2021 Aralık Anneleri

Ben saglik ocagina bildiremedim hamileligimi cunku evimde degilim kayinvalidemgildeyiz sadece iki hafta eve gittim telastan bi turlu ugrayamadim beni kimse aramiyor olsammi olmasammi diye cok kararsizim
Canım demin instada bi anne bebek sayfasına sordum. Bir sürü kişi hiç bir sorun yaşamadım olun mutlaka yazmış, rahatladım biraz. Ben ifşalandım zaten mecbur olucam Valla senin yerinde olsam napardım şuan hiç emin olamıyorum sanırım riske atmaz olurdum aşıyı yine de

Bi doktora gideyim ona danisacam ol mutlaka derse olacam mecbur bide dogumu bu defa devlette dusunuyorum orda onemsemezler etmezler basima is acilmasin

Estağfurullah ne kusuru. Bence de istanbulda işinde uzman bir doktora gorunmelisin. Doktorlarına ben pek güvenemedim. Cok riskli bir durum varsa başta isteselerdi bu yüksek ücretli olan testi ismini unuttum, daha anlamlı olurdu bence bu kadar strese eziyete de gerek kalmazdı. Kontrol altında ben de sağlıkla doğacağına inanıyorum. İmkanın varsa İstanbul'da riskli gebelikte uzman iyi bir doktora git canim. Cok gecmis olsun inşallah korktuğunuz gibi olmaz.

Bende olmasammi diye cok kararsizim.dogumu devlette dusunuyorum sezaryen olacam oglumda vurulmustum bise olmadi bunda hic olasim yok
Ben küçük kızımda da olmadım bunda da olmayacağım. Bana mantıksız geliyor tetanoz aşısı. Hastaneler paslı alet kullanmıyor neticede ve diğer ameliyatlarda gerek duyulmuyor da neden doğumda gerek duyuluyor. Tetanoz oluşması için de paslı olması yeterli değil oksijensiz ortam vs bir sürü etken gerekiyor ona.

Hayır mecbur değil. Ben 5 yıl önce de yaptirmadim simdi de yaptirmayacagimi biliyor sağlık ocağı gecen konuştum telefonda hemşireyle hicbirsey demedi tamam dedi.

Bi doktora gideyim ona danisacam ol mutlaka derse olacam mecbur bide dogumu bu defa devlette dusunuyorum orda onemsemezler etmezler basima is acilmasin
Ben sormuştum doktor ol demişti, mesela geçen ay kovid aşısını yaptırtmadı, zararlı olsa tetanoza da olma derdi diye düşünüyorum. Devlette düşünüyorsan ol canım haklısın oradaki hijyen koşullarını bilmiyorum

Ben saglik ocagina bildiremedim hamileligimi cunku evimde degilim kayinvalidemgildeyiz sadece iki hafta eve gittim telastan bi turlu ugrayamadim beni kimse aramiyor olsammi olmasammi diye cok kararsizim
Ben de haber vermemiştim gecen hafta anca düşmüş sisteme hemşire aradi hamileymişsin diye. Ertesi gün bir telaş arka arkaya aramış duymamışım. Açtım sağlık müdürlüğü performans kesintisi yapacak takip etmediniz diye dedi. Ben de dedim ben haber vermedim sizinle ne alakası var. Ama 2 defa daha gittim ben doktora geç yansımış sanirim sisteme. Ararlarsa ortak bişey söyleyelim dedi. Pandemi yüzünden doktora geç gittim sağlık ocağına da haber veremedim dedik Aradılar cidden böyle sebepten gitmemissiniz diye evet dedim ben de . Zaten benimle pek işleri olmuyor. Kilo takibi belki sonlarda da kalp atışına bakar. Telefonla hallediyorum çoğunu. Aşı da yaptırmayacağım için formaliteden kayıt işte. Ben de ondan haber vermemistim aslında bilmiyordum kesinti yapıldığını.

Paslı aletle pek bir alakası yok. Kullanılan aletler tabi ki sterilize ediliyor fakat yine de garantisi olmayan bir risk durumu ortaya çıkıyor. Hem ameliyat sırasında hem de bebeğin göbek bağı bakımında riskli bir durum oluşuyor. Anne ve bebeğin sağlığını ciddi derecede de ölüme kadar gidebilen bir tehlikeye atıyor. Tetanoza yol açan bakteriler sadece paslı metallerde değil hayvan atıklarıyla toprağa karışmış oksijensiz ortamda yaşayabiliyorlar ve herhangi bir kesikle temasta yine bulaşabiliyor. Normalde de insanların yaptırması gereken bir aşı zaten benim çevremdeki çoğu kişi yaptırıyor, gebe olmayan.
Aşı yaptırmamaya karar verenlerin durumun bilincinde olarak yaptırmaması gerektiğini düşünüyorum

Nasıl bir his oluyor canım böyle gaz sancısı gibi mi?

Tetonoz dan sonra hareketsizlik olurmuş telaş yapma

Kızlar cevaplarınız için teşekkür ederim. Kesinlikle eminim bebeğin hareketlerini çok azalttı günde 10 hissediyorsam 1 yada 2ye indi ve çok güçsüz dokunuş şeklindeydi. Bugün bir tık daha iyi sanki kendine gelmeye başladı. Benim kol ağrımda bugün hafifledi daha. Ne kadar etkili bi aşıymış bu tetenoz.

