Tüp bebek denemeleri ve sonuca ulaşma

Bazı doktorlara özellikle soruyorum tüp bebek görüşmelerinde (biz yeni başlayacağız), yeme-içmede kendinizi çok kısıtlamanıza gerek yok diyorlar. Hatta alkol için de yani her gün içmiyorsan haftada 1-2, 1-2 kadeh bi şeyse sorun değil, diyorlar. Yani buradan anladığım sıkı diyetle strese girme, gibi bir şey.

Bu konu hakkında doktor önerisi alan varsa ya da beslenme düzeniyle bir şeylerin değiştiğini gören varsa yazsın lütfen.
Bize market tavugu kesinlikle yasaklanmisti. Hatta sekerli bir cok urun de yasaklanmisti. Su an bile market tavugu yasak. Ozellikle tavuk, alkol ve sigara konusunu israrla belirttilr.

Merhabalar. Tüp bebek tedavisi ile hamile kaldım ve 13 haftalık gebeyim. Süreçte yaşadıklarımı ayrıntılı bir şekilde yazmak istedim. Çünkü bu süreci yaşarken yeterli bilgiye ulaşamamıştım. Konu hakkında yazanlar kısıtlı bilgi veriyordu. İlk bebek düşünmeye başlamamdan şu ana kadarki olan tüm süreci yazacağım. (hangi işlemler yapıldı, hangi ilaçları kullandım vs.) Biraz uzun olacak tabii. Umarım yardımcı olur. Bu arada Eskişehir’de yaşıyorum ve tüm işlemler Eskişehir’de yapıldı.

2022 yılı yazı sonrası çocuk yapmaya karar verdik. Karar verir vermez herhangi bir sorun var mı diye devlet hastanesine kontrole gittim. Rutin bir muayene ve hormon testleri yapıldı. Doktor muayene ve testler sonucunda herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi.

5 ay denememize rağmen sonuç alamamıştık. Bir arkadaşımızın tavsiyesi ile MFK ilaçları kullanmaya karar verdik. İlaçlar için ulaştığımız kişi bize eş paketi önerdi. İlaçları 2023 başı gibi aldık. O günlerde 10.000 tl gibi bir ücret ödemiştik. Bu eş paketini 3 ay boyunca kullandık. Sonrasında 2 ay ilaçsız devam ettik. Yine sonuç alamadık.

Yani 5 ay hiçbir takviye almadan, 5 ay da MFK kullanarak ( 3 ay kullan, 2 ay bekle) toplamda 10 ay geçmişti. Sonrasında Eskişehir Acıbadem Hastanesinde bir kadın doğumcu ile görüşüp süreci anlattık. Kendisi bize Klomen isimli bir ilaç yazdı. (ilacı sgk karşılıyor) Adet bitiminden itibaren ilacı 5 gün kullanıyorsunuz. 6. Gün bırakıyorsunuz şeklinde belirtti. 2 ay bu şekilde ilacı kullandık. Yine sonuç alamadık. 3. Ay adet başlangıcı ile aynı doktora tekrar gittik. Doktor kontrol etti yumurtalarımda falan herhangi bir sıkıntı yoktu. Tekrardan Klomen verdi ve ilaca başladıktan 10 gün sonra kontrole gelmemi söyledi.

3. ayda Klomeni yine adet bitimiyle 5 gün kullandım ve 10 gün sonra kontrole gittim. Doktor yumurtaları kontrol etti ve yeterli büyüklüğe ulaştıklarını belirtti. Ovitrelle diye yumurta çatlatma iğnesi yazdı. İğneyi kullanmak için gün ve saat belirtti. İğneyi vurduktan sonra ne kadar zaman içerisinde ilişkiye girilmesi gerektiği bilgilerini falan da vermişti. Doktorun dediklerine harfiyen uyduk. Ama yine sonuç alamadık.

