2023 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    226
Benim kızın gündüz uykusu sıfır uyusa da ablası uyandırıyor 2 yaş sendromu çekiyor ağlıyor bişeyler fırlatınca tak gürültüye uyanıyo. Gece oda karanlık olunca sanırım gece olduğunu biliyor uyuyor, ablası bu esnada yine devreye giriyor uykuda çığlık çığlığa ağlıyor uyku terörü yaşıyormuş hal böyle olunca bebekte uyanıyor..
Gece terörü hala yaşıyor musunuz

Meyve süzgeci mi doğru adı ne bilmiyorum 😅ben onun içine koyunca eline verip yediriyorum, Allahım bu da ilginç meyve bu ya yenmez mi 🤦‍♀️😅

Eline verdiğimde yiyor. Yani agzına alıyor koparabilirse yutuyor 😅 elma armut sertse azcık buharda yumusatıp veriyorum. Blw gibi
Meyve namina tek sevdigi sey tatsiz avokado 😅 Nedense hic eline vermedim sevmiyor diye herhalde bir de boyle deneyeyim sagolun kizlar

Bebeğe göre ya da doktorun yaklaşımına göre değişiyor olabilir. Bizim yaşadığımız ülke somon dahil balık bakımından zengin. Okyanusa kıyısı var. Ama doktor bize doğrudan somon da demedi, genel olarak balığa 10. ayda başlayacağız dedi. O yüzden 10. aya kadar hiçbir tür balık vermiyorum ben 🤷‍♀️
Benim yasadigim ulkede balik ana besin maddesi ve bazi baliklari 5. aydan vermeye baslatiyorlar 😅 Yogurt icin 8 ay ve sonrasi diyorlar ama. Ben tabii ki ek gidaya baslar baslamaz verdim bunlar yogurdu ne bilecek diyerekten 😁 ulkeler ve doktorlar arasinda bu kadar fark oldugunu gorunce kafama gore takilmaya basladim acikcasi. Bir tek bal konusunda konsensus var onun disinda her sey degisiyor.

Benim yasadigim ulkede balik ana besin maddesi ve bazi baliklari 5. aydan vermeye baslatiyorlar 😅 Yogurt icin 8 ay ve sonrasi diyorlar ama. Ben tabii ki ek gidaya baslar baslamaz verdim bunlar yogurdu ne bilecek diyerekten 😁 ulkeler ve doktorlar arasinda bu kadar fark oldugunu gorunce kafama gore takilmaya basladim acikcasi. Bir tek bal konusunda konsensus var onun disinda her sey degisiyor.
Aynen öyle düşünmeye başladım ben de. Yumurta beyazı, balık, yoğurt, et konusunda çok değişiyor ülkeye ve doktora göre burada paylaşılanları okuyunca daha iyi anladım. Ama ben kafama göre takılmaya başlayınca kafam daha çok karışıyor, o yüzden doktor ne derse onu yapıyorum 😂

Kızlarrrr herkes iyidir umarım bebek uyurken telefonla müzik açık oluyor hiç bakamıyor ay buraya da ben herşeyi veriyorum artık hatta levrek verdim geçen biraz yedi bakmıyorum artık ne hangi ay diye kafam karışıyor bal ve tuz hariç herşeyi veriyorum zararı olmaz inşallah 🙄 uyku sorunu başladı bizde de dün itibari ile temennim kısa sürmesi,yanımda yatırıyorum meme açık büfe emiyor uyuyor dönüyor geliyor kafasına göre takılıyor bakalım sonumuz ne olacak

Kızlarrrr herkes iyidir umarım bebek uyurken telefonla müzik açık oluyor hiç bakamıyor ay buraya da ben herşeyi veriyorum artık hatta levrek verdim geçen biraz yedi bakmıyorum artık ne hangi ay diye kafam karışıyor bal ve tuz hariç herşeyi veriyorum zararı olmaz inşallah 🙄 uyku sorunu başladı bizde de dün itibari ile temennim kısa sürmesi,yanımda yatırıyorum meme açık büfe emiyor uyuyor dönüyor geliyor kafasına göre takılıyor bakalım sonumuz ne olacak
Benim de zor dalıyor uyku saatlerini düzenleyeceğim bu hafta . Bazen 2 bazen 3 uyku yapıyordu sorun bu bende .

geçen kalkan balığı verdim bende tok olmasına rağmen severek yedi şaşırdım dokunmadı da artık balığı haftada 1 vereceğim. Tarçın alerji yaptı geçen de onu verdim suratı kıpkırmızı oldu . Krem sürdüm sabaha geçti

Allah'ını seven kahvaltı ve öğün fikri versin.
Ne yediriyorsunuz. Emiyor sürekli 10 gündur çok iştahsız. Mama biberon da almıyor. Anne sütü gece full. Gündüz ne yedirecegim tikandim

