2023 Kasım Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    269
İkili testle sadece down sendromu değil bir kaç genetik hastalığa daha bakılıyor diye biliyorum pek güvenilir bir test değil zaten ilk hamileligimde yaptırmıştım bir değerim biraz yüksek çıkmıştı doktor nifty önermişti ben yaptırmadım çok şükür kızım sağlıklı doğdu
3 hastalık bakılıyor. Onlarda down sendromunun türevleri trizomi diye geçiyorlar.

Fetal dna ile nipt aynı test sanırım. 350 euro civarında diyorlar doğru mudur arkadaşlar? Bir de siz kaçıncı haftada yaptırdınız?
aynı evet, ben nipt plus firmasında yaptırdım, 5.500,00 fiyat verdiler. devlet hastanesinden doktor aracı olduğu için 4.500,00 e düştüler. 12+3 de verdim kanı, dün. 10. haftadan sonra yapılabiliyormuş.

Yaşım 37 bebeğim doğunca 38 olacağım aklımı bulandırmak istemiyorum sırf yaptırmak için ikili testide yaptıracağım.
Aslında bir yanım da hiçbirini yaptırma detaylıya girersin olur biter diyor yaştan ötürü risk çıkacak eminim . Allaha sığındım duamı ediyorum Rabbim hayırlı sağlıklı evlatlar nasip etsin hepimize..
100/100 sonuç veren testlerden daha çok korkuyorum birşey çıkarsa aldıramam onun günahına giremem öyle de 9 ay nasıl geçer..
Benimde 33 muhtemelen bende öyle çıkacağım. Sırf yaptır dedikleri için yaptırdım. Ama bir sürü hikaye okuyoruz sonuçların doğru çıkmama ihtimali oluyor. Hasta dedikleri sağlam oluyor vs. Bu kadar güvenirliği yoksa yaptırmış olmakta manasız geliyor işte. Senle aynı fikirdeyim %100 olanı yaptırsam Allah korusun bir sorun çıksa 9 ay nasıl geçer onu da insan bilemiyor. Bende yaptırmaya korkuyorum o yüzden onu.

Günaydın hamişler 🥰 kendinizi şimdiden testlerle strese sokmayın. Hani diyorsunuz ya ne olursa olsun çocuğumu aldırmam diye lütfen bu kadar da rahat konuşmayın eminimki aldırmazsınız tabiki onlar bizim çocuğumuz ancak bazen insanın başına gelince çok farklı davranabiliyor zira işte ben o annelerden biriyim. Ne yazık ki bebeğimi 21. Haftasında tahliye ettirmek zorunda kaldım. Bazen süreç bizden farklı gelişiyor araya zorunluluklar giriyor. Lütfen pozitif olun testler sadece riskleri ortaya koyar gerçek olacak diye birşey yok. Doktorlar her testi yaptırıp riski azaltmak ister çünkü onların işi bu. Ben eminimki bu grupta herkes sağlıkla kucağına alacak Bebişini 🥰🎈🧿

Benimde 33 muhtemelen bende öyle çıkacağım. Sırf yaptır dedikleri için yaptırdım. Ama bir sürü hikaye okuyoruz sonuçların doğru çıkmama ihtimali oluyor. Hasta dedikleri sağlam oluyor vs. Bu kadar güvenirliği yoksa yaptırmış olmakta manasız geliyor işte. Senle aynı fikirdeyim %100 olanı yaptırsam Allah korusun bir sorun çıksa 9 ay nasıl geçer onu da insan bilemiyor. Bende yaptırmaya korkuyorum o yüzden onu.
benim aklımı çok çok meşgul ettiği için yaptırdım artık yoksa daha stresli olacaktım. şu an düşünüyorum hastalık çıkarsa nasıl olur diye, aldırmayacağım ama doğuma kadar kendimi hazırlayacağım. bu stresi çekip çekip sürprizle karşılaşmayacağım doğdugunda mesela. ama korku var mı derseniz tabii ki çook.