Adet sonrası aynı doktora tekrar gittim ve HSG (rahim filmi) çekilmesini önerdi. 1 yıldır çocuk için uğraşıyorduk ve kabul ettik. Rahim filminin ücretini sorduk (2023 Ekim) 5.000 tl dediler. 1 ay öncesinde 4.000 tl idi. Zam gelmiş. Doktora durumu bildirdik, doktor fiyat verenlerle konuştu ve 4.000 tl ye rahim filmine girdim. (Eskişehir’de başka bir özel hastane 6.500 tl fiyat verdi) Anestezili işlem yapıldı. Aynı gün doktor sonucu değerlendirdi ve tüplerimin kapalı olduğunu söyledi. Normal yollarla çocuk sahibi olamayacağımızı, tüp bebek tedavisine başlamam gerektiğini belirtti. Aşılamanın da tutmayacağını boşuna aşılama ile uğraşma dedi. Tüp bebek için düşünme aşamasına girmiştik. HSG sonrası 3 gün kanamam oldu.

Bu süreçte tüp bebekle ilgili bilgi toplamaya çalıştım. Ama maalesef yeterli bilgiye ulaşamadım. Eskişehir Acıbadem Hastanesi tüp bebek merkezi ile görüşmeye gittik. Ücretler hakkında bilgi verdiler. Kişiden kişiye ücretlerin değişebileceği ama ortalama (2023 Ekim) 50.000 tl temel tedavi ücreti + ilaçlar dediler. Ekstra tedavilerle 80.000 tl – 100.000 tl arası gibi bir ücret görünüyordu.

Beklediğimiz fiyatların altındaydı. Tabii çevremizdeki insanlar da süreçten haberdar oldu ve onlar sayesinde aynı hastanede tüp bebek tedavisi olmuş iki aile görüştük. Bize herkesten (hastane de dahil) daha fazla bilgi verdiler. Süreçte neler yaşayacağımız, ne kadar masraf çıkabileceği, hangi tedavileri yaptırıp hangi tedavileri yaptırmamız gerektiği söylediler. Daha önce birilerinin bu süreçten geçmiş olması bize güven verdi. Hatta devletin tüp bebek için destek verdiğini söylediler.

Yaptığımız araştırma sonrası tüp bebek desteği için Araştırma Hastanelerinden rapor alınabiliyormuş. Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesine gidip konu hakkında bilgi aldık. Normal tüp bebek ücretinin 40.000 tl olduğunu (ilaçlar hariç) söylediler. Bize dışarı rapor vermediklerini, tedaviyi kendilerinin yaptığını belirttiler. Yani bizden rapor alıp başka hastanede tedavi olamazsınız dediler. Tekrar HSG çekeceklerini, tüplerin tıkalı olması durumunda tedavi ücretinin ve ilaçların bir kısmını devletin karşıladığını belirttiler. (Gebelik için engel bir durum varsa destek veriyormuş) Daha önce tüp bebek tedavisi gören aileler ile durumu konuştuk ve Osmangazi Üniversitesi’nde sürecin yavaş işlediğini, devletin temel tedavi giderlerinin bir kısmını karşıladığı ( yanlış hatırlamıyorsam %30) ve tekrar bir HSG çekiminin kadın için zor bir süreç olduğu kanısına vardık. Acıbadem Hastanesinde tedavi olmaya karar verdik.

Adetin ikinci günü acıbadem hastanesine tüp bebek için kontrole gittik. Doktor HSG (rahim filmine) baktı tüplerden birinin tıkalı olduğunu diğerinin açık olduğunu belirtti. Aşılama da yapılabilir dedi. İlk doktor tüplerin ikisi de kapalı, tüp bebek doktoru biri açık demişti. Kafamız karışmıştı. Doktorun yanından çıktık ve daha önce tüp bebek yapan ailelerle konuştuk. Aşılamanın sonuç vermediği konusunda hepsi hem fikirdi. Zaman ve para kaybı olacağını direkt tüp bebekle başlamamız gerektiğine karar verdik. Hormon testleri istendi. Amh’a bakıldı. 2,94 çıktı. Aynı gün doktor 2 kutu Gonal F 900, folik asit ve D vitamini yazdı. Sadece D vitaminini devlet karşılıyor. Ayrıca hem eşime hem de bana doktor Argifertil diye takviye ilaç verdi ve bu ilaca o tarihte 3.000 tl gibi ücret ödemiştik.

