2024 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    264
Bızımde serklaj gündeme gelınce korkarak sormustum ben de anestezılı mı dıye, o da tabıkı dedı, cok kısa bır ıslem dedı, sedasyon verılıyor 15 dk... Bence yaptırın, zaten bu vajınal serklaj.. Bır de daha ıcten dıkılen var, hatta gebelık oncesı dıkılıyor, sonra hamıle kalıypsunuz, abdominal serklaj, o baya maalııyetli
O dediğinden mı yapıldı acaba bana öncesinde, bu doktor ilk doğumun sezaryendi dimi diye sordu. Kendi doktorum da bana biseyler aciklamisti ameliyattan sonra ama o dönem mental olarak çok yorgundum, söylediği şeylerin çok üstünde durmuyordum. Sadece 1 yıl sonra hamile kalabilirsin, duruma göre yine ilerleyen haftalarda dikiş atabilirim oraya demişti.

Bana 1,5 2 saatten fazla ayakta kalma dedı doktorum, benım okula gıtmem demek enaz 7 saat ayakta kalmam demek, bransımdan ötürü sınıfta da oturamıyorum
Ay ben şuan bile tüm gün ayaktayım, hava çok sıcak olduğu için dışarı çıkmıyorum genelde ama evde de hiç oturmuyorum, oğlum illa biseyler istiyor, doktor bana yatacaksin derse ne halt yerim bilmiyorum, annemi eve getiririm en kotu ihtimalle herhalde.

Doktordan geldim kizlar oglus iyiymis cok tatliydi hareketleri😍 4 gun onden gidiyor ultrasona gore. Yalnizca kafama bisey takildi plasenta suan asagida ama bu haftalarda onemli degil 24. Haftadan sonra onemli dedi. Yine de kafama takildi yaa:KK43:
Ayakta çok kalmamaya ve ağır kaldırmamaya ekstra önem gösterin , bulduğunuz her fırsatta oturup ayaklarınızı uzatın. Ama merak etmeyin yukarı göçüyo plasenta .

O dediğinden mı yapıldı acaba bana öncesinde, bu doktor ilk doğumun sezaryendi dimi diye sordu. Kendi doktorum da bana biseyler aciklamisti ameliyattan sonra ama o dönem mental olarak çok yorgundum, söylediği şeylerin çok üstünde durmuyordum. Sadece 1 yıl sonra hamile kalabilirsin, duruma göre yine ilerleyen haftalarda dikiş atabilirim oraya demişti.
O deıldır, abdomınal varsa vajınale gerek olmaz, bbır de 100bınlı fıyatlar tutuyor, oyle bı ucret odedınız mı?

Ay ben şuan bile tüm gün ayaktayım, hava çok sıcak olduğu için dışarı çıkmıyorum genelde ama evde de hiç oturmuyorum, oğlum illa biseyler istiyor, doktor bana yatacaksin derse ne halt yerim bilmiyorum, annemi eve getiririm en kotu ihtimalle herhalde.
Valla ben de dısarı cıkmıyorım, ama yavas yavas evde yemek yapıyorum, baska hıcbır ıs yapmıyprım, yer bısey dusse egılmıyorum bıle, orda kalıyor oylece esım gelene kadar, tamamen yatalak deılım ama genel olarak yatıyorum

Benim anlamadığım önemli değilse niye söylüyorsun? İster istemez kafamıza takıyoruz bu tarz şeyleri 🤦🏼‍♀️ Doktorun rahat olması gereksiz detay vermemesi çok önemli gebelikte
Bunu söylemek zorunda aslında mevcut durum önemli bi durum , öyle de kalabilir çıkadabilir , öyle kalırsa bu sefer doktorum bana bundan neden bahsetmedi diye bi sürü sıkıntı çıkar . Doktor size plasentanın nereye tutunduğunu söylemek zorunda nasıl ki rahim ağzı uzunluğu standartın altındaysa bunu söylemek zorunda olduğu gibi .

O deıldır, abdomınal varsa vajınale gerek olmaz, bbır de 100bınlı fıyatlar tutuyor, oyle bı ucret odedınız mı?
Hayır sadece ameliyat ücreti ödedim doktoruma ama yaptığı her işlem için ayrı ücret almıyor normalde, sezaryende kist ameliyatı yapmıştı, o dönem bana acıbademde kist ameliyatı için 20 bin demislerdi. Onun haricinde bu son ameliyatta polipler varmış onları da acmisken aldım dedi. Yani tek tek ücretlendirme yapmıyor, acmisken onu da yaptım diyor sonrasında. Ama 100 bin liralık bı işlemi yapmış mıdır bilmiyorum, sadece ameliyattan sonra eskisinden daha sağlam ve yeni bı rahim agzin var demişti gülerek. Benim rahim ağzım komple alındı bu arada, yani bendeki diğer kadınlardaki gibi doğuştan olan bı serviks değil, 3 parça halinde tamamen çıkartıldı rahim ağzım.

