2023 Mart Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    293
Gökçe ismini Gökçeada sevdasından eşim çok istedi, bende Mina çok istiyordum ama Gökçe ismine de çok alışmıştım. O olsun bari dedim ama aklım hala Mina’da kalmıştı. Doğumuma günler kala hadi iki ismi olsun dedik😂 Aslında ben iki isim hiç sevmem ama ikisinden de vazgeçemedik😅
Benim de çocuklukran beri halim mina koymaktı ondan vazgecemedim 😆

Saçlı dogdu ama niye böyle oldu anlamadım arada çok dökülüyor sacları😥
Saçları halen dokuluyor mu. Benım bıldıgım yenıdogan donemı bır sure dokuluyor onlar dokulurken yenılerı cıkıyor. Şuan dokulmemelı dıye bılıyorum yanlış bılıyor olabılır mıyım bılen arkadaslar duzeltır. Kan degerlerı iyi demı eksıklık yok

Saçları halen dokuluyor mu. Benım bıldıgım yenıdogan donemı bır sure dokuluyor onlar dokulurken yenılerı cıkıyor. Şuan dokulmemelı dıye bılıyorum yanlış bılıyor olabılır mıyım bılen arkadaslar duzeltır. Kan degerlerı iyi demı eksıklık yok
Kan değeri baktırmadım hala en kısa zamanda baktıracağım ona 😥

Sarı ve kıvırcık insan bazen hayret ediyor 🤣 teşekkür ederiz teyzesiii😍

Teşekkür ederiz canım benim 😍 siz de mi erken kalkıyorsunuz 😂
Yok ya keşke erken kalkıp erken yatsa da günler uzadı ya bi düzen değişti gene bizim 9 da kalkıyor koştur koştur kahvaltı yapıp parka iniyoruz parka güneş düşmeden iyice inelim diye😂

Kızlar günlük beslenme düzeniniz nasıl, biraz bahseder misiniz? Gün içinde neler yediriyorsunuz? Kaç saatte bir besliyorsunuz?
Kızım 14 ay 18 günlük son geçen ay iştahsızlık sebebiyle 600 gram kadar zayıfladı. Baya üzüldüm, bu ay toparlamaya çalıştım ama asla yumurta yemiyor. (Önceden yerdi.)
Et suyuna çorba yapardım, bir küçük kâse yerdi, asla yemiyor artık 🥴.

Kızlar merhaba nasılsınız?
Tüm gün Alyayla yoğun bir şekilde ilgilendiğim için pek vakit bulamıyorum. Floortime eğitim almaya devam ediyoruz. Dün Ergoterapist gördü değerlendirme yaptı. Gelişim geriliği var ama nedenini bilmiyoruz. Atipik otizm var diyemeyiz ama yokta diyemeyiz daha çok küçük. Böyle olup 3 yaşından sonra yaşıtlarını geçen çok bebek var dedi. O yüzden devam edeceğiz dedi eğitimlerine.
Gelişim geriliği için biliyorsunuz Alya bütün motor becerilerini geç yaptı.
Buraya yazıyorum ki belki sizlerin yakınlarında vardır beni bilgilendirirsiniz aynı süreçleri yaşayanlar oldu mu.
Alya sessiz sakin durgun bebek bu aralar açıldı biraz daha eğitimden sonra. Sesi çıkıyor ağlıyor hırçınlaşıyor yapmak istediği bişeyi yapamadığımda. ( buz dolabına Magnet yatıştırıyor çıkartamayınca sinirlenip bağırıyor kızgınca.)
Hala desteksiz yürümüyor koltuk tepelerine çıkıp iniyor ama ve koşarcasına emekliyor. Koltuk kenarlarımda geziyor hatta düz duvara bile tutunarak kalkıyor.
İşaret parmağını kullanmıyor
Bay bay yok
Sadece alkış diyorum yapıyor canı isterse
Tel sarar yapıyorum onu yapmaya çalışıyor beceremese de. Ellerini benim yaptığım gibi yapıyorr. İsmine tepki veriyor dönüp bakıyor. Gel deyince geliyor. Al ver yapmıyor alıyor ama vermiyor. Oyuncaklarının bazılarıyla oynamayı biliyor. Topu atıyor mesela ama araba sürmüyor. Topu at diyorum atıyor git al diyorum bazen gidiyor nadir olsa da.
Yani anlayacağınız bazı şeyleri sonradan yapıyor. Çok erken olduğundan kimse net bişey demiyor. Atipik otizmin bazı bulguları var ama bu yaşta bebeklerin çoğunda bu bulgular olabiliyor denildi. Pazartesi EEG çekilecek genetik bir şey var mı diye.
Benim yoğunluğum tamamen bu kızlar. Hepinizi de çok merak ediyorum bazılarınızın bıcırıkalrını görüyorum instgramdan. Maşallah hepsi birbirinden güzel😍😍🧿