Biz tüp bebeğe başlamadan önce Acıbadem Hastanesi’ni karşılayan tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmıştık. Eylül 2023 gibi sağlık sigortasına 6.000 tl ödedik. Tüp bebek merkezinde yaptırdığımız hiçbir işlemi sağlık sigortası karşılamıyordu. Ve doktor testlerin aynı gün çıkmasını istiyordu. Bu nedenle sağlık olacağı veya devlet hastanesine gidecek vaktimiz olmuyordu. Biz de aynı hastanedeki herhangi bir kadın hastalıkları doktoruna gidip sağlık sigortası ile giriş yaptırıyorduk. İstenen testleri o doktor yazıyor ve devletin karşıladığı ilaçları reçete ettiriyorduk. Testler 2023 yılında 3.500 tl, 2024 yılında 5.250 tl idi. Bu sayede hiçbir teste para vermemiş olduk.

1 hafta sonra tekrar kontrole gittik. Doktor her şeyin iyi gittiğini söyledi ve oxotide (2 kutu), gonapeptyl (2 kutu ) ilaç yazdı. Tekrardan kan testleri istendi. Dondurulmuş embriyo transferi yöntemini kullanacaklarını söylediler. 2 gün sonra tekrardan kontrole gittik ve doktor her şeyin iyi olduğunu 3 gün sonra yumurta toplama işleminin yapılacağını söyledi. Ayrıca eşimden de bazı kan testleri istediler. Yumurta toplamaya gelirken o test sonuçlarıyla birlikte gelin dediler. Eşim sağlık ocağında kan verdi ve yumurta toplama günü test sonuçlarını götürdük. Yumurta toplama işleminde yine anestezi verildi ve tahmini 15 dk süren işlemden sonra odaya alınmışım. Eşim de aynı anda sperm verdi. Kendimi iyi hissedene kadar yataklı odada kaldım. İşlem sonrası hastaneye ilk ödememizi yaptık (Kasım 2023). Tedavi + embriyo dondurma ücreti = 46.400 tl. Ayrıca bize microchip ile sperm seçme ve embriyoskop işlemlerini önerdiler. Biz de kabul ettik ve bu işlemler için de 7.600 tl + 6.900 tl ödedik. Yani toplamda 60.900 tl ödeme yaptık. İşlem sonrası OHSS olmamak için antibiyotik verildi. Her gün 3 tane powerrade içmem istendi.

Bir gün sonra embriyolog aradı. Toplanan 14 yumurtanın 12sinin dolu çıktığını ve işlemlerin iyi gittiğini belirtti. Embriyolog 5 gün boyunca her gün arayıp bilgi verdi. 9 embriyo 5. Güne ulaşmıştı ve dondurma işlemi için bizi hastaneye çağırdılar. Embriyolog hastanede daha detaylı bilgi verdi. Embriyo kalitelerinin iyi olduğu ve 3 embriyoyu tek, diğer 6 embriyoyu ikiz olacak şekilde toplamda 6 paket dondurma işlemi yapılacağını söyledi. İlk ödediğimiz rakam içinde dondurma ücreti de vardı. Ama 3 paketi kapsıyormuş. Bizim embriyo sayısı fazla olduğu için kalan 3 paket için ekstra ücret istendi ve 1.650 tl ödeme yaptık.

Bu süreçte kullandığım antibiyotik ve powerrade yüzünden ciddi kabızlık çekip acile gitmek zorunda kaldım. Süreci yaşayanlar bu dönemde kabızlık için önlem almalı bence.

İlk adetle birlikte tekrar kontrole gittim. Doktor kontrolü yaptı ve estrofem ilacını yazdı. Belli zamanda günlük kullanım artacak şekilde kullanmaya başladım. Bu ilacı devlet karşılıyor. Aile hekimi de yazabiliyor. Ama ilk kullanımda günlük 1 doz şeklinde ödüyor devlet. Yani ilk ay en fazla 1 kutu karşılıyor ama ayda 4 kutu civarı kullanmak gerekiyor. Biz arkadaşlarımıza yazdırdık. Onlardan alıp kullanmıştık. 1 ay sonra günlük 4 doz yazılabiliyor. Tabii folik asit ve d vitaminine devam ettim.

10 gün sonra tekrar kontrole gittim. Doktor her şeyin iyi gittiğini belirtti ve ocak 2024 ilk haftası transfer yapacağız dedi. Aynı gün sonucu çıkacak şekilde kan testleri istendi ve aynı hastanede kan testi yaptırdık. Günlük ikişer doz olacak şekilde progestan dex 25 mg iğne ve progestan fitil yazdı. Progestan fitili devlet karşılıyor ama iğneyi karşılamıyor. Tabii folik asit, d vitamini ve estrofeme devam edildi.

