2023 Temmuz Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    243
Kızlar doktordan çıktık şu an ve çok üzüldüm. Benim oğlum gel gel ve bye bye yapmıyor. Alkış ve çak yapıyor dediğimi anlıyor ama mesela doktorun söylediği şekilde şunu al babana götür dediğimde onu alıp babasına götürmüyor ama basit şekilde gel, ağzını aç vs dersem yapıyor, ağzını, burnunu göster diyince göstermiyor. Doktor 2 ay daha yapmazsa özel eğitime yönlendireceğim dedi. Sizce gerçekten çok mu geri oğlum? Neler yapabilirim? Etkinlik için satılan kitaplardan aldım öncesinde ve onlarla zaman geçirmeye çalışıyorum, tv izletmiyorum. Konuşma olarak da baba, dede, gel, at, kedi var gibi. Sizin bebekleriniz ne durumda 13 ay 1 haftalık şu an

Merhaba bu anlattıklarınızdan bana bebeğiniz normal geldi. İsme tepki var mı peki? Bu arada Osman gonulal i dinlerken biri sormuştu bebeğim bay bay yapmıyor falan diye o da benim oğlumda 18. Aydan sonra yapmaya başladı eğer genel olarak bir sıkıntı yoksa bunu normal kabul ediyoruz demişti. Bir de mesela ben gün içinde sürekli disari çıkarıyorum yada kalabalık arkadaş gruplarıyla buluşuyoruz. Anneanneye, babaanneye gidiyoruz ve oralarda başka insanlarla etkileşime girmesi iyi oluyor. Sizde bol bol dışarı çıkarabilirsiniz. Canınızı sıkmayın lütfen

İsmine tepki var ismini biliyor, bana da gelişimi normal geliyordu çok moralim bozuldu. Anneanne dedeyle görüşüyor sık sık, dışarı da çıkarıyorum her gün ama yaşıtı hiç yok çevresinde hatta hiç çocuk yok. Sitede oturuyoruz parkına gidiyoruz salıncakta sallıyorum falan ama hiç çocuk gelmiyor nadir 7 8 yaş grubu 4 5 çocuk görüyoruz o kadar. Eşim de vardiyalı çalışıyor o yüzden daha çok benimle yalnız kalıyor gibi oluyor. Eskiden arabaya binip avm falan geziyorduk ben ciddi bir kaza geçirdim 1.5 ay önce ondan sonra araba da olmayınca daha eve hapsoldu sanırım bunlar da etkili oldu gelişimi geri kaldı. Çok teşekkür ederim paylaşmak iyi geldi 18 aya kadar sorun yoksa sevindim. Sizin bebeğiniz yapıyor mu peki bye bye ne zaman başladı yapmaya?

Bence gittiğin doktor abartmış çocukta göz kontağı var ismine karşılık veriyor komutları yerine getiriyo bi gel ve bay bay mı gelişim geriliği çok saçma. Bence senin çocuğun gayet olması gerektiği gibi hiç özel eğitim sinyali yok. Ha olsada özel eğitim demek çocuğun hasta veya geri demek değil ki kimi çocuk daha çok efor harcar kimisi daha az ama 13 aylık bebek için bu kadar net 2 ay sonra özel eğitime yönlendiricem falan saçma geldi. Oyun gruplarına götür belki dediğin gibi sadece anneyle oluncada sıkılıyolar. Bende başlıcam 12 18 ay oyun grubun götürücem. Bu arada benim bebeğim de keyfine göre yapıyo gel bay bay oyun falan keyfi gelince sorduklarımıza cevap veriyo

Yaşadığınız kaza için çok üzüldüm geçmiş olsun yani 8. Ayda falan başlamıştı bay bay yapmaya falan ama bizde kuzen faktörü de var kendi yaşıtı ve kendinden bir yaş büyük onların etkisi oldu diye düşünüyorum. Siz canınızı sikmayin bir de şu sıralar büyüme atagindalar ataktan sonra emin olun çok fazla şey öğrencekler

Merhaba canim bye bye ogretmediyseniz yapmayabilir bence biz babasini yolcu ederkeb her gun bye bye yaptigimiz icin ogrenmistir diye dusunuyorum mesela kimi bebege opucuk at ogretiliyor benim kizim isw onu bilmiyor yani neyi ogretirsen onu ogreniyor. Etkilesim bence de onemli hic etraftq kimse yoksa markete gor oradaki kasiyerlere bye bye yaptir vs vs bence gero degil de ogretmenis olabilirsin. Bir de kelimeleri ogret onu al bana ver sunu getir vs ben cok kucuklugunsen beri yaotirdigim icin yaoiyor ama ogrenmediysw geri kalmakla ilgili degildir bence

