2014 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Ya dogumlari dusunmeyelim kizlar boşuna stres olmaya gerek yok nasil olsa elbet cikacaklar içeriden zamani geldiğinde tik tik diye vurmaya baslicak anne ben geliyorum diye bizde onu sabirla ve güçle kucaklarimiza almak için emin olun bütün korkulardan kurtulup hepsinin üstesinden gelicez ben normal doğum dan korkmuyorum hey heyttttt catir catir dogurum Allahin izni ile :KK66:

Ceyda & Rıfat

"Prenses"
HİRANUR 27.08.2014

helal olsun sana yürü beee kim tutar seniiiiii:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:normal doğum yapanlara hayranım ben zaten takdir ediyorum vallaha ben çok ödleğim ya herşeyden korkuyorum:18:

canım geneli demiyorum ben epidural de serumdan ağrı kesici veriyorlarmış.o katater mi nedir bende tam bilmiyorum da o uzun süre kalmıyormuş zaten çıkarıyorlarmış dayanıcaz yapıcak bişey yok.

epidural
Bacak ve ayakta uygulanan ortopedi, üroloji ve kadın doğum ameliyatları için uygundur. Ağrısız doğum için de bu teknik kullanılır.
Uygulamada spinal anestezi için kullanılandan daha kalın bir iğne ile epidural aralık denen, dura adı verilen zarın hemen önündeki bölgeye ulaşılarak buraya lokal anestezik madde verilir. Bu bölge sinir ve damardan oldukça zengin bir bölgedir.
Anestetik madde verildikten sonra etkinin başlaması için 20-30 dakika gerekir. Epidural anestezi için, spinal anesteziye oranla daha fazla lokal anestezik kullanılır. Aralığa verilen ilaç, doz ve kombinasyonuna göre yalnızca ağrı kaybı veya hem ağrı hem de hareket kaybına neden olur.
Bu aralığa ilaç verdikten sonra, özel bir katater yerleştirilerek, anestetik maddenin etkisi geçtiğinde bu kateterle yeniden ilaç verme olanağı vardır. Bu şekilde ameliyat sonrası ağrılar için de kullanılabilir

Spinal ve epidural anestezinin farkı nedir?
Spinal ve epidural anestezinin her ikisinde de belden omuriliğe doğru iğne ile ilaç verilir. Yalnız spinal anestezide ilaç omurilik etrafındaki dura zarı geçilerek daha içeriye sıvının içine verilir. Epidural anestezide ise ilaç zarın dışına verilir, zarın arkasındaki sıvıya kadar ilerlenmez. Spinal anestezide etki hemen başlar, epidural anestezide etki 15-20 dakika sonra başlar. Spinal anestezinin etkisi kısa sürer, ilaç bir defada verilir, tekrar ilaç verilerek etki süresi uzatılamaz. Epidural anestezide etki süresi daha uzun sürebilir, tekrar ilaç verilerek anestezi uzatılabilir. Epidural anestezide hastanın belinde takılı bir kateter (ince boru) kalır ve ameliyattan sonra bu kateterden tekrar ilaç verilebilir böylelikle hasta ağrı hissetmez. Spinal anestezide ise anestezinin uygulandığı bel bölgesi hemen kapatılır ve kateter konulmaz. Spinal anestezide ameliyattan sonra başağrısı görülme riski epidural anesteziye göre daha fazladır.