Transfer günü idrar sıkışık şekilde ( mesane dolu olacak) hastaneye gittim. Transfer ücreti olarak 19.800 tl ödeme yaptık. Embriyonun daha iyi tutunması için glue diye bir ilaç kullanılması önerisinde bulunuldu. Biz de kabul ettik. İlaç için 2.600 tl ve ilaç uygulaması için 6.000 tl ekstra ödeme yaptık. Acısız ve ağrısız çok kısa bir transfer işlemi oldu. Transfer sonrası odaya alındım ve yarım saat yataktan kalkmamam söylendi. İdrara sıkışık olunduğu için çok zor bir yarım saat oluyor. Birkaç saat yataklı odada kaldıktan sonra hastaneden çıkış yaptım. Doktor günlük birer doz olacak şekilde clexane iğne ve corasprin yazdı. Her ikisini de sgk karşılıyor. Clexane iğne için kadın doğum doktoru rapor yazarsa aile hekimleri de yazabiliyor. Ama raporunuz yoksa aile hekimi reçete edemiyor. Biz aynı hastanedeki kadın doğum doktoruna rapor yazdırdık ve reçete ettirdik. (estrofem, folik asit, d vitamini, clexane, coraspirin, progestan ğine ve progestan fitil aynı anda kullanılıyor.)

Transferden 12 sonra hastaneye gittik ve beta-hcg testi yaptırdık. Her transfer için 3 adet ücretsiz gebelik testi hakkımız vardı. Ve maalesef sonuç negatifti. İlk transferde olacağını düşünmüştük. Başka ihtimal aklımıza gelmemişti ama işte sonuç yine olumsuz.

Doktor ile görüştük ve bütün ilaçları kestik. Aynı gün Lucrin diye tek kullanımlık bir iğne reçete edildi. Sgk karşılamıyor. Bütün ilaçlar kesildiği için 5 – 6 gün sonra adet görülüyor. Adetin ilk günleri tekrar konrole gittik, herhangi bir sıkıntı yoktu. 10 gün sonra tekrar gittik ve doktorun önerisi üzerine anestezisiz acısız ağrısız rahim çizme işlemi yapıldı. İşlem için 9.000 tl ödeme yapıldı. Yıl döndüğü için hastane tedavi ücretleri % 50 zamlanmıştı. İlaçlar da hemen hemen aynı oranda zamlanmıştı. İşlemden sonra antibiyotik reçete edildi. Argifertil vitamin takviyesine başladım.

Bir sonraki adetin ilk günleri tekrar kontrole gittik. Estrofem, folik asit, d vitamini tekrar kullanmaya başladım. Belki de folik asite hiç ara vermemiş olabilirim. O kısmı hatırlamıyorum. 10 gün sonrası tekrar kontrol. Yine progestan iğne ve progeston fitil. 1 hafta sonrası idrara sıkışık transfere gittim. Transfer esnasında yine embriyo glue ilaç kullanıldı ve işlem için (mart 2024) 42.230 tl ödeme yaptık. (transfer, glue ilaç ve ilaç uygulama ücreti). İşlemden sonra odaya aldılar, yarım saat yataktan kalkmadım. Sonra yemek geldi ve yararlı olacağını düşündükleri için protein serumu yapıldı. Bu serum için herhangi bir ücret alınmadı. Serum 6 saat falan sürdü. Sonrasında clexane iğne ve corasprin reçete edildi.

12 gün sonra tekrar gebelik testi yapıldı ve 2. Denemede de sonuç negatif geldi. Doktorla görüşme, kontrol, herhangi bir sorun yok, bütün ilaçları bırak…

3. deneme ara verilmeden başlanıldı. İlk adetle kontrole gittik. Lucrin iğne verildi. Histereskopi işlemi önerildi. Kabul ettik. 15 gün sonra histereskopi için gittik. Anestezili işlem yapıldı. Yine herhangi bir sorun görülmedi. Ama işlem esnasında kameralı rahim çizme işlemi yapılmış. Önceki rahim çizme idrar sıkışık gidiliyor ve ultrason altında yapılmıştı. Bu sefer kameralı bir şekilde daha ayrıntılı bir rahim çizme işlemi yapıldı. Sonrasında odada yatış. Akşama taburcu ve antibiyotik. Histereskopi için 27.000 tl gibi ücret ödedik.

