2014 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

epidural
Bacak ve ayakta uygulanan ortopedi, üroloji ve kadın doğum ameliyatları için uygundur. Ağrısız doğum için de bu teknik kullanılır.
Uygulamada spinal anestezi için kullanılandan daha kalın bir iğne ile epidural aralık denen, dura adı verilen zarın hemen önündeki bölgeye ulaşılarak buraya lokal anestezik madde verilir. Bu bölge sinir ve damardan oldukça zengin bir bölgedir.
Anestetik madde verildikten sonra etkinin başlaması için 20-30 dakika gerekir. Epidural anestezi için, spinal anesteziye oranla daha fazla lokal anestezik kullanılır. Aralığa verilen ilaç, doz ve kombinasyonuna göre yalnızca ağrı kaybı veya hem ağrı hem de hareket kaybına neden olur.
Bu aralığa ilaç verdikten sonra, özel bir katater yerleştirilerek, anestetik maddenin etkisi geçtiğinde bu kateterle yeniden ilaç verme olanağı vardır. Bu şekilde ameliyat sonrası ağrılar için de kullanılabilir

Spinal ve epidural anestezinin farkı nedir?
Spinal ve epidural anestezinin her ikisinde de belden omuriliğe doğru iğne ile ilaç verilir. Yalnız spinal anestezide ilaç omurilik etrafındaki dura zarı geçilerek daha içeriye sıvının içine verilir. Epidural anestezide ise ilaç zarın dışına verilir, zarın arkasındaki sıvıya kadar ilerlenmez. Spinal anestezide etki hemen başlar, epidural anestezide etki 15-20 dakika sonra başlar. Spinal anestezinin etkisi kısa sürer, ilaç bir defada verilir, tekrar ilaç verilerek etki süresi uzatılamaz. Epidural anestezide etki süresi daha uzun sürebilir, tekrar ilaç verilerek anestezi uzatılabilir. Epidural anestezide hastanın belinde takılı bir kateter (ince boru) kalır ve ameliyattan sonra bu kateterden tekrar ilaç verilebilir böylelikle hasta ağrı hissetmez. Spinal anestezide ise anestezinin uygulandığı bel bölgesi hemen kapatılır ve kateter konulmaz. Spinal anestezide ameliyattan sonra başağrısı görülme riski epidural anesteziye göre daha fazladır.

benim doktorum spinal yapıcaz dedi. doktoruma çok guvenıyorum o yuzden epüdürali düşünmüyorum.
en bastan beri ne dediyse oldu çok iyi yonlendirdi.
ben epidural istıyorum normal olmazsa dedim oda epidural degıl spinal yapıcaz dedi diğerine gore çok daha risksız dedi o oyle dediyse doğrudur..

birde dun yıne gıttım kontrole oğlum 1895 gr olmuş 31 haftadasın dedi ulrasona gore tabi 3 hafta onden gıdıyoruz. 1.5 ay sonra bebeğini kucagına alırsın dedi çok heyecanlandımmmmm :KK52:

merhaba arkadaşlar
iki gün önce arkadaşım doğum yaptı,yakın olmamızdan dolayı her anında yanındaydım diyebilirim.
genel anestezi ile sezeryan oldu
ben de oğlumu aynı yöntemle doğurdum.ama ayılmada yaşadığı güçlük beni daha önce olmama rağmen tedirgin etti
epidural olmuş arkadaşımız ben bu zorluğu yaşamadım dedi.bu sefer epidural mi olsam diye düşünüyorum beni en çok korkutan riski
bi haberde vardı izlediniz mi bilmiyorum omurilikte yanlış yere vurulmasından dolayı felç kalmıştı kadın..
ikincisi de o anda tansiyonumun düşmesi korkusu..
ne bileyim bir yanım ilki gibi bayıl ayıl diyor
diğer yanım bu sefer bilincin açık olsun diyor
bilemiyorum

Saol cnm cvbin icin. Simdi dr dan geldim. Holter taktilar. Bi gun boyunca olcucek tansiyonumu yarin sonuclara bakicak. Kan ve idrar tahlili de yapicak. Bobreklerde sorun varmi idrarda protein varmi diye. Seker yuklememi de yaptircam. Bakalm bulsunlar eger varsa(insallah yoktur)bende basimin caresine bakaym.

