2024 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    264
Doğum sonrası 6. Gün bebekte 120 gram kayıp nasıl sizce
Çok normal o da ödem gidiyor zatenbiz 3 günde 300 gr a yakın kaybetmiştim sarılık yoksa eğer normal diye biliyorum
ben dr browns kullanıyorum antikolik prematüre olanı o çekmeyince gelmiyor memedeki gibi ama geniş ağızlı alırsan daha iyi olurmuş ben dar ağız aldım geniş memeye daha yakınmış birde kızlar daha önce philips aventin bi tanesini önermişlerdi ama hangisiydi hatırlamıyorum geriye dönüp bulabilirsen o da bebiş çekmedikçe gelmiyormuş kendi kendine damlamayanı bulman lazım ara ara mamaya devam edeceksen kaşık gaz da yapar hava yutuyor ya ama bir süreliğine kullanacaksan mamayı hiç biberona geçme bence

Kızlar doktora gittik bugün kilosu 4300 boyu da 57 cm olmuş 2 ocakta gitmiştik en son 3200 çıkmıştı doktor fazla almış kiloyu dedi ama o zaman gittiğimizde de bu ay sonu 4.5-5 olması lazım demişti şimdide fazla almış diyor anlamadım kendiyle çelişti soramadım da sizce fazla mı kilosu

Ya doğum kilosuna göre yorum yapıyor aslında doktorlar biz ne desek doğru olmaz ama 3 haftada 1100 gr da hiç az değil tabi maşallah

Bir de şu bilgi var bende, 4 ay sonunda doğum kilosunun 2 katına çıkması bekleniyor. Öncesinde de işte bir orana göre bakıp az çok diyorlar sanırım. Ama bazı doktorlar her şeyden bağımsız günlük şu kadat gr almalı filan diye acayip beklentilere sokup anneyi kötü bir psikolojiye itiyor, buna çok şahit oldum. O yüzden bu ilk aylardaki çocuk doktorumuz çok önemli aslında.

Kızlar sağlık ocaaginda topuk kanı verdiniz mi? Ay buna da karşı olanlar var ya aklım karıştı neden vermeyin diyor bir kesim acaba? Bir de bebemin cildi kuru losyon mu alayım bebek yagi mi? Siz ne kullaniyprsunuzzz

Kızlar sağlık ocaaginda topuk kanı verdiniz mi? Ay buna da karşı olanlar var ya aklım karıştı neden vermeyin diyor bir kesim acaba? Bir de bebemin cildi kuru losyon mu alayım bebek yagi mi? Siz ne kullaniyprsunuzzz
Aa a buna karşı olanları da ilk kez duyuyorum. İlk hafta içimde verilmesi gerekiyor hatta değil mi? Ne gibi bi zararı olabilir
Niye karşı insanlar anlamadım.

Bebek yağı tavsiye edilmiyor gözenekleri tıkadığı için gibi bir sebepten. Mustela losyon benim kızıma çok iyi geliyordu. Hatta 1-2 aylıkken dermatit olduğunda doktor da onu tavsiye etmişti günde 4-5 kere :)

Benimki 2550 doğmuştu 2. Ayında doğum kilosunun 2 katına gelmiş olacak o zaman iyi bir doktor aslında alanında çok başarılı yenidoğan yoğun bakım doktoru aynı zamanda ama değğişik bi adam buradaki en iyi çocuk doktoru o şuan malesef

Ayda 600-1000 Gr arası almalari lazım, altında kalırsa az üstüne çıkarsa fazla alım oluyor ama büyük oğlumun grubunda 1.5 kilo alan bebekler vardı ilk aylar. Hiç biri obez olmadı. Sabit mama ile beslenmiyorsa obez riski düşük bence.

Sabit mamadan kastın mama+süt mü yoksa farklı marka mamalar gibi mi günde 1-2 kere 5 dk anca emiyor beni eğer bahsettiğin sütse boyu uzun dedi ama çok kilolu da olsun istemem yine de tabiki

Kime götürüyorsun, ben de dün orada bı doktora götürdüm, aslında arkadaşım başka bı doktor önerdi ama ona randevu bulamadım ben de diğer hastanede bı doktora götürdüm
Ondan da memnun kaldım ama diğerini de merak ettim aslında.

Sabit mamadan kastın mama+süt mü yoksa farklı marka mamalar gibi mi günde 1-2 kere 5 dk anca emiyor beni eğer bahsettiğin sütse boyu uzun dedi ama çok kilolu da olsun istemem yine de tabiki
Yani hiç anne sütü almadan her öğün sadece mama ile beslenip bı de ihtiyacından fazla mama tuketirse belki kontrolsüz kilo alabilirler ama hem haftasına uygun ml hem de bazı öğünler anne sütü alıyorsa obez olma ihtimali düşüktür. Bı de aydan aya kilo alimlari azalacak zaten. Özellikle prematüre doğan bebekler ilk aylar depar atıyor açığı kapatmak için. Hep gördüğüm prematureler haftasında doğan bebeklerden daha hızlı kilo alıyor. Hatta düşük doğum ağırlığında doğanlar da normal kiloda doganlara yetisiyor ilk bir kaç ay içinde.

Evet topuk kanı karşıtları da çıkmış Allah sonumuzu hayır etsin, çocuklarımızın DNA kodlarına ulaşacaklarmis, yani benimki şimdi Indigo çocuk oldugu icin biraz aslında peşini kovalayabilirler ahajdjsnsksn daha neler duyucaz kim bilir, kim ne yapsın bizim genetik kodlarimizi, ayrıca alsalar n'olacak deneylerde mi kullanilicaz. Yarın tam 1 hafta olacak doğalı, ASM de ikinci topuk kanını vericez. Hiç bişey çocuğumun sağlığından önemli değil.

Ah bunu daha önce bilseydim keşke ben de kış donemi yağ, yaz dönemi losyon uygun oluyor diye okumuştum gittim yağ aldım. Bilsem direk losyon alırdım. Benim bebeğimin de cildi aşırı kuru, dökülüyor hatta pul pul, hastanede hemşire Bepanthol sürmüş, bana da bı tüp verdi. Onu mu sürsem acaba, mustelanin yağı yerine.

yok ya benim dediğim örnekler çok tuhaf zaten. Referanslarla gittiysen iyidir muhakkak, yenidoğanda yaklaşım çok önemli, devamına da sirayet ediyor çünkü. Ek gıda dönemi filan mesela, doktor yönlendirmeleri çok kıymetli.
Yalnız maşallah tosuna o zaman hakkaten

tövbe yarabbim sonra bebekte bir şey çıkınca orda burda neden erken teşhis olmadı diye yırtınırlar
En güzeli aslında, yeterli besleniyor mu beslenmiyor mu insan daha iyi anlar, bı de hep aynı tartıda tartilmasi en mantıklısı. Link varsa atar mısın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…