İlk adetin ilk günleri kontrol, herhangi bir sorun yok. (estrofem, folik asit, d vitamini, argifertil…) Lenfosit aşısı önerildi. Erkekten kan alıyorlar, kanı ayrıştırıyorlar ve birkaç saat içinde kadına aşı olarak yapılıyor. Amaç kadının hücrelerinin, erkeğin hücrelerini tanıması ve embriyoyu yabancı bir madde olarak görmemesi. Bize mantıklı geldi ve kabul ettik.

10 gün sonra kontrol. Progeston iğne ve fitil reçete edildi. Yine kan testleri. Birkaç gün sonra (transferden iki gün önce) lenfosit aşısı için eşimden kan aldılar. 2 saat sonra bana aşı olarak yapıldı. Lenfosit aşısı için 12.000 tl ödeme yaptık. Süreç içerisinde başka aşı yapılırsa ücret alınmayacağı söylendi. Transfer günü idrara sıkışık gidildi. Transfer yapıldı. Transfer, glue ilaç ve ilaç uygulama için 42.000 tl gibi bir ücret ödendi. Transfer sonrası yarım saat kalkmadan yat, protein serumu akşam taburcu… clexane iğne, corasprin hapı ilaçlara ekleme.

Transferden 1 hafta sonra tekrar lenfosit aşısı yapıldı. Her aşıda erkekten tekrar kan alınıyor.

12 sonra gebelik testi ve bu sefer sonuç pozitif. Beta-hcg değer 800 civarı geldi. Sevinçle doktorun yanına gittik. Değerin çok iyi olduğu söylendi. 2 gün sonra tekrar test istendi. Kullanılan ilaçlara ek omega takviyesi verildi. 2 gün sonra değer 1600ü geçmişti. İkiye katladığı için gebelikle ilgili herhangi bir sorun görülmedi. 10 gün sonra kalp atışı dinlemek için gidildi. Ve bebek ultrasonda görüldü. Olması gerektiği yerde tutunmuş ve kalp atışı duyuluyordu. Doktora 1800 tl muayene ücreti ödendi. ( dünyayı ödedik, kalp atımı için muayene ücreti istediler.) bizlik bir iş kalmadı, herhangi bir doktor takibinizi yapabilir dediler. Sadece estrofem kesildi. Diğerlerini kullanmaya devam.

10 gün sonra aynı hastanede bir kadın doğum doktoruna kontrole başladık. Her şey iyi gidiyor. Corasprin hapını kesti. 11. Haftanın sonuna doğru ikili test için gittik ve yaş riski dışında bir risk çıkmadı şükürler olsun. Gittiğimizde doktor progeston iğne ve folik asiti kesti. Şu an d vitamini, clexane iğne ve omega takviyesi ile devam ediyoruz. Yaşım ileri olduğu için doktor genetik testi önerdi. Acıbadem hastanesinde 20.000 tl gibi bir ücreti vardı ve 10 günde sonuç çıkar dediler. Biz Osmangazi üniversitesi’nde 440 tlye örnek verdik. 1 ayda sonuç çıkacak dediler. Sonucu bekliyoruz.

Özetle 1 yıl kendimizce denemelerle ve sonrasında 6 ay tüp bebek demeleri ile sonuca ulaştık. Tüp bebek tedavimizi Nicel Taşdemir yaptı. Psikolojik ve maddi olarak bizi zorlayan bir süreçti. Hastaneye her gittiğimizde (randevu saatinde gitmemize rağmen) 1 ila 2 saat arası bekledik. Bu süreçte çok fazla hastaneye gittik. Çalışan aileler için biraz zor oluyor. Tüp bebeğe başlangıç ile pozitif sonuç görme arasında 300.000 tlden fazla harcama yaptık. Hastanede yapılan tüm harcamaları kredi kartına peşin fiyatına 4 taksit yaptırdık. Aynı şekilde eczane harcamalarını da bankkart sonradan taksitlendirme ile faizsiz 4 taksite böldü. Olabildiğince hiçbir şeyi atlamadan yazmaya çalıştım. Umarım bir faydası olur. Allah her isteyene bebek nasip etsin.

