2017 Nisan Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak ?

• Ankete Katılan
    217
Kızlar bi ben mi geç kaldım acaba yemek ver diyen mi ararsın pasta yedir herseyden tatsın diyen mi
Ben şeker tuz hiç tattırmadım. Kendi yemeklerimizde tuzda var salçada nasıl yediriyosunuz ben anlamadım. Ben mi acemiyim neyim.
Arkadaş oğluna bulgur pilavı yediriyo şaşırdım görünce Allah Allah

Acemi değilsin doğru olan bu. Bebeklerin tüm hücreleri ilk 24 ayda oluşuyor. Özellikle ilk 12 ay çok önemli vücuda şeker tuz ve gereksiz karbonhidrat yüklersek hücreleri şeker ve yağdan oluşur. Bu da gelecekte obezite ve insilün direnci olarak karşımız çıkabilir. Özellikle ilk 12 ay en azından bebeğe özel yapabiliriz yemekleri, büyüdüğünde zaten önüne geçemeyeceğiz.

Tatsız tuzsuz geliyor yemiyor fikrine katılmıyorum. Zaten şeker tuz tatmadığı için o tadı bilmediğinden tuzsuz geliyor olamaz. Ayrıca sebzeler inanın tuzsuz daha güzel. Ben kızıma haşladığım sebzeleri yedirmeden tadıyorum. Sebzenin tadı direkt geliyor ve daha lezzetli. Bunların hepsi kodlamayla alakalı. Alışmışız yemeğin salçalısı tuzlusu makbüldür fikrine. Aksini denersek hem kendimiz hem bebeklerimiz için daha sağlıklı olur.

Annelerden gizli yediren kayınvalidelere de söyleyecek bir söz bulamıyorum

Kızlar bi ben mi geç kaldım acaba yemek ver diyen mi ararsın pasta yedir herseyden tatsın diyen mi
Ben şeker tuz hiç tattırmadım. Kendi yemeklerimizde tuzda var salçada nasıl yediriyosunuz ben anlamadım. Ben mi acemiyim neyim.
Arkadaş oğluna bulgur pilavı yediriyo şaşırdım görünce Allah Allah

canım ilk zamanlar tadımlık olarak çok güzel geçirdik her şeyi doğru olarak yapmaya çalıştım şeker e tuza çok dikkat ettim.
iki haftadır artık ne bulsam yediriyorum . bal ve inek sütü bir yaşına kadar yasak olduğu için onlardan vermem.

Ama tuzlu yemeklerden salcali corbalardan veriyorum. bulgur pilavı yapıyorum bize göre. bebegime üç yemek kaşığı bir kaseye koyup yogurtlayip yediriyorum cok seviyor.

cici bebe ve mama kullanmıyorum.

bebegimin kabızlık sorunu ve gaz sorunu olmadı kg da normal.
ne kadar rahat olursa bebek de o kadar iyi oluyor.
zaten içgüdüsel olarak her anne bana göre bebeği için en doğrusunu biliyor. içiniz nasıl rahatsa öyle davranın gerisini boşverin.

Herkes anlatmış bende anlatayım :) 23 nisan doğumlu oğlum. 5. Aydan beri ek gıda kullanıyoruz. İnek sütü alerjisi olduğundan peynir yoğurt gibi şeyler yiyemiyor. Yumurtaya da tepki verdi. Onun haricinde hergün ilk kalktığında mamasını sonra sebze püresi (tabi kendisine özel tuzsuz ama mutlaka tel süzgeçten geçirdikten sonra 2çay kaşığı çiğ zeytinyağı) ne kadar yediğüne bağlı olarak 2-3 saat sonra meyveli muhallebi (ev yapımı üzüm pekmezi de ekliyorum) ondan 2 saat sonra yatana kadar mama. Ek gıdalar saat 3-4 arası bitiyo zaten öğün olarak. Ondan snra da ağır gelmesin diye yatana kadar mama veriyorum. Keşke şu alerjiyi atlatsak da peynir mayalasam yoğurt mayalasam :KK43: ama buna da şükür. Bu arad şeker tuz konusuna gelince şekeri 2 yaşına kadar tutabildiğim kadar tutmak istiyorum çünkü zaten ilerde baş edemicez. Tuzu da 18 aya kadar falan pek vermek istemiyorum oğluma özel yapmayı düşünüyorum yemekleri. Yada bizimkinin tuzlarını sonrada atarım diye düşünüyorum. Mutlaka dikir ayrılıkları olur ama benm doğrum bu :)

Canım sabah 5-8 arası uyanır altını açarım kalkar kalkmaz sonra kahvaltı hazırlarım ona çok az yumurta sarısı vermeye çalışırım yerse tabi.sonra önüne oyuncaklarını koyuyorum biraz oynuyor sonra ağlayıp yanıma geliyor kucağıma alıp biraz sakalasiyorum.bazen bir müddet yürütece koyuyorum onu biraz oynuyor oyuncakları ile de oynuyor öğlen 12 1 gibi uykusu geliyor 1 saat falan uyuyor kalkıyor yine genelde hep kucağıma gelmeye çalışıyor büyüdükçe bana dahaa yakın durmak istiyor namaz kıldığımda iş yaptığımda onu da yanıma alırım beni izler yoksa durmaz ağlar emeekledigi için evde her yere girip dagitiyir ne varsa kemiriyor böyle derken onunla uğraşmaktan gecee olmuş gece de beşiginde pek yatmaz sabaha kadar kucağımda beni emer işte bizim özetemiz böyle. Ek gıdaya nasil alistiracamutlu bilmiyorum

kızlar bebeklerimiz büyüyor

bir günümüz nasıl geciyor hadi yazalim

önce ben anlatayım.

