ARALIKLI ORUC+DÜŞÜK KARBONHİDRATLI BESLENME

Bunları duyduğuma sevindim süper olmuş çok güzel beslenmissin. Yavaş yavaş rayına oturacak herşey .kek yok tatlı birşey yok Şimdiye kadar yediklerimize sayalım nasıl olsa tatlarını biliyoruz zamanla o istekte körelecek emin ol.Bir demlik çayı şekerle içerken şekersiz içenlere o nasıl birşey nasıl şekersiz icebiliyorsunuz o tatsız tuzsuz birşey olur diyordum .Yıllar oldu bir bardak şekerli çay içmedim .Şeker koymak aklıma bile gelmiyor mesela .

Çok teşekkürler ☺️

Akşam üzeri bi gözüm döndü, zaten hep akşamüzeri saldırırdım yemeğe. Kefir içtim bir bardak, 3-4 ceviz ve 1 tane incir

Akşam yemekte karnabahar graten yapmıştım ondandan yedim 2 dilim 😬 akşama doğru biraz fire verdim ama 🙈

Kuru meyveler de şeker diyetine girer mi? Dediğim gibi emziriyor olmam beni biraz zorluyor ama revani yemekten iyidir değil mi 😇

Çok teşekkürler ☺️

Akşam üzeri bi gözüm döndü, zaten hep akşamüzeri saldırırdım yemeğe. Kefir içtim bir bardak, 3-4 ceviz ve 1 tane incir

Akşam yemekte karnabahar graten yapmıştım ondandan yedim 2 dilim 😬 akşama doğru biraz fire verdim ama 🙈

Kuru meyveler de şeker diyetine girer mi? Dediğim gibi emziriyor olmam beni biraz zorluyor ama revani yemekten iyidir değil mi 😇
Günde üç öğün protein, sağlıklı yağlar, sebze dengesini tutturursan, basit karbonhidratlardan, şekerden ve paketli gidalardan uzak durursan, yiyecekleri saldirircasina yemezsin.

Özellikle sabah ogununu çok sağlam yap. Mutlaka iki yumurta, bir ince belli çay bardağı kadar çiğ fındık, fıstık, ceviz, 10-15 tane tuzu alınmış zeytin, iki parmak kadar yağlı peynir, bol sebze, yeşillik.

Meyveyi de ilk ogununde yemeye calis canım...

Üç öğünün dışında atistirmalari bırak ve bol bol su... :KK66:

Çok teşekkürler ☺️

Bir de şu var. Pat diye tamamen her şeyden vazgeçmek mümkün değil.
Ben uzun zamandır düşük karbonhidratlı ve aralıklı oruç yapıyorum.
Yediğim tek şeker ilk öğünümde yediğim bir porsiyon meyve idi. Onu kestim...Başka kesecek bir şeyim yok.

Ama yeni başlayan biri birden bire her şeyi kesemez.
Paketli gıda, rafine şeker, basit karbonhidratlar kesilsin yeterli. Bulgur, basmati pirinç pilavı haftada bir kaç gün yenebilir. Kademe kademe ve kalıcı olacak şekilde bir beslenme tarzı oluşturulmalı. 21 günün sonunda gelsin börekler, gitsin pilavlar olmamalı...
Veya hedef kiloya ulaştıktan sonra, bütün kötü alışkanlıklara geri donulmemeli. Yoksa verilen kilolar olduğu gibi, hatta fazlasıyla geri gelir...

Bir çok kişi sağlıklı beslenmekten çok, kilo vermeye odaklanıyor. Sanıyor ki kilo verdikten sonra iş bitiyor. Dört gözle bekliyor diyet bitsin ve o muhteşem pastaları yine yiyebilsin. İşte bu kafa degismeli... Sağlıklı beslenme bir ömür boyu sürmeli. Sürdüğü için de kilo zaten korunur, işin bonusu olur...😍

Son düzenleme:
:KK52:

Eklentiler

• Screenshot_2023-12-05-08-03-22-66_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg
    Screenshot_2023-12-05-08-03-22-66_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg
    57,9 KB · Görüntüleme: 33
  • Screenshot_2023-12-05-08-00-48-69_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg
    Screenshot_2023-12-05-08-00-48-69_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg
    61 KB · Görüntüleme: 31
Selamlar 11. şekersiz gün...✌️

Gün elma ev yapımı elma sirkeli 400 ml suyla başladı.

