Popüler Konu 2024 Ekim Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    219
Ben gebelik başından beri et ve yumurta yiyemiyorum. Sadece tavuk yiyebiliyorum. Hâliyle çok düştü. 66'dan 61'e, sonra da 59'a düştü. Tabii panikle araştırdım tahin pekmezin işe yarayacağını anladım. Her gün mutlaka yemeye çalışıyorum. 2 hafta önce kan vermiştim 59'dan fekrar 61'e çıkmıştı. Balık ve tavuk da yemeye çalışıyorum ama tahin pekmez olmasa daha da düşerdi bence
Aaa ne kadar tüketiyorsun ortalama günde. Bende tüketiyorum cevizin üstüne koyuyorum ama az bir miktar. Duphalacta çok zorlandığım zaman içiyorum hemen öyle dışkılayabiliyorum. Bir daha içmiyorum. Sadece bir ölçek zorda kalınca.

Benim normal zamanlarda bile günde 10 kez oluyor. Eğer böbreklerim ağırıyorsa günde 25 kez oluyor. Doktorum normal karşılıyor ve şimdiye dek bir zararını da görmedim inşallah ileride de sorun olmaz. Aslında 25. haftadan sonra başlaması çok normal diyorlar. Benimki 17. haftalardan beri var galiba. Bazıları hissetmiyor ama bu yaşamadıkları anlamına gelmiyor. Vücudunu dinleyenler daha çok fark ediyor. Yalancı sancı denince herkes panik oluyor ama bebek toplanması vs denince hepsi "benim de oluyor." falan diyor. Yabancıların forumlarına baktığımda hepsi normal karşılıyor ve öok erkenden hissetmeye başlayanlar var. Hiç canınızı sıkmayın gayet normal bir durum
Kasılmalar sertleşmeler benim de çok erken başladı hatta ben de bebek toplanması sanıyordum onları 😅😅 Ama bu sancı olayı çok farklı sanki vajinama bıçak sokuyorlar gibi şiddetli adet sancısı gibi de... Umarım doğuma kadar böyle yaşamayız çok zor gerçekten

Kızlar ya benim b12 kendimi bildim bileli düşük. Vücut tutmuyor, hep dodex iğne oluyorum 2-3 ayda bir. Hamilelik başında 239 çıkmıştı tam sınırda, doktor ilaç vermedi. Geçen gün gittiğimde rica ettim bakabilir miyiz aşırı yorgun hissediyorum yine düştüğünü anlayabiliyorum dedim. 206 çıkmış sonucum. Hamilelikte dodex yaptıran olmuştu sanki gruptan değil mi? Vifolic kullanıyorum aslında b12 var içinde ama hap şeklinde alınan b12 hiç etki etmiyor.
Evet ben kullandım. 5 tane var kutu içinde her gün vurdurdum. O bitince haftada bir vurdur dedi doktorum. Yazdırdım yine haftada bir vurdurmaya devam edicem. Gerçi dahiliyeci ayda bir vurul dedi ama bilmiyorum artık kadın doğumu dinlerim herhalde

Ben de senin gibiyim oldum olası düşüktür b12m. En son 102 çıkmasına rağmen iğne vermedi takviyeyi 2ye çıkardı umarım fayda eder
beslenmeme aşırı dikkat ediyorum ama yok bir türlü artmıyorum b12. gün içinde gözlerimi zor açık tutuyorum, bir iğne olsam iyi gelecek gibi :KK43: vermezse doğum sonrası artık...

Kızlar ya benim b12 kendimi bildim bileli düşük. Vücut tutmuyor, hep dodex iğne oluyorum 2-3 ayda bir. Hamilelik başında 239 çıkmıştı tam sınırda, doktor ilaç vermedi. Geçen gün gittiğimde rica ettim bakabilir miyiz aşırı yorgun hissediyorum yine düştüğünü anlayabiliyorum dedim. 206 çıkmış sonucum. Hamilelikte dodex yaptıran olmuştu sanki gruptan değil mi? Vifolic kullanıyorum aslında b12 var içinde ama hap şeklinde alınan b12 hiç etki etmiyor.
Ben varım canım. Doktor 3 kutu verdi. Benim 120 falandı sanırım b12. İlk kutu 5 tane var içinde günlük. İkinci kutu haftalık. Üçüncüsü de aylık olarak. Ben dün son haftalık iğnemi oldum. Tahlilde 450 olmuştu. Doktor bu ilaca bağlı yükselme. Bakalım ne kadarını doğuma kadar taşıyabileceğiz dedi. Yükselmeyi beğendi. Haplar bence hiç işe yaramıyor bende. Çünkü bende b12 emilim problemi var. Ağızdan alınınca fayda görmüyorum