Normal ustten bakinca gorunen bisey mi. Bana en son 11. Haftamda alttan bakilmisti
Evet ordan riskli görmediği için alttan muayene etmeye ihtiyaç duymamıştır eğer karından uzunluğu riskli boyutta ölçerse alttan da bakar ve size mutlaka bilgi verir. Eğer kısaldığı halde bilgi vermezse bu bi ihmal olur ve bu riski almaz doktorlar .

Bunu söylemek zorunda aslında mevcut durum önemli bi durum , öyle de kalabilir çıkadabilir , öyle kalırsa bu sefer doktorum bana bundan neden bahsetmedi diye bi sürü sıkıntı çıkar . Doktor size plasentanın nereye tutunduğunu söylemek zorunda nasıl ki rahim ağzı uzunluğu standartın altındaysa bunu söylemek zorunda olduğu gibi .
Aslında belli haftadan önce söylemenin doğru olmadığını düşünüyor çoğu doktor. Hatta bazı tahlillerin hamilelikte yapılmaması gerektiğini gereksiz endişeye sebep verdiğini söyleyen doktorlar da var. Özellikle kolestrol degerleri gibi değerlere bakılması bile anlamsizmis. 24-28. Haftadan itibaren aşağıda olan plesantanin söylenmesi gerekiyor. Bana 16. Haftada özelde kalp atışını dinlemek için gittiğim doktor söylemişti, çok korkmuştum sonra kendi doktorum çıkacak o merak etme dese de çıkana kadar ben baya kendimi yipratmistim. Bı de uzun süre beklenilen bı bebekti bişey olacak diye ödüm kopmuştu.

Doktorum çok rahat biri evet, aslında ben de ondan o yüzden vazgeçemiyorum, başka bir şehirde yaşarken bile 700 km yol yapıp ona geliyordum, oğlumun hamileliğini de sayesinde çok rahat geçirmiştim, serviks konusunda ona güveniyorum, Türkiye'deki duayen hocalardan biri, ama bana haftalık kontrollerini atlamayalim, çok önemli bi durum olmadigi sürece takipleri düzenli yapalım demişti. Bu hafta kardeşimin taşınması annemin fizik tedavisi derken benim kontrolüm haftaya kaldı. Normalde kaygilanmamistim doktorum çok rahatlamıştı geçen hafta ama bu kasığımda ağrı olunca tedirginlik başladı birden.
Umarım kasık ağrın sıradan bir ağrıdır 🙏🏼 benim de bir kaç gündür ara sıra kasığımın altına doğru hatta sanki vajinama bir ağrı girip kayboluyor anlık. Ama uzun süre sürekli oturur pozisyonda kalınca olduğunu düşündüm üstelemedim.
Kızlar merak ettiğim bir şey var.Daha önce Normal Doğum yapan annelere sorum ☺️
Hiç egzersiz, spor geçmişiniz var mıydı? Hareketli bir gebelik mi geçirmiştiniz?
Ben tam 13-14 haftalardayken pandemi başladı eve kapandık :KK43: doğuma 1.5 ay kala ara ara yürüyüş yapabildim ancak yaz da gelmişti. 38 haftaya doğru uzun yürüyüşler yaptım ancak, bir de merdiven inip çıktım asansör kullanmadım 38 dolunca. 38+6 da doğum yaptım. İlla ki faydası olmuştur ama bir yakınım 3 aydan itibaren pilatese gitti, buna yönelik egzersizler yaptı hep yine de normal olamadı. Sanırım yapıyla da alakalı. Her doğum, her bebek her kadın başka, allah hayırlısını versin hepimize 🙏🏼 ama sıkıntılı bir durum yoksa Hareket etmek her türlü faydalı ☺️
Kızlar merhaba, sormak istediğim bir şey var. İkili test yaptırdım sonuç 4550 de 1 geldi doktorum risksiz dedi dörtlü tarama yaptırmanıza pek gerek yok dedi ama sizler yaptırdınız mı bilemedim emin olamadım. Yaptırsak daha mı iyi olur acaba
2 li de risk yoksa 4lü yapılmıyor hiç bildiğim kadarıyla. Zaten bir istatistik bunu aslı, risk yoksa gerek yoksa bana kalırsa da.

kizlar ya benim anti rubella igg ve anti cmv igg yuksek gelmis ne demek bu:KK43: bir de c reaktif protein yuksek :KK43:( ne demek bunlar asiri korktum

kizlar ya benim anti rubella igg ve anti cmv igg yuksek gelmis ne demek bu:KK43: bir de c reaktif protein yuksek :KK43:( ne demek bunlar asiri korktum
Sakin ol 😊 bu virüsleri daha önce vücuduna almışsın ve bağışıklığın olusmus demek. Çocukken geçirdiğimiz döküntülü hastalıklar var ya kızıl gibi onlar işte. Ama hamilelikte geçirmek riskli. Daha önce geçirmiş olmak avantaj çünkü bağışıklığın var. Çoğumuz da bu pozitif merak etme. C reaktif neydi o u unuttum