Tüm gün Alyayla yoğun bir şekilde ilgilendiğim için pek vakit bulamıyorum. Floortime eğitim almaya devam ediyoruz. Dün Ergoterapist gördü değerlendirme yaptı. Gelişim geriliği var ama nedenini bilmiyoruz. Atipik otizm var diyemeyiz ama yokta diyemeyiz daha çok küçük. Böyle olup 3 yaşından sonra yaşıtlarını geçen çok bebek var dedi. O yüzden devam edeceğiz dedi eğitimlerine.
Buraya yazıyorum ki belki sizlerin yakınlarında vardır beni bilgilendirirsiniz aynı süreçleri yaşayanlar oldu mu.
Alya sessiz sakin durgun bebek bu aralar açıldı biraz daha eğitimden sonra. Sesi çıkıyor ağlıyor hırçınlaşıyor yapmak istediği bişeyi yapamadığımda. ( buz dolabına Magnet yatıştırıyor çıkartamayınca sinirlenip bağırıyor kızgınca.)
Hala desteksiz yürümüyor koltuk tepelerine çıkıp iniyor ama ve koşarcasına emekliyor. Koltuk kenarlarımda geziyor hatta düz duvara bile tutunarak kalkıyor.
Bay bay yok
Tel sarar yapıyorum onu yapmaya çalışıyor beceremese de. Ellerini benim yaptığım gibi yapıyorr. İsmine tepki veriyor dönüp bakıyor. Gel deyince geliyor. Al ver yapmıyor alıyor ama vermiyor. Oyuncaklarının bazılarıyla oynamayı biliyor. Topu atıyor mesela ama araba sürmüyor. Topu at diyorum atıyor git al diyorum bazen gidiyor nadir olsa da.
Yani anlayacağınız bazı şeyleri sonradan yapıyor. Çok erken olduğundan kimse net bişey demiyor. Atipik otizmin bazı bulguları var ama bu yaşta bebeklerin çoğunda bu bulgular olabiliyor denildi. Pazartesi EEG çekilecek genetik bir şey var mı diye.
Benim yoğunluğum tamamen bu kızlar. Hepinizi de çok merak ediyorum bazılarınızın bıcırıkalrını görüyorum instgramdan. Maşallah hepsi birbirinden güzel😍😍🧿
Bir de heyecanlanıp mutlu olduğunda kanat çırparak seviniyor ama sürekli yapıyor bunu. Gerçi hiç birisi bunun üstünde durmadı bebeklerin geneli mutluluklarını ifade etmeyi bilmez o yüzden kapat çırpar etrafında döner kafa sallar ya da oturduğu yerde sallanır bunlar normal dedi. Zamanla yapmayı bırakıyorlar dedi.

Bay bay yok
Cnm nerdeyse ayni seyler bizde de var ben nörolojiye goturdum gayet normal dedi 18 aylik olmasini bekliyorlar genelde bende onu bekliyorum o zamana kadar bazi seyler olmazsa bakicaz artik ne yapabiliriz. Bu arada nörolojiye goturme sebebim gozlerinin kaymasiydi o gecti artik yapmiyor.