Oyun grubu araştırayım canım dediğin gibi ben instagramda görüyorum ama gördüklerim hep 2 yaş araştırayım kesin vardır. Oyun oynaması falan çok güzel kendi kendine oyun kurmayı öğrendi sayılır. İnşallah ciddi bir şeyi yoktur ya çok korktum bir an öyle net konuşunca

Kendi kendine oyun kuruyorsa efsane. Benim kızım hep benle oynamak istiyor

Çevrende bak mutlaka vardır en kötü belediyelerin oluyo bi bakarsın. Çocuk çocukla mutlu gerçekten. Hiç yoksa yap bi kardeş bak bana bence korkulacak hiçbir şey yok yok yere germiş seni kendi kriterine uymamış sallamış özel eğitim diye. Konuşmada öyle mesela kimi çocuk erkenden tane tane başlar kimisi susar susar birden cümle kurmaya başlar şoka sokar insanı.

Kızlar oğlum son günlerde biseylerden korktuğunda elini ağzına götürüp “korktuum” diyor sonra koşa koşa yanıma geliyor o kadar tatlı oluyor ki bazen bilinçli korkutasim geliyor
Evet ya
Benimkide az çok ne soyledigimi anlıyor kapıyı kapat diyince kapatıyor yada bişey isteyince getiriyor
Ne ara büyüdüler bu sipalar

Kizlar ya aklıma kaçtır takılıyor
Oğlum mesela 10 aylıkken yürüdü diyebilirim
Ama bu iki aydır sürekli düşmeler denge kaybetmeler hatta sersemlesiyo düz yolda bile
Sizin bebeklerde öylemi?
Doktora götürmeyi düşünüyorum

Göz doktoruna da götürebilirsin ondan kaynaklı da olabilir

Doktor değiştir canım sen net olarak söylüyorum, boş yerede canını sıkmış, ikinci çocuğum benim her ikisinin gelişimide çok farklı, her çocuk farklı yani bu kadar net konuşacak kadar o doktor ne biliyordu acaba daha 13 aylık anlattıkların gayet yeterli bunu mesleki tecrübem dahil 13 yıllık annelik tecrübeme daha çok güvenerek söylüyorum.
Bunun dışında hepimiz için geçerli yaşıtlarıyla vakit geçirmesi gelişimsel olarak önemli, aynı zamanda evde tek büyüyen çocukla kalabalık ailede büyüyen çocukların gelişim özellikleri de farklı oluyor ama nihayetinde aynı seviyeye geliyorlar kimi erken kimi geç öğreniyor bazı şeyleri.
Yaşadığın yerde yalnızsan en iyisi parklar ve oyun grupları. Benimki parklarda ve site içinde dolaşırken bebek yada çocuk gördümü gidiyor yanına hemen ağlayan olursa taklidini yapıyor bakıyor susmuyor bebek bildiği tüm kelimeleri sayıyor bi şekilde iletişim kurmaya çalışıyor yani. Çocuklarla top oynuyor yanında top götür mutlaka gelir çocuklar yanınıza, şimdilik aklıma bunlar geldi.

Kesinlikle arkadaşlara katılıyorum, canını hiç boşuna sıkma, erkek çocuk hareketli olmaya müsait oldugu için dikkatini kız bebeklere göre daha zor topluyor dil gelişimi daha geç oluyor ki seninki maşallah ayına çok çok da normal
Biz sana ne kadar söylesekte belki senin içini rahatlatamayacağız o nedenle hiç zaman kaybetmeden başka bir doktora götür emin ol bizim söylediklerimizi aynen sana söyleyecek

Kızlar hâlâ adet görmeyen var mı bu arada ? Doktorum bana emzirdiğin süre boyunca görmemen normal dedi ama artık patlayacak gibi hissediyorum :/

Ben ilk bebeğimde 40ım çıkınca adet olmuştum, bu sefer 10 ayda lekelenme geldi 2 aydır düzenli görmeye başladım, yengem 18 ayda adet olmuştu ki aralar da hep korkup gebe miyim test yapardı yani demem o ki emziriyorsan 2 yaşa kadar normal ama adet olamadığın için şişlik çok olur çok terlersin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…