Edit: Transferden 1 hafta sonra 2. lenfosit aşısı yapılmıştı.

Edit2: Yumurta toplamaya başlandığında ben 33 yaşında 58 kilo, eşim 36 yaşında ve 72 kilo idi. İkimiz de sigara kullanıyorduk.

Not: Sorular geldikçe yazmayı unuttuğum noktalar için edit yapacağım.Tedavi süresünce yumurta toplama ve tranfer
Bazı doktorlara özellikle soruyorum tüp bebek görüşmelerinde (biz yeni başlayacağız), yeme-içmede kendinizi çok kısıtlamanıza gerek yok diyorlar. Hatta alkol için de yani her gün içmiyorsan haftada 1-2, 1-2 kadeh bi şeyse sorun değil, diyorlar. Yani buradan anladığım sıkı diyetle strese girme, gibi bir şey.

Bu konu hakkında doktor önerisi alan varsa ya da beslenme düzeniyle bir şeylerin değiştiğini gören varsa yazsın lütfe
Lenfosit aşısını yapma sebepleri, benim vücudumun eşimin hücrelerini yabancı bir madde gibi görme ihtimaliydi. Çünkü ilk 2 denemede hiç tutunma olmamıştı. Beta-hcg değeri hiç yükselmemişti. Anne vücudu babanın genlerini kabul etmiyor olabilir diye lenfosit aşısı yapıldı. Aslında amaç anne vücudunun, babanın hücrelerini tanıması, babanın hücrelerini kabul etmesi içindi. Bizde hiçbir sorun yoktu, bu ihtimal düşünüldü. Bizce bu aşı bizi olumlu sonuca ulaştırdı.
Merhaba adınıza sevindim 36 yalındayım bn de 5 yıldır çocuk istiyoruz 3 yıldır tüp bebek le uğraşıyoruz bnm de tüplerim kapalı sayısız işlem gördüm 5.tranferim de pozitif oldjm ama maalesef 7 haftada kalbi durdu bn de tüp bebek sürecünde sigarayı bıraktım 3 yıldır ağzıma sürmüyoeum eşim içiyor sorum şu siz tedavi sürecinde bıraktınız mı acaba bi etkisi gerçekten varmı çünkü o kadr alkol bağımsı keşlerlerin çocuksrı oluyor doğurup sokağa atıyorlar alakası olup olmadığını anlamaya çalışıyorum eşim de sprem de bi sorun yok ama günde 2 paket içiyor bu yüzden mi olmuyor anlayamıyorum

Merhaba adınıza sevindim 36 yalındayım bn de 5 yıldır çocuk istiyoruz 3 yıldır tüp bebek le uğraşıyoruz bnm de tüplerim kapalı sayısız işlem gördüm 5.tranferim de pozitif oldjm ama maalesef 7 haftada kalbi durdu bn de tüp bebek sürecünde sigarayı bıraktım 3 yıldır ağzıma sürmüyoeum eşim içiyor sorum şu siz tedavi sürecinde bıraktınız mı acaba bi etkisi gerçekten varmı çünkü o kadr alkol bağımsı keşlerlerin çocuksrı oluyor doğurup sokağa atıyorlar alakası olup olmadığını anlamaya çalışıyorum eşim de sprem de bi sorun yok ama günde 2 paket içiyor bu yüzden mi olmuyor anlayamıyorum
İnşallah siz de olumlu sonuç alırsınız. Yaş faktörü zaten doğurganlığı azaltıyor. Üstüne bir de sigara ve alkol eklenince tabii değerler düşüyordur. Doktor sperm sayısının iyi olması kaliteli sperme sahip olduğunuz anlamına gelmez demişti. Yani milyonlarca karpuzunuz var, biz bunu ölçüyoruz ama karpuzların içinden ne çıkacak bilmiyoruz demişti. O nedenle sigarayı bırakın tavsiyesinde bulundu. Tabii şöyle de bir durum var. Kadından 10 yumurta toplanmışsa, erkeğin milyonlarca sperminden 10 tane sağlam olması yetiyor. Yani genelde spermden dolayı sorun çıkmıyor. Zaten sorun varsa hastanede bunu söylüyorlar.