Ben çok okudum. Hatta bu senekiler bitince önceki seneleri okudum. :KK16:

Ameliyathane çok soğukmuş bir kere yaz kış farketmiyor...
Sezeryan olanlar özellikle genel anestezi ile olanlar tir tir titriyormuş, odasına gelse dahi...
Epidural yada spinal sezeryanda tepedeki lambadan karnını görenler panik yapıp acıyor diyorlarmış. Sonra hop tam uyutuluyorlarmış...
Mide bulantısı ve kusma oluyormuş...
Çoğu ekip çok neşeli oluyormuş... Seni lafa tutarken kesip biçiyorlarmış bile... hehe
Bebek doğar doğmaz temizleyip yanağına konduruyorlarmış, işte o an herşey unutuluyor diyorlar:KK69:
Genel anestezi de uyanması biraz daha uzun sürüyor tabii. Uyandığında etrafında kimseyi göremeyip kimse yok mu diye seslenenler olmuş.:18:
Bebek gittikten sonra dikişler için beklemek çok zor geliyormuş.
Doğuma giderken bazı eşler pencere dibinde gizli gizli ağlıyormuş.:KK5:
İster normal ister sezeryan her doğum sonrası ağrı sızı oluyormuş elbette...
Bebeği kucağına alınca hemen meme arıyormuş. Acıkmış yavrucak ne yapsın? :KK16:
Ama herşeye her acıya değer, hiç bir duyguyla kıyaslanmaz birşeymiş anne olmak. :KK69:

bunu okuyunca, hani sınav öncesi hap bilgiler olur ya onları okuyormuş gibi hissettim:))))) her şeyi çok güzel derlemiş toparlamışsın canım:)) ben de okuyorum ara sıra doğum hikayelerini:)))))

canım ben çok korktuğum için bu doğumdan kendim için en iyisini bulmaya çalışıyorum.Epidural li sezeryanla spinal arasındaki farkı dün yeni doğum yapan komşumdan öğrendim tesadüfen.Yoksa spinal isteyecektim doktorumdan.Komşum dedi ki ben ilk doğumumu epiduralle yaptım hiç ağrım sızım olmadı olduğu zamanda serumun düğmesine basıyordum belimde takılı olan o serum ucundan ağrı kesici geliyordu ağrım kesiliyordu diyo.Spinalde ağrı kesici almadım serumla falan vermediler dedi.Yani takılı değilmiş ağrı kesici anladın mı?Oyüzden çok sancım var dedi.Bide spinal baş ağrısı çok yapıyormuş öyle dedi.Vallaha ben komşumun yalancısıyım o ne dediyse size onu anlatıyorum ben iyice heyecanlanmaya başladım yaa off :KK5:sen nasıl doğurmayı düşünüyorsun?

ben en başta normal doğumu istiyorum.. ki bir sürü arkadaşım normal doğumla bebeklerini kucakladılar, bitanesi şey diyordu.. 10 cm açıklık olana kadar zorlanıyorsun, sancı çekiyorsun ama doğum 5-10 dk lık bişey ve anlatıldığı gibi dayanılmaz bişey değil diyordu... birde zaten doğum yaklaşınca oksitosin diye bir hormon salgılanıyor, o hormon hem doğumu kolaylaştırıyor hem sütün gelmesini sağlıyor hemde anneye mutluluk veriyor. tabi normal doğum istiyorum ama önce bir çatı muayenesi filan yapılsın bebeğin kilosu belli olsun doktor mümkün derse ben istiyorum. ama vakum filan kullanılmamasını istiycem, bazı doktorlar sırf kolay olsun diye kullanıyorlar..

normal doğum mümkün olmazsada epidurali tercih ederim galiba..

yaa şimdi biz gözümüzde büyütüyoruz ama onca insan hala bir çocuğun üstüne ikinci üçüncüyü yapıyorsa o kadarda zor değildir... Allah dayanma gücü verir, yöntemleri tanıdıktan sonra üzerinde çok düşünme, şimdiden stres yaşama boşver, her şey hallolur inşallah :)))

