2023 Mart Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    297
Kızlar selam bebişler 16 aylık oldular galiba benim ki evde durmak istemiyor her gün parka gitmekten yıldım Ankara Batıkent’te oturan var mı acaba şunları beraber götürsek 🙏🏻

Kızlar selam bebişler 16 aylık oldular galiba benim ki evde durmak istemiyor her gün parka gitmekten yıldım Ankara Batıkent’te oturan var mı acaba şunları beraber götürsek 🙏🏻
İzmir o kadar sıcak ki dışarı adım atamıyoruz anca haftasonu denize gidersen. Evde klimanın altındayız, Ekin bile balkona çıkınca kaçarak içeri giriyor. Yaz aylarında çok zormuş oyalamak en oyalayıcı da sulu oyunlar

Kızlar benim bebişim 47 günlük 3gündür kakasını yapmıyor böyle bi durum yasiyaniniz oldu mu doktora götürmem gerekiyormu ilk anneligim pek bi bilgim yok
Benım oglumda her gun kaka yaparken tam da sızın bebegınız kadarken yapmamaya basladı 10 gun sonra anca yapıyordu. Etrafımdakıler cok bunaltmıslardı yapması lazım sıkıntı vs ama cocuk doktorunun soyledıgı bagırsaklar yediklerinin emılımını tamamen sagladıgı ıcın gec kaka yapıyor normal bır durum demıstı. Tabı sık sık yapmayınca gaz da bırıkıyordu o acıdan zordu. Gastrolıjıye de goturmustum eger kaka yapınca kuru yapmıyorsa kakası normal kıvamdaysa sorun olmadıgını soylemıstı. Sız de takıp edın kaka yapısını.

Kizlar ya benim bebenin alt dislerinde dis etinin oldugu yerde beyaz lekeler var fircaliyorum gecmiyor hani bisi yersiniz de arada kalirya ole bisey. Internette biberon çürüğü yaziyor ama gorsellerde tam emin olamadim bole bisey yaşayan varmi? Dislerde degil dis etiyle dis kökünün arasinda beyazlik sanki sivri biseyle temizlesem gececek gibi:)
Benım oglum dogdugunda vardı canım bır sure sonra kendı kendıne gectı. Damak kısmında vardı.

Benım oglumda her gun kaka yaparken tam da sızın bebegınız kadarken yapmamaya basladı 10 gun sonra anca yapıyordu. Etrafımdakıler cok bunaltmıslardı yapması lazım sıkıntı vs ama cocuk doktorunun soyledıgı bagırsaklar yediklerinin emılımını tamamen sagladıgı ıcın gec kaka yapıyor normal bır durum demıstı. Tabı sık sık yapmayınca gaz da bırıkıyordu o acıdan zordu. Gastrolıjıye de goturmustum eger kaka yapınca kuru yapmıyorsa kakası normal kıvamdaysa sorun olmadıgını soylemıstı. Sız de takıp edın kaka yapısını.
Teşekkür ederim takip ediyorum dun yaptı bu gün gene tik yok

Kızlar naber nasıl gidiyor?

İyiyiz canım çok şükür, sıcaklarla uğraşıyoruz. Kızımın yemesi çok azaldı, karpuz su kefir bir de sabahları 1 yağda yumurta fix. Diğerleri de evde, ev hiç toplu olamıyor, çamaşır hiç bitmiyor 😩

Bizim kız iyice motoru açtı, diş fırçasını iç çamaşır çekmecesinde ya da oyuncakları buzlular bulmak çok mümkün. Makina gibi dağıtıyor geçiyor. Yoruldum dememe gerek yok sanırım 🥲

