Popüler Konu 2024 Ekim Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    219
İşte belli bir yere kadar ebe bakıyor, bu haftalardan sonra doktor devralıyor. Doktoru değiştirme hakkım varmı bilmiyorum. Eğer haftaya yine böyle olumsuz konuşursa dicem ben baska doktor istiyorum diye.
Şimdi uygulamadan baktım 33. Haftada kilosu 2200 34. Haftada 2400 gösteriyor yani sizinki çok normal. Doktorunuzun zayıflık takıntısı var heralde

Kızlar selam sabah nstye girdim sancı 15- 17 saçma aralıklardaydı yakın zamanda gelmeye niyeti yok dedim . Evi az topladım bı kahve içtim uzandım daha geleli 1 buçuk saat olmamıştı ki suyum gelmeye başladı. Bizimkileri doktoru aradım gel dedi doktorum. Ben doğurdum 😂 şaka gibi
Ay şaka sandım bı an 😳 gözün aydın hayırlı olsun ne güzel bı anda oluvermiş bende ha bire bekliyorum 😊

Evet canım ondan olabilir baya uzakmış ama ilk doğumda şak diye doğmuyor sen kaygını azalt keşke doğsa öyle hızlıca ama değil 😄 baya kuvez olayı da bambaşka inan kiloyla alakası hatta haftayla da alakası(çok erken değilse haftası tabii) yok. 39 da giren var 36 da küveze girmeyen de var.

Oooo onlar varya efsane hatta müziklerimde satın alınmışş beyaz gürültü diye geçiyor oğlumda kızımda hep dinlettim nasıl rahatlatıyor uyutuyor yavrucukları o müzikler mutlaka kullanın yükleyin telefona dursun YouTube her zaman zor hemde bebeğin tepesinde Wi-Fi zararlı oluyor 😊

Bence kendi tecrübem ilk bir yaşa kadar kış dönemine ne zaman geliyorsa tabiki astronot en iyisi mont çok zor kayıyor çocuk ve beli açılıyor filan taşıması tutması ergonomik olmuyor. Hm de harika modeller var bak mutlaka astronot

Hahhahahha bende burada 3. Doğuyor diye kendimi gurubun en doğuranı ilan etmiştim maşallah canımm Allah bağışlasın hepsinş
Bizde kurdum beşiği bugun kızım hemen hattı içine 6.5 yaşında hatta 12 yaş
Abimiz bile yatmaya kalkıştı 🤣 çok tatlılar yaa
Canım benim 1 numara 14 yaşında lise 2 sınıf
2 numara 8 yaşında 3 numara da 4 yaşında hepsi benden panik haldeler geldi mi ne zaman doğacak bugün mü yarın mi 🤣 oğlan büyük olan o aklı basinda da diğer iki kız çok fena 🤣😀🥰

Senin göbek sığmıyor ben önceden dar olduğu için sığamıyordum 😂😂

Aynen öyle her şeyi yapıyoruz cam kapı silmeye işte ama gelen abla seramik fayans gibi yerleri çamaşır suyuyla iyice fırçalayıp siliyor ya en sevdiğim o benim 🫢☺️
Yok canım benim ev müstakil biraz da büyük gelen yetistiremezdi zaten bı de kendim gönlüme göre yapayım diye nerdeyse 1 hafta temizlik yaptım dolaplar yerler falan o cam sildi ben arkasından kayinvalidemle beraber perdelerini yıkadık taktik suprurp silip halıları açtık ama o ilk temizlik bittiği gün efsane oluyor heryer 🤣 bir daha kirlenecek diye devamlı bı suprurp silme halindeyim doğsa artık diyorum 🤣

Bu arada benimde pazartesi kontrolum vardı 36 +1de hep normal di bu sefer depar atıp nerdeyse 10 gün önde çıktı 3100 Gr dedi ve artık doğabilir dedi 39 a kadar gelmezse o gün direk doğuma gel çok kilo alırsa doguramazsin normal dedi ama bu hafta öyle bir açlık varki sanki hiç doymuyorum sekerimi de olcmuyorum sonlara geldik diye suyu falan normal dedi insülin vurdum ama hep de tatlı kurabiye meyve yedim ağzım hiç boş durmadı o yüzden çok aşırı da kilo almadan hemen doğsa çok güzel olacak ya kilolu doğum yine de zor oluyor 🙈 4 kg dogurdugumdan biliyorum 38. Haftada 🤪

