisilmesi gereken bir konu. Acele etme, iyi arastir derim ben :)

Uyku egitimi sizin karariniz tabi ki ama artisini eksisini, cocugun genel durumunu ve ihtiyaclarini iyice tartip oyle girisilmesi gereken bir konu. Acele etme, iyi arastir derim ben :)
İşte eksisi ile ilgili çok bilgi yok yani bulamadım. Çok ağlarsa dayanabilecegimi hiç sanmıyorum. Dördüncü ayından beri -gece uykusu düzenini oturttuğumu sandigim donemden beri- araştırıyorum, okuyorum, oğlumu gözlemliyorum uygun olabileceğimizi düşünmüştüm.

İşte eksisi ile ilgili çok bilgi yok yani bulamadım. Çok ağlarsa dayanabilecegimi hiç sanmıyorum. Dördüncü ayından beri -gece uykusu düzenini oturttuğumu sandigim donemden beri- araştırıyorum, okuyorum, oğlumu gözlemliyorum uygun olabileceğimizi düşünmüştüm.
Güvenli bağlanma anlamında sorunlar olabiliyor canım. Bir de 9 ay civarı artık bebeklerde ayrılık kaygısı başlıyor ve ebeveynlerini daha sık yanlarında görmek isteyebiliyorlar.

Genel anlamda bebeğin uykuya geçmeyi biliyorsa, uykuya dalabiliyorsa o zaman uyku eğitimine gerek olmayabilir. Yani sadece seni ya da babasını daha çok yanında görmek istiyordur ve uyanıyordur. Ya da anlamadığımız bir sıkıntısı olabilir. Bu durumda kendi haline bırakmak çocuğa iyi gelmeyebilir.

Bir arkadaşımın bebeği kendi kendine 10 dakikadan fazla uyumuyordu. Bence evet, o bebek için gerekliydi. Çünkü bebeklerin verimli bir uykuya da çok ihtiyacı var.

Ama sen şu an genel değil dönemsel bir problemden bahsediyorsun gibi geldi bana.

Bu sebeple iyi düşün dedim ben.

Güvenli bağlanma anlamında sorunlar olabiliyor canım. Bir de 9 ay civarı artık bebeklerde ayrılık kaygısı başlıyor ve ebeveynlerini daha sık yanlarında görmek isteyebiliyorlar.

Genel anlamda bebeğin uykuya geçmeyi biliyorsa, uykuya dalabiliyorsa o zaman uyku eğitimine gerek olmayabilir. Yani sadece seni ya da babasını daha çok yanında görmek istiyordur ve uyanıyordur. Ya da anlamadığımız bir sıkıntısı olabilir. Bu durumda kendi haline bırakmak çocuğa iyi gelmeyebilir.

Bir arkadaşımın bebeği kendi kendine 10 dakikadan fazla uyumuyordu. Bence evet, o bebek için gerekliydi. Çünkü bebeklerin verimli bir uykuya da çok ihtiyacı var.

Ama sen şu an genel değil dönemsel bir problemden bahsediyorsun gibi geldi bana.

Sana katılıyorum hussuk hussuk acele etme canim. Uyku egitimi dedikleri sey bebegi kendi kendine uyumasini alistirmak degil. Güvendiği Anneden umudu kesme, bağını koparma..... bi sure sonra da hicbi durumda yanında olmadigini bildiginden uyuyor.. yani benim okudugum pedagoglar oyle diyorlar

Sana katılıyorum hussuk hussuk acele etme canim. Uyku egitimi dedikleri sey bebegi kendi kendine uyumasini alistirmak degil. Güvendiği Anneden umudu kesme, bağını koparma..... bi sure sonra da hicbi durumda yanında olmadigini bildiginden uyuyor.. yani benim okudugum pedagoglar oyle diyorlar
Yok aslında tamamen öyle değil, çocuk kendi kendine uyumayı öğrenene kadar yalnız bırakmıyorsun. o bahsettigin uyku eğitiminin en acımasız yöntemi Ferber metodu ay onu hiç yapamam zaten. Ama aglatmadan uyku eğitimi diye bir şey yok bu da bir gerçek.
Bilmiyorum, her gece söz veriyorum kendime kesinlikle uyku eğitimi vericez böyle olmaz diye, sonra sabah okula gidiyorum özlemimden burnumun direği sızlıyor yok ya diyorum aglatamam... çok uykusuzum:KK43:((

genel anlamda sipa uykuya geçmeyi bilmiyor. uyuma şeklimiz kanguruda gezerek, hafif sallanarak bazen hafif zıplayarak. Ama sırtım belim çok agriyor artık. İlk başlarda beş dk da uyuyordu çok işime gelmişti ama şimdi bazen bir saat sallıyorum kanguruda bana misin demiyor. Ama bir hafta on gün öncesine kadar gecede en fazla iki uç defa uyanıyordu cok dert etmiyordum bir haftadır cozuttu evet dönemsel olabilme ihtimali yüksek. Yanı insallah öyledir çok amin:KK43:
Su ayrılık kaygısı mevzuunu duymuştum biraz daha araştırayım belki de öyle bir durumdur

Uyku egitimini konusmussunuz kizlar ama bizimde bi düzenimiz yok ,yani biliyorum bi coguna gore yanlis ama esim sabah cok erken ise basliyor 3gibi bende oglumu yanimda yatiriyorum genelde 22gibi uyumsu olurdu su bikac gundur uykusu olsa bile dönüyor dönüyor uyuyup oturuyo geri kalkiyo yani bi saat nerdeyse boyle yapar oldu yatagin içinde yoksa bi sıkıntımız yoktu