Sanırım bu tarz durumların tanısı 3 yaş gibi daha net konuyor canım ama umarım iyi bir ilerleme kat edeceksiniz çok erken başladınız eğitimlere mutlaka faydası olacaktır. Bay bay, göz teması, anne baba gibi kelimeler var mıydı? İnşallah her şey yoluna girecek ✨
By bu yapmıyor sadece aferin alkış dediğimizde onu yapıyor işaret parmağını kullanmıyor anne baba yok bizi ayırt edebiliyor peşimize ağlıyor ama anne nerde baba nerde deyince bakmıyor göstermiyor da. Mama diyor sadece ağlarken (acıkırken, uykusu geldiğinde vs.) sürekli söylemiyor babıldıyor ama heceliyor. Anlamsız kelimeler. İsmine bakıyor her zaman oyun oynuyorsa meşgulse bazen bakmaz. Göz teması çok güzel. Onu çok beğeniyor doktorlar. Hatta kime gittiysem en çok göz temasını beğendiler. Çok dikkatli orrak dikkati çok iyi derler. İşte ben 3/4 aydır koşturuyorum haftanın 3 günü eğitim oyun vs. Doktor kontrolleri akla gelebilecek her şeye baktırıyorum yine de. Bir şeyi ihmal ettim keşke yapsaydım dememek için. Denver testi yapıldı 5,5 ay geriden geliyor dedi. Otizm olmadığını söylediler. Genetik olabilir eğitim ve sosyalleşmesi lazım biraz büyüdüğünde de kreşe verin yarım gün dedi. Araştırma hastanesinde bir çocuk gelişimci. Zaten herkes otizm olmadığını geriden geldiğini söyledi amacımız o açığı kapatmak bu da sıkı bir eğitimle olur dedi. Çok şükür. Ben tamamen artık halasına çektiğine inanıyorum .o da 2 yaşında anne baba demeye başlamış anlamlı tek kelimesi yokmuş o yaşına kadar 18.ayını doldurduktan sonra yürümüş. 10 aylıkken oturmuş. Kayınvalidem alyaya bakınva halasını görüyorum bu kadar ki benzer hareketleri diyor. 😃 bol bol dışarısı bol bol oyun ve akran iletişimi. Yorucu ama iyi olsun yeter ki.

İyiyiz canım çok şükür, sıcaklarla uğraşıyoruz. Kızımın yemesi çok azaldı, karpuz su kefir bir de sabahları 1 yağda yumurta fix. Diğerleri de evde, ev hiç toplu olamıyor, çamaşır hiç bitmiyor 😩

Bizim kız iyice motoru açtı, diş fırçasını iç çamaşır çekmecesinde ya da oyuncakları buzlular bulmak çok mümkün. Makina gibi dağıtıyor geçiyor. Yoruldum dememe gerek yok sanırım 🥲
Aynen canım klimaya yapışık yaşıyoruz resmen Ekin bile klimanın nasıl bir nimet olduğunu öğrendi bu yaşta 😆 Senin işin bitmez 3 çocuk Allah yardımcın olsun, hayat böyle akıp gidecek işte sağlıkları yerinde olsun da varsın ev dağınık olsun 🙂

Hareket konusunda hepsi aynı sanırım oturma denen bir eylem artık yok zaten artık tek uyku yapıyor ona rağmen enerji full dediğin gibi her şeyi başka bir şeyin içine atıyor 😂 Ne zaman iş başı yapıyorsun işe başlayınca dinleneceksin 😂