Haberimiz vardi hamileliginden deselermis napim evde durmadimki nasil haber verim nese bayrm bitince ararm

Benimde 18.haftada kan verdim sonucu çıktı trimastry 21 down sendromlu olabilir dedi doktor böbrek genişlemesi var dedi böbreklerin ikiside 5.5 mm di en son genetik mi değil mi bilgi verilmiyor test istediler sonra dediler ki işte 4 lu tarama yapalım sonuçlar belli olsun işte gerçekten down yada değil belli olacak dedi gittik yaptırdık dediler ki risk var böbrekler gelişim gayet iyi test yaptirin 3 bin sonra sonuç pozitif olursa aldırmak isterseniz 5 bin 'lik testi yaptırcaksaniz ameliyat parasıda var falan dediler ama net bisi demiyor doktor ordan oraya git diyorlar böbrekler büyük bir sürü şey anlatıyor olabilir ölebilirsin dogumda yada bebek olebilir diyo yüksek tansiyondan sonrada genel söylüyorum sana özel değil diyor bulunduğumuz bölgede imkanlar kısıtlı maddi durumum bi yere kadar doğru düzgün bilgi de vermiyor ordan oraya gönderiyorlar
Canakkaledeyiz bozcaadada burda imkanlar kısıtlı mecbur durumlarda çanakkale ye yonlendirme yapiyorlar doktora randevu zaten zor alınıyor ilk dedikleri yüksek tansiyon var yüzde 65 dediler bu işte doğumda anneyi kaybetmeye kadar yol açar veya bebeği bunun önüne geçebiliriz ama kesin demiyoruz aspirin kullancaz dediler sonra iste böbrekleri genis cok goze geliyor erken hafta oldugu icin normal değil test yaptır dediler onuda yaptırdım sonuç yüzde 21 trimastry denilen bisi çıktı yaştan dolayı olması gerekiyordu 250 kişide 1 sizin sonuç dediler yani yüksek bunu için 4 lu tarama testine gidin daha erken ama öğrenmemiz gerek önümüze bakalim down sendromu olur yada olmayabilir belirtisi var ihtimal var dediler kesin 4 lu testte çıkacak dedi sonuç için neyse gittik oda net bisi demedi böbrekler geniş birde sırt üstü yatma bebeğin arada kalbi duruyor dedi şimdi durdu o yüzden yatma dediler daha 18. Ci haftada bunlar soyleniyor gittigimiz 4 lu test için doktor bütün herşeyi sağlıklı gelişimi haftasına göre normal tek sıkıntı böbrek onun için test yaptirin 3 bin tl eğer sonuç pozitif çıkarsa bu yapılan test yüzde 99 sonuç olduğu için 1 'lik ihtimal bile olduğu için doğru değil miş bunun için aldırmak istiyorsak 5 bin tl 'lik test yapılacak bebeğe zarar verebilir yada düşük olabilir miş bu testensonra bu sonuçta pozitif olursa aldırmak için de ameliyat ve heyetin ameliyatı kabul etmesi gerekiyormuş yani bu kadar karışık bir durum bize 4 lu testte herşey çıkacak dedi yaptırdık ve bize farklı farklı testler söyleyip bebeğiniz sağlıklı testin sonucundaki yüzdeler var böbrek büyük bu napicagimizi bilemez haldeyiz
Amin teşekkür ederim bilmiyorum bu ay sonu tekrar kontrol var doktor çok önemsemiyor yani 2-3 haftada 1 görsem yeter diyor herşeyin hayırlısı durum çok karışık kime inanicagimizi napicagimizi bilmiyoruz hayır birde sonuçları söylüyor sonra genel konuştum şenlik değil diyor anlamadım son durum ne peki beni ilgilendiren nedir diyorum birde pişkin pişkin beni azarlıyor beni dinlememissin diye

Teşekkür ederim bilmiyorum bakalim bu ay sonu kontrolden sonra duruma göre başka doktorlara gidecek bu gittiğim 3 doktordan memnun değilim biri özel klinik biri medical hastanesi bi tanesi de devlet her biri farklı konuşuyor ben o kadar kötü konuşmuyorum diyor birbirlerini kotuluyorlar

Ben çok araştırarak yaptirmamaya karar verdim zaten doktorum da anlayışla karsiladi. Bir de birkaç sene önce ben insülin iğnesi batması sonucu (hepatit taşıyıcısı olma ihtimali vardi kayinvalidemin) panikle acile gidip tetanoz yaptırdım. Sonrasında bütün uyuyan sıkıntılarım günyüzüne çıktı. Hemen arkasından zona geçirdim, kalp ritmim bozuldu, vücudumda aylarca geçmeyen ve teşhisi konulamayan kanatacak kadar kasintilar oluştu. Ben deneyimim ve bilimsel okuduğum birçok çalışmaya dayanarak karar verdim. Tabi herkesin kendi kararı iyi düşünüp karar vermek gerekiyor özellikle hamileyken iki defa düşünmek gerekiyor

Banlıydım her şeyi okuyamadım. Ama bence ben artık gün içinde de bazı hareketler hissediyorum biraz sakin zamanlarda. Yatınca net hissediyorum. Hatta önceki gece dışardan hissedilecek tekme gibiydi nerdeyse. Bunu kan akışına şuna buna yoramayacam doktorlar da kusura bakmasın. Ama şimdilik hareketlere odaklanmamak lazım 23.haftadan sonra mühim.

Yine mi ban

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…