epidural
Bacak ve ayakta uygulanan ortopedi, üroloji ve kadın doğum ameliyatları için uygundur. Ağrısız doğum için de bu teknik kullanılır.
Uygulamada spinal anestezi için kullanılandan daha kalın bir iğne ile epidural aralık denen, dura adı verilen zarın hemen önündeki bölgeye ulaşılarak buraya lokal anestezik madde verilir. Bu bölge sinir ve damardan oldukça zengin bir bölgedir.
Anestetik madde verildikten sonra etkinin başlaması için 20-30 dakika gerekir. Epidural anestezi için, spinal anesteziye oranla daha fazla lokal anestezik kullanılır. Aralığa verilen ilaç, doz ve kombinasyonuna göre yalnızca ağrı kaybı veya hem ağrı hem de hareket kaybına neden olur.
Bu aralığa ilaç verdikten sonra, özel bir katater yerleştirilerek, anestetik maddenin etkisi geçtiğinde bu kateterle yeniden ilaç verme olanağı vardır. Bu şekilde ameliyat sonrası ağrılar için de kullanılabilir

Spinal ve epidural anestezinin farkı nedir?
Spinal ve epidural anestezinin her ikisinde de belden omuriliğe doğru iğne ile ilaç verilir. Yalnız spinal anestezide ilaç omurilik etrafındaki dura zarı geçilerek daha içeriye sıvının içine verilir. Epidural anestezide ise ilaç zarın dışına verilir, zarın arkasındaki sıvıya kadar ilerlenmez. Spinal anestezide etki hemen başlar, epidural anestezide etki 15-20 dakika sonra başlar. Spinal anestezinin etkisi kısa sürer, ilaç bir defada verilir, tekrar ilaç verilerek etki süresi uzatılamaz. Epidural anestezide etki süresi daha uzun sürebilir, tekrar ilaç verilerek anestezi uzatılabilir. Epidural anestezide hastanın belinde takılı bir kateter (ince boru) kalır ve ameliyattan sonra bu kateterden tekrar ilaç verilebilir böylelikle hasta ağrı hissetmez. Spinal anestezide ise anestezinin uygulandığı bel bölgesi hemen kapatılır ve kateter konulmaz. Spinal anestezide ameliyattan sonra başağrısı görülme riski epidural anesteziye göre daha fazladır.
canım çok güzel aydınlattın yazıyı nerden buldun süpermiş.Bunu okuduktan sonra da kesinlikle epidurale karar verdim sanırım daha iyi görünüyor

Daha öncede yazmıştım, bu sene 17,5 saat oruç süresi. Sağlıklı insan bile zor tutacaktır.
Doktor izin mi vermiş? Valla ben sormadım bile, zaten şeker hastasıyım iki saatte bir birşeyler ye diyor.
Yediklerim ot motta olsa yiyorum sonuçta:KK37:

Sabah kahvaltıda roka ile tere yedi en son telefonda, rokayı yerken boğazıma takıldı ölüyordum nerdeyse. Sağlıklı besleniyorum hesapta, oysa tost yerken hiç böyle bir problem yaşamamıştım. :KK53::KK53: Tere bulamadım, şekeri çok düşürüyormuş ama hamilelikte zararlı yazıyor galiba tam bilemedim. :44:

Allah şifa versin. Az kaldı zaten yatsın evinde güzelce dinlensin inşallah. Yatan hasta deyince aklıma hep moonlight geliyor. Hamileliğinin başından beri yatıyordu ya garibim iyidir sağlıklıdır inşallah.:nazar::nazar:

tere ve roka bana da doktor sınırsız ye dedi ama tere bulamıyorum ben de roka ile idare ediorum. diğer yeşillikleri de yemeye çalışıyorum.. bunlar demir için de çok önemli

ben en başta normal doğumu istiyorum.. ki bir sürü arkadaşım normal doğumla bebeklerini kucakladılar, bitanesi şey diyordu.. 10 cm açıklık olana kadar zorlanıyorsun, sancı çekiyorsun ama doğum 5-10 dk lık bişey ve anlatıldığı gibi dayanılmaz bişey değil diyordu... birde zaten doğum yaklaşınca oksitosin diye bir hormon salgılanıyor, o hormon hem doğumu kolaylaştırıyor hem sütün gelmesini sağlıyor hemde anneye mutluluk veriyor. tabi normal doğum istiyorum ama önce bir çatı muayenesi filan yapılsın bebeğin kilosu belli olsun doktor mümkün derse ben istiyorum. ama vakum filan kullanılmamasını istiycem, bazı doktorlar sırf kolay olsun diye kullanıyorlar..

