2021 Nisan Anneleri

Ben planlı sezeryanım 12 mart 38+6 olucam kısmet olur beklerse
Benim randevum da yarın.Bakalım tarih olarak ne diyecek....kızımda da kolestazım vardı.37 +0 ve ertesi gün suni sancı aldım.gelmeyince 37+2 de sezaryen oldum.şu an doktorum farklı ama yine de risk almak istemeyecektir.ben de mart sonu nisan başı bşr tarih bekliyorum.merak içindeyim.bakalım....hayırlısıyla bir belli olsaydı...

Canım çok geçmiş olsun, hafif ödem hepimizde var sanırsam ama sendeki çok muydu? Yani gözle görülür bir ödemin mi vardı? Kendin de rahatsız oluyor muydun?
Şunun için soruyorum ben daha birkaç güne 35e gireceğim, ama şimdiden yüzüğümü gece çıkarmazsam iz yapmış olarak uyanıyorum, gündüz bi skntı yok ama geceleri şişiyor gibiyim hafif de olsa.
Elimde ayağımda hissediyorum şişmeyi ben bi müddettir ama bu derece fazla beklemiyodum sabah kalktıgımda sanki ellerim sis sis olmuşta tam kapatamiyomusum gbi oluyorum

Almadım canım aklımdaydı aslında
Bi koşu alsin gelsinler 🐆🤗
Elimde ayağımda hissediyorum şişmeyi ben bi müddettir ama bu derece fazla beklemiyodum sabah kalktıgımda sanki ellerim sis sis olmuşta tam kapatamiyomusum gbi oluyorum
Tuh ya ALLAH im şifa versin inşallah 😔
Tamamdir canim gitme falan diyolarda ondan sordum tabi beklenmeli biraz daha rabbim hayirlisinin versin vicdanli merhametli doktorlara denk getirsin insallah 🤲
Kız özelde olsa gitme diyeceğim devlet özel fark etmez

