2023 Mart Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    297
Canım 10 tane bıtene kadar kullan. Yanı proboyotıkın bır saysısı da yok acıkcası eger bagırsaklar da sıkıntı varsa daha fazlası da kullanılır.Baya sıvı mı yapıyor. Suan ek gıda alıyor mu? Oglum ısal olmustu mesela 1 gun hıc ısal yapmadı duzeldı sandım ama ertesı gunu yıne ısal yaptı. Ondan tamam bıttı dıye dusunme hepsını bıtır.Eger salgına yakalanmıs ıse de bu isal uzun suruyor ondan tam duzelmeden bırakma Çinkoyu da kutu bıtene kadar kullan
Evet kullanmazsak tamamen sıvı yapıyor. Ek gıdayı da zorluyoruz açıkçası. Bir şekilde yedirmeye çalışıyoruz ama her gün tüm öğünlerini yediremiyoruz.
Bir de başka herhangi bir rahatsızlığı yok çok şükür. Ateş, kusma, vb
İçiriyoruz çinkoyu da bakalım şifa olsun 🥲

Evet kullanmazsak tamamen sıvı yapıyor. Ek gıdayı da zorluyoruz açıkçası. Bir şekilde yedirmeye çalışıyoruz ama her gün tüm öğünlerini yediremiyoruz.
Bir de başka herhangi bir rahatsızlığı yok çok şükür. Ateş, kusma, vb
İçiriyoruz çinkoyu da bakalım şifa olsun 🥲
Canım bence salgın ya diş vs degıl uzun suruyor isal cunku cevremde de gordum oglum da oldu oyle hemen gecmıyor.Bır kac gune toparlar inşallah.

Ya ne güzel gelişmeler zorlukları da var tabi ama ben de büyüdükçe iletişimimz arttıkça çok mutlu oluyorum mesela bişeyi yaptıktan sonra başka birşeyi yapabileceğimizi açıkladığımda anlıyor artık bu bile beni o kadar mutlu ediyor ki. Uy ekinkuş biş diyen dillerini sevsinler bakalım ne inciler dökülecek o dillerden. Uyku gerilemesini çok hardcore yaşıyoruz ani bir giriş oldu sağ çıkarsam bu sıçramadan sonrakiler artık çok etkilemez diye umuyorum. Müziği yarından itibaren denicem cnm çok sağol
Evet canım her zorluğun ardından güzel bir gelişim geliyor yoksa halimiz ne olurdu 😂 Nasıl gidiyor azaldı mı uyku gerilemesi 4-5 gün zorluyor dediğin gibi hardcore😂

Kızlar selam, benim oğlan 4 gündür emmiyor. Meme de istemiyor. Bu sürede sadece 1 kere istedi aklını dağıttım. Şuan benim memelerde ağrı var biraz. Ne kadar zaman sonra geçiyor bu ağrı. Birden kendi isteğiyle bıraktı resmen 🥲🧿 ben şok oldum. Çok uğraşacağız sanmıştım.

Boy 78 cm bizimkide 2.980 gr dogmustu.
Persentil tablosuna baktım şimdi. Bu boy ölçümü ne zaman için bilmiyorum ama 15 ay için bebeğinin boyu yüzde 25lik persentilde. Kilosu yüzde 10la 25 arasında. Benim doktorumun söylediği şey hep aynı persentil seviyesinde ilerliyorsa problem yok yani boyu hep 25 se hiçbir sıkıntı yok ama atıyorum 75 ten 25 e düştüyse birkaç ayda bu incelenmeli. Bu şekilde bakabilirsin.

Eklentiler

• IMG_2622.png
    IMG_2622.png
    109,8 KB · Görüntüleme: 46
Kızlar selam iki gündür uyutamıyorum inanılma bir direnç ve bana yapışma vardı aklıma geldi bugün acaba atak olabilir mi diye haftasını hesapladım hatta bir yandan da güldüm😀 74 hfta ne yaa diye ama 75. Hafta atağı diye bir şey varmış 🥹🫣🫠🫠🫠🫠

Persentil tablosuna baktım şimdi. Bu boy ölçümü ne zaman için bilmiyorum ama 15 ay için bebeğinin boyu yüzde 25lik persentilde. Kilosu yüzde 10la 25 arasında. Benim doktorumun söylediği şey hep aynı persentil seviyesinde ilerliyorsa problem yok yani boyu hep 25 se hiçbir sıkıntı yok ama atıyorum 75 ten 25 e düştüyse birkaç ayda bu incelenmeli. Bu şekilde bakabilirsin.
Kafa onden gidiyor baya 48 cm bizimkisi hahahahaha bi kafa onden gidiyor:)))

