2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    286
Kızlar bebeğinize mama verip memnun kaldığınız daha doğrusu kilo yaptığını düşündüğünüz bir mama markası var mı?
Mamaların hepsi kilo yapar ki zaten. Ben kızımda bebelac, bebelac gold, aptamil kullanmıştım ara sıra. Ama mama takviyesi vermeme rağmen hep sınırda kilo aldı ek gıda sonrası toparladı, şimdide iri bir çocuk

Hiç öyle düşünüp moralini bozma, her annenin sütü bebeğine özeldir. Belki bünyesi fazla kilo almaya genetik olarak yatkın değildir bu bile olabilir.

Ben de aşı olduktan sonraki 24 saatte bunu farkettim. Bir süre takip edip doktorumuza danıştık, aşı ile ilgisi olmadığını söyledi. Aşı olalı 7 gün, süt diyetine başlayalı da bugün 5. Gün, bazen bitiyor bazen de az da olsa mukus ve kan devam ediyor. Sen daha bilinçlisin bu konuda erken farkedip önlem alınırsa çok zor olmayacağını umuyorum. İlk bebeğinde nasıldı, sadece kakada mukus ve kan mı vardı?

Az kilo alimini süt diyetine bağlamak doğru olmaz ama et, süt ve yumurta tamamen bir anda kesilmiyor. Kesilince böyle olması normal ki ciddi bir beslenememe problemi varsa buna uygun mamalarla takviye edebilirlerdi. Alerjinin ciddiyetine göre buna saçmalık demek de doğru olmaz.
Takipli olduğumuz çocuk doktoru çocuk gastroentrolog ve bu konuda çalışmaları var. Tahlil yaparak besin alerjisini tespit etmek zor diyor. Bizde olduğu gibi hafif belirtiler varsa aceleci davranma taraftarı da değil.
Biz şimdilik süt ürünlerini tamamen kestik. Et, yumurta ölçülü bir şekilde devam ediyor. Bu durumun stresiyle kilo alımı yavaşladı gibi hissediyorum ama bu beslenme düzenine alışmaya başladıkça toparlacağını düşünüyorum. Stress ve üzüntü de mevcut tabi ki sütümü etkiliyordur.
Gel gelelim son iki gündür koliğe yakın ağlamalarımızda ve ilacların yetersiz kaldığı gaz problemimizde azalma var. Döküntülerimiz bitti denecek kadar az. Şimdilik acil önlem gerektiren bir durum değil ama ilerde türlü problemler yaşatabilir diye temkinli olmakta fayda var.

Hiç öyle düşünüp moralini bozma, her annenin sütü bebeğine özeldir. Belki bünyesi fazla kilo almaya genetik olarak yatkın değildir bu bile olabilir.
Annelik iç güdüsü heralde. Süt az olunca yetememe duygusu süt çok olup yeterli kilo alamayınca yine yetersizlik hissi. Kısır döngü. Yine de çok şükür en azından almış

Annelik iç güdüsü heralde. Süt az olunca yetememe duygusu süt çok olup yeterli kilo alamayınca yine yetersizlik hissi. Kısır döngü. Yine de çok şükür en azından almış
Sütün çok olduğuna eminsen bebek ememiyor olabilir. Bende ilk ay böyle bir olay yaşadım, sütüm olduğu halde bebeğim az kilo aldı güzel emmediği için. Emzirdikten sonra kalan sütleri sağıp tekrar verdim. Ama bunu yılmadan usanmadan yaptım. Şimdi memede süt bırakmayacak kadar emiyor, sadece geceleri uyuduğu için kalkıp sağıyorum.

Doktor soğan yerine sovan yazmış bi sürü imla yazım hatası var bana hiç güven vermedi

Kızlar verem aşısı kaç saate kadar ateş yapar? 48-72 saat sürebilir etkisi diyor nette ama o kadar takip edecek miyiz ateşini?
Ben bir gece takip ettim canım 24 saat aslında takip ettim. Gece saat başı ateşini ölçtüm 24 saat dolunca da ara ara kontrol ettim ateşni. Ateşin çıkma ihtimaline karşı senin için nasıl rahat edecekse sık sık kontrol et canım

Memede süt bırakmadığını nasıl anlıyorsun canım sertlik gidince mi süt bitmiş oluyor. Bana doktor bi memeyi tamamen boşaltmadan diğerine geçme dedi ama yumuşak da olsa süt tam boşalmamış gibi hissediyorum.