Devlette emin olun daha deneyimli hemşireler oluyor. Sezaryen dikişini doktor atmıyor zaten, ameliyathane hemşiresi yapar. Devlette de özelde de.
Deneyimden ziyade hastaya olan muamele bakarım. Deneyim dediğiniz şey günde baktığı hasta sayısı ile ölçülemez. Baştan savma iş yapanlar ne kadar deneyim kazanmıştır tartışmalı çünkü. Doğum yapan kadına stajyerleri görsün diye bekleyen doktor hasta yanlısı değildir. Çünkü devlette sürekli doğuran oluyor. Bir hastada tüm öğrencileri eğitme çabası anlamsız.
Benim özelde doğum yapan arkadaşlarıma hep doktorları dikiş attı ve iz bile kalmadı.
Önemli olan işini iyi yapan insana denk gelmek ama özelde het hemşire veya doktorun dikişe özen gösterecek zamanı vardır net.

Bu arada benimde pazartesi kontrolum vardı 36 +1de hep normal di bu sefer depar atıp nerdeyse 10 gün önde çıktı 3100 Gr dedi ve artık doğabilir dedi 39 a kadar gelmezse o gün direk doğuma gel çok kilo alırsa doguramazsin normal dedi ama bu hafta öyle bir açlık varki sanki hiç doymuyorum sekerimi de olcmuyorum sonlara geldik diye suyu falan normal dedi insülin vurdum ama hep de tatlı kurabiye meyve yedim ağzım hiç boş durmadı o yüzden çok aşırı da kilo almadan hemen doğsa çok güzel olacak ya kilolu doğum yine de zor oluyor 🙈 4 kg dogurdugumdan biliyorum 38. Haftada 🤪
Darısı başıma yaa benim minik de depar atar inş 😂 tavsiyen var mıı ne yapsam kilo alır bebişimm

Bennde doktorun gibi düşünüyorum. Çalıştığım tecrübelerim de çevremdeki örnekler de bunu gösteriyor. En yakın örnek arkadasım şehir hastanesinde normal doğurdu eğitim gören stajyerleri yaklaşık 20 öğrenciyi eğilmeden bebeği çıkartmamışlar başını. Dur eğitim bitmedi demişler. Normal doğum kesinlikle devlette olmamalı. İyi örnekleride vardır fakat sezaryen devlette daha mantıklı.
Allah'tan buradaki hastane şehir hastanesi değil. Biliyorum o saçmalığı. Resmen doktorla görüşebilmek için neredeyse 20 kişilik asistan duvarını aşmak gerekiyor. Sanki bana üniversite ya da eğitim araştırma hastanesi... İnanılmaz saçma sistemleri var. Ama bulunduğum yer ilçe. Burada normal doğum yapanlar genel olarak memnun

Canım benim 1 numara 14 yaşında lise 2 sınıf
2 numara 8 yaşında 3 numara da 4 yaşında hepsi benden panik haldeler geldi mi ne zaman doğacak bugün mü yarın mi 🤣 oğlan büyük olan o aklı basinda da diğer iki kız çok fena 🤣😀🥰
Ah ne güzel maşallah, benimde 1 numara 19 yaşında bu cuma üniversitesine dönüyor doğmadı sıpa abisi göremiyecek diye yarın randevu aldık muayenede görsün diye. 2 numaram var oda 10 yaşında evde herkes merakla bekliyor.

