2024 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    264
Tuzlu suyu yutuyorlar dimi ya. Hiç içime sinmiyor böyle. Bikaç gün direndim o yüzden yapmamak için ama gece çok tıkanıyor yavrum. Serumu deneyelim de olmadı dediğin gibi yapıcam artık

Ben de öyle ya bazen çocuk ağlıyor evde kıyamet kopuyor ben tatlı tıkınıyorum bi köşede 🤣 uyku en büyük derdim ya. Herkes uyu dedikçe sinir geldi bana. Vücut resmen uyumamak için direniyor şaka gibi

Kaç ml çekiyorsunuz enjektöre. Bugün bi deniycem bakalım gece. Umarım işe yarar. Burun tıkalı olunca boğazına süt kaçırıyor eşimle birbirimize giriyoruz bi de böyle bi dert var başımda 🤦‍♀️

Solüsyon olmadan işe yarıyor mu
2 ml bi burun deliğine 2 ml diğeri için çekiyorum günde 3-4 kez tekrar ediyorum. Benim bebeğiminde emerken boğazına süt kaçıyor ama yutmaya yetiştiremiyor tazyikli geliyor heralde o yüzden diye düşünüyorum burnu aklıma gelmedi hemen dikliyorum sırtına vuruyorum

Canım ben yazmayı unuttum, dün biz de devlet Hastanesi'ne gittik erdin beye, gaz ağrısı için bı de göbeğinde hala kanama vardı. Ben de çok memnun kaldım doktordan, göbeği hiç yakmadan bile temizleyip kanamayı durdurdu. Ama ben de boy kilo ölçümü nasıl olacak diye düşündüm. Bana da 45 günlükken gelin hem muayene ederiz hem kalça USG cektiririz, 1 aylıkken sağlık ocağına gidip kilo olcturun dedi ama gelişim takibi nasıl olacak ki bu durumda. Yani bı yerde kaydı olması lazım ki aylık boy kilo kafa ölçüsü ne kadar artmış onu görmek için. Özelde kaydediliyor, önceki gittiğinde kaç kiloymus şimdi ne kadar almış anlaşılıyor ama sağlık ocağı ile olacak şey mi acaba. Bu konuda kararsız kaldım ben de sadece
Yoksa doktor gerçekten iyi ve tecrübeli.
Bu arada kalça usg çekildi bize bugün , tam 1. Ayımızda

Mevsim sebzelerinden pırasa ,pazı ,ıspanak tüketiyor musunuz ? Gaz yapmasından korkuyorum ama sebze yemezsem sürekli protein yiyerek yaşayamam ki sonuçta .Bulgur bende gaz yapıyor genel olarak onu az tüketmeye çalışıyorum zaten . Pilav ,makarna da çok sevdiğim şeyler değil bana çok seçenek kalmıyor gbi 🤷

Bizim sağlık ocağı hastanenin verdiği deftere işlemeye devam ediyor. Özel bir kliniğe gitmiştik o da istedi. Size bir kitapçık vermişlerdir o nerde dedi. O da oraya işledi. Şu ana kadar 3 farklı yerde ölçüldü. Ücü de aynı yere işlendi. Yarın devlete gidecegız. Hem kalça ultrasonu için gün de alirız diye. Bakalım o ne yapacak .
Asi defteri var elimizde ama bizdeki öyle defter gibi değil. Önceki doğumum da cerrahpasadaydi o zaman baya defter vermişlerdi, her ay doktor oraya da yazıyordu ölçümlerini sayfa sayfaydi ama bu sefer verdikleri kağıt parçası gibi bişey. Aslında o da çok sorun değil ölçüm sonuçlarını ben de kayıt ederim telefona ama asıl doktorun ölçüm takibini kendi yapmasını istiyorum. O yüzden bı doktora karar kılıp hep aynı doktorla devam etmek isterim. Her ölçüm farklı oluyor çünkü, hem tartidan hem de boy kafa ölçen kişiden kaynakli değişiyor. O da yanıltıcı oluyor.