Geçmiş olsun canım inşallah yoktur birşey ama tabi önlem herşeyden önemli
.bu arada hayırlı kandiller bebislerimize Rabbim saglik versin

Hiç kimsenin yağmurun bile böyle küçük elleri yoktu. .

Bende lojman dışından gelen kıza sipariş ettim ama tere yok roka getireyim dedi. Tere için ctesi pazara gider alırım o vakit. Madem demirde varmış içinde ee şekeri de düşürüyormuş benim için bulunmaz nimet kendisi :KK23:

Bende bende normal istiyorum. Sancı mancı korkmuyorum, yeter ki bir terslik çıkmasın bebek sağlıklı olsun. Ikınma çalışması bile yapıyorum. Hayatım boyunca normal tuvalete çıkamadığımdan ıkınma konusunda master yapmış olabilirim. Şimdi nefes tekniğini de uyguluyorum. İşe yarar mı bilmiyorum ama kendi kendimi başarabilirsin diye motive ediyorum.:KK1::KK1:

Oldu sezeryana mecbur kaldık. O tepedeki lambaya kesin bakarım ben, içim nasıl merak ediyorum çünkü nerede göreceğim bir daha:KK53::KK53:

Mrb canım.Ikınma hareketlerini çok yapma.Doğumu tetikleyebilirmiş.
Bu arada ebe doğru ıkınmayı şöyle anlatmıştı:Önce burundan çooook derin bir nefes,sonra sanki kabız olmuşcasına ıkınma ve ıkınma.kesintisiz ve nefesin bitene dek :)

Bu arada ebe doğru ıkınmayı şöyle anlatmıştı:Önce burundan çooook derin bir nefes,sonra sanki kabız olmuşcasına ıkınma ve ıkınma.kesintisiz ve nefesin bitene dek :)

Sağol ya ben ikinmayi bilemiyordum hani kabız gibi mi başka mi diye. .ya affedersin ikinirken başka şeyin çıkma ihtimali var mi o tedirgin ediyor beni

Ben baktım ama aslında indirimli değil dermoeczane diye bir site var orda indirimli ordan aldım mustelanin bebek bakım ürünlerini insallah sağlıkla kullanırım kuzuma

güle güle kullan canım.Ben alalı bayağı oldu diğer sitelere bakmadığım için burdaki indirimi görünce hemen yazayım dedim.Heryere bakıp karşılaştırmak lazım tabi

Sağol ya ben ikinmayi bilemiyordum hani kabız gibi mi başka mi diye. .ya affedersin ikinirken başka şeyin çıkma ihtimali var mi o tedirgin ediyor beni

canım doğuma girmede önce lağman mı deniyo bişey varya ondan yapıyorlar merak etme bağırsakları boşaltıyorlar tamamen

Geçmiş olsun canım inşallah yoktur birşey ama tabi önlem herşeyden önemli
.bu arada hayırlı kandiller bebislerimize Rabbim saglik versin

Sagol cnm herkese hayirli kandiller. Bebislerimizi Allahm korusun. Insallah bnm de kuzumun da biseyi cikmicak allahin izniyle. Allahm hepimize yavrularimizi saglikli sihhatli kucagimiza almayi nasip etsin insallah.

