2022 Mart Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• Ankete Katılan
    276
Basin sagolsun canim
Allah mekanini cennet eylesin

Bende cok sık parka goturmuyorum ama 3-4 gunde 1 mutlaka cikiyoruz,
Kapali bi yer olabilir avm gibi bi cikarsiniz hem sen hava alirsin hem bebe bi hava alir
Cocuk bazen evde oturmaktan sıkilip montunu ayakkabisini alip bana geliyor hakli olarak. Konya’da daha havalar sogumadi carsambadan itibaren sogucak bakalim napicaz
Ben tableti geceleri uykudan once 10 dk veriyorum, tv cok cok zor durumda kaldigimda bide trt cocuk cok tutmuyor bebeyi o iyi oluyor baby tv kitliyor mesela

Biz galiba 18 ay civari 2 yas krizini erkenden yasadik, su an masallah fena degil ama eger 2 yas ve ertesinde gercek kriz gelecekse ben kendimi nasil hazirlasam bilemiyorum size de Allah kolaylik versin. biz de 20 ay civari psikiyatriste gitmistik gelisimini gozlemlemek icin, o bize kreş veya oyun ablasi onermisti. O kucuk aylarda kabul eden kres cok az ama ben durumu anlatip bir krese gunde 2 saatten baslattim kizimi. Muhtesem degisimler oldu, konusma, oyun kurma, ortama uyum saglama, iletisim becerileri vs. pek cok konuda hizli bir ilerlemesi oldu. Sansimiza ogretmenini de sevdi ama alisma surecinde biraz zorlandik. Mesela ilk haftadan sonra ciddi hastalandi ve bir hafta ara vermek zorunda kaldik, o bir haftadan sonraki krese donuste hic ama hic gitmek istemedi, kresten 1 saat sonra gelip alir misiniz diye aradilar, bu boyle iki haftaya yakin surdu. Cok normal bir surecmis, su an sinifindan baska bir bebis de ayni surecten geciyor Su an iki aydir krese devam ediyor ve uyumu gayet iyi Mart basinda yarim gune cikarmayi planladik. Bu sureci asama asama gerceklestirmesi daha saglikli cunku ilk hafta isler cok yolunda gitse de sonraki haftalar cocuklarda bir geri cekilme oluyormus. belki siz de ise baslamadan once gunde iki saatlik oyun grubu adi altinda baslatirsaniz uyum surecini o sirada tamamlar ve tam gune gecmeniz kolaylasir

Akranlarla vakit geçirmek bence de çocukta ilerleme sağlar. Yoksa bizimle ya da anneanne/babaanne/bakıcıyla evde tüm gün ne yapıyor çocuklar? ne kadar bi şeyler katabiliyoruz çocuklara? Ben oyun gruplarına götürmeye çalışıyordum dğzenli olmasa bile ama hem oğlanın havale geçirmesi hem de benim ameliyat olmam bu süreci aksattı. havalede ilk 6 ay çok önemli dedi doktor, çok zorlu bir süreçti bizim için. O sebeple tekrar hastalanacak diye aklımız çıkıyor. Ara verdik oyun grubuna da.

Demeyin ya.. cok gecmis olsun kres demek hastalik demek, oyun grubu da zira.. o yuzden dogru karar olmus tabiiki. Bazi cocuklarin mizaci daha farkli oluyor, evcimen ve cekingen gibi ama onlar da dahil hepsinin ihtiyaci yasitlariyla birlikte olmak gercekten cicek gibi aciyorlar. Siz de bu zorlu donemi atlatinca geri donersiniz, hem konusmaya da baslamis olur, iyice keyifli olur bayiliyorum kizimi almaya gittigimde birlikte cikan arkadaslariyla konusmaya, cok tatlilar cok. Ben ilk bir bucuk yil cok ama cok zorlanmistim ama kresle birlikte baslayan surecte ikimizde de cok olumlu gelismeler oldu