Bu arada kalça usg çekildi bize bugün , tam 1. Ayımızda
Ben de 40 günlükken devlette cektiricem kalça USG yi. Devletinki ticari amaç gutmedigi icin daha güvenilir geliyor. Bazen ozellerde USG yi tekrarlamak için sınırda çıktı vs diyebiliyorlar. Biz büyük oğlumda ilkini özelde cektirdik sınırda çıkınca ikinciyi çektirdik tekrar, üçüncüyü de devlette çektirdik devlettekinde bı sıkıntı cikmamisti

Kızlar bebeklerinize sapka takıyor musunuz evde? Ben taktım şimdiye kadar artık takmak istemiyorum evde. Ama üşür diye de içime işlemiş. Cesaret arıyorum 😊. Hiç takmayanlar varmış. Bir yerde de zamanind adogan 10 gün, erken doğan 15 gün takmalı şapka diyor. Sizler takıyor musunuz?
İlk zamanlar istisnasız takıyordum, ama şapka hep kayıyor kafasından, şimdi ara ara takıyorum. Bebekler ilk zamanlar kesinlikle şapka takmalı diye okumuştum, ısı kaybi en fazla baştan oluyormuş ama bu süre ne kadar onu bilmiyorum. Hava soğuksa ya da duş aldirdiysam takıyorum hala, ama ev sıcaksa hava güneşliyse takmıyorum

Kızlar kaç dk emiyor bebikler? Bizimki genelde 40 dkya buluyordu(20dk bi meme 20dk bi meme) ama şimdi 25-30 dkya düşürdü. sütüm ve emişi hızlandığı için midir sizce

Mevsim sebzelerinden pırasa ,pazı ,ıspanak tüketiyor musunuz ? Gaz yapmasından korkuyorum ama sebze yemezsem sürekli protein yiyerek yaşayamam ki sonuçta .Bulgur bende gaz yapıyor genel olarak onu az tüketmeye çalışıyorum zaten . Pilav ,makarna da çok sevdiğim şeyler değil bana çok seçenek kalmıyor gbi 🤷
Çiğ sebze tüketme, pişmiş yiyebilirsin demişti doktor bana. Domates salata vs yemiyorum

Erdin bey boy ve kilo takibi yapmıyor o zaman dimi, sordun mu canım sen özellikle, benim de kafam takıldı bu duruma. Eşim sağlık ocağında bakıyorlar zaten diyor ama benim içim rahat etmedi yine de pek, büyük oğlumu 1 yaş kontrolüne götürmüştüm başka bir doktora o zaman boy kilo ölçümü yapmışlardı şimdi niye böyle oldu anlamadım
Ben odaya girince ilk tartı aradı gözüm ama yoktu, sordum 1 aylıkken takip için gelelim mi diye, sağlık ocağına gidip boy kilo ölçümü yaptır, 40 günlükken bana gelin dedi. Anladığım kadarıyla boy kilo takibi yapmıyor ama gelişim takibi ne kadar güvenilir olur şimdi bilemedim bu şekilde. Bı arkadaşım da bebeğini orada yasemin hanıma götürüyor bı ona sorayım boy kilo bakıyor mu yasemin hanım diye.

Üzülme canım. Sen elinden geleni yaptın. Kolay değil prematüre bebeğe bakmak. Kaç aylık oldu? Donduremez misin? Bebek hemşiresi 3,5 aylık bebeği dondurdüklerinden bahsetmişti. Bıberonu birakıp sadece meme vermişler. Bir günün sonunda direnci kırılmış, 3 günün sonunda sikıntısız emiyormuş. Sen de denesen mi bı acaba? Ben ikizlerde bı denemeye calışmıştım. 4,5 ayliklardı. Ama iki tane olunca hem çok yoruldum hem eşim ve kv cocukları aç birakiyormuşum muamelesi yapınca vicdan azabıyla vazgeçmiştim. Hala gicığım ikisine de bu konuda.
2 aylık olduk ama yenidoğan bebek gibiyiz boy kilo olarak bu yüzden aç bırakmaya korkuyorum