Nioli yağını ben de sormuştum doktoruma ama önermedi. Yani bir zararından bahsetmedi ama fitilin daha sağlıklı olduğunu ima etti.
Bazı doktorlar ilaçları daha kesin çözüm olarak gördüğünden direkt ilaç veriyorlar. Benim doktorum sirke, kür gibi şeylerle idare etmemi istiyor. Enfeksiyon için acilde antibiyotik istediğimde: "Gerek yok su iç." demişlerdi. Ama doktorumdan gizli gittiğim bir doktor antibiyotik haplar ve iğneler yazdı. Doktorum görse şok olurdu kesin 😅 Kullanmadım, öyle evde duruyor ama hep aklımda. İnşallah kullanmama gerek kalmaz. En basitinden nioli yağı karaciğer hasarına neden olmaz ama o yazdığı antibiyotik olabilir. Zaten gebeliğimi öğrenmeden önce doktora gittiğimde: "Bacım senin enfeksiyon geçmiyor bir de probiyotik deneyelim." demişti. İyi ki de öyle demiş çünkü ilk bebeğimi farkında olmadan antibiyotik kullandığım için kaybetmiştim

beslenmeme aşırı dikkat ediyorum ama yok bir türlü artmıyorum b12. gün içinde gözlerimi zor açık tutuyorum, bir iğne olsam iyi gelecek gibi :KK43: vermezse doğum sonrası artık...
B12 protein yapımına etki ettiği için bebeğin kilosunuda etki ediyor diye biliyorum. Siz bir iğne vermesi konusunda diretin bakalım gerekli görücek mi doktor

Yeme içmeyle alakası olduğunu hiç sanmıyorum. Çünkü benim eşim et, tavuk, balık çok sever. Her gün illaki bunlardan birini yeriz. Yoğurt falan da çok tüketirim ama hep düşük çıkmıştır..

Evet ben kullandım. 5 tane var kutu içinde her gün vurdurdum. O bitince haftada bir vurdur dedi doktorum. Yazdırdım yine haftada bir vurdurmaya devam edicem. Gerçi dahiliyeci ayda bir vurul dedi ama bilmiyorum artık kadın doğumu dinlerim herhalde

Ben varım canım. Doktor 3 kutu verdi. Benim 120 falandı sanırım b12. İlk kutu 5 tane var içinde günlük. İkinci kutu haftalık. Üçüncüsü de aylık olarak. Ben dün son haftalık iğnemi oldum. Tahlilde 450 olmuştu. Doktor bu ilaca bağlı yükselme. Bakalım ne kadarını doğuma kadar taşıyabileceğiz dedi. Yükselmeyi beğendi. Haplar bence hiç işe yaramıyor bende. Çünkü bende b12 emilim problemi var. Ağızdan alınınca fayda görmüyorum

Dodex candır. inşallah verir bana da bu sefer. hap, dil altı, sprey hepsini denedim hiç biri dodex değil.

Aaa ne kadar tüketiyorsun ortalama günde. Bende tüketiyorum cevizin üstüne koyuyorum ama az bir miktar. Duphalacta çok zorlandığım zaman içiyorum hemen öyle dışkılayabiliyorum. Bir daha içmiyorum. Sadece bir ölçek zorda kalınca.
Bazen daha çok yiyorum ama her gün en az 4 tatlı kaşığı yemeye özen gösteriyorum. Tabi çok ağır geldiği için ekmek arası yapıyorum bayağı kilo aldırdı ama doğumdan sonra toparlarım inşallah🥲 Ben kabızlığı doğal yöntemlerle çözmüştüm ama belki seninki daha ağırdır. İnşallah bir daha kullanmana gerek kalmaz🤍

Ben de tam tersi 2 yıldır antibiyotiklerle uğraşıyorum ama gebelikte fitil ve manurol dışında bir şey kullanmadım onları da sadece 2 kez kullandım. Doktorum çok dikkatli şu antibiyotikler konusunda. Önceki gebelikte ısrarlarıma rağmen vermedi antibiyotik. Sirkeli suya otur dedi. Normalde bile çok zararlı olan şeyler olduğu için gebelikte antibiyotik kullanmayı hiç istemiyorum. Nioli yağı zaten gebelikte kullanılabilir demişti mfk ondan almıştım. Çok pimpirikli oldum o yüzden seni de anlıyorum. İnşallah çok geçmeden kurtulursun şu illetten🌸
Ben daha önce kalça iğnesi yerinden enfeksiyon kaptım ve hastanede yattım. Damardan ve sonrasında da ağızdan antibiyotik kullanmak zorunda kaldım. Üç gebelik kaybım var ve riskli bir gebelik geçiriyorum. Tabii ki gereksiz ilaç kullanmak istemem ama ilaç kullanmam gerekirse de kullanırım. Yeter ki düzelsin. Düzelmemesi daha büyük sorun yaratıyor ki hastaneye yatmadan önceki dönemde ilaçsızlık enfeksiyon değerimi ikiye katlamıştı. Monurol yazmış yine şimdi doktorumuz.
Gebelikte her duruma uygun ilaç mevcut. Tercih meselesi tabii. Benim tercihim geçmişteki tecrübelerime ve doktoruma güvenime dayanarak bu yönde.

Ben daha önce kalça iğnesi yerinden enfeksiyon kaptım ve hastanede yattım. Damardan ve sonrasında da ağızdan antibiyotik kullanmak zorunda kaldım. Üç gebelik kaybım var ve riskli bir gebelik geçiriyorum. Tabii ki gereksiz ilaç kullanmak istemem ama ilaç kullanmam gerekirse de kullanırım. Yeter ki düzelsin. Düzelmemesi daha büyük sorun yaratıyor ki hastaneye yatmadan önceki dönemde ilaçsızlık enfeksiyon değerimi ikiye katlamıştı. Monurol yazmış yine şimdi doktorumuz.
Gebelikte her duruma uygun ilaç mevcut. Tercih meselesi tabii. Benim tercihim geçmişteki tecrübelerime ve doktoruma güvenime dayanarak bu yönde.
Monurol, Üroday, Üromisin, Donaxyl vs bu ilaçları güvenle veriyor