Sigara tabi ki çok zararlı, ben de kullanıyorum çok olmasa da günde 2-3 tane.
Geçen hafta sebepsiz 2.negatifimi aldıktan sonra doktor görüşmemde isyan ederken “o kadar yediğime içtiğime dikkat ediyorum, her şeyi yapıyorum” dediğimde doktorum, tabi ki bunlar önemli şeyler ama tutacağı varsa o çocuk her şekilde kalıyor lotuscuğum, ben ne alkoliklere, uyuşturucu bağımlılarına burada kürtaj yapıyorum, tutmasa onlarda da tutmaz dedi. Tabi ki önemsiz demiyor, fakat biraz da rahatlayın diyor.. bence bunları düşünüp kafanızı yormayın. Umarım en kısa sürede güzel sonuca ulaşırız hepimiz 🙏🏼

Sigara tabi ki çok zararlı, ben de kullanıyorum çok olmasa da günde 2-3 tane.
Geçen hafta sebepsiz 2.negatifimi aldıktan sonra doktor görüşmemde isyan ederken “o kadar yediğime içtiğime dikkat ediyorum, her şeyi yapıyorum” dediğimde doktorum, tabi ki bunlar önemli şeyler ama tutacağı varsa o çocuk her şekilde kalıyor lotuscuğum, ben ne alkoliklere, uyuşturucu bağımlılarına burada kürtaj yapıyorum, tutmasa onlarda da tutmaz dedi. Tabi ki önemsiz demiyor, fakat biraz da rahatlayın diyor.. bence bunları düşünüp kafanızı yormayın. Umarım en kısa sürede güzel sonuca ulaşırız hepimiz 🙏🏼
Dr nuz da bnm le aynı düşüncedeymiş bn de öyle düşünüyorum biraz da kımer işi mi bilmiyorum çok yoruldum amh düşük diye tek tek yumurta çıkıyor 10 opu prp laparoskobi historoskobi 5.tranfer oh dedik pozitif 7.hafta da kalbi durdu çok yıkıcı yıpratıcı bi süreç rabbim kucaklarımızı doldursun inş 🙏🏻

Dr nuz da bnm le aynı düşüncedeymiş bn de öyle düşünüyorum biraz da kımer işi mi bilmiyorum çok yoruldum amh düşük diye tek tek yumurta çıkıyor 10 opu prp laparoskobi historoskobi 5.tranfer oh dedik pozitif 7.hafta da kalbi durdu çok yıkıcı yıpratıcı bi süreç rabbim kucaklarımızı doldursun inş 🙏🏻
Çok çok geçmiş olsun. 💐 Çok iyi anlıyorum çok yıpratıcı, maddi manevi.. en azından hamile kalabildiğinizi biliyorsunuz bu da ümit verici, inşallah en kısa sürede sağlıklı ilerleyen hamileliğiniz olur 🙏🏼 bizim yolumuzun uzun olacağı varmış, çabalarımızın karşılıklarını alacağız 🍀

Bende Maslak Acıbadem de devam ediyorum.Transferim kimyasal gebelik oldu,3 tane de normal yolla olan kalp atışı durarak sonlanan gebeliğim var
Eşten kan alınarak yapılan serumu hiç duymamıştım,acaba benim sorunum da böyle bir sebebi yabancı madde gibi algılanması
Canım merhaba bende tüp bebekle hamile kaldı bebeğim 8. Haftada kalbi durmuş bu djrum neden oluyor araştırdın mı

Ahh canım bende bu ay aynı durumu haşadım aöh düşük 3 yıl uğfaştık gam hamile kaldım ohh derken 8. Haftada kalbi durmuş şimdi napcam hiç bilmiyorum size doktorunuz birşey önerdi mi bize genetikli dedi ama tekrar gücüm hiç yok

Canım merhaba bende tüp bebekle hamile kaldı bebeğim 8. Haftada kalbi durmuş bu djrum neden oluyor araştırdın mı
Merhaba 3 gebelik olunca,embriyolarda genetik sorun var büyük ihtimalle pgt yapalım dediler
Pgt den sağlıklı gelen embriyo kimyasal olunca Rahime detaylı bakmak gerekiyor dendi (rahim filmi sorunsuz)
Eylül sonunda histeroskopi yapılacak ve nk paneli (katil hücre testi)yaptıracağım neden olduğu belli değil