Kızlar bebeklerinize sapka takıyor musunuz evde? Ben taktım şimdiye kadar artık takmak istemiyorum evde. Ama üşür diye de içime işlemiş. Cesaret arıyorum 😊. Hiç takmayanlar varmış. Bir yerde de zamanind adogan 10 gün, erken doğan 15 gün takmalı şapka diyor. Sizler takıyor musunuz?
Bana kalsa takmam kv bizde çocuğu dolma gibi yapıyor hasta olacak. Gitse keşke biran önce 🤲🏼🤲🏼🤲🏼 anlatıyorum çok sıcak ev anlamıyor kadın

Tuzlu suyu yutuyorlar dimi ya. Hiç içime sinmiyor böyle. Bikaç gün direndim o yüzden yapmamak için ama gece çok tıkanıyor yavrum. Serumu deneyelim de olmadı dediğin gibi yapıcam artık

Ben de öyle ya bazen çocuk ağlıyor evde kıyamet kopuyor ben tatlı tıkınıyorum bi köşede 🤣 uyku en büyük derdim ya. Herkes uyu dedikçe sinir geldi bana. Vücut resmen uyumamak için direniyor şaka gibi

Kaç ml çekiyorsunuz enjektöre. Bugün bi deniycem bakalım gece. Umarım işe yarar. Burun tıkalı olunca boğazına süt kaçırıyor eşimle birbirimize giriyoruz bi de böyle bi dert var başımda 🤦‍♀️

Solüsyon olmadan işe yarıyor mu
Evet geliyor ama yine doluyor

Kızlar merhaba ,
size bir şey danışacağım .
Benim bebeğimle ilgili en büyük derdim beslenmesi. Yemin ederim doğumdan bile daha çok zorlanıyorum. Sütüm az mı çok öu yetiyor mu yetmiyor mu aç mı kalıyo yoksa fazladan mama mı veriyorum anlamıyorum. Güya tartı almıştım evde kendim tartarım diye onda da mümkün değil üstünde durmuyor.
Sağım yaptığımda bebeğimi emzirdikten sonra iki göğüs toplam 30 cc çıkıyor . Diyorum 30 cc çıkan memelerde bebek nasıl doysun mama ver. Ama memelerimde de hep süt dolu her emzirmeden önce baktığımda sıkarak uzağa fışkırarak süt geliyor. 1. ay kontrolüne gittiğimizde kilo alımı azdı. O yüzden mamayı çoğaltmıştım ama kızımın emmesi de daha yeni yeni iyileşti max 5-6 gündür falan bu kadar emiyor beni. Ve o daha çok emmeye başladıkça sütümüh de arttığını hissediyorum ama az önce emzirme sonrası bir sağım yapayım dedim yşne 30 cc çıktı. Onu görünce de sütüm asla yetmiyordur diye mama veriyorum. Ama acaba yetiyor mudur? Çok mu evham yapıyorum bilmiyorum Ay ne zormuş bebeği beslemek ya 😞

Kızlar merhaba ,
Benim bebeğimle ilgili en büyük derdim beslenmesi. Yemin ederim doğumdan bile daha çok zorlanıyorum. Sütüm az mı çok öu yetiyor mu yetmiyor mu aç mı kalıyo yoksa fazladan mama mı veriyorum anlamıyorum. Güya tartı almıştım evde kendim tartarım diye onda da mümkün değil üstünde durmuyor.
Sağım yaptığımda bebeğimi emzirdikten sonra iki göğüs toplam 30 cc çıkıyor . Diyorum 30 cc çıkan memelerde bebek nasıl doysun mama ver. Ama memelerimde de hep süt dolu her emzirmeden önce baktığımda sıkarak uzağa fışkırarak süt geliyor. 1. ay kontrolüne gittiğimizde kilo alımı azdı. O yüzden mamayı çoğaltmıştım ama kızımın emmesi de daha yeni yeni iyileşti max 5-6 gündür falan bu kadar emiyor beni. Ve o daha çok emmeye başladıkça sütümüh de arttığını hissediyorum ama az önce emzirme sonrası bir sağım yapayım dedim yşne 30 cc çıktı. Onu görünce de sütüm asla yetmiyordur diye mama veriyorum. Ama acaba yetiyor mudur? Çok mu evham yapıyorum bilmiyorum Ay ne zormuş bebeği beslemek ya 😞
Bence tartıyı kullanın çok net anlarsınız. Günde kaç kere çiş yapıyo vs not alabilirsiniz. Tartıyla günlük aynı saatlerde tartarsanız veya 2 günde 1 zaten anlardınız. Beslenme bittikten sonra mayışık uykuya meyilli ise doyuyodur. Emdikten sonra mamayı da kabul etmesine cok takılmayın kolayca aldığı bi besini reddetmiyo olabilir