Ayy inşallah ben de buraya 'kızlaar doğuma gidiyorum "ya da" merhaba kızlar ben de doğurdum" yazarım yaa. Hem hevesleniyorum hem korkuyorum. Dün aile hekimi nerede doğum düşünüyorsun dedi. Hem özel hem devlet takipliyim. Normal olursa devlet sezaryen olursa özel istiyorum dedim. O da bence tam tersi olmalı. Normal doğum için özel hastanede epidural var ama devlette olmaz. Sezaryen zaten ameliyat her yerde aynı dedi. Oysa ben de sezaryen sonuçta bir ameliyat, daha iyi işinin ehli doktor yaptırsın normal olursa her halükarda ben doğuracağım diye düşünmüştüm. .Siz ne düşünüyorsunuz?
Canım sezaryen olursa devlet, normal olursa özel daha mantıklı. Çünkü normal doğum çok uzun sürüyor o anlarda gördüğün muamele sağlıkçıların sana yaklaşımı çok önemli. İmkanlar devlette iyi olmuyor yanına kimseyi almıyorlar yalnız kalıyorsun etrafta herkes acı çekiyor vs. Özelde normal mantıklı geliyor bana. Ama sezaryen zaten devlet de olsa özel de olsa 5 dklık iş yani ufak bir ameliyata gir çık gibi bir durum. Mesela normal doğumda da kesi oluyor ya onun dikişi fslan bence el becerisi açısından daha önemli sanki. Sezaryende karındaki dikiş daha kolay. Normal doğum sürecini iyi yönetmek önemli özelde daha iyi yönetiliyordur diye düşünüyorum. Çünkü devlette aynı anda bir sürü doğum var herkesle çok ilgilenemiyor doktor. Karışık yazdım biraz ama özetle normali özel, sezaryen devlet çok daha mantıklı

Canım sezaryen olursa devlet, normal olursa özel daha mantıklı. Çünkü normal doğum çok uzun sürüyor o anlarda gördüğün muamele sağlıkçıların sana yaklaşımı çok önemli. İmkanlar devlette iyi olmuyor yanına kimseyi almıyorlar yalnız kalıyorsun etrafta herkes acı çekiyor vs. Özelde normal mantıklı geliyor bana. Ama sezaryen zaten devlet de olsa özel de olsa 5 dklık iş yani ufak bir ameliyata gir çık gibi bir durum. Mesela normal doğumda da kesi oluyor ya onun dikişi fslan bence el becerisi açısından daha önemli sanki. Sezaryende karındaki dikiş daha kolay. Normal doğum sürecini iyi yönetmek önemli özelde daha iyi yönetiliyordur diye düşünüyorum. Çünkü devlette aynı anda bir sürü doğum var herkesle çok ilgilenemiyor doktor. Karışık yazdım biraz ama özetle normali özel, sezaryen devlet çok daha mantıklı
Teşekkür ederim yorumun için canım. Söylediklerin çok doğru. Bunu göz önünde bulunduracağım 🤗

Selam kızlar nasılsınız? Bebişle ben adapte olmaya çalışıyoruz yeni hayatımıza 🥰 sizler nasılsınız doğum yapan var mı???
🤍🤍🤍
Maşallah anlatsana nasıl geçti merak ediyorum sezeryan mi oldu baş agrisi oldumu emzirmek nasıl oldu bebeği görünce ne oldu çok merak ettim kaç kilo doğdu kaç haftalikta 😘

Kesinlikle sacmalamis. Persentile hesabindan baktim dunya saglik orgutunun sitesi, 34. Hafta 2500 olan bebegin percentile degeri yuzde 75 yani gayet guzel. 100 cocuk arasinda 74 cocuktan daha kilolu, 25 cocuktan daha az kilolu.
Percentilede dikkat etmek gereken degerler 90 ustu ve 10 altidir. Benimki baslarda 80-90 cikiodu su an 60 larda ve hep cok guzel dedi doktorlarim.
Ben de kendi bebeğim için bakmak istiyorum ama hep doğum sonrası için hesaplama var. Doğum öncesine nasıl bak
Merhaba arkadaşlar benide alırsanız aranıza çok sevinirim ben 9 senelik evliyim 28 yaş, iki sene önce bir normal yolla gebelik oldu ve malesef farkında olmadan gebeligimin düşükle sonuçlandı bir sene bekledikten sonra tüp bebek karari aldık ve bu sene Şubat 4 bir 5. Gün embriyo transferim oldu son adet tarihim 17 Ocak şuan 35 haftalık olduk şükür. 3 hafta öncesine kadar bebeğin kilosunda herhangi bir sorun yoktu ama bir aydır çektiğim dis ağrısından dolayı yemekten içmekten kesildim ve hem benim hemde bebeğimin kilosunda düşüklük var bugün muayene gittim geçen haftaya göre 100 gram kilo vermiş 2 hafta geriden geliyor dedi kilosu ama kemik gelişiminde ve suyunda herhangi bir sknti olmadigini söyledi yarın da diş çekimim olacak doktorum onay verdi ve bir sürü vitamin çeşitleri yazdı balık tuket dedi bu hafta iki hafta takipte kalalım kiloda bir artış olmazsa sezeryanla almak zorunda kalicaz dedi biraz endişeliyim başına böyle birşey gelen varmı şimdiden teşekkür ederim rabbim sağ salim kucaklarimiza almayı nasip etsin inşallah olmayan herkese en kısa sürece nasip etsin aminnn🙏🤲
Ben de 35. Haftamdayım. Benim de 1 hafta falan geri gibiydi, bugün doktora sordum. Geri demiyor minyon diyor ama gerilik olan bebeklerde çok bekletmiyoruz çünkü bekledikçe ilerleyen zamanlarda komplikasyonla karşılaşabiliyoruz dedi. Benim şu an 39. Haftaya kadar bekleyeceğiz çünkü plasenta kan akımı falan iyi dedi. Beslenme olmazsa daha çok erken alıyorlar galiba. Eğer onlar da sıkıntı yoksa zaten kilo alır ilerleme olur kilosunda.