By bu yapmıyor sadece aferin alkış dediğimizde onu yapıyor işaret parmağını kullanmıyor anne baba yok bizi ayırt edebiliyor peşimize ağlıyor ama anne nerde baba nerde deyince bakmıyor göstermiyor da. Mama diyor sadece ağlarken (acıkırken, uykusu geldiğinde vs.) sürekli söylemiyor babıldıyor ama heceliyor. Anlamsız kelimeler. İsmine bakıyor her zaman oyun oynuyorsa meşgulse bazen bakmaz. Göz teması çok güzel. Onu çok beğeniyor doktorlar. Hatta kime gittiysem en çok göz temasını beğendiler. Çok dikkatli orrak dikkati çok iyi derler. İşte ben 3/4 aydır koşturuyorum haftanın 3 günü eğitim oyun vs. Doktor kontrolleri akla gelebilecek her şeye baktırıyorum yine de. Bir şeyi ihmal ettim keşke yapsaydım dememek için. Denver testi yapıldı 5,5 ay geriden geliyor dedi. Otizm olmadığını söylediler. Genetik olabilir eğitim ve sosyalleşmesi lazım biraz büyüdüğünde de kreşe verin yarım gün dedi. Araştırma hastanesinde bir çocuk gelişimci. Zaten herkes otizm olmadığını geriden geldiğini söyledi amacımız o açığı kapatmak bu da sıkı bir eğitimle olur dedi. Çok şükür. Ben tamamen artık halasına çektiğine inanıyorum .o da 2 yaşında anne baba demeye başlamış anlamlı tek kelimesi yokmuş o yaşına kadar 18.ayını doldurduktan sonra yürümüş. 10 aylıkken oturmuş. Kayınvalidem alyaya bakınva halasını görüyorum bu kadar ki benzer hareketleri diyor. 😃 bol bol dışarısı bol bol oyun ve akran iletişimi. Yorucu ama iyi olsun yeter ki.
Ya evet belki de tamamen genetik bir şey canım. 10. Aylarda bay bay 12 aya kadar da parmaklar gösterme yapıyolar 5.5-6 ay geriden geliyorsa senin Alyanın gelişimini 17-6=11 aylıkmış gibi değerlendirmen lazım belki şu sıra yapmaya başlar bunları

Aynen canım klimaya yapışık yaşıyoruz resmen Ekin bile klimanın nasıl bir nimet olduğunu öğrendi bu yaşta 😆 Senin işin bitmez 3 çocuk Allah yardımcın olsun, hayat böyle akıp gidecek işte sağlıkları yerinde olsun da varsın ev dağınık olsun 🙂

Hareket konusunda hepsi aynı sanırım oturma denen bir eylem artık yok zaten artık tek uyku yapıyor ona rağmen enerji full dediğin gibi her şeyi başka bir şeyin içine atıyor 😂 Ne zaman iş başı yapıyorsun işe başlayınca dinleneceksin 😂

Aynen valla işe gitsem dinlenirim 🤣 2025 Mayıs iznim bitiyor 🥲

Ya evet belki de tamamen genetik bir şey canım. 10. Aylarda bay bay 12 aya kadar da parmaklar gösterme yapıyolar 5.5-6 ay geriden geliyorsa senin Alyanın gelişimini 17-6=11 aylıkmış gibi değerlendirmen lazım belki şu sıra yapmaya başlar bunları
1 ay erken doğduğu için 16 aylık şu an dedi. 5,6/6 ay kadar geriden geliyor dedi. Şu aralar algıları açıldı bazı komutları algılıyor. İsmine daha sık bakıyor hemen hemen her defasında artık. Göz teması zaten hep vardı. Oyuncaklarıyla oynayabiliyor artık nasıl oynandığını algılıyor. Dil çıkarıyorum o da çıkarıyor gülüyor bana. Taklit becerisi de arttı. Hem eğitim hem de biz çok ilgileniyoruz ailece. Sürekli sosyalleştirmeye çalışıyoruz. O donukluğu gitti. Gelişim geriliği genetik olabilir dedi. Halası gibi. Bir de üzerine a
Sosyal olmuş uyaran eksikliği de oluşmuş dedi. Artık algıları açılmaya başlamışken sürekli onunla vakit geçiriyoruz her yaptığımı ona anlatıyorum konuşuyorum müzik açarken kendimde eşlik ediyorum onu da teşvik ediyorum. Bakalım inşallah hayırlısıyla kendi yaşına yetişecek.

