2024 Mayıs Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    245
Menenjiti mi sonraya bıraksam ben de internette de böyle diyoe ay kararsız kaldım napsam bilmiyorum niye her doktor farklı şey söylüyor kş ya
Menenjit için eğer yurtdisina giden gelen varsa yada kreşe okula giden varsa yakin temasli erken yaptır. Ben kızımda yaşını bekledim daha az doz da yaptırmak için.
Kızım kreşe gittiği için menenjit aşısını erken yaptiricam. Bexsero 2yas öncesi 3 doz onu yaptiricam bi kaç aya. Nimenrix ise 12 ay sonrası tek doz ya da 6 ay sonrası 2 doz yapılıyor. Ona daha karar vermedim.
Bak tablo ekledim. Karışık gibi ama incelersen anlarsın. Doktor anlatmıştı kızımda detaylıca. Menenjit 2 grupta aşı yapılıyor ilk4 luden 1 i ve tıp b de tek aşı var. Yaptirdigin aya göre dozu değişiyor kısaca.

Eklentiler

• 1000022049.jpg
    1000022049.jpg
    48,8 KB · Görüntüleme: 21
Menenjit için eğer yurtdisina giden gelen varsa yada kreşe okula giden varsa yakin temasli erken yaptır. Ben kızımda yaşını bekledim daha az doz da yaptırmak için.
Kızım kreşe gittiği için menenjit aşısını erken yaptiricam. Bexsero 2yas öncesi 3 doz onu yaptiricam bi kaç aya. Nimenrix ise 12 ay sonrası tek doz ya da 6 ay sonrası 2 doz yapılıyor. Ona daha karar vermedim.
Bak tablo ekledim. Karışık gibi ama incelersen anlarsın. Doktor anlatmıştı kızımda detaylıca. Menenjit 2 grupta aşı yapılıyor ilk4 luden 1 i ve tıp b de tek aşı var. Yaptirdigin aya göre dozu değişiyor kısaca.
Bu menenjiti hiç anlamadım ben ya oğlumda yaptırmamıştım 7 sene önce bu kadar yaygın değildi heralde şimdi de kafam karıştı. Doktor 5. Aydan sonra öneriyorum dedi ama hangisi kaç tane hiç anlamadım. Bi de çok gerekli mi gerçekten acaba?

Oğluma rota aşısı yaptırdık ama rota virüsü geçirmedi hiç. Adenovirüs diye bir şey olmuştu 4 gün hastanede yatmıştık. Yani o da çok gerekli miydi diye düşünüyorum. Bir sürü hastalık var hepsine karşı aşı nasıl olacağız 🥲

3 doz olanı hangi aylarda yaptırmıştın hatırlıyor musun doktor bize de 3 doz olandan dedi 2-4-6ya girmeden 5in sonlarında dedi
2-4-6 şeklinde yaptirmisim canım. Önemli olan ilk dozunu en geç 14 haftalikken son dozu da en geç 24 haftayı doldurmadan yaptirmak gerekiyor

Çok karışık geldi valla internette de baya araştırdıydım beynim yandı 😅 yakınlarımızda yok öyle biri ama napsam bilemedim doğum yağtığım hastanedeki doktora gidicem ona da sorayım bi

Bu menenjiti hiç anlamadım ben ya oğlumda yaptırmamıştım 7 sene önce bu kadar yaygın değildi heralde şimdi de kafam karıştı. Doktor 5. Aydan sonra öneriyorum dedi ama hangisi kaç tane hiç anlamadım. Bi de çok gerekli mi gerçekten acaba?

Oğluma rota aşısı yaptırdık ama rota virüsü geçirmedi hiç. Adenovirüs diye bir şey olmuştu 4 gün hastanede yatmıştık. Yani o da çok gerekli miydi diye düşünüyorum. Bir sürü hastalık var hepsine karşı aşı nasıl olacağız 🥲
Yani yurtdisinda ücretsiz bu aşılar ama biz de ücretli ve pahalı aşılar. Eğer maddi durumunuz iyiyse bence yaptırın. Elbette menenjit olsun istemez kimse ve aşırı kötü bir hastalık. Ben korktum o yüzden yaptırdım. Alabildiğim kadar tedbirimi almak istedim.
Rota da eğer aşısız bu hastalık bulaşırsa aşırı zor geçen ve pis bir hastalık. Allah korusun evlatlarimizi elbette hiç bi hastalık bulaşsın istemeyiz.
Yani dediğin gibi bir sürü hastalık var ne kadarına önlem alabiliriz bilmiyorum Allaha emanetler yavrularımız.
Sonuçta doktorlar öneriyor şart koşmuyor aile kendi dinamiklerine göre karar veriyor. Ama sanki arkadaşlara zorunlu gibi anlatılmış.

Çok karışık geldi valla internette de baya araştırdıydım beynim yandı 😅 yakınlarımızda yok öyle biri ama napsam bilemedim doğum yağtığım hastanedeki doktora gidicem ona da sorayım bi
Haklısın cnm görüş güvendiğin doktorlarla. İsteğe bağlı aşılar bunlar.
Bu arada ateş yapar deniyor ama kızımda çok şükür rahat geçti bu aşılar.

2-4-6 şeklinde yaptirmisim canım. Önemli olan ilk dozunu en geç 14 haftalikken son dozu da en geç 24 haftayı doldurmadan yaptirmak gerekiyor
Rotateq 3 dozluk olan son dozu 8.aydan önce olması gerekiyor 24 hafta rotarix için geçerli 2 dozluk olan yani

Evet ya kakasi düzeliyor derken olana bak ne demek peki
Hafif kabızlık dedi bize doktorumuz 2-3 çay kaşığı su ver mamasına da sabah akşam zeytinyağı damlat dedi yazmıştım hatta buraya da. Bizimkinin fotoğrafını atayım istersen özelden iğrenmezsen karşılaştırırsın😂

Canım bir elimle bacaklarını ayaklarından tutarak havaya kaldırdım, diğer elimle elleri tam gövdesinin üstünde birleştirdim. Sağa sola dönme hareketini yaptırdım. Önce gövdesini çevirip bacakları çeviremiyordu. Sonra bacaklarını da atmayı öğrendi. Yüzüstü antrenmanını 1. Aydan beri yapıyorum. Yattığı yerde yuvarlayarak yüzüstü çeviriyorum. Onu da yan dönmeye başladıktan sonra kendi kendine yaptı .

Ona rağmen gazman gibi bizimki hala 😂
Bizimkide öyle iyiki kendileri çıkarıyor biraz da olsa ilk zamanlarda saatlerce uğraşıyoduk hepimiz🥲

X