Günaydın hamişler 🥰 kendinizi şimdiden testlerle strese sokmayın. Hani diyorsunuz ya ne olursa olsun çocuğumu aldırmam diye lütfen bu kadar da rahat konuşmayın eminimki aldırmazsınız tabiki onlar bizim çocuğumuz ancak bazen insanın başına gelince çok farklı davranabiliyor zira işte ben o annelerden biriyim. Ne yazık ki bebeğimi 21. Haftasında tahliye ettirmek zorunda kaldım. Bazen süreç bizden farklı gelişiyor araya zorunluluklar giriyor. Lütfen pozitif olun testler sadece riskleri ortaya koyar gerçek olacak diye birşey yok. Doktorlar her testi yaptırıp riski azaltmak ister çünkü onların işi bu. Ben eminimki bu grupta herkes sağlıkla kucağına alacak Bebişini 🥰🎈🧿
aslında ben down sendromundn bahsediyorum özel olarak, yaşamla bağdaşmayan 1 hastalık olursa durum başka olur muhtemelen.

Biz sizinle hemen hemen aynı durumdayız. Benim çok yakın arkadaşım da doktor ve kendisi de doğum yaptı. Onun dediği de özellikle yaş faktörüne doktorlar takıldığı için tarama testlerini yapmak istiyorlar. Zaten bunlar tanı testi değil yani sadece ihtimalleri bize sunuyor dedi. O yüzden aslında ben muhtemelen ikili testte 32 yaşımda olduğum için yüksek risk çıkacakmışım dediğine göre ama endişelenme dedi. İçini rahatlatman için nift testi yaptır daha iyi olur diye kendisi de söyledi. Sanırım ben de sadece ikili ve nift testlerini yaptıracağım. İzmir’de fiyat aldınız mı? Birkaç laboratuvardan alacağım ama sanırım 350 euro civarı. İkili testi devlet karşılıyormuş zaten
nift testi yaptıracaksanız ikili testin hiçbir önemi yok ki. çünkü biri ihtimal veriyor diğeri kesinlik. tabii siz bilirsiniz yine de.

aslında ben down sendromundn bahsediyorum özel olarak, yaşamla bağdaşmayan 1 hastalık olursa durum başka olur muhtemelen.
Bu testler sadece genetiğe bakar. Genetik yatkınlık var mı yok mu diye araştırır. Ama bence en önemlisi çok çok iyi bir doktorda iyi cihazlarla 3 kere ayrıntılı ultrasona girmek.ben ikili falan yaptırmayı düşünmüyorum sadece ayrıntılıya gireceğim.

Yaptırmayacagım ben o testi ikili birde detaylı kızımda yaptıgımı yapacagım. İkiliyide yapmayacaktım aslında da devlete gıdınce doktor yapalım gel dedı ondan yapacağım .
En en en yakınıma bebekte neler neler olacak doğarsa dediler doğdu maşallah sapasağlam 😍
Herşeyin yaratıcısı Rabbim ona sığınalım . Bu zamanı bi atlatalım sonra detaylı gerecek hepimizi 🫣

Canım bende tehlikeli bir durum söz konusu değil zaten şu an çok şükür. Demek istediğimi anlatamadım. Doktorum enseye baktı normal dedi burun kemiğide oluşmuş dedi. İkili test için kan ver sen dedi. İstersen fetalde yaptır. İkili test sadece 3 hastalığa sonuç veriyor dedi. Araştırdığıma göre kemik oluşumu yoksa bu bir gösterge ense kalınlığıda aynı şekilde. Hepimiz adına diyorum herkes sağlıklı olsun ister bebeğini. Burun kemiği oluştuysa down sendromu değildir ama yine de yapalım ikili testini demesi zor bir şey olmamalı doktor için. Onu kastediyorum ben. İster istemez %100 güvenirliği olmasa bile insan olumlu sonuç almak istiyor.
şöyle ki ultrasonda bulgular normal olup down sendromu olan da var tabii ki. bu nedenle ikili ya da 3 lü hiçbiri kesin sonuç vermiyor. fetal dna yüzde 99.98 down sendromu, diğer kromozomsal hastalıklar için yüzde 99 un üzerinde sonuç veriyor. yüzde yüz olmadğı için hastalık pozitif çıksa bile amniyosentez ya da cvs yapılıp gebelik ona göre sonlandırılıyor.