Cnm nerdeyse ayni seyler bizde de var ben nörolojiye goturdum gayet normal dedi 18 aylik olmasini bekliyorlar genelde bende onu bekliyorum o zamana kadar bazi seyler olmazsa bakicaz artik ne yapabiliriz. Bu arada nörolojiye goturme sebebim gozlerinin kaymasiydi o gecti artik yapmiyor.
Bizimkisi de 16ay 20 günlük ben 14 aylık olduğundan beri götürüyorum o zaman başladım floortimeeğitime yine de beklemek istemedim. Kreş önerdiler bana onu da yapmak istemedim zaten çoğu yer almıyor küçük olduğu için altı bezli günde 2 kez uyuyor ve pütürlü yiyor tamamen katıya geçmedi. O yüzden başladım eğitime şimdi de duyu bütünleme alacağız Ergoterapi den. Ama dediğim gibi net bişi söylemiyorlar. Sizin bebeğiniz de başk ne gibi belirtiler vardı. Bizimkisi geriden geliyor biraz onu bende farkediyorjm ama sebebi nedir bilmiyoruz

Bizimkisi de 16ay 20 günlük ben 14 aylık olduğundan beri götürüyorum o zaman başladım floortimeeğitime yine de beklemek istemedim. Kreş önerdiler bana onu da yapmak istemedim zaten çoğu yer almıyor küçük olduğu için altı bezli günde 2 kez uyuyor ve pütürlü yiyor tamamen katıya geçmedi. O yüzden başladım eğitime şimdi de duyu bütünleme alacağız Ergoterapi den. Ama dediğim gibi net bişi söylemiyorlar. Sizin bebeğiniz de başk ne gibi belirtiler vardı. Bizimkisi geriden geliyor biraz onu bende farkediyorjm ama sebebi nedir bilmiyoruz
Bizimki hep geriden geliyordu 6 aylikken saga sola yuvarlanmaya basladi 10 aylikken desteksiz oturmaya basladi 14 aylikken emeklemeye basladi suan biz elinden tutarak yurutuyoruz yeni yeni koltuklara tirmaniyor bi yere tutunarak yurumeye calisiyor. Alkis bay bay yok ver diyorum vermiyor mesela. Isaret ettigim yere bakmiyor. Ama adini biliyor beni taniyor yabanci ortama girince kimseye gitmiyor beni istiyor. Ne bilim goz temasimiz var kendi kendine oyun oynuyor araba suruyor. Puturlu yeme yok bizde mesela hala pure yiyor. Yani bilemiyorum ben suan gozlemliyorum bazi seylerde geri evet ama hemende otizm yada benzeri seyleri dusunmek istemiyorum. Bide dedigim gibi her doktor 18. Ay diyor sanirim o tarih bebeklerin gelisimi icin onemli bir tarih

Leedong Leedong ha bide doktor erkenden kreşe vermeyin dedi bagisikligi dusuk cikinca zaten krese vermicektim ama senin dedigin egitim yerleride sanirim yine cocuklarin oldugu sosyal ortamlar. Eskiden yabanci birini gorse aglardi parka markete goturerek onu aştik mesela.

Gelisim nobetlese devam eder,bazen bazi gelisimler duraksar,o donem bebekte veya cocukta baska gelisimler olur, belki de oyle bir durumdur.Benim buyuk kiz,erken yurudu,kaba motor gelisimi hep ondeydi ama asla by by yapmazdi,alkis yaomayi bir turlu ogretememistim.Şu an dort yasinda kiyafetlerini kendi giyebiliyor hala kaba motor gelisimi iyi fakat iletisim problemlerimiz var,bizde oyun terapistine goturuyoruz, biraz biraz gelisim var.Akranlariyla surekli bir araya getirin onlardan cok sey ogreniyorlar.

Kucuk kizimda 15 ay 13 gunluk benim,babasi ve ablasi disinda kimseye gitmez,hatta baskalarini gordugu zaman kafasini bacaklarimin arasina koyuyor, artik mizac mi yoksa donemsel mi ben de bilmiyorum 😕

X