2023 Kasım Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    269
Üreyi bende anlamadım kasıklarımda ağrı var dr idarda istemiş ama hemşire bana söylemedi unutmuş
trueliving_ üre benimde düşük çıkmıştı ebe arkadaşımla görüşmüştüm ya suyu fazla tüketiyorsun ya da protein açısından yetersiz besleniyorsun demişti. Bende suyla alakalı bir problem yoktu ama etten tiksindiğim için protein azaldı sanırım ona bağlamıştım.

Canım kaç haftalıksın ki sana böyle bir tepki verdi
14+3 canım bugün. kilo konusunda biraz takıntılıyım çok almasan daha iyi demişti en başta zaten görüştüğümüzde böyle diyeceğini biliyordum. aslında doktoruma çok mu almışım dediğimde normal demişti son kontrolümüzde. doğum ve bebek bakımı zor olmasın diye soruyorum aslında yoksa önemli değil verilir kilo doktorum hayır ideal dedi onun dedikleri daha önemli 16. Haftada kontrolde tekrar soracağım

İnsanların ağzı susmaz boşver, he diyip geçmek lazım. Sinir oluyorum hadsiz konuşmalara.
bende o an ki ruh halime göre ya tersliyorum ya dalga geçiyorum
Sonra hallolur hiiç takma, sadece sağlık önemli
ben pek takmam zaten ama göbiş çok büyüdü 4 aylık değilde 6 aylık gibi hoş yarısıda zaten kendi göbeğim
yaa çok tatlı oluyolar öyle telefon ne zaman eline geçse uygulamada sıpa

Ayda bir almışsın diyebiliriz ve bencede normal

Aynen soyanın dediği gibi onlar uyarmak zorunda ama bazısının tepkisi acayip. Valla ben 14. Haftadayım desem 5 kılo aldım Doktor bana kılomu bıle sormadı tartmadı çok almak istemem çünkü kızımda göbeğim cok zor eridi 1bıcuk yıl kendıme gelemedım.
Ama iştahım acayıp acık normalde yer kılo almazdım sımdı nıye her yedıgım yarıyo

Bir çoğumuzun doğumdan sonra kazandığı farkındalığı siz erkenden kazanmışsınız, ne güzel (diyeceğim ama tabii farkındalık kaygı da getiriyor, belirttiğiniz gibi). Aslında uzmanlara göre okumak pasif bir süreç olduğu için aktif bir süreç olan terapinin yerini almıyor, dolayısıyla gerçek anlamda iyileşme sağlamıyor ama bence en azından bunları düşünmenizin normal olduğunu (veya ne dereceye kadar normal olduğunu) ve bazı konularda sorunun sizde olmadığını (veya olduğunu) anlamanızı sağlıyor. Birileri sizi fazla ayrıntıcı veya aşırı kaygılı olmakla suçladığında da en azından haklı olup olmadıklarını net bir şekilde söyleyebiliyorsunuz. (Eşinizi kast etmiyorum, bir erkek ve baba figürü olarak onun böyle düşünmesi gayet anlaşılabilir ama aynı şeyleri hemcinsiniz olan annelerden duyduğunuzda durum farklılaşıyor).
Siz işiniz gereği benden daha hakimsinizdir belki konuyla kitaplara ama ben yine de kendi adıma faydalı bulduklarımı yazayım: Sihirli çocuk (J. C. Pearce), Yetenekli çocuğun dramı (A. Miller ve diğer birçok kitabı), Annelik duygusu (T. Miller), Narsizme yeni bir bakış (C. Malkin, konu narsizmle sınırlı değil aslında), İyi aile yoktur (Nihan Kaya'nın diğer kitapları ve önerileri de konuyla doğrudan ilgili), Anne baba sihri (H. Montgomery, daha ebeveynliğe yönelik mantıklı bulduğum bir kitap), Vücudunuz hayır diyorsa (Gabor Mate, konuyla doğrudan ilgili görünmese de bence herkes okumalı), Köpek gibi büyütülmüş çocuk (B. Perry), Olgunlaşmamış ebeveynlerin yetişkin çocukları (Bence en etkileyicilerinden). Şu an hatırlayabildiklerim bunlar.