By bu yapmıyor sadece aferin alkış dediğimizde onu yapıyor işaret parmağını kullanmıyor anne baba yok bizi ayırt edebiliyor peşimize ağlıyor ama anne nerde baba nerde deyince bakmıyor göstermiyor da. Mama diyor sadece ağlarken (acıkırken, uykusu geldiğinde vs.) sürekli söylemiyor babıldıyor ama heceliyor. Anlamsız kelimeler. İsmine bakıyor her zaman oyun oynuyorsa meşgulse bazen bakmaz. Göz teması çok güzel. Onu çok beğeniyor doktorlar. Hatta kime gittiysem en çok göz temasını beğendiler. Çok dikkatli orrak dikkati çok iyi derler. İşte ben 3/4 aydır koşturuyorum haftanın 3 günü eğitim oyun vs. Doktor kontrolleri akla gelebilecek her şeye baktırıyorum yine de. Bir şeyi ihmal ettim keşke yapsaydım dememek için. Denver testi yapıldı 5,5 ay geriden geliyor dedi. Otizm olmadığını söylediler. Genetik olabilir eğitim ve sosyalleşmesi lazım biraz büyüdüğünde de kreşe verin yarım gün dedi. Araştırma hastanesinde bir çocuk gelişimci. Zaten herkes otizm olmadığını geriden geldiğini söyledi amacımız o açığı kapatmak bu da sıkı bir eğitimle olur dedi. Çok şükür. Ben tamamen artık halasına çektiğine inanıyorum .o da 2 yaşında anne baba demeye başlamış anlamlı tek kelimesi yokmuş o yaşına kadar 18.ayını doldurduktan sonra yürümüş. 10 aylıkken oturmuş. Kayınvalidem alyaya bakınva halasını görüyorum bu kadar ki benzer hareketleri diyor. 😃 bol bol dışarısı bol bol oyun ve akran iletişimi. Yorucu ama iyi olsun yeter ki.
Bayağıdır buralarda yoktum, bir bakmışken sana da yazmak istedim. Açıkçası şuan ne kadar yol kat etti bilmiyorum ama bana göre otizm yok. Çünkü en önemli olanı göz teması o da bariz varmış senin kızında .

Kızlar selam iki gündür uyutamıyorum inanılma bir direnç ve bana yapışma vardı aklıma geldi bugün acaba atak olabilir mi diye haftasını hesapladım hatta bir yandan da güldüm😀 74 hfta ne yaa diye ama 75. Hafta atağı diye bir şey varmış 🥹🫣🫠🫠🫠🫠
17 gündür ben bu atak bitmesi için gün sayıyorum 🤮 uyku yok, yemek yeme yok, mız mıZ dedikçe mız mız

Kızlar selam, benim oğlan 4 gündür emmiyor. Meme de istemiyor. Bu sürede sadece 1 kere istedi aklını dağıttım. Şuan benim memelerde ağrı var biraz. Ne kadar zaman sonra geçiyor bu ağrı. Birden kendi isteğiyle bıraktı resmen 🥲🧿 ben şok oldum. Çok uğraşacağız sanmıştım.
1 haftaya tamamen ağrın azalır inşallah , ne güzel süreç kolay atlatıldıyaa

10. Sıçrama 76 ya kadar etkileri sürüyor ama en zor kısmı 75 teki 4-5 günlük süreç 😂

Kac gun oldu canım. Salgın demek canım Uzun suruyor zaten 1 hafta 10 gun falan. Cok gecmıs olsun canım
Dün bir hafta oldu canım. Bugün beş kez kaka yaptı üçü normal ikisi sulu 🤷🏼‍♀️ anlamadık gitti. Cumayı bekliyorum merkeze geçeceğiz orda çocuk acile götürürüm. Burda kan alamıyorlar diye götürmüyorum. Teşekkür ederim çabucak geçer inşallah 🙏🏻

Evet canım her zorluğun ardından güzel bir gelişim geliyor yoksa halimiz ne olurdu 😂 Nasıl gidiyor azaldı mı uyku gerilemesi 4-5 gün zorluyor dediğin gibi hardcore😂
Cnm azaldı ya güzel şimdilik ama buraya yazmaya korkuyorum hahshshs azaldı derim gecem ayakta geçer, durum kötü derim mis gibi uyur beni hep yalancı çıkaran birisi oğlum 😂

Kızlar biliyorum daha erken ama kreşler hakkında ne düşünüyorsunuz? Kimisi gelişimini çok iyi etkilediğini 2 yaştan itibaren verilebileceğini düşünüyor kimisi 3 yaşa kadar anne yanında olmalı çocuk diyor, derdini net anlatacak döneme kadar başlamamalı diyen var, bezi bırakıncaya kadar verilmemeli diyen var vs çocuk gelişimi açısından bu işin doğru zamanını araştıran vardır belki aramızda fikirlerinizi merak ettim.

Kızlar biliyorum daha erken ama kreşler hakkında ne düşünüyorsunuz? Kimisi gelişimini çok iyi etkilediğini 2 yaştan itibaren verilebileceğini düşünüyor kimisi 3 yaşa kadar anne yanında olmalı çocuk diyor, derdini net anlatacak döneme kadar başlamamalı diyen var, bezi bırakıncaya kadar verilmemeli diyen var vs çocuk gelişimi açısından bu işin doğru zamanını araştıran vardır belki aramızda fikirlerinizi merak ettim.
Canım merhaba ben uzun süre bakıcı araştırdığım ve bulamadığım icin alternatif olsun kafamda diye bu konuyu da araştırdım kendim de psikolog olduğum için az çok bilgim var. 2-3 yaş arası çocuklar akrana ihtiyaç duyuyorlar gerçekten. Fikirlerine değer verdiğim doktorlar da eğer çocuklarınız kalabalık bir ortamda kuzenlerle vs büyümüyorsa 2-3 yaş döneminde kreşe gitmeleri gerektiğini savunuyorlar. Ben bakıcı bulamasaydım alini mecburen 2 yaşında tam gün verecektim ama şu an durumlar değişti 2,5 yaşından 3 yaşına kadar yarım gün (benim için tuvalet eğitiminin tamamlanmış olması önemli bir kriter) sonrasında tam gün olacak şekilde vermeye karar verdik. Yaşadığım yerde kreşlerle de gidip görüştüm birisi içime sindi tabi seneye kadar ne olur bilmiyorum ama benim için önemli olan akranlarıyla olabildiği kadar oyun oynaması ve dışarda bulunması. 18 aylık olduğunda da yani eylül itibariyle haftada bir gün oyun grubuna başlayacak faydalı olacağını düşünüyorum.

X