şöyle ki ultrasonda bulgular normal olup down sendromu olan da var tabii ki. bu nedenle ikili ya da 3 lü hiçbiri kesin sonuç vermiyor. fetal dna yüzde 99.98 down sendromu, diğer kromozomsal hastalıklar için yüzde 99 un üzerinde sonuç veriyor. yüzde yüz olmadğı için hastalık pozitif çıksa bile amniyosentez ya da cvs yapılıp gebelik ona göre sonlandırılıyor.
Öyle mi. Bazı yerlerde eğer ultrason ölçümleri olumluysa doktor yaptırmayabilir diye okumuştum. Valla fetal dna tabiki öyle ama onun sonucundan da korkuyorum. Ben biraz pimpirikli biriyimde.

aynı evet, ben nipt plus firmasında yaptırdım, 5.500,00 fiyat verdiler. devlet hastanesinden doktor aracı olduğu için 4.500,00 e düştüler. 12+3 de verdim kanı, dün. 10. haftadan sonra yapılabiliyormuş.
Hangi şehirdesiniz? Ben İzmir’de yaşıyorum. Burada bir firmaya numune vermem gerekiyor

Bu testler sadece genetiğe bakar. Genetik yatkınlık var mı yok mu diye araştırır. Ama bence en önemlisi çok çok iyi bir doktorda iyi cihazlarla 3 kere ayrıntılı ultrasona girmek.ben ikili falan yaptırmayı düşünmüyorum sadece ayrıntılıya gireceğim.
evet bebekten geçen genler ayrıştırılarak bakılıyor. yatkınlıktan daha net sonuç tabii. yüzde 99 un üzerinde çünkü. ayrıntılı ultrasona ben de gireceğim 20-22 hafta arası. o bambaşka bir tarama. 2 oğlumda da perinataloga gidip yaptırmıştım.

Hangi şehirdesiniz? Ben İzmir’de yaşıyorum. Burada bir firmaya numune vermem gerekiyor
yalovada. burada anlaşmalı laboratuvar vardı, oraya kan verdim, istanbula gönderildi. genoks firması da aynı laboratuvardan bahsetmişti fiyat almak için aradığımda. genoks 6 bin dedi bu arada. bu firmalar tüm türkiyeden numune alıyor yani 1 şekilde.

evet bebekten geçen genler ayrıştırılarak bakılıyor. yatkınlıktan daha net sonuç tabii. yüzde 99 un üzerinde çünkü. ayrıntılı ultrasona ben de gireceğim 20-22 hafta arası. o bambaşka bir tarama. 2 oğlumda da perinataloga gidip yaptırmıştım.
Ayrıntılı olarak 10-12. Hafta , 18-22.hafta , bi de 30. Hafta olarak gireceğim ben. Kızımda bana Almanya’da hiç bir şekilde test yapmadılar bu şekilde ayrıntılı ultrasonla tarama yaptılar.

Öyle mi. Bazı yerlerde eğer ultrason ölçümleri olumluysa doktor yaptırmayabilir diye okumuştum. Valla fetal dna tabiki öyle ama onun sonucundan da korkuyorum. Ben biraz pimpirikli biriyimde.
ben de öyleyim ya :KK1: taktım mı takıyorum kafayı. bu sitede okudum 2 li taramada risk çıkmayan ancak down sendromu olan. zaten siteye girdin mi çıkamıyorsun. araştırmasak aslında daha rahat olucaz ama işte..

Ayrıntılı olarak 10-12. Hafta , 18-22.hafta , bi de 30. Hafta olarak gireceğim ben. Kızımda bana Almanya’da hiç bir şekilde test yapmadılar bu şekilde ayrıntılı ultrasonla tarama yaptılar.
ülkeden ülkeye epey fark var ya. bence 2 li testler yerine en güzeli devlette de özelde de fetal dna yapılmalı. kafa karıstırmadan net sonuç verilmeli. düşünüyorum ki yıllar sonra böyle olur. sonra da ayrıntı usg bitti gitti.

X