İlk öğünde dünkü gibi bir menü vardı. Sebze olarak yarım havuç, menemenden soğanı çıkarıp, az miktarda kasap sucuğu ve üzerine taze kaşar ilave ettim. Peynir hakkımı menemende kullanınca, ayrıca peynir yemedim. Fıstık ezmesi yerine de 8 çiğ badem, 2 adet de ceviz içi yedim.

Benim çene kemiğinde bir sorun var. Fıstık ezmesini o yüzden tercih ediyorum. Yoksa işlenmemiş kuru yemiş elbette ki daha sağlıklı. Ara sırada böyle onlardan yiyorum. 🙃

İkinci öğün için eşim balıkçıda palamut varsa alacak. Yoksa da fırında pisebilecek bir tür. 🤷
Balıkta çiftlik olmamasina dikkat etmeye çalışıyoruz.

Eklentiler

• Screenshot_2023-12-05-07-50-34-85_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg
    Screenshot_2023-12-05-07-50-34-85_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg
    56 KB · Görüntüleme: 36
Çok teşekkürler ☺️

Sabah ve öğlen öğünü güzel akşam biraz karışmış gibi.Cantorun güzel anlatmış zaten onun söylediği gibi meyveyi sabah yersen daha iyi olur.Kuru meyveler şekerli olduğu için şeker diyetine uymaz.

Aslında emziriyor olman büyük avantaj biliyormusun .Normal kadınlara göre daha çok kilo verebilirsin.Sadece yediklerine dikkat et süt yapıyor vs diye şekerli gıda yeme hamur işlerine girme .Bol sebze bol protein ve bol su ile verirsin.

Leptin yakabilmek için öğünlerinin arası 4-5 saati bulsun en az.En çok üç öğün ya da iki öğün olacak şekilde beslenip arada atıştırma yapmadan akşam yemeğini yeyip en geç akşam 20.00 de yemek yemeyi bırakmalısın.Akşam yemeğini ne kadar erken yersen daha iyi bu arada .Evdekiler geç geliyor yemeğe 7.7.30 gibi oturuyoruz dediğin için söyledim.

Son düzenleme:
Selamlar 11. şekersiz gün...✌️

Gün elma ev yapımı elma sirkeli 400 ml suyla başladı.

İlk öğünde dünkü gibi bir menü vardı. Sebze olarak yarım havuç, menemenden soğanı çıkarıp, az miktarda kasap sucuğu ve üzerine taze kaşar ilave ettim. Peynir hakkımı menemende kullanınca, ayrıca peynir yemedim. Fıstık ezmesi yerine de 8 çiğ badem, 2 adet de ceviz içi yedim.

Benim çene kemiğinde bir sorun var. Fıstık ezmesini o yüzden tercih ediyorum. Yoksa işlenmemiş kuru yemiş elbette ki daha sağlıklı. Ara sırada böyle onlardan yiyorum. 🙃

İkinci öğün için eşim balıkçıda palamut varsa alacak. Yoksa da fırında pisebilecek bir tür. 🤷
Balıkta çiftlik olmamasina dikkat etmeye çalışıyoruz.
Günaydın afiyet olsun
Bu sabah biraz karışık bir kahvaltı oldu.Peynirli maydanozlu kabaklı yumurta,zeytin,ceviz,domates,mercimek ekmeğinden tost(çok lezzetliydi)

Çenen için geçmiş olsun

Öğlen arkadaşın doğumgünü için yaş pasta geldi masama bıraktılar ama yemedim.Eve götüreceğim.

