Popüler Konu 2024 Ekim Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    219
Merhabalar, genel anestezi hariç diğer yöntemler hem normal hem sezeryan için geçerliydi değil mi ? Ben bide hiç bseysiz dümdüz normal doğumu da merak ediyorum o konuda da bilgi verme şansınız var mı 😊
Merhaba, spinal anestezi tam bir hissizlik hali sağladığı için normal vajinal doğumda kullanılamaz. Dogumda kasılma ve sancıları hissetmeniz gerekir, süreci tamamlayabilmek için. Epidural anestezi kullanılabilir buna da prenses dogum deniyor.
Epidural anestezi yönteminde ilac dozu ayarlanabildigi için agri şiddeti kismen düşürülerek biraz daha konforlu bir doğum olanağı sağlar. 10 birim agri çekeceksiniz bunu 6 7 birime indiriyorlar.
Normal dogumda her gebede farklı belirtilerle başlıyor. Suyunuz gelebilir, oncesinde nişan denilen tıkaç gelebilir. Hafif hafif düzensiz başlayan kasılma - sancilar zamanla düzenli ve şiddetli bir hal almaya başlar. Bu kasılmalar ortalama 10-5 dk. da bir e düşüp düzenli şekilde gelmeye başladığında hastanede olmanız gerekir.
Duruma gore epizyotomi (halk arasında kesili dogum denir) açılabilir. Nadir de olsa bu kesiye ihtiyac duymadan da süreç tamamlanabilir. Normal dogum kontrolün tamamen siz ve bebekte olduğu çok dinamik bir surec. Başlangıcı, dogum ani ve sonrası tamamen size ait, dinlediğiniz kimseninkine benzemeyen bir süreç olacak.

Kızlar hello.

Ameliyatım üzerinden 14 gün geçti bugün. Sezaryen izim yok gibi bir şey. Hafif kaşınıyor sadece bir de çevresi hala hissiz, sorduğumda sinirler kendini henüz tamir edemedi zamanla his geri gelir dediler.
İlk 4-5 gün oturmak kalkmak ve öksürmek çok zordu. Ama tahmin ettiğimden hızlı geçiyor hiç korkmayın.

Ben tabii çok şişmediğim için şu an neredeyse eski göbeğime döndü. Bana korse tavsiye ettiler onu alacağım yakın zamanda çünkü göbek geri çekiliyor ama yumuşak kalıyor.

Süt sağma - meme verme konusundaki tek tecrübem kızımı hala alamadığım için yoğun bakıma süt götürmekten ibaret. İlk 2 gün sütüm gelmedi ve yara oldu. Bana garmastan pomat verdiler mucize gibiydi hemen iyileştirdi göğüs uçlarımı. Sonra zamanla alıştı ve artık yara olmuyor. Sol göğsümden çok az süt geliyor ama sağ açığı kapıyor:) önemli olan bebek emmese dahi sürekli sağmak ve bol su içmek. Gerçekten artıyor süt bu şekilde.
Biz hastane tipi madela kiraladık. Ama sonra giyilebilir alacağım çok övüldü rahat diyorlar.

Bebek de iyi, kilo alıyor. Her şey yolunda gidiyor inşallah böyle devam eder.

Umarım sizler de iyisinizdir :)

Kızlar hello.

Ameliyatım üzerinden 14 gün geçti bugün. Sezaryen izim yok gibi bir şey. Hafif kaşınıyor sadece bir de çevresi hala hissiz, sorduğumda sinirler kendini henüz tamir edemedi zamanla his geri gelir dediler.
İlk 4-5 gün oturmak kalkmak ve öksürmek çok zordu. Ama tahmin ettiğimden hızlı geçiyor hiç korkmayın.

Ben tabii çok şişmediğim için şu an neredeyse eski göbeğime döndü. Bana korse tavsiye ettiler onu alacağım yakın zamanda çünkü göbek geri çekiliyor ama yumuşak kalıyor.

Süt sağma - meme verme konusundaki tek tecrübem kızımı hala alamadığım için yoğun bakıma süt götürmekten ibaret. İlk 2 gün sütüm gelmedi ve yara oldu. Bana garmastan pomat verdiler mucize gibiydi hemen iyileştirdi göğüs uçlarımı. Sonra zamanla alıştı ve artık yara olmuyor. Sol göğsümden çok az süt geliyor ama sağ açığı kapıyor:) önemli olan bebek emmese dahi sürekli sağmak ve bol su içmek. Gerçekten artıyor süt bu şekilde.
Biz hastane tipi madela kiraladık. Ama sonra giyilebilir alacağım çok övüldü rahat diyorlar.