Selam kızlar. Ben doğum yaptım çok şükür hemen hikayemi yazayım. 2.5 yaşında bir kızım var. Onuda 14 saatte epiduralli vajinal doğumla kucağıma almıştım uzun olmasına rağmen güzel geçmişti doğumum. 12. 03.2021 de kontrolüm vardı. 38+4 üm. 2 hafta önce parça parça nişanım gelmişti. Zaman zaman yalancı sancılarım vardı. Hatta doğum yaptığım günün bi önceki gecesi 2 saat yalancı sancı çektim doğurucam zannetmiştim ama sancı geçti uyudum. Sabah kontrole gittim eşimle birlikte. Doktorum suyumun azaldığını söyledi kontrolü 3 günde 1 yapalım artık dedi. Ve son olarak çatı muayenesi yaptı ve açıklığım 4 cm di. Merve seni gönderemem doğumu başlatıyoruz dedi ve ben şok olmuştum. Ben eve gidip eşyalarımı alayım dedim. Doktor kabul etmedi. Beni tabi telaş sardı. Eşim eve eşyalarımı almaya gitti ama ben yatış için hastanede bekledim illa kızımı görücem yoksa doğurmam dedim. Evimiz hastaneye yakındı eşim gelene kadar hastane kapısında bekledim 1 saat kadar. Sonra kızım geldi öptüm kokladım duygusal anlar yaşadım.eşim ben kalayım dedi yok dedim sen işe git zaten geç doğururum dedim. Sonra yatışım yapıldı yengem refakatçi olarak kaldı. Covid testlerimiz yapıldı. Saat 12. 30 gibi lavman yapıldı sonra yarım saat nstye bağlandım. Sancım yoktu. Saat 1 gibi suni sancı verilmeye başlandı. Ufak dozla başladılar önce. Daha sonra epidural için bekledim. Anestezi uzmanı biraz geç geldi bu arada hala sancı yok hiç birşey hissetmiyorum. Epidural takıldı ama dozu yaptırmadım. Çünkü sancı hissetmiyorum. Ebeye ne zaman suyumu patlatırlar o zaman yaparsınız dozu dedim. Oda kabul etti. Saat 14.00 ten 15.00 a kadar odamda yürüdüm. Suni sancı dozunu yükselttiler hala sancı hissetmiyordum. 15.20 de ebe açıklığıma bakmaya geldi. 5 cm açıklık olmuş doğumhaneye gidelim doktor suyunu patlatıcak dedi. Doğumhaneye gittik doktorum tekrar açıklığıma bakma 5 cmdi. Suyumu patlattı. Bana mervecim ortalama 2 saate doğurursun dedi. O kadar kısamı ya dedim evet 2.doğumlar kısa olur dedi. Suyum patladığı gibi sancımı hissetmeye başladım. Ebeye dedm hemen epidural dozumu ver hızlı geldi sancı dedim. Oda tamam deyip bana dozu verdi. O arada yengem eşimi aramış hadi gel diye.doğumhaneden odaya geçtim ebe hemen nstye bağladı brni saat 15.30 du. O arada eşim geldi. Sancılar 1 dkka da 1 geliyordu ebeye bağırdım sen bana epidural vermedinmi diye acaip kasıyordum kendimi aşırı şiddetliydi sancı. Toplam 4 dkka nstde kaldım. Bağırıyorum sökün bu nstyi diye eşim dayanamadı sezaryen ol hemen dedi hayır dedim normal doğurucam ben diye bağrındım. Ebe geldi. Açıklığıma baktı merve bebek geliyor tam açıklık dedi. O anda eşim ayılıp bayıldı gitti koltuğa uzandı🤣sandalye getirdiler doğumhaneye bildiğiniz uçarak gittim. Doktorum hemen geldi. Doktora ebeyi şikayet ettim. Bana epidural değil başka bişey verdiniz buu farklı diyip bağırıp bağırıp durdum. Doktorumda itiraf etti epidural verseydim dopumun uzardı dedi. Rahim yumuşatıcısı takviye etmişler meğer.doktorum sordu eşini doğuma alaalım mı istiyormusun dedi. Bende gelsin benimle oda doğursun dedim😁. Oda kapıdaymış hemen geldi. Sanki ilk doğumu unutmuşum ıkınamadım. Tabi hala söyleniyorum bu farklı farklı diye. Doktorum istiyorsan bağır merve diyor. Hayır bağırmıcam sen bana hemen kesi atta doğsun diyorum. 4. ıkınmamda kızım balık gibi kaydı ve hemen kucağıma verdiler mis kokulumu. Toplamda 4 dikişim oldu. İçerdekileri bilmiyorum. Epidurali dikiş atılmadan verdiler. 😁Yani epiduralsiz doğurmuş oldum. 15.55 te doğdu kızım yani yarım saatte doğurmuş oldum😁.sütüm hemen geldi çok şükür.kızım 3250 gram olarak doğdu. İkimizde çok iyiyiz. Umarım nisan anneleri kolay ve güzel bir doğumla bebişlerine kavuşur. Biraz uzun oldu hakkınızı helal edin. Sormak istedikleriniz varsaa seve seve cevaplarım😍🙏
Gözlerim dolu dolu okudum. Çok şükür sağlıcakla büyütmeyi nasib etsin Mevlam 🥰🧿🙏 tebrikler
Normalde değilimdir balık burcu olarak melankoliğim ama sağlık konularında korkumdan pozitif düşünmeye çalışıyorum canım 😘😘❤️🌸
Bende bir balık olaraktan hep iyiye yormaya, pozitif düşünmeye odakliyim aslinda 🥰
voda90 voda90 kontrolün vardı sanırım dün yazmamışsın merak ettim 😃
Evet canım ya, doktor ilk kez sistigimi söyledi yemene icmene dikkat et hamur isini sekeri bırak dedi. Doğum nisan ayini bulmayabilir dedi. Bebeğin kilosu haftasiyla uyumlu dedi. Sevindim yani her şey yolunda. Sadece ikinci dogum olduğu için biraz daha erken gitmem gerekebilir hastaneye. Ilkinde nişan geldikten 3.5 gün sonra açılmam olmuş dogum yapabilmistim. 37 tam dolsun bu hafta merdiven çıkma, squat, topta zıplama gibi bebeği kanala iten açılmaya yardımcı egzersizleri yapacağım. Senin ilk olacağı için aynı şekilde başlaman iyi olacaktır 🙏 birde kegel gibi perine masajı günde 2 kere yapmanı tavsiye ederim
Onerebileceginiz nefes egzersizi videosu ya da doktor-ebe soylesisi ya da makale filan var mi? Ben kendi dogumumda hic aklima gelmedi nefes alip vermek, kendi kafama gore bilincaltindan bir seyler yaptim ama eminim dogruluk payi da azdir 😂
Derin bir burun nefesiyle karnı sisiriyoruz aldığımız nefesi ağzımıza getirip dilersek hafif bir ses tınısı ile de cenemisi hafif gogsumuze dayayıp üflerken karnimizin indiğini hissediyoruz. Burada önemli olan dalgalar en yüksek olmaya başladığında almış olduğumuz nefesi sayıyoruz misalen 4 saniyede alıyorsak, ağızdan verdiğimizde daha yavaş vererek 2 katı kadar süre yani 8 saniyede verebilmemiz. Veya 3 saniye de alıp 6 saniyede nefesi verebilmeliyiz. Bunu ilk yaptığın zaman başın dönebilir. Şimdiden yapmaya başlarsan alisacagin için beyninde her kasılma sırasında bunu sana otomatik yaptıracak