Pazı gaz yapıyor diye biliyorum bir tek ama diğerlerinde sorun olacağjnı zannetmiyorum tabi bünyeden bünyeye değişiyor bişey diyemem yinede
2 aylık olduk ama yenidoğan bebek gibiyiz boy kilo olarak bu yüzden aç bırakmaya korkuyorum
Düzeltilmiş kaç günlük şu an? bizim 25. Gün bugün gelişimi nasıl neler yapabiliyor bebiş görmeye başladı mı acaba
Bana kalsa takmam kv bizde çocuğu dolma gibi yapıyor hasta olacak. Gitse keşke biran önce 🤲🏼🤲🏼🤲🏼 anlatıyorum çok sıcak ev anlamıyor kadın
Ay benim annemle kv hatta kocamda böyle ben zaten çocuğu havaya göre giydiriyorum birde üstünü sarıp sarmalıyorlar çocuk sıcaktan ağlıyor üşüyor ondan diyorlar sanki hasta olsalar bile onlar bakacak o kadarını da bi zahmet biz düşünelim 😒

Kızlar merhaba ,
Sagdiktan sonra 30 cc çıkıyorsa gayet iyi, o normalde çok daha fazla zaten, ama makine Total sütü sagamaz asla, hele de emzirdikten sonra akış yavaşlıyor ve son süt dedikleri yoğun süt kaldığı için emzirmeden sonra her zaman süt az çıkar. Kilo alımı için bebeğin son süte ulasmasi gerekiyor. İlk süt dedikleri yoğun su son süt dedikleri ise yağlı kilo aldıran süt. O yüzden bı meme yumuşadiginda hemen diğer memeye geçirmemek gerekiyor. Hatta tek meme emip sonrakinde diğerini son süte ulaşana kadar emzirmek daha çok kilo aldırıyor diye biliyorum. Tabi bebeğin tercihi de önemli bazen süt ihtiyacı fazla olabilir o zaman tabi ki iki memeyi de emzirmek gerekebilir. Ama burada önemli nokta iki memede de sulu sütü aldiktan sonra yağlı süte ulasmasi. Eğer emme süresi kısa ise sagip ver demişti doktor bana büyük oglanda.

2 ml bi burun deliğine 2 ml diğeri için çekiyorum günde 3-4 kez tekrar ediyorum. Benim bebeğiminde emerken boğazına süt kaçıyor ama yutmaya yetiştiremiyor tazyikli geliyor heralde o yüzden diye düşünüyorum burnu aklıma gelmedi hemen dikliyorum sırtına vuruyorum
Ben de süt tazyikli diye düşünüyorum ama eşim beynimi yedi burnu tıkalı ondan oluyor diye. Panik yapıyor beni darlıyor çocuğa bişey olacak diye 😕

Kızlar merhaba ,
Merhabalar, doktorum sağım ile emmeyi asla kıyaslamayın diyordu. Bebeklerin emerkenki vakumlama şekli makinada yok diyordu. Ben de aynı endişeleri taşıyordum aynı durumdayım yani, bu düşünce beni rahatlattı açıkçası.

X