Merhaba 3 gebelik olunca,embriyolarda genetik sorun var büyük ihtimalle pgt yapalım dediler
Pgt den sağlıklı gelen embriyo kimyasal olunca Rahime detaylı bakmak gerekiyor dendi (rahim filmi sorunsuz)
Eylül sonunda histeroskopi yapılacak ve nk paneli (katil hücre testi)yaptıracağım neden olduğu belli değil
Dondurulmuş embriyon mu genetiğe gitti canım ben bahçecide tedavi gördüm de banada kromozom analizi yaptırmamızı istedi bide ben kan pıltılaşması testi isticem ona göre karar vercek doktor bakalım nolcak bide başımıza bu çıktı ya allah yardımcımız olsun

Dondurulmuş embriyon mu genetiğe gitti canım ben bahçecide tedavi gördüm de banada kromozom analizi yaptırmamızı istedi bide ben kan pıltılaşması testi isticem ona göre karar vercek doktor bakalım nolcak bide başımıza bu çıktı ya allah yardımcımız olsun
Opu sonrası dondurulmadan önce biyopsi alındı ve genetik teste gönderildi
Biz eşli kromozom analizi yaptırmıştık bir sorun yoktu ama eşlerde olmaması embriyoda olmayacağı anlamına gelmeyeceği için embriyoya genetik tanı yaptırdık
Pıhtılaşma da hafif seviye de var
Amin walla çok zor çaremizi buldursun Rabbim inşallah 🙏

Opu sonrası dondurulmadan önce biyopsi alındı ve genetik teste gönderildi
Biz eşli kromozom analizi yaptırmıştık bir sorun yoktu ama eşlerde olmaması embriyoda olmayacağı anlamına gelmeyeceği için embriyoya genetik tanı yaptırdık
Pıhtılaşma da hafif seviye de var
Amin walla çok zor çaremizi buldursun Rabbim inşallah 🙏
Kromozom analizini nerede yaptırdınız canım bize 8 bin fiyat istediler benim şimdi donmuş 2 embriyom var donmuş genetiğe gidemiyormuş diye araştırdım bakalım napcaz hem maddi hem manevi zor süreç bizi gene bekliyor

Kromozom analizini nerede yaptırdınız canım bize 8 bin fiyat istediler benim şimdi donmuş 2 embriyom var donmuş genetiğe gidemiyormuş diye araştırdım bakalım napcaz hem maddi hem manevi zor süreç bizi gene bekliyor
İstanbulda çam ve Sakura da yaptırdım ben,genetik bölümünde çok hızlı ve kolay oldu ve şehir hastanesi olduğu için ödeme yapmadık
Evet maddi manevi çok çok zor bir süreç,aşırı yorucu
Donmuş embriyo genetiğe gönderilmesi için çözdürüp tekrar donduruluyormuş ama bu da embriyoya zarar verebilirmiş diye okumuştum mutlaka tüp bebek doktorun bu konuda net fikir verecektir

İstanbulda çam ve Sakura da yaptırdım ben,genetik bölümünde çok hızlı ve kolay oldu ve şehir hastanesi olduğu için ödeme yapmadık
Evet maddi manevi çok çok zor bir süreç,aşırı yorucu
Donmuş embriyo genetiğe gönderilmesi için çözdürüp tekrar donduruluyormuş ama bu da embriyoya zarar verebilirmiş diye okumuştum mutlaka tüp bebek doktorun bu konuda net fikir verecektir
Sonuçlar peki kaç ayda çıkıyor ben kürtajı orda oldum.

Çam ve sakurada kadın doğuma randevu al,durumu anlatıp genetik bölümüne sevk iste
Ben ay sonu Çam Sakura da histeroskopi yaptıracağım
Ben direk randevu alınıyor diye biliyordum.Allah yardımcın olsun canım ben orada kürtaj oldum hiç memnun kalmadım salı oldum geçen hafta hala toparlanamadım aşırı ağrım ve sancım oldu ya hala ağrı kesici kullanarak günü atlatıyorum doktorun asistanının elinin ağır olduğunu düşünüyorum.

X