Oh oh maşallah güzel haberlerinizi duymak ne kadar güzel Yaz bebeğe şifa olsun sütler insallah.Siz genel anestezi mi olmuştunuz benim iki dogumumda belden sezeryan idi son doğumda ağrıyı resmen hissettim ve bu sefer çok korkuyorum genel olmak istiyorum.İlk saatler genelde dayanılmaz ağrılı diyenler var sizde nasıl oldu müsait oldugunuzda yardımcı olursanız çok sevinirim

Ben 1 hafta acile gidip geldim baş ağrısı kusma dan bana çok dokundu epidural 1hafta çok çektim ameliyat olmuştum ozaman yapmislardi
Bizim yan komsu da epidural olmus belinden çok çekti ayda bir iğne vuruluyor belinden o yuzden korkuyorum cok ve kim görse sakın epidural olma diyor bana

Bana da aksine, büyük rahatlık, çok özel bir ana tanıklık ediyorsun vs diyorlar. En iyisi migren vs durumunu dr ile görüşüp ortak karara varmak 😇
Bizim yan komsu epidural olmustu ayda 1 belinden igne oluyor büyük. Oğlu 6 yasinda hala cekiyor belinden. Kim görse asla epidural tercih etme cok cekersin diyor korkuyorum baya

Gerçekten bu konu o kadar karar verilemeyecek bir konu ki. Bazıları işte belden uyuşturmada ağrısı kaldı diyor bazısı hiçbir şey olmadı diyor. Artık ilaçlar değişti eskisi gibi değil diyenler var. Kafam allak bullak oldu gerçekten. Yaptırsan bir dert yaptırmasan bir dert gibi. Yeni doğum yapmış ağrısı olan insanlar var mı acaba? Çünkü ağrı oldu diyenler hep bi kaç sene önce doğuranlar sanki
Beni kimm görse hepsi sakın epidural olma diyor cok korkuyorum valla yan komsu olmus oglu 6 yasinda her ay belinden igne oluyor çekiyor hala

Kızlar hello.

Ne güzel haberler masallah sübhanallah 😍💙🤲

Beni kimm görse hepsi sakın epidural olma diyor cok korkuyorum valla yan komsu olmus oglu 6 yasinda her ay belinden igne oluyor çekiyor hala
Öncesinde eğer bel fıtığı falan varsa önerilmiyor bildiğim kadarıyla. Herkesin vücudu kendine has bence. Elimiz kesildiğinde bile iyileşme sürecimiz birbirimizden farklı oluyor. Bence doktorunla iletişim halinde olarak en uygun yöntemin seçilmesi en mantıklısı. Ya da tetanoz aşısı için o kadar korkutmuşlar ki gözümü. Sanki herkes böyle bebeğini kaybediyor gibi ama Allah'a şükür kol ağrısı dahi olmadı. Olumsuz örnekler hep var ve malesef daha çok duyulur haldeler 😔

Gerçekten bu konu o kadar karar verilemeyecek bir konu ki. Bazıları işte belden uyuşturmada ağrısı kaldı diyor bazısı hiçbir şey olmadı diyor. Artık ilaçlar değişti eskisi gibi değil diyenler var. Kafam allak bullak oldu gerçekten. Yaptırsan bir dert yaptırmasan bir dert gibi. Yeni doğum yapmış ağrısı olan insanlar var mı acaba? Çünkü ağrı oldu diyenler hep bi kaç sene önce doğuranlar sanki
Benim son 2 ay icinde 3 arkadaşım spinal sezeryan ile dogum yaptı. Baş ağrısı konusu beni de korkuttugu için çok sorguladım ama üçü de herhangi bi sorun yasamadıklarını ilettiler. Ara ara hala soruyorum kimse pişman değil.
Kullanılan ilaçtan ziyade ilaçların uygulanmasında kullanılan ekipmanlar gun geçtikçe daha konforlu hal alıyor. Daha ince kanuller kullanılıyor. Bu da uygulama güvenliğini arttırıyor.

Ben bunu eski sezeryanlarla şimdikilerin farkina benzetiyorum. Annem anlatıyor mesela, Karin boyu kadar kesik olurdu o dikislerle kadın 1 ay yataktan kalkamazdi, şimdiki sezeryan ne ki incecik yer diyor.