Kızlar ben nasılım hiç yazmayayım isterseniz😂😂😂 30 haftalık karında 15 aylık kucakta Rabbim hikmetinden sual olunmaz 😅 bugün kızlar oğlan acayip kulağıyla oynadı sonra dedim bişe mi var kulak çöpünü bi dokundurdum kan ,muhtemelen oynaya oynaya kanattı ama gene de normal değil dedim hemen randevu aldım, gece de çok uyanıyordu 2 gecedir ve orta kulak iltihabı dedi doktor antibiyotik yazdı kulak kızarmış dedi😞 eve geldik birden sanki hastalığı geldi üstüne hiç durmuyor gitmeden birşeyi yoktu😅

Çok şükür güzel gitmiş süreciniz bizde gazı unide takipliyiz diyet açma sürecindeyim bebeğimde egzemalar var geçmeyen. Kortizonlu krem kullanınca geçiyor ama kullanmak istemiyorum ben. Cem hocanın size önerdikleri kortizonlu muydu acaba hatırlıyor musunuz. Bitkisel biseyler önerdiyse hemen gideyim
Kortizonlu krem vardı içinde arkadaşım. Valla ben çok direndim kullanmamak için ama Cem hoca kortizonsuz geçmez inanki dediği için kullandım. 1 hafta içinde söndü sonra da bir daha gerek kalmadı ☺️
Ben de çalışıyorum arkadaşım, annem gün içinde site içine çıkartıyor biraz yürüsün diye. Akşam işten gelince atıyoruz kendimizi parka en az 2 saat 🥲 ben ve annem pert durumda oluyoruz tabi 🥲 ben emek tarafındayım keşke oralard olsaydık park arkadaşı olurlardı ☺️😅😂
Valla hayatımın en yoğun en yorucu zamanlarını yaşıyorum arkadaşım. Ama Allah ne güzel nasip etti ki oğluma bir bakmam tüm yorgunluğumu alıyor, eve koşa koşa geliyorum ☺️ bu aralar internette çok saçma şeyler görüyorum çocuk kaçırmaları vs ile ilgili acayip anksiyetem tetikleniyor. Allahım korusun hepimizin yavrularını 😞 sen nasılsın? Ekin kuzum nasıl?

Bu ara herkesin bebişlerinde kulak enf. Var sanırım. Bizim de antibiyotiğimiz yeni bitti. Menenjit aşısının ikinci dozunu haftaya yaptıracağım, o zaman doktoruna sorup kbb uzmanına götüreceğim. 16 aylığız bu 2. Kulak enf. Oluşumuz 😞 bir görsün bakalım kbb, bizim ihmalimizden mi oluyor acaba 🙄😞

Bu ara herkesin bebişlerinde kulak enf. Var sanırım. Bizim de antibiyotiğimiz yeni bitti. Menenjit aşısının ikinci dozunu haftaya yaptıracağım, o zaman doktoruna sorup kbb uzmanına götüreceğim. 16 aylığız bu 2. Kulak enf. Oluşumuz 😞 bir görsün bakalım kbb, bizim ihmalimizden mi oluyor acaba 🙄😞
Çok suya giriyordu benim ki günde en az 1 bide suyla da oynamasına izin veriyordum acaba o ara mı kaçtı oda sonra enfeksiyon yaptı, çünkü şap şap suya vuruyor eli yüzü de su sürekli sıçrıyordu ama bu sıcakta da susuz da olmaz mecbur oynayacaklar bilemedim yaa😞

Çok şükür diyelim canım🙏 Antalyaya tatile geldik kışın yorgunluğu,yoğunluğunu atalım diye yanıyoruz valla😀 Ama tatil güzel gidlyor suyu sevdi tam bir balık 🐟burcu gibi☺️
Tek derdimiz yemek o da zaten hepsinde var okuduğum kadarıyla bizde biraz daha fazla sorun ama keyfi yerinde diye çok takılmamaya çalışıyoruz Ekin nasıl sen nasılsın?

X