Rica ederim canım.Ama şunu ben de sonradan öğrendim:doğum başladığında büyük tuvaletin varmış gibi oluyormuş :) başka bir şeyin çıkacağını da sanmam.çıksa da o senin değil aşağıdan bakan dr un sorunu :KK52::KK52::KK52::KK52:

İşte ben hep kabızım. Bir kuru kayısı iyi geliyordu. Şekerli mekerli de olsa yiyordum ama şimdi her yediğimin hesabını verdiğimden, bıraktım yemiyorum. Su daha fazla içiyorum işte yeşillik filan yiyorum. Yürümeye çalışıyorum yemeklerden sonra. Elimden geleni yapıyorum. Aslında magnezyum yazmıştı doktorum bacağımdaki kramplar için o da iyi geliyormuş kabızlığa ama gel gör ki, onu içince şekerim yükseliyor. Birde sade maden suyu dedi. Yemeklerden bile aç kalkıyorum ben, sodayı genelde çok yemek yersem ferahlatsın diye içiyordum ben:KK50: Çok zorlamıyorum kendimi merak etme, ilerleyen haftalarda daha dikkatli olurum:KK34:

İşte ben hep kabızım. Bir kuru kayısı iyi geliyordu. Şekerli mekerli de olsa yiyordum ama şimdi her yediğimin hesabını verdiğimden, bıraktım yemiyorum. Su daha fazla içiyorum işte yeşillik filan yiyorum. Yürümeye çalışıyorum yemeklerden sonra. Elimden geleni yapıyorum. Aslında magnezyum yazmıştı doktorum bacağımdaki kramplar için o da iyi geliyormuş kabızlığa ama gel gör ki, onu içince şekerim yükseliyor. Birde sade maden suyu dedi. Yemeklerden bile aç kalkıyorum ben, sodayı genelde çok yemek yersem ferahlatsın diye içiyordum ben:KK50: Çok zorlamıyorum kendimi merak etme, ilerleyen haftalarda daha dikkatli olurum:KK34:

İnşallah canım :) Bir de sürekli kabız olman sana doğumda yarayacak zannımca.Ikınmada tecrübeden dolayı :KK66:

Canim ben ebe oldugum icin hastanede hep normal dogum sezeryan goruyordum korkmam falan diyorum amaaaaa sadece diyorum sanirim:KK53:aklima bir suru sey geliyo sonra durup hayir diyorum yok canim ne olacak falan:KK53:ameliyathane de gercekten usunuluyo.genel olduktan sonra ayilana kadar ailenin tum sirlari ortaya cikabiliyo:KK53:sayiklamalar kocasına neler neler demeler ve tum bu soylenenler karsisinda saskin kocalar:KK53:haaaa tabi guzel seyler de söyleyenler varrrr'askimmmm seni cook seviyorum'diyenler, ameliyat lambalari icin beyaz isik gordumm diyenler yesil ameliyat ortuleri icin bi yesillik vardi ustumde diyenler sanirim gittim geldim deyip eslerini telaslandiranlar daha neler neler tabi ki hepsi genel aneztesinin etkisinden:KK53:
Ben zaten konuskanimm o anda heralde susmam miletin kafasini sisiririm:KK1:

canım o olay olmasın kaza yaşanmasın dıye lavman yapıyorlar bosaltıyorlar ıcını :) ama doktorun suratına çiş yapmazsak yada gaz cıkarmazsak ıyıdır :KK53::KK53::KK1:

siz doğum yaptıktan sonra bideha bu topiğe girmycem.Pılımı pırtımı toplayıp kaçıcam görürsünüz yazdıklarınızı okumamak için çok fenasınız:KK52::KK53::KK9::KK9::KK53::KK52:

ahahahahaaaaahahahah
delüüü çılgın
sen duuuuuuuuuuuuuuuuuurrrrrrrr
neler neler dicem bak gör sen:KK47:
way iğneyi böle soktular belime:KK52:
ordan soktular burdan çıkardılar:KK53:
uyuşmadan kestiler :KK33:
ağrı kesicide vermediler vs...:KK76:

:KK52::KK52::KK52::KK52::KK52::KK52::KK52::KK52::KK9:

X