Spinal/epidural de bence bu sekilde tecrubelj uygulayıcı ve kaliteli ekipman ile gayet güvenli bir yöntem. Bu noktada da gittiğimiz hastanelere guvenmemiz gerekiyor. Şüpheniz varsa araştırın.
Bir de tabi bu tarz anestezilerin uygulanamayacağı hasta grupları var bel fıtığı, migren vs gibi. Bu da yine anestezi hekimi ve doktorunuzun kararı neticesinde size bildirilir zaten. Alternatif yollar hakkında da doktorunuzdan bilgi alirsiniz

Öncesinde eğer bel fıtığı falan varsa önerilmiyor bildiğim kadarıyla. Herkesin vücudu kendine has bence. Elimiz kesildiğinde bile iyileşme sürecimiz birbirimizden farklı oluyor. Bence doktorunla iletişim halinde olarak en uygun yöntemin seçilmesi en mantıklısı. Ya da tetanoz aşısı için o kadar korkutmuşlar ki gözümü. Sanki herkes böyle bebeğini kaybediyor gibi ama Allah'a şükür kol ağrısı dahi olmadı. Olumsuz örnekler hep var ve malesef daha çok duyulur haldeler 😔
Ay evet yaa tetanoz icin seker yükleme için sürekli korkuttular

Oh oh maşallah güzel haberlerinizi duymak ne kadar güzel Yaz bebeğe şifa olsun sütler insallah.Siz genel anestezi mi olmuştunuz benim iki dogumumda belden sezeryan idi son doğumda ağrıyı resmen hissettim ve bu sefer çok korkuyorum genel olmak istiyorum.İlk saatler genelde dayanılmaz ağrılı diyenler var sizde nasıl oldu müsait oldugunuzda yardımcı olursanız çok sevinirim
Acil sezaryen olduğu için genel anestezi oldum. Açıkçası sorsalar epidural isterdim bebeğimin hayata geldiği ilk ana şahit olamadım. Bir de genelden uyanmak daha zor dediler. 6.30’da ameliyat bitmiş 8.30-9 gibi uyandım ben. Genel anestezinin en kötü yanlarından biri de öğlene dek su yemek vermediler ölüyorum sandım susuzluktan. Tuvalete gitme bahanesiyle sürekli dudaklarımı ıslatıyordum lavaboda.

Kızlar vajinamın sağ tarafına ağrı giriyor ama içten değil dıştan bir ağrı gece hele sagdan sola dönerken biranda saplanıyor ve kasıgıma belime bacagima dogru da yayiliyor. Normal midir

Bugun perinatolog muayenem vardı. Karin çevresi iki hafta geriden geldiği ve suyumun azaldığı söylenmişti bana o yüzden doktorum bir kez daha perinatologun görmesini önermişti.
2 hafta istirahat ettim. 31+2'deyim.
Bugun karin cevresinin 9 gün geride olduğunu, suyunun ise gayet normal olduğunu iletti perinatolog. Rahim ağzı uzunlugum 36 mm imis. Perinatolog sorunlu bir süreç olacağını sanmıyorum. Belki sadece alt sınıra yakın kiloda doğar bu da bir sorun değil dedi.
Boyu 41 cm kilosu 1600 gr olmus.

Canım bizimki bas asagi valla doğum yakın gibi hissediyorum bilmiyorum neden 😬 insallah yaniliyorumdur biraz daha kalmalı çünkü en azından 36 lara gelebilmeyi istiyorum
bende öyle bebek baş geliş iyice kafasını aşağıya itmiş vajinal ultrason baktı Allahtan selvik uzunluğu iyi dedi haftaya tekrar bakalım dedi inşallah 36yı görelim ama cidden kasılma çok oluyor sığamıyor gibi