Akşama kıymalı patlıcan yemeği birazda kereviz yemeğim vardı ondan yerim

Son düzenleme:
Günün yürüyüşü yine 52 dk olarak yapıldı...✌️

Gündüz de 45 dk tam vücut reformer pilates. ✌️

İkinci öğünüm. Sizce biz iki kişi bunca balığı yemiş miyizdir? 😄Altı da kuru soğan dolu...🤫

Eklentiler

• IMG20231207163551.jpg
    IMG20231207163551.jpg
    161 KB · Görüntüleme: 33
Hayırlı cumalar...🌸

12. şekersiz gün. ✌️

Günün ilk ve tek öğünü yapıldı.
Bademlerin yarıdan biraz fazlasını yedim.
Yakın zamanda salatalık yerini buharda pişmiş brokoliye bırakır.

Eşim bu tür kahvaltı hiç sevmezdi. Ben oldum olası eti sevdiğim kadar sebzeleri de, yeşillikleri de çok severim.
Sabahları birer dal, ikişer dal, birer dilim ikiser dilim derken artık tabağına tamamen girdi. 😄
Hatır için hepsi...😄
Unutmazsam yarın onun yediklerini de çekeyim.

Bu arada eşim de yanlış hatırlamıyorsam bir yılda 110 kilodan 78 kiloya kadar düşmüştü. Şu aralar 80-82 arasında gidip geliyor. 👏 Bu kiloda kendisini daha iyi hissediyor. Tansiyon hastasıydı, başlangıç seviyesinde tip 2 diyabet gelişmişti. Tansiyon ilacının dozu düşürüldü. Hatta doktoru tamamen kesmeyi bile düşünüyor. Diyabet için kullandığı ise tamamen kesildi. 🤲

Kahvesinin yanında yediği bir dilim keki, ilk öğünde yediği 2-3 dilim tam buğday ekmeğini de tamamen bırakmasını umud ediyorum. 🤲

Oruç süresini 48 saate çıkarmayı hiç denemedim, aslında iyi olur. Denesem mi ki? 🙄
48 saat olmasa da 36 saat?
Zor geliyor.
23-24 saatte hiç bir sıkıntı yaşamadım, yaşamıyorum. Tam tersi enerjimin arttığını, tazelendigimi hissediyorum ve çok seviyorum ama...🙄

Aranızda daha uzun oruç süresi yaşayan varsa, deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

Eklentiler

• IMG20231208104657.jpg
    IMG20231208104657.jpg
    167,4 KB · Görüntüleme: 27
Günün yürüyüşü yine 52 dk olarak yapıldı...✌️

Gündüz de 45 dk tam vücut reformer pilates. ✌️

İkinci öğünüm. Sizce biz iki kişi bunca balığı yemiş miyizdir? 😄Altı da kuru soğan dolu...🤫
Yemişşsinizdir diye düşünüyorum😅çokta değil aslında yani bana göre😁🤣

çok güzel sözler paylaşıyorsun doğru gerçekten ne yemeyeceğimizi bilirsek gerisi daha kolay
iki gündür yaş pasta yemiyorum mesela bugün öğlende başka bir arkadaş için pasta kesildi 😄😄az öncede bir arkadaş kek yapmış getirmiş kek verdiler🤣🤣evden saklama kutusu getirdim eve götürüyorum çareyi bunda buldum😁

Hayırlı cumalar...🌸

12. şekersiz gün. ✌️

Günün ilk ve tek öğünü yapıldı.
Bademlerin yarıdan biraz fazlasını yedim.
Yakın zamanda salatalık yerini buharda pişmiş brokoliye bırakır.

Eşim bu tür kahvaltı hiç sevmezdi. Ben oldum olası eti sevdiğim kadar sebzeleri de, yeşillikleri de çok severim.
Sabahları birer dal, ikişer dal, birer dilim ikiser dilim derken artık tabağına tamamen girdi. 😄
Hatır için hepsi...😄
Unutmazsam yarın onun yediklerini de çekeyim.