Şu an kızınız kaç aylık? Benim oğlan 22 aylık ama gün olarak doldurmadı. Konuşma olayını pek takmıyorum, her çocuğun gelişimi farklı tabii ki ama insan yine de merak ediyor yaşıtları ne durumda diye bizde konuşma şöyle oluyor:
-anne
+efendim
-aç
yani direkt “anne aç” demiyor ya da direkt ne istiyorsa gösterip “al, ver, aç, in, düştü, bitti” gibi tek kelimelik cümleler kuruyor. Mesela dütdütün adı ne oğlum diyorum, ababa diyor her bokun farkında, her şeyin adını biliyor ama şakır şakır konuşmuyor

Bizim oğlanda anneeee aç annneee gel tarzında . Bir de çok zorda kalınca soyledigi şeyler var mesela biz 21 aylıkken sünnet ettirdik bunu o zaman ilk çiş yaparken çiş aciyo demişti. Geçen gün bakicidayken bakicinin oğlu düştü abi düştü diye bağırmış gibi . Aslında bir çok şeyi biliyorlar ama özellikle erkek çocukları yok anam o bicir bicir seviyesine zor geliyor
Eee ama normal hayatta da düşünsenize biz kadınlar nasıl bicir bicir susmadan konuşuyoruz erkekler nasıl dümdüz

Buna ek olarak mesela kuzenimin kızı var benim oğlumda 15 gün büyük o da iki kelimelik cümleler kuruyor ama daha bicir bicir . Geçen otobüste bir kız gördüm bizimkilerle yaşıttı o da abla ağlıyor anne bak filan diyordu

Heee bu arada benim oğlum mesela ikili cümle kuruyor ama kelime sayısı az sanki 50 60 kelime ancak. Mesela isimlerden çok fiilleri söylüyor. Hayvanları biliyor sorduğumuzda gösteriyor ama kedi köpek tavşan bunları söylüyor . Hayvan seslerini taklit ediyor genelde . Bazı cocuklarda daha çok kelime biliyormuş ama cümle kurmuyormuş . Her çocuk farklı işte .

Bu ses taklidi bizde de çok var. Ali babanın çiftliğinde sayıyoruz hayvanların seslerini ama genelde bi şey söyleyeceği Zaman benden cevap bekliyor. şeye bayılıyorum yaaaa efendim demeden diğer kelimeye geçmiyor. şöyle örnek bak:
-anne
+oğlum
-anne
+dinliyorum
-anne
+evet
-anne
+söyleyebilirsin
-anne
+EFENDİM
-düştü

Belki buna alışmıştır canım sen anne diye seslendiginde cevap verme , duymazdan gel bakalım ne yapacak?

Kizim subat ortasi dogumlu, simdi 22 bucuk aylik oluyor yani. Krese gitmese belki cumle kuramazdi, o konuda bi atak oldu gercekten. Su an 4 kelimeyi birlestirip cumle kurabiliyor. Ama karsilastirma yapmak yersiz cunku yakin arkadasimin oglu 22 aylikken sarki ezberleyip soyluyordu, 8 kelimeyi birbirine ekleyebiliyordu ve ingilizce de bisiler ogrenmisti (anadilini ogrenmeden yabanci dili gereksiz goruyorum yabanci ulkede yasanmiyorsa) Bazi cocuklar cok yetenekli bu konuda gercekten ben hala hayret ederim arkadasimin ogluyla iki yasinda konusmalarimiza

Belki buna alışmıştır canım sen anne diye seslendiginde cevap verme , duymazdan gel bakalım ne yapacak?
O zaman da arka arkaya anne anne anne anne anne anne diye çıkdırtana kadar sesleniyor
Benim oğlan da Mart 21 doğumlu. Bu kadar konuşmuyor ama dediğim gibi akrandan öğrenmesi lazım herhalde. Aman neyse, elbet konuşurlar

Çok güzel ben de kreşe yollamak istiyorum ama bu hastalıklardan korkuyorum . Hasta olursa bırakabileceğim bir yerde yok şimdilik bir süre erteledim