Hayırlı geceler hanimlar herkesin bir derdi var Rabbim daha büyük dertler vermesin İnşallah okudukça ya benmi çok kaygısızim diye düşünmeye başladım malum ikinci çocuk tecrubede var ama,
bizdede memeyle bazen kavgalar oluyor ama farkettim uykusu çok gelince yapıyor bunu öyle olunca emzirmeyi kesip omzuma alıyorum gazini çıkartıp pitpitlayip sakinleştirmeye çalışıyorum zaten omuzda durmayı çok seviyor oğlum orada da doymussa uyuyakaliyor doymamissa mikirdanmaya devam ediyor o zaman diğer memeyi veriyorum, gecede o kalkmadan bir aylık olduğundan beri kaldirmiyorum 5 saat uyuduğu oluyor bence uykuda bebekler için çok önemli iki aylıktan sonra bazı bebekler gece boyunca uyanmiyor hatta o zaman uyandirmayin diyor doktorlar ben kızım da da çok rahat anneydim.hic planlı programlı kitaplara uygun buyutmedim 6,5 yaşında 120cm boyunda kolay kolay hasta olmayan bir kız oldu dolaptan çıkardığım yoğurt evde kaynattigim meyve sularını dışarda 3,4 dakika bekletip öylece veririm şu yaşına kadar ya 3 ya 4 kere.antibiyotik kullanmıştır ateşini beklerim mesela küçükken 38 görmeden ateş düşürücü vermezdim şimdide ateşi varsa soğuk algınlığı, grip geçiriyorsa sarımsaklı yağ yapip ayak tabanlarına sürüp gece öyle uyuturum ateş düşürücü en son ihtimaldir bizim için 40 derece ateşte bile keyfi yerindeyse endiselenip panik yapmıyorum ılık duş aldırıp ateş düşürücü veriyorum sadece eğer ateş üç günden sonra hala dusmuyorsa o zaman anca doktora gideriz hastalığı ateşle atıp çok kısa sürede iyileşiyor böylelikle oğlumda da temennim kizimdaki gibi rahat annelik yapabilmek anne ne kadar evhamlı panik olursa çocuğa bu yansiyor çocukta tedirgin oluyor lütfen bebeklerinizin her yaptığı hareketin altında bişey aramayın daha sakin davranip panik yapmayın inanın bebeklerinizde farkı göreceksiniz

Doktor soğan yerine sovan yazmış bi sürü imla yazım hatası var bana hiç güven vermedi
Puaaaaa bu mesaja koptum şuan aynı şeyi ben de düşündüm okurken soğana sovan yazan, meslektaşina sahtekar soytarı vs diyen bir doktor açıkçası bana da hiç güven vermedi

Biz emzik de kullanmıyoruz ama emme problemi var kendini geri çekiyor kızarıyor memeyi bırakıp alıyor savaşıyor resmen gazdan olabilir
Evet gaz da olabilir ama bu sefer de uyurken daha güzel emmesi kafamı karıştırıyor. Sık sık memeyi emiyor gün içinde kısa kısa ama, ağzına sokuyorum,bazen inek gibi üstüne eğilip emziriyorum,o da işe yarıyorAç mı tok mu bilmiyorum. Yapacak bir şey yok. Keyifle emzirmeyi çok isterdim. 15 gün oldu.Atak olsa geçerdi de. Artık umudum yok bu boyle gider. İşe başlayınca da Allah kerim napalım

Ucunu sıkıyorum çok yağlı ve zor akan bir süt geliyor. Tekrar veriyorum aynı memeyi az geldiği için bırakıyor emin oluyorum. Doymadıysa diğer memeyi de veriyorum azıcık ondan da içiyor ve bir sonraki emzirmede son kaldığım memeden başlıyorum yağlı sütü de emsin diye.

Nasıl yani. Emiyor sonra uyuyakalıyor ağladığında tekrar veriyorum tekrar emiyor. Ememiyordan kastın ne? Memeyi boşaltmaması mı? Bi de sağarsam sürekli bu defa da tazyikli süte çevirmez mi?

Nasıl yani. Emiyor sonra uyuyakalıyor ağladığında tekrar veriyorum tekrar emiyor. Ememiyordan kastın ne? Memeyi boşaltmaması mı? Bi de sağarsam sürekli bu defa da tazyikli süte çevirmez mi?
Sütun olduğu halde kilo almadıys( ki bence 500 gr almış gayet yeterli bir kilo) emzirme danışmanlarından yardım alabilirsin. Doğum yaptığın veya yakındaki hastanelere sor yüzyüze yardım alabileceğin biri var mi? Yoksa internetten araştır. Instagramda annesutudoktoru nickli bir doktor var onun sayfasını falan incele. Muhtemelen yukardaki bi arkadaşım yazdığı gibi ön süt son sut olayından kaynaklıdır. Mama vermeyi şimdilik düşünme derim nacizane fikrim. Hep en son kaldigin memeden başka emzirmeye. Bir de hep olumlu düşün arkadaşım.

Evet boşaltamamasını kastettim. Bilemiyorum ki tazyik işini, benim dediğim yöntemi denersen arkada kalan yağlı sütü de bir şekilde bebişe vermiş olursun.
Ama yine mama da kullan için rahat edecekse sütüm var dediğin için böyle bişey önerdim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…