Gogsunun altindan asagiya dogru bir hareker adi varmi bilmiyorum da.Oyle dinlemistim youtubeda bebegi masaj yapiyormus gibi gogsunun altindan karnina dogru dik sekilde seviyorsun bu kdr😅😅Ben hz yusufun duasini okuyarak yaptim.Bebek o an anneyle uyum icinde olurmus kolaylastirirmis sakinlesirmis oyle dinlemistim.Strese kapilmayinca anne bebekte sakinlesiyor sanirim.
Yusuf as in birkac duasi var galiba, hangisini okudun bebegin inmesi icin?
Kızlar bende nisanda doğum yapıcam ama bebeğim fazla kilo almamış doktor proteinle beslen dedi faydası olurmu bebekler günlük ne kadr kilo alır
Gunluk degil de, haftalik olarak 150-200 gr alinca iyi diye biliyorum. Bana da protein protein demisti, kahvaltida kavurmali yumurta, bol peynir, oglen ispanak ya da brokoli tarzi bol proteinli bir sebze yemegi ya da baklagil de olabilir, aksama da yine kofte ya da direkt kavurma yemistim o hafta cok cok kilo artisi olmustu (400 gramdan fazla) doktor bile sasirmisti hatta. Ve de arada 1 bardak kemik suyu iciyordum. Ama o kadar da proteine yuklenince kabizlik da oluyor mutlaka birkac gun dinlenip sirf sebzeyle de beslenmeye basladim artik. Kavurma tarzi et pilav patates muz bende asiri kabizlik yapiyor.
Kızlar siz kaç güne bir gidiyorsunuz kontrole? Benim doktorum her hafta düzenli olarak gel diyor Nst 'ye de alıyor,her şey yolunda çok şükür Bu hafta yine sordum 15 günde bir gelsem olur mu dedim, niye riske atıyorsun dedi 🤷‍♀️ben de her haftayı abartı buluyorum ama öyle diyince doktor, gitmeyince de gönlüm razı değil 😂
34ten beri haftada bir ve nst ye giriyorum. Zaten oncesinde de hep 2 haftada bir gidiyordum, en gec 3 hafta. Hic ayda bir gitmedim galiba.
Kızlar beni yine yatırdılar hastaneye tansiyon fena diye aşırı ödem olmuş vücudumda ciğer geliştirici yapıolar 2 doz idrar toplantıyı yarınki sonuca göre herşey olabilirmis
Ciger gelistirici olman cok iyi, cok etkili bir sey. Bebek su an dogsa bile yaklasik 2 hafta gec dogmus gibi olacak yani. Insaallah her sey yoluna girer. Odem icin cooook cok su icmek de iyi degil deniyor aslinda, sonra o fazla sular da atilamayinca odem yapiyormus. Yani gunde 4 litreyi gecmemek gerekiyor diye biliyorum. En ideali 3 litre.
Kızlar belimde ağrı başladı doğuma doğru gidiyorum galiba
Bakalim ne kadarda bir tekrar edecek agrilar. Bende de ilk cocugumda nisanim gelmisti, yaklasik 1-2 saat sonra agrilarim baslamisti. Ilk basta yarim saat arayla olmustu agrilar. Sonra siklasmisti 20 dkda bir. 15 dkda bir. 10dkda bir olunca hastaneye gitmistim. Ama hastanede de stres yaptim galiba, arabada gelirken 10dkda bir gelen agrilarim, hastaneye gidince tamamen kesilmisti. Tekrar yarim saate cikmisti. Oyle olunca da bu sefer acilma olmuyor. Tekrar beklemistik siklasmasini. Biraz zorlu bir surec. Benim tavsiyem ilk dogumda 5dkda bir agri gelene kadar evde durmak. Cunku o zamana kadar zaten epey acilma olmus oluyor. Pilates topun varsa evde ustune oturup 8 hareketi cizebilirsin, hem rahatlatiyor agrilari, hem de acilmayi hizlandiriyor. Guzel gecsin insaallah ❤