normal doğum mümkün olmazsada epidurali tercih ederim galiba..

yaa şimdi biz gözümüzde büyütüyoruz ama onca insan hala bir çocuğun üstüne ikinci üçüncüyü yapıyorsa o kadarda zor değildir... Allah dayanma gücü verir, yöntemleri tanıdıktan sonra üzerinde çok düşünme, şimdiden stres yaşama boşver, her şey hallolur inşallah :)))

Düşünmemeye çalışıyorum ama elimde değil gün yaklaştıkça stres basıyor beni evet dediğin doğru kimler doğuruyor hem de 2 şer 3 er okadar da zor değildir heralde yani inşallah:18::18::18:

Ben normal istiyorum :) Ve bu konuda rahatım şükür.Ne canı tatlılar doğuruyor,ben de yaparım.Ama burdaki korkular beni de olumsuz etkiliyor.Arkadaşlar lütfen biraz sakin olalım.

canım korkma sen yaa boşver çatır çatır doğurursun ben inanıyorum aslanım benimm:KK9:

canım çok güzel aydınlattın yazıyı nerden buldun süpermiş.Bunu okuduktan sonra da kesinlikle epidurale karar verdim sanırım daha iyi görünüyor

ya ben bunlardan ziyade doğum hikayelerini okuyorum
orada epidural olanda
kataterden dlayı sırtüstü rahat yatılamadığını söylediler
bilemedim
offf
keşke normal olabilseydim

merhaba tecrübeli anne adayları.
22 haftamı yeni bitirmiş bi anne adayıyım bende. Allah nasip ederse kızım olucak.
size sorum şu: tansiyonu olan anneler bunu ilk nasıl anladılar?
bende baş ağrısı baş dönmesi gibi işaretler yok ama tansiyonum yüksek çıkıyor. 14-8 gibi.
geçen hafta arkadaşım 27.haftasında bebeğini kaybetti yüksek tansiyondan.
çok korkuyorum bebeğime bişey olucak diye. biraz kilomda var.
ne yapmam gerekiyor? kendim bi hafta nasıl takip edebilirim?

benim tansiyon sorunum şuana kadar olmadı çok şükür ama bildiğim kadarıyla bir hafta boyu hergün aynı saatte ölçtürmen lazım. ve ölçümü dijital ile değil, hastane tipi bir aletle yaptırmalısın.. geçmiş olsun canım inşallah atlatırsın...

sınavlarım berbat geçti canım :KK43: koca senem boşa gidecek diye üzülüyorum. hiç çalışamadım. derslerimi yetiştiremedim. son anlarda bile kayınvalide dişim ağrıyo diye diye hastaneye götürttürdü kendini. çıldırdım resmen. seninki nasıldı canım? inşallah bu yılı tekrar etmeyiz sonra bebekle daha zor oacak..

sağol kuzum... canım valla bende böyle yapacağını hiç beklemiyordum. normalde kendi evinde sen yapma ben yaparım der durur. ama bu sefer kayınvalidelik yapmaya gelmiş meğerse haberim yokmuş. şu an bile ellerim titriyo sinirden. kuzum karnımda kaç takla akşama kadar bilmem. aynı dakika içinde her yerden vurur mu bi bebek? inanamadım

yapamıyorum ben canım. eşim çok iyi bi insan. zaten eşimin yanında iş yapıyo. eşim yokken mıhlanıyo koltuğa. eşimin bi kaç kere uyardığını duydum. yardım et diyordu yazık. onun hatrı var. normalde kimseye katlanacak bi yapıda değilim

evet sedoşum tayin çıktı. evimi topluyorum.çok zormuş bu halde vallahi. oğlum iyi çok şükür. benim stresim çocuğun pipisinin düşmesine sebep olacak inan ki :) sen nasılsın? güzel kızın nasıl?