Dis donemj oldugumuz icin duzenimiz yok yani ,ama atak haftalarindada huzursuz oluyor belkide atak haftalarindasinizdir

Her baby sutlu pirincli deneyen varmi. Rengi pürüzsüz degil siyah noktalar var ara ara. Icime dert oldu. Normalde oylemidir. Ilk defa aldimda

Bizim uyku düzeni yani tam düzen değil ama genel hatlarıyla genellikle sabah 8 8 buçuk kalkış öyle 1 buçuk 2 öğle uykusuna yatış kalkış 4 buçuk genelde öğle uykusundan ondan sonra gece uykusu 9 9 buçuk arası bazen 10 gecede değişiyor bazen 3 defa bazen 10 defa kalkıyorum dönünce uyaniyo tam rahat edemiyor sanki anlamadim

Oğlum belki de daha erken geliyo uykusu öğle de ama ablamız uyumadigi sürüce küçüğü uyutamadigim için mecbur ablanin saatlerine uyuyoruz 2 yaşında kizim

Bizim uyku düzeni yani tam düzen değil ama genel hatlarıyla genellikle sabah 8 8 buçuk kalkış öyle 1 buçuk 2 öğle uykusuna yatış kalkış 4 buçuk genelde öğle uykusundan ondan sonra gece uykusu 9 9 buçuk arası bazen 10 gecede değişiyor bazen 3 defa bazen 10 defa kalkıyorum dönünce uyaniyo tam rahat edemiyor sanki anlamadim
7.30 kalkış 10.00 ilk uyku 11-11.30gibi uyanma 15.00ikinci uyku 16-16.30uyanma 19.30 gece uykusu.
İdi. Şimdi kafasına göre takılıyor:kızgın::kızgın::kızgın:

Gece iki veya üç defa uyanır azıcık sallayınca veya mama verince uyurdu. Saat su saat bu beşinci kalkışım.

Yanımdaki öküze sorsan her sabah “bu gece daha iyiydi dimi” diyo. Sinir sinir sinir oluyorum :sinirli::sinirli::sinirli:

7.30 kalkış 10.00 ilk uyku 11-11.30gibi uyanma 15.00ikinci uyku 16-16.30uyanma 19.30 gece uykusu.
İdi. Şimdi kafasına göre takılıyor:kızgın::kızgın::kızgın:

Gece iki veya üç defa uyanır azıcık sallayınca veya mama verince uyurdu. Saat su saat bu beşinci kalkışım.
Canim gece erken mi uyutuyorsun acaba. Benim kizi nezamn erken uyutsam gece beni mahveder. Gece boyle iyice yorsan 10a kadar falan.

Canim gece erken mi uyutuyorsun acaba. Benim kizi nezamn erken uyutsam gece beni mahveder. Gece boyle iyice yorsan 10a kadar falan.
Dün gece pes edip onu da denedim. 22.30da uyudu beşinci kalkışım 2.30daydi. Uyuttuktan sonra yazdım buraya.
Ama söyle de bir şey var büyüme hormonu açısından erken yatırmak çok önemli diyorlar hep. Gerçi onun icin deliksiz de uyuması lazım ya aman neyse bilemedim. Canı sagolsun.

seyda61 seyda61 , hussuk hussuk , M mehtapmhtp88 kızlar ben iki çocuğumda da şöyle bir şey gözlemledim, belki sizde de durum budur: ne zaman yeni bir şey yapmayı öğrense gece uyumuyor ve defalarca huzursuz şekilde kalkıyor. Mesela benim kız yüzüstü yatar durumdan oturma pozisyonuna geçmeyi öğrendi. Uyurken bir bakıyorum çat diye oturmuş ağlıyor.

Bununla ilgili okuduğum bir yazı vardı. "Birden uçabildiğinizi keşfetseniz ne yapardınız? Ne güzel deyip uyumaya devam mı ederdiniz, yoksa korkup heyecanlanıp bu yeni özelliğinizi mi kullanmaya çalışırdınız" minvalinde bir yazıydı. Çok mantıklı gelmişti bana :) Belki bebişlerimizin ani değişiklikleri bununla da ilgili olabilir.

seyda61 seyda61 , hussuk hussuk , M mehtapmhtp88 kızlar ben iki çocuğumda da şöyle bir şey gözlemledim, belki sizde de durum budur: ne zaman yeni bir şey yapmayı öğrense gece uyumuyor ve defalarca huzursuz şekilde kalkıyor. Mesela benim kız yüzüstü yatar durumdan oturma pozisyonuna geçmeyi öğrendi. Uyurken bir bakıyorum çat diye oturmuş ağlıyor.

Bununla ilgili okuduğum bir yazı vardı. "Birden uçabildiğinizi keşfetseniz ne yapardınız? Ne güzel deyip uyumaya devam mı ederdiniz, yoksa korkup heyecanlanıp bu yeni özelliğinizi mi kullanmaya çalışırdınız" minvalinde bir yazıydı. Çok mantıklı gelmişti bana :) Belki bebişlerimizin ani değişiklikleri bununla da ilgili olabilir.
Çok mantıklı geldi bu

Bunna benzer bisey bende gormustum canim ayni sekilde her yeni ogrendikleri eylemle huyu degisir doye mesela 4.ayda sesleri daha iyi duydukca daha az emmek istemesi gibi yani hemen yaptıklarından sıkılıp yeni öğrendiği seyi yapmak istemesi
Bazi seylere bu kadar uyarken nasil degisik degisik huylari oluyo anlayamıyorum

X