sabah 8 de kalkıyoruz. tabi oğlum çoğu zaman bizden önce uyanıyor aramıza alıp öpüp korkuyoruz kalkana kadar.

oğlumla babayı bırakıp kahvaltı hazırlıyorum. sonra baba oğul geliyorlar masaya oğlumu mama sandalyesine oturtuyoruz.
sadece yoğurt yiyor şimdilik o da iki üç tatlı kaşığı. yumurta çok nadir.

baba işe gidiyor. ben oğlumla biraz oyun oynadıktan sonra bulaşık temizlik uğraşıyorum en fazla yarım saat. oğlum da sıkılmasin diye önüne oyuncaklar koyuyorum.

sonra uyuyoruz öğleye kadar o beşiğinde ben yatagimda aynı odada.

sonra kalkıyoruz öğle yemegi.
oğluma yoğurtlu çorba veriyorum çoğu zaman. yarım çay bardağı tuketince doyuyor.

sonra ona resimli masal kitabından bir masal okuyorum. bir haftadır böyle.

sonra ali babanın bir çiftliği var şarkısını söylüyorum hayvanların sesini çıkarıyorum bayılıyor.
günde bir tatlı kaşığı üzüm pekmezci veriyorum.

hep yanında olmamı istiyor bu günlerde. kurabiye dolma falan yapacaksam yanına oturarak yapiyorum o da ben de rahat ediyoruz. oyuncaklarini sayayim dört tanecik ama yetiyor.

iki tane araba minik. cingirak. panda. ve pet şişe. dişlik kullanmayi da seviyor. biberona su koyuyorum kendi içiyor. uzerini biraz islatiyor değiştiriyorum.
baba baba aba diyor. kahkaha atıyor ona değişik suratlar yapınca ve komik sesler çıkarınca çok hoşuna gidiyor.

bazı günler hava almaya çıkıyoruz. cikmadigimiz günler balkona çıkıyoruz. sonra akşam olunca baba gelince çok mutlu oluyor eller kollar sallanıyor . hemen baba kucaklıyor. tabi dışarıdan geldigi için eşim elini yüzünü yikamadan oğlumu kucaklamiyor. bir kac kez uyardım.
sonra yemek yiyoruz birlikte. baba uyutuyor çoğu zaman. işte bu kadar.

dönebiliyor ama çok iyi değil.
oturuyor desteksiz ama sonra one dogru eğiliyor. yamulup düşüyor kafası.
genelde yerde minderlerin
uzerinde geciyor zamanı. daha emekleme yok.
dört diş var şu an.

Canım sabah 5-8 arası uyanır altını açarım kalkar kalkmaz sonra kahvaltı hazırlarım ona çok az yumurta sarısı vermeye çalışırım yerse tabi.sonra önüne oyuncaklarını koyuyorum biraz oynuyor sonra ağlayıp yanıma geliyor kucağıma alıp biraz sakalasiyorum.bazen bir müddet yürütece koyuyorum onu biraz oynuyor oyuncakları ile de oynuyor öğlen 12 1 gibi uykusu geliyor 1 saat falan uyuyor kalkıyor yine genelde hep kucağıma gelmeye çalışıyor büyüdükçe bana dahaa yakın durmak istiyor namaz kıldığımda iş yaptığımda onu da yanıma alırım beni izler yoksa durmaz ağlar emeekledigi için evde her yere girip dagitiyir ne varsa kemiriyor böyle derken onunla uğraşmaktan gecee olmuş gece de beşiginde pek yatmaz sabaha kadar kucağımda beni emer işte bizim özetemiz böyle. Ek gıdaya nasil alistiracamutlu bilmiyorum
nisanın kacında doğdu canım?
tadimliklarin bittiyse corbalardan meyve purelerinden başla düzene oturur zamanla. ben artık her öğün vermeye çalışıyorum bizle birlikte yiyor

nisanın kacında doğdu canım?
tadimliklarin bittiyse corbalardan meyve purelerinden başla düzene oturur zamanla. ben artık her öğün vermeye çalışıyorum bizle birlikte yiyor
10 Nisan da doğdu canım benim inşallah ya sutcu benim ki ek gıda fazla almadığı için beni kemiriyor gece :)) şimdi ona yeşil kabak çorbası hazırlıyor düm bende bakalım beğenir inşallah

10 Nisan da doğdu canım benim inşallah ya sutcu benim ki ek gıda fazla almadığı için beni kemiriyor gece :)) şimdi ona yeşil kabak çorbası hazırlıyor düm bende bakalım beğenir inşallah
Tadımı yaptığın sebzeleri çorba yapabilir öyle verebilirsin hem daha doyucu olur bebek için

Tadımı yaptığın sebzeleri çorba yapabilir öyle verebilirsin hem daha doyucu olur bebek için
Şimdi yaptım kabak çorbası ni yemedi içine irmik zeytin yağı koydum yine yemedi.akşam yemeğine yaptığım türlü nün suyuna ekmek için batırıp ağzina koydum onu yedi ya walla ona hazırladığım hiç bir çorbayı yemiyor

Bu arada doğum kilolarınız ne durumda verdiniz mi kızlar merak ettim ben de doğumda çok kan kaybettim şu an kansızlık b12 ve d3 vitaminin eksik olduğundan tedavi görüyorum

X