Aslında belli haftadan önce söylemenin doğru olmadığını düşünüyor çoğu doktor. Hatta bazı tahlillerin hamilelikte yapılmaması gerektiğini gereksiz endişeye sebep verdiğini söyleyen doktorlar da var. Özellikle kolestrol degerleri gibi değerlere bakılması bile anlamsizmis. 24-28. Haftadan itibaren aşağıda olan plesantanin söylenmesi gerekiyor. Bana 16. Haftada özelde kalp atışını dinlemek için gittiğim doktor söylemişti, çok korkmuştum sonra kendi doktorum çıkacak o merak etme dese de çıkana kadar ben baya kendimi yipratmistim. Bı de uzun süre beklenilen bı bebekti bişey olacak diye ödüm kopmuştu.
Ben bi bebeğimi plasenta previa dan dolayı kaybettim ve kendi doktorum çok rahattı bana hiç birşey söylemedi ben de diğer hamileliğim gibi sanıp rahat davrandım 20. Haftadayken perinotolog söylemişti çok şaşırmıştık , ve yine doktorum hiç birşey olmaz dedi halbuki en ağır ilerleyenlerdenmişim( totalis) . Bu gebeliğimde en başından bana söylendi ve ben 4 ay ağır kaldırmadım,temizlik yapmadim,uzun süre ayakta durmadım sadece bunları yaptım ve plasentam 16 hafta da yukarı çıktı 🙏 Doktorun söylemesini tercih ediyorum. Doktorlar tedbirli olunca kendimi güvende hissediyorum. Bir de bebekler çok kıymetli, bizim için bu kadar kıymetli olan varlıklara onlarında ehemmiyetli davranmasını isterim açıkçası.

Sakin ol 😊 bu virüsleri daha önce vücuduna almışsın ve bağışıklığın olusmus demek. Çocukken geçirdiğimiz döküntülü hastalıklar var ya kızıl gibi onlar işte. Ama hamilelikte geçirmek riskli. Daha önce geçirmiş olmak avantaj çünkü bağışıklığın var. Çoğumuz da bu pozitif merak etme. C reaktif neydi o u unuttum
ay bilmiyorum ki 😭😭 hersey yolunda giderken bile evham yapan bisey bulan biriyim hele de simdi bunlari gormek😭 onceki testte pozitif veyanegatif diye geciyordu ora pozitif cikmisti.simdi bu seferki testte negatif pozitif yazmiyor sadece yuksek gorunuyor:KK43: yani daha once almisim gecmis degil mi su an bu virusler yok bende?

Ben bi bebeğimi plasenta previa dan dolayı kaybettim ve kendi doktorum çok rahattı bana hiç birşey söylemedi ben de diğer hamileliğim gibi sanıp rahat davrandım 20. Haftadayken perinotolog söylemişti çok şaşırmıştık , ve yine doktorum hiç birşey olmaz dedi halbuki en ağır ilerleyenlerdenmişim( totalis) . Bu gebeliğimde en başından bana söylendi ve ben 4 ay ağır kaldırmadım,temizlik yapmadim,uzun süre ayakta durmadım sadece bunları yaptım ve plasentam 16 hafta da yukarı çıktı 🙏 Doktorun söylemesini tercih ediyorum. Doktorlar tedbirli olunca kendimi güvende hissediyorum. Bir de bebekler çok kıymetli, bizim için bu kadar kıymetli olan varlıklara onlarında ehemmiyetli davranmasını isterim açıkçası .
Çok üzüldüm umarım bu bebeğini sağlıkla kucağına alırsın 🙏 ama plesantanin egzersizden etkilenip yukarı çıkmadiğini bilmiyordum, ben normal çalışma hayatına devam etmiştim, şeker olduğu için egzersizler de yapmıştım ama ona rağmen çıkmıştı benim plesantam. Doktor yapışıklık varsa yukarı çıkmaz yoksa rahim buyudukce çıkıyor demişti. Hatta çıkmazsa da çok korkma normal doğum yapamazsın sezaryen olursun demişti. Ama benimle birlikte sezaryene girecek bı kadın hasta daha vardı, 4. Sezaryeni olacakmış, plesanta previa vardı yapışık, ona kağıt imzalattılar doğum esnasında rahim alinabilir diye. Bı de oradaki uzman doktorlardan biri şey demişti hiç unutmuyorum, ah sen kendini hiç mi sevmiyorsun, 4 sezaryen doğum kimse uyarmadi mi seni demişti. Kanama riski fazla olduğu için riskli bı dogumdu onunki. Ama sonra noldu bilmiyorum görmedim kadini

Benim anlamadığım önemli değilse niye söylüyorsun? İster istemez kafamıza takıyoruz bu tarz şeyleri 🤦🏼‍♀️ Doktorun rahat olması gereksiz detay vermemesi çok önemli gebelikte
Aynen ben siz deyince bile kafaya takıyorum acaba bende de var mı diye kaldı ki doktor deyince illa takarım 😄

X