Çok güzel ben de kreşe yollamak istiyorum ama bu hastalıklardan korkuyorum . Hasta olursa bırakabileceğim bir yerde yok şimdilik bir süre erteledim
Konusmayi cok kafaniza takmayin arkadaşlar. Her cocuk değişik. Benim büyük kizim 2bucuk hatta nerdeyse 3 yasina kadar bir kac kelime konustu. Sonra aniden süper konusmaya basladi. Bazi cocuklqr kayd edip sonra konusmaya basliyorlar. Tabi baska bir sıkıntı yoksa. Sıkıntı olsa mutlaka anlarqiniz diye düşünüyorum. Simdi 4 yasinda krese gidiyor. Kreş te de başta sustu kayd etti simdi almanca da konusmaya basladi. Cok takilmayin üzülmeyin. Zamanin ve anı tadını cikarin

Ah canım benim başın sağolsun çok üzüldüm

Merhaba kızlar nasılsınız çok özledim burayı da sizleri de
Biz de 2 yaş sendromundayız gümbür gümbür
Dışarıda köpek görüyor neden beyaz renk neden gri değil
Kitapta top görüyor kitaptaki topu alamadığı için saatlerce ağlıyor saatlerce saatlerce

Uykularımız hala berbat memeyi de bırakmadık bizde durumlar böylee

Özledik seni arada bir ses ver.
Biz de hala memedeyiz. Benim kizda birakma gibi
bir düşünceside yok, bu gidisle 6 yasina kadar emer sanirim.
Büyük kızım 20 aylıkken kendi bırakmıştı. İnsallah buda kendi isteği ile bırakır aksi takdirde sonumuzu iyi görmüyorum.
Çünkü ben de kendimi daha hazır his etmiyorum. Emzirmeyi cok seviyorum. Ve bir daha bebek düşünmediğim için bırakmak bana daha da zor geliyor.

Bizimki de hala emiyor ve bırakmaya hiç ama hiç niyeti yok . Biz gündür 3 e dusurmustuk iyi gidiyordu bu ara ne olduysa yine memekolik haller . Tatilde kesmeyi düşünüyorum artık çünkü ben iyice tiksindim bu işten

Ben size bi şey diyim mi?.. Allah, çocuklara da soğukluk veriyor bence. benim oğlum memeye o kadar düşkündü ki… gerçekten ben de D doriko gibi tiksinmiştim bi noktada. Kaldı ki ben azaltmıştım. Günde 2 kez filan emiyordu ama sayı azaldığı için memede kalma süresi artmıştı. Keyif yapıyordu oğlum ama dişleri filan bayağı sıkıntı oluyordu benim için. İlk bıraktığımda çok üzülmüştüm ay olarak küçük diye (19.5 aylıktı). hatta devam etmeli miyim diye konu bile açtım. Ameliyat olduğum için bıraktım ben biliyorsunuz. yoksa ben de 2 yaşa kadar kesin emzirecektim Ama ameliyat, hastane filan derken iyileşme döneminde de çok ilaç aldım, çocuğa geçsin istemedim. 10 kasımda emzirdim, 11 kasımda ameliyat oldum. 3 gün ayrı kaldık. ben hastanede yattım. 14 kasımda eve gelince tekrar emzirdim, çok özlemiştim hem emzirmeyi hem oğlumu ama 5 dK filan sürdü herhalde. Çocuk da istemedi yani. Sonra ilaçlara devam ettiğim için mecburen kestim. İnanır mısınız çocuk bir daha meme demedi. Önceden giyinirken meme meme meme diye peşimde koşardı, işten gelirdim hemen meme diye yapışırdı yakama, ayrı kalsak hemen mememe dayanırdı. bir daha meme demedi. Özellikle yanında soyundum ister mi diye, bakıp gitti. Gerçekten inanamadıM ve fark ettim ki memeden sonra çocuk büyüdü. Koca adam oldu

Zaten 3 gün arar sonra bırakır diyorlar da işte o 3 gün nasıl geçecek bir de bana sor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…