Derin bir burun nefesiyle karnı sisiriyoruz aldığımız nefesi ağzımıza getirip dilersek hafif bir ses tınısı ile de cenemisi hafif gogsumuze dayayıp üflerken karnimizin indiğini hissediyoruz. Burada önemli olan dalgalar en yüksek olmaya başladığında almış olduğumuz nefesi sayıyoruz misalen 4 saniyede alıyorsak, ağızdan verdiğimizde daha yavaş vererek 2 katı kadar süre yani 8 saniyede verebilmemiz. Veya 3 saniye de alıp 6 saniyede nefesi verebilmeliyiz. Bunu ilk yaptığın zaman başın dönebilir. Şimdiden yapmaya başlarsan alisacagin için beyninde her kasılma sırasında bunu sana otomatik yaptıracak
Tamam simdiden alistirmalara baslayayim ki bocalamayayim o an. Tesekkur ederim.

Bakalim ne kadarda bir tekrar edecek agrilar. Bende de ilk cocugumda nisanim gelmisti, yaklasik 1-2 saat sonra agrilarim baslamisti. Ilk basta yarim saat arayla olmustu agrilar. Sonra siklasmisti 20 dkda bir. 15 dkda bir. 10dkda bir olunca hastaneye gitmistim. Ama hastanede de stres yaptim galiba, arabada gelirken 10dkda bir gelen agrilarim, hastaneye gidince tamamen kesilmisti. Tekrar yarim saate cikmisti. Oyle olunca da bu sefer acilma olmuyor. Tekrar beklemistik siklasmasini. Biraz zorlu bir surec. Benim tavsiyem ilk dogumda 5dkda bir agri gelene kadar evde durmak. Cunku o zamana kadar zaten epey acilma olmus oluyor. Pilates topun varsa evde ustune oturup 8 hareketi cizebilirsin, hem rahatlatiyor agrilari, hem de acilmayi hizlandiriyor. Guzel gecsin insaallah ❤
Aynen canım bende öyle düşünüyorum 😍

Evdede 13 14lerdeydi cnm genelde oynuyordu hep ama.hic beklemiyordum hastanede yatmayı yani çok canim sıkıldı bu duruma

Saolun kızlar tek tek alintilayamadim hayırlısı inşallah sağ salim gelsin tek istediğim o ama çok moralim bozuldu beklemiyodum açıkçası ağlayasım var surekli:cry:

24 saatlik idrar topluyorlar şimdi onda protein çok çıkıcam muhtemelen aşırı ödem toplamışım son 1 haftada 4 kg artmış kilom imkansız normal şartlarda napcaklar onu tam bilsem belki daha rahat olucam ama dgru düzgün bilgi verilmiyoki nolcak diorum bakıcaz duruma göre diyo neye bakıcaz işte hangi durumda ne olcak bi söyleseler sınır oluyorum
Hayatım moralini bozma ağlama isteğin normal kendini kötü hissetme bak hastanede kontrol altındasın tansiyonun düşebilir gözlem altında bekletirler protein kaçağı 3,5 gram üstü olursa sıkıntı farkedilmiş olduğuna sevin inan farkedilmemesi çok çok daha kötü olurdu ben tüm bunları fazlasıyla yaşayan biri olarak sana söyleyebileceğim eğer protein çoksa tansiyonun inatçı olur düşmezse sezeryana alırlar ama İnan öncesinde durumun takip edilebilir hale gelirse hastanede yatarsın

Ya kızlar şuan oludukça korkar oldum. Tansiyonum şuan max 13/8 civarı oluyor. 3 hafta önce idrarda protein çıkmadı. Ödem de sabahları çok az oluyor. Sorum şu ki idrarda protein kaçağı tansiyonun yüksek olmasıyla mı ortaya çıkıyor. Yoksa tansiyon normal seyrindeyken protein kaçağı olabilir mi?

Benim randevum da yarın.Bakalım tarih olarak ne diyecek....kızımda da kolestazım vardı.37 +0 ve ertesi gün suni sancı aldım.gelmeyince 37+2 de sezaryen oldum.şu an doktorum farklı ama yine de risk almak istemeyecektir.ben de mart sonu nisan başı bşr tarih bekliyorum.merak içindeyim.bakalım....hayırlısıyla bir belli olsaydı...
Kolestaz da durum farklı tabi bekletmiyorlar çok fazla

X