Bu arada eşim de yanlış hatırlamıyorsam bir yılda 110 kilodan 78 kiloya kadar düşmüştü. Şu aralar 80-82 arasında gidip geliyor. 👏 Bu kiloda kendisini daha iyi hissediyor. Tansiyon hastasıydı, başlangıç seviyesinde tip 2 diyabet gelişmişti. Tansiyon ilacının dozu düşürüldü. Hatta doktoru tamamen kesmeyi bile düşünüyor. Diyabet için kullandığı ise tamamen kesildi. 🤲

Kahvesinin yanında yediği bir dilim keki, ilk öğünde yediği 2-3 dilim tam buğday ekmeğini de tamamen bırakmasını umud ediyorum. 🤲

Oruç süresini 48 saate çıkarmayı hiç denemedim, aslında iyi olur. Denesem mi ki? 🙄
48 saat olmasa da 36 saat?
Zor geliyor.
23-24 saatte hiç bir sıkıntı yaşamadım, yaşamıyorum. Tam tersi enerjimin arttığını, tazelendigimi hissediyorum ve çok seviyorum ama...🙄

Aranızda daha uzun oruç süresi yaşayan varsa, deneyimlerinizi paylaşır mısınız?
eşin 110 kilodan 78 kiloya kadarmı düştü süpermiş maşallah 😊aralıklı oruçlamı oldu bunlar yoksa üç öğünmü yedi.Umarım o tansiyon ilacından da tamamen kurtulur

Ömür boyu ilaç içmektense sağlıklı beslenerek tüm ilaçlardan kurtulmak daha kolay aslında

48 saate gerek varmı zaten kilo vermişsin bir düzen kurmuşsun şimdi onu yapıyorum diye başka bir yer bozulmasın. Böbrekler falan bilemedim

ne yediğimi yazmayı unutmuşum😁yine maydanozlu peynirli kabaklı yumurta ,humus,cevizli pesto sos,marul domates

akşamada kıymalı kaşarlı kabak sandal var ,beyaz lahanalı havuçlu yoğurtlu salata yapmıştım belki ondan da yerim yada yoğurt

Benim bu ara menüler uyumsuz ama idare edin sağlıklı olsun diye sebze protein birşeyler yapıyorum

ne yediğimi yazmayı unutmuşum😁yine maydanozlu peynirli kabaklı yumurta ,humus,cevizli pesto sos,marul domates

akşamada kıymalı kaşarlı kabak sandal var ,beyaz lahanalı havuçlu yoğurtlu salata yapmıştım belki ondan da yerim yada yoğurt

Benim bu ara menüler uyumsuz ama idare edin sağlıklı olsun diye sebze protein birşeyler yapıyorum
Afiyet şifa olsun. 😊

eşin 110 kilodan 78 kiloya kadarmı düştü süpermiş maşallah 😊aralıklı oruçlamı oldu bunlar yoksa üç öğünmü yedi.Umarım o tansiyon ilacından da tamamen kurtulur

Ömür boyu ilaç içmektense sağlıklı beslenerek tüm ilaçlardan kurtulmak daha kolay aslında

48 saate gerek varmı zaten kilo vermişsin bir düzen kurmuşsun şimdi onu yapıyorum diye başka bir yer bozulmasın. Böbrekler falan bilemedim
Kilo vermekle çok şükür işim kalmadı. Senede 3-4 kez otofaji için öneriliyor. Haftada 1-2 kere tek öğün önerildiği gibi...
Bakalım... :KK17:

çok güzel sözler paylaşıyorsun doğru gerçekten ne yemeyeceğimizi bilirsek gerisi daha kolay
iki gündür yaş pasta yemiyorum mesela bugün öğlende başka bir arkadaş için pasta kesildi 😄😄az öncede bir arkadaş kek yapmış getirmiş kek verdiler🤣🤣evden saklama kutusu getirdim eve götürüyorum çareyi bunda buldum😁
Dr Rengin Börekçi'nin paylaşımlarından...😊

X