Merhabalar tatlışlar, ben de şu spinal ve hiç birşeysiz normal doğum için yaşadıklarımı anlatmak istedim belki biriniz için fikir olur. Benim ilk hamilelpimde23.haftamda 1cm açılma olmuştu o zaman serklaj ameliyatına girmek zorunda kaldım o ameliyatta spinal ile bel altım uyuşturuldu, iğneyi yaparken bence yapn kişinin ve senin pozisyonun çok önemli. Ben çok az bir acıyla geçirdim uyuşturma sürecini, baş ağrım felan da olmadı sonrasında ama kızkardeşim spinalde çok zorlandı iğne girerken sıkıntı olmuş hatta ona belin ile ilgili bir problemin varmış demiş. Gelelim ilk hiç bişeysiz doğumuma 😂 zaten ben serklaj olmuştum 37.hafta da dikişimi aldı doktorum sonra da 1 hafta zaman veriyorum sana doğum için dedi😂😂 gerçekten dediği gibi oldu 1 haftanın sonunda benim azcık suyum sızdı doktora yazdım gel dedi gittim suyun var eve git güzelce duşunu al kasılmalarınj karşıla hurma ye merdiven in çık dedi sancılar 5 dk da 1 olunca gel dedi. Yaklaşık 4 saat sonra benim sancılar 2-3 dk da bir gelmeye başladı 2 ye doğru yatışım yapıldı 4 gibi kızım kucağımdaydı. Bana doktor ağrı eşiğin yüksek epidural bence yaptırmayalım kasılmalarını güzel karşılayıp ıkınmam daha rahat olur dedi ben de o yüzden gazq geldim istemedim. Ama 8cm olunca açılmam dedim çağır kimi çağırıyorsan yapsın epidurali ama o zaman da ebe geç kaldık dayan çok az kaldı dedi gerçekten de sonrası çok kolay bir şekilde sonuçlandı.

Daha önce normal doğum yapmış anneler ☺️ nasıldı paylaşır mısınız ? Bugün de bunu düşünmekten uyuyamıyorum 🥹😅
Çok güzel bir an Rabbim sağlıcakla nasip etsin herkese ama herkesin süreci gerçekten çok başka hep derler ya kadınların doğum hikayeleri ile erkeklerim askerlik anıları yarışır 😃

Merhabalar tatlışlar, ben de şu spinal ve hiç birşeysiz normal doğum için yaşadıklarımı anlatmak istedim belki biriniz için fikir olur. Benim ilk hamilelpimde23.haftamda 1cm açılma olmuştu o zaman serklaj ameliyatına girmek zorunda kaldım o ameliyatta spinal ile bel altım uyuşturuldu, iğneyi yaparken bence yapn kişinin ve senin pozisyonun çok önemli. Ben çok az bir acıyla geçirdim uyuşturma sürecini, baş ağrım felan da olmadı sonrasında ama kızkardeşim spinalde çok zorlandı iğne girerken sıkıntı olmuş hatta ona belin ile ilgili bir problemin varmış demiş. Gelelim ilk hiç bişeysiz doğumuma 😂 zaten ben serklaj olmuştum 37.hafta da dikişimi aldı doktorum sonra da 1 hafta zaman veriyorum sana doğum için dedi😂😂 gerçekten dediği gibi oldu 1 haftanın sonunda benim azcık suyum sızdı doktora yazdım gel dedi gittim suyun var eve git güzelce duşunu al kasılmalarınj karşıla hurma ye merdiven in çık dedi sancılar 5 dk da 1 olunca gel dedi. Yaklaşık 4 saat sonra benim sancılar 2-3 dk da bir gelmeye başladı 2 ye doğru yatışım yapıldı 4 gibi kızım kucağımdaydı. Bana doktor ağrı eşiğin yüksek epidural bence yaptırmayalım kasılmalarını güzel karşılayıp ıkınmam daha rahat olur dedi ben de o yüzden gazq geldim istemedim. Ama 8cm olunca açılmam dedim çağır kimi çağırıyorsan yapsın epidurali ama o zaman da ebe geç kaldık dayan çok az kaldı dedi gerçekten de sonrası çok kolay bir şekilde sonuçlandı.
En sonunda yazdığına ne güldüm ya 🤣 bende böyleyim gaza gelmeye anında müsait bir insanım. Sonra da kıyamet kopartıp niye uyarmadınız falan derim. 🤣🤣🤣 genel olarak herkesin yazdıklarına bakınca kimi belden uyusmada problem yaşamış kimi yaşamamış. Bu hastadan hastaya yada uygulayan anestezi uzmanından uzmanına değişiyor demekki. Herkes için hayırlısı olsun inşallah. Acısız bir doğum diliyorum herkese ❤️❤️

En sonunda yazdığına ne güldüm ya 🤣 bende böyleyim gaza gelmeye anında müsait bir insanım. Sonra da kıyamet kopartıp niye uyarmadınız falan derim. 🤣🤣🤣 genel olarak herkesin yazdıklarına bakınca kimi belden uyusmada problem yaşamış kimi yaşamamış. Bu hastadan hastaya yada uygulayan anestezi uzmanından uzmanına değişiyor demekki. Herkes için hayırlısı olsun inşallah. Acısız bir doğum diliyorum herkese ❤️❤️
Çok teşekkür ederim canım hepimiz çok güzel doğumlar yaşayalım inşallah ♥️

X