çook sağol canım.. inşallah senin sıvında da normale dönme olur en kısa zamanda. maalesef bende şaşkınım kayınvalideme. bana dinlen öyle yaparsın diye akıl veriyo. ben yemek yaparken sandalyeye oturup beni izliyor. onunda kızı var anlaması lazım..

sağol canımsın.. evet tek tesellimiz o oldu çok şükür. inşallah sizlerinde hep iyi haberlerini okurum. yazamasamda takip edicem mutlaka. çünkü hep aklımda oluyosunuz. ne nicklerinizi ne de yazdıklarını unutmuyorum gün içinde de :)

canım benimkide öyle olabilir ben ilk sınava hiç çalışmamıştım ama yine idare ederdi bundada öyle pek bakamadım neden dersen bilmiyorum yaydım :)

iyi olan dersler vardı ya da bana öyle geliyor hiç kitap açmadıklarım filan :) farkındaysan sınav genel olarak zordu zor derken hani bir iki eski soru çıkar bir iki benzeri çıkar tarzı birşey olmadı..neyse koca sene gitmedi dönem :) ama oda çok kötü üsten ders alamıyorsun filan hayırlısı olsun sıkma canını
sıpacığın pipisini sevsinler strese girme bebemizi kaygılandırma..kayınvalidende bence evine gelmiş ya hizmet bekliyor..

benimkide iyi hoşta yürüyüşten gelince zorla yemek yiyorum hemen masadan kalkıp gidiyor mecbur toplamak zorunda kalıyorum bazen anlamıyorum o kadar ağrım oldugunu gördüğü halde yaptırıyor annemde kızıyor bana kendi evinde olsan yapmayacak mıydın diye kendi evimde yapardım ama anamın evinde yapmazdım yaptırmazdı :) böyle oluor malesef benim adet öncesi bir hafta karnımda ağrı olurdu babamda annemde ne yapacaklarını şaşardı,şimdi ağrım var desem sanki abartıyor gibi geliyor..

ya ben bunlardan ziyade doğum hikayelerini okuyorum
orada epidural olanda
kataterden dlayı sırtüstü rahat yatılamadığını söylediler
bilemedim
offf
keşke normal olabilseydim
canım o katater kısa süreliğine kalıyor belde çok uzun değil ki.Zaten hamilelik de yan yatmaya alışıyor insan sırt üstü yatamıyor ki.Bide ertesi gün taburcu oluyorsun zaten eve giderken yanında o katater falan olmuyo

Beni hastaneye yatırdıklarında tansiyonum 20-12 ydi ve hiç bir belirti yoktu bende, belli olmayabiliyor yani. Benim başım yandığı için ben bütün anne adaylarının çok dikkatli olmasını istiyorum. Korkmanıza gerek yok ama tedbirli olmak lazım. Umarım önemli bir durumun yoktur. Allah hepinize sağlıkla zamanında bebeklerinizi kucağınıza almayı nasip etsin

güzel duan için çok sağol canım benim.. Allah senin de yüzünü güldürsün inşallah... Allah'ın izniyle hayırlı zamanda sağlıkla sıhhatle evladına kavuşursun inşallah sen de... her şey ALlah'tan geliyor... Senin de hakkında hayırlısı böyleymiş.. Bundan sonrası iyi olur inşallah..

Düşünmemeye çalışıyorum ama elimde değil gün yaklaştıkça stres basıyor beni evet dediğin doğru kimler doğuruyor hem de 2 şer 3 er okadar da zor değildir heralde yani inşallah:18::18::18:

üzerinde durdukça korku artıyor canım .. gelip geçecek :) o günlerimizide konuşucaz birgün burda :)

X