Ne yediriyorsunuz. Emiyor sürekli 10 gündur çok iştahsız. Mama biberon da almıyor. Anne sütü gece full. Gündüz ne yedirecegim tikandim
Bugün yedikleri
Sabah Yumurta sarısı labne karışımı
Öğlen yayla çorbası
İkindi yoğurt
Akşam kıymalı bal kabağı

Sabah yumurta sarısı labne yumuşatan marmelat (erik kuru incir kayısı karışımı)
Öğle kıymalı şehriye corbası yogurt
Ara öğün muz
Aksam brokoli pirinçli yemek biraz yogurt

Birkac farkli gunumuzu yazayim
Sabah
Peynirli omlet, (peynir geceden suda bekletilmis) avokado / haslanmis yumurta, zeytinyagina batirilmis tam bugday ekmegi/ haslanmis yumurta, labne
Oglen
kiymali irmikli tarhana corbasi (bebek tarhanasi), yogurt / kiymali pirincli kabak yemegi, yogurt / yedirebilirsem meyve+yogurt
Aksam
somon, pilav / et-kofte, pilav/ yogurtlu sehriyeli mercimekli corba

Ara ogun yapmiyor. Bazen bir tabagi bitiriyor bazen iki lokma alip birakiyor. Gece beslenmesi de yok.

Ölçüleri nasıl? Mama alıyordu dimi seninki
1 yumurta sarısı ile 1 tatlı kaşığı dolusu labne. Bazen içine şeftali rendeliyorum, ya da elma suyu, ya da anne sütü.
Çorbanın ölçüsü yok, bazen kasenin yarısını yiyor bazen bitiriyor. Yemekleri de öyle. Bazen 2 yemek kaşığı bazen 4 kaşık yiyor. Yoğurt için 1 su bardağına yakın yediriyorum. Haftanın 3 4 günü zorla yediriyorum.
Mamayı yatarken kaşık mama veriyordum, daha uzun uykusu olsun diye. Baktım değişen bişe yok, gece hala emiyor. Kaşık mamayı bıraktım. Çok zorda kalır da yiyecek bir şey yapamadıysam mama veriyorum

Harika miktar ne kadar veriyorsun. Anne sütü ne aralıkta verdin peki?
Miktarda zorlama yapmıyorum canım ya. Ne kadar yerse ya da yemezse. Minik kaseler car evde kuruyemiş için kullandıgım. Yerse onu bitiriyor yemezse zorlamıyorum. Anne sütü almıyor mama içiyor. 5 ya da 4 kez 120 cc mana içiyor.

Canim neden caresiz hissedesin.. care cok evelallah, ayrica bu her bebegin hepimizin basina gelen bir durum. Dedigin gibi her cocuk farkli yasiyor kimi agir kimi hafif. Oncelikle sakin ol, bu bir fiziki gelisim ve gecicek :)

Ben jel olarak bitkisel oldugundan ve kizim da en cok bunu sevdiginden nurse harvey’s dentigel yazan jelini kullaniyorum. Hatta kizim dis etlerine cogunlukla surdurmediginden emziginin etrafina surup vermisligim de var. Doktor yutsa da sorun yok demisti. Her uyku oncesi suruyorum.

Karanfile gelince
10-15 kadar karanfili ister havanda dov ister butun olarak at ki ben butun attim, minik agzi kapakli bir seye al ve uzerini gececek kadar guzel bi zeytinyagi dok. Bir gece beklet en az ki karanfil iyice salsin kendini yaga, snra istersen buzdolabinda muhafa edersin soguk daha da iyi olur, ihtiyac duydugunda ki ben aksam uykusu oncesinde ihtiyac duyuyorum genelde, temiz parginla dis etlerinde gezdir. Kizim jeli surdurmez ama buna izin veriyor, surerken sakince duruyor oradan anliyorum rahatlattigini.
Herhangi bir zarari yoktur diye biliyorum ama icin rahat etmezse sor arastir. Karanfilin agri kesici uyusturu ozelligi var. Yatistiriyor.

Calpol mevzusuna gelince nihayatinde bir ilac. Cok da harika bir sey yapiyorum denmez. Doktoruna danis derim ama ben veriyorum bir cay kasigi. Fayda zarar hesabi gibi bir sey benimki. Ama tabi hicbir sey ise yaramaz da rahatlamazsa veriyorum son care. Doktora da sormustum cok kati bir sey soylemedi. Dozuna dikkat et ve 5 saat gecmeden ikinci kez verme demisti.

Allah kolaylik versin kuzulara ve annelere. Uzulme care cok ama deneye yanila ogreniyorsuz hangisinin ise yaradigini❤️☺️❤️
Merhaba yeni gördüm yazınızı.
Çoook teşekkür ederim yazdıklarınız için vakit ayırdığınız için 🌸
Maalesef kulak enfeksiyonu olduğu için huzursuzlanıyomuş oğlum. Mecburen antibiyotik tedavisine başladık. Aklınızda bulunsun diye yazıyorum.

X