Popüler Konu 2024 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    211
Merhaba, 26 haftanın içinde 33mm ölçüldü, önlem amaçlı 29. Haftaya kadar progestanı devam ettirdi. Sonra bıraktım. Son kontrolde kaç olduğunu sormayı unuttum, sorun yok demişti. 26 a düşüp 33 e çıktığı için önlem almak istemiştir. Terden don sırılsıklam oluyor bir de fitil akıntısı zorlar tabi, Allah kolaylık versin

2 gündür tansiyon çıkıp iniyor takipteyim. Ama yemek yiyemedim su içemedim. Serum alıp vücuda sıvı girsin toparlanayım istiyorum. Gebelikte serum alan var mı, zararlı mı?
Serum almanın bir zararı yok. İçine gebelere uygun ilaç koyuyorlar zaten. Ben de 2 gün önce tansiyonum fırladı acile gittim. Bana çok yükseldi gibi geldi ama çok da yüksek değilmiş. Serum vurdular kendime geldim.

Ben de özel okulda öğretmenim, o yüzden Ağustos 31’de sözleşmem bitiyor zaten. Yenilemeyecekler işten çıkartacaklar. 7 Haziranda analık raporumu (e-devlette öyle geçiyor) verdim.
Beni 31 Ağustos’ta çıkartamayacaklar mı şimdi?

Bence şu an rahim ağzı uzunluğunuz çok güzel, bebek büyüdükçe ağırlığı artıyor doğal olarak da rahim ağzına baskı yapıyor bir de pozisyon değiştirdiği için rahim ağzı kısaltabiliyor. Doktorunuz en iyisini yapıyor Progestan’ı hiç bırakmayın, akıntınız olsun bir zararı yok. Gerçekten istirahat çok önemli, kesinlikle ağır kaldırmayın bu da çok önemli

Raporluyken işten çıkarılma olmaz şeklinde bi kural yok canım isterse çıkışını verebilir işveren, insiyatif kullanıp vermeyebilir

Çıkarabilirler canım rapor ücretinin 31 ağustos artı 9 günlük kısmını alabilirsin sonrasını alamazsın

Yok canım, 7 Haziran'da raporunu verdin. Doğuma kadar o rapor geçerli, doğum sonrası sana tekrar rapor verilecek kalan zamanlar için ve toplam 16 hafta yapıyor tüm süreç. 16 hafta içinde sözleşmen bitse dahi seni işten çıkaramazlar yasa gereği. Senin raporun hangi tarihte bitiyorsa sen ertesi gün gidip istifa verirsin yada seni işten çıkarırlar. Hakkın varsa işsizlik maaşı için başvuru yapabilirsin sonra. Aramızda 4 gün varmış, ben 11 Haziran'da verdim raporu. 1 Ekim'de benim rapor bitiyor, seninde Eylül sonunda biter raporun

Yani doğum paramın tamamını alamam değil mi? Tabi erken doğum yaparsam işler değişir. O dokuz gün ne?
Rapor bitmeden işten çıkarılmalarda raporun kalan 9 günlük kısmını veriyor sadece SGK, kural gibi yani. 31 ağustos artı 9 gün sonra doğum sonrası analık raporun devam etse bile alamazsın kalanını canım

Raporluyken işten çıkarılma olmaz şeklinde bi kural yok canım isterse çıkışını verebilir işveren, insiyatif kullanıp vermeyebilir
SGK ile görüştüm bayram öncesi, doğum raporunda iken işten çıkarılma durumunda işverenin sağlaması gereken kurallar var, rapordan kalan süre için rapor parası alamazsınız ama işveren size kıdem tazminatı başta olmak üzere ödeme yapmak zorunda kalır dediler. Çalışana şikayet etme hakkı doğuyor çünkü

Canım böyle bir yasa yok, ben iş kanunu sgkda mevzuat uzmanıydım, rapor devam ederken seni işten çıkarabilir işveren

Böyle bir şey yok maalesef

Analık raporu değil normal zamanda da işveren sizi işten çıkarırsa tazminat ödemek durumunda zaten en az bir yıldır orda çalışıyorsanız. Rapor sürecinde de isterse tazminatınızı ödeyip çıkarabilir sizi işten yasak yok

Kızlar selam bugün aşırı halsizlik var ateş yok tansiyon normal ama böyle sabah kahvaltıdan sonra fenalaştım sanki bayılacak gibi oldum midem karnım falan ağrıdı bi klimayla yatıyorduk acaba üşüttüm dedim sonra uyumuşum biraz iyiydim şimdi yine halsizlik başladı. Bebek oynuyor kıpır kıpır onluk bir şey yoktur insallah. Acaba acile falan gitsem mi bilemedim ki.

Canım geçmiş olsun klimayla çok uyumamaya çalış sıcak evet ama klima da insanı çarpıyor uyurken, bence ondan olmuştur biraz Diblenince geçer sanırım ama kötüysem git tabi

Sözleşme bitim tarihine kadar doğum raporu parası alıyoruz. İşten çıkarma durumlarında ihbar ve kıdem tazminatı vermek zorundalar, 1 yıldan fazla çalışma var ise. Sözleşme bittiği için de şartları sağlıyorsak işsizlik maaşına başvuru yapabiliyoruz. Haklarımız bunlar o zaman doğru mu anladım?

Sıcaklardan canım bol su iç dinlen baş dönmesi bende de oluyor acillik bi durum yok bence bide çok kafaya takıp korkunca daha da artıyor semptomlar acaba bişey mi var gitsem mi vs deyince daha kötü oluyorum ben

Yani doğum paramın tamamını alamam değil mi? Tabi erken doğum yaparsam işler değişir. O dokuz gün ne?
Çalıştığın kurumla görüşsen yardımcı olmazlar mı? Rapor sürecinde onları etkileyen bir durum yok, devletten rapor hakkını alıyorsun sonuçta. Benim okulum rapor bitiminde çıkışını veririz dedi, işsizlik maaşına başvuru yapabilmem için. Normalde sözleşme bitse dahi çıkış yapmayacaklar

Evet canım sözleşme bitim tarihinizde işten çıkarma yapabilir o zamana kadarki ve 9 gün daha rapor ücreti alınır, bir yıldan fazla olduysa da tazminat verilir ihbar da, işsizlik maaşı da evet şartlar uygunsa alırsın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…