Ben de kendi bebeğim için bakmak istiyorum ama hep doğum sonrası için hesaplama var. Doğum öncesine nasıl bak

Ben de 35. Haftamdayım. Benim de 1 hafta falan geri gibiydi, bugün doktora sordum. Geri demiyor minyon diyor ama gerilik olan bebeklerde çok bekletmiyoruz çünkü bekledikçe ilerleyen zamanlarda komplikasyonla karşılaşabiliyoruz dedi. Benim şu an 39. Haftaya kadar bekleyeceğiz çünkü plasenta kan akımı falan iyi dedi. Beslenme olmazsa daha çok erken alıyorlar galiba. Eğer onlar da sıkıntı yoksa zaten kilo alır ilerleme olur kilosunda.
Evet gelişim olmazsa erken alcaz dedi doktorum inşallah toparlar 🙏

Yok canım benim ev müstakil biraz da büyük gelen yetistiremezdi zaten bı de kendim gönlüme göre yapayım diye nerdeyse 1 hafta temizlik yaptım dolaplar yerler falan o cam sildi ben arkasından kayinvalidemle beraber perdelerini yıkadık taktik suprurp silip halıları açtık ama o ilk temizlik bittiği gün efsane oluyor heryer 🤣 bir daha kirlenecek diye devamlı bı suprurp silme halindeyim doğsa artık diyorum 🤣
Tebrik ediyorum temizlik için 😅

Temizlikten sonra birde biraz fazla temiz kalsın kasıntısını gayet iyi biliyorum 😂

Ama bebişler zamanında gelsin sağlıkla ❤️

Evet turkce sitelerde ve turkiyede niyeyse pek anne karni icin percentileden bahsedilmiyor ama avrupa ve amerikada daha cok onun ustunden yorum yapiyor doktor. Su siteden bakabilirsin. Ilk satirda Gestional Age yazan yere hafta ve gun girip, en alt satirdaki yere de kilosunu yaziyorsun sagindaki butona tiklamayi unutmadan. En altta veriyor sonucu.
IMG_2448.png

Allah yardımcın olsun son haftalar zor tabi benimde sancim oluyo ama düzensiz die önemsemiyorum
Hastayım grip oldum boğazım fena yatıyorum yatak döşek 37 haftalik olduk inş toparlarım
Umarım hepimiz sorunsuz güzel dogumlar gerceklestirebiliriz🙏💕
Dinlen sancın varsa ben dinlenmedim ondan sancıyla hastaneye yatış yaptım 😢 gerçi artık senin bişeyin kalmamış 38e doğru gidiyorsun hayırlısıyla kucağına al inşallah 💕🌸

Kiloyla alakalı bende korkuyorum normal doğum benimkisi ve 4 veya 4 üzeri olunca direkt sezeryana alınıyormuş artık. Gerçi normalde bu kiloya dikiş atılır yine iki türlü de dikişten ürküyorum bende ilk doğumumda 5 dikişim vardı zor iyileşmişti

X