Son düzenleme:
Valla benim de her yediğim yarıyor su içsem yarıyor derlerdi inanmazdım of bünyem resmen şok içinde her şeyi depolamaya çalışıyor gibi hissediyorum

Kitap önerileri için çok teşekkürler, hemen bir kaç tanesini sipariş edeceğim. :)

Valla benim de her yediğim yarıyor su içsem yarıyor derlerdi inanmazdım of bünyem resmen şok içinde her şeyi depolamaya çalışıyor gibi hissediyorum
Ya evett yaa ben bu kadar çabuk 5 kılo alacagımı hiç düşünmemiştim. Off işin kötüsü topuk dikenim var yürüyüşte uzun uzun yapamıyorum

Ben ne alsam yarıyordu şimdi daha çok yarıyor gibi iştahım çoook açık hemde başından beri sabah bulantısı devam ama bütün gün ne görsem canım çekiyor karbonhidrat düşkünlüğüm beni bırakmıyor maalesef

Ya evett yaa ben bu kadar çabuk 5 kılo alacagımı hiç düşünmemiştim. Off işin kötüsü topuk dikenim var yürüyüşte uzun uzun yapamıyorum
Benim ilk haftalarda kahverengi lekelenmem olduğu için doktorum 10 dakika yürü 5 dakika dinlen yürüyüş gibi yapma demişti sonra bir daha olmadı zaten dinlendim hep yürüyüşlere ne zaman başlanır acaba yarım saat yürüsem mi diyorum her gün artık

Ne güzel, ne sağlıklı besleniyorsunuz, olumlu mesleki deformasyon böyle bir şey herhalde Sanırım o şişkinlik bende de oluyor, oysa farkında olduğum kadarıyla sindirim sistemimde hiçbir yavaşlama yoktu ama geçen pazar oy vermeye giderken (okul fırının yanı) kahvaltı etmeden çıktık fırına uğrarız diye, hiç kilo almamış olmama rağmen bir haftadır dar gelen kotum gayet güzel oturdu üstüme. Kilo vermişim diye sevindim ama akşamüstü yine hüsran, yine hicrandı

Yok aslında ben metabolizma hızına güvenen hamburger canım çekmişse hiç düşünmeyen biriydim. Sadece sürekli öyle beslenmediğim için kilo almıyordum ki herkese hep şunu derim hamburger yediğimiz için kilo almıyoruz sürekli hamburger yersek kilo alırız :)
Hamilelik biraz dikkat etmemi sağladı. Hem bir anda kilo aldım, hem çok fazla şişkinlik sorunu yaşadım. Kilo almadıysan seninki de şişkinlik aslında çok normal bedenimiz sindirmiyor :) özellikle akşamları göbeğim 6 aylık gibi görünüyor :)

Artık hiçbir doktor sütü önermiyor sanırım. Hele de çocuk iştahsızsa sütü içince karnı doyuyor ve asıl yemesi gereken peyniri, yumurtayı vb. Yemiyor. Bize de en çok kaşar gibi yağlı peynirler öneriliyor bildiğim kadarıyla.
Geçmiş gitmiş olsun bu arada, biz yaşamadık ama bebeklik alerjisi anne için de bebek için de zor bir süreç olabiliyor.

Yaz geliyor bol bol yüzersin :)
Bence doktor onayı almadan başlama :)

şimdi acaba ikincide de alerji olur mu diye düşünüyorum uykularım kaçıyor. Genelde ilkinde olan ikincide de olabiliyormuş 18 aya kadar gaz sancısı çektik bu yüzden. Şimdi bile 2 yaşında ve arada bir pişik oluyor besin kaynaklı.Allah kimsenin başına vermesin

Denemek için küçük alın isterseniz çünkü genelde açıldıktan sonra iki gün içinde tüketiniz yazıyor üzerlerinde. Aslında bozulmuyor tabii ama bakteri falan mı ürüyormuş (kutu sütler için de geçerli aynı şey), öyle bir şey vardı.
Bir de, vicdan yapmanıza gerek yok aslında. Bildiğim kadarıyla anne hiç süt ürünü vb. tüketmese de bebek ihtiyacı olan kalsiyumu her türlü alıyor anneden ama annenin kalsiyum depoları boşaldığından diş çürümesi, kemiklerde zayıflama vb. Gibi sorunlar yaşayabiliyor.

Bebeklik alerjisiyle ilgili bilgim yok ama doktora danışsanız, hamileyken alabileceğiniz bir önlem var mıdır acaba? En azından hangi besin olduğunu biliyorsanız daha kolay yönetirsiniz süreci. Benim oğlumda da senede birkaç kere döküntü tarzı alerji oluyor ama nedeni bulunamadı. Çok şiddetli ve uzun süreli olmadığı için de üstünde durmadık.

Ben eti az tüketiyorum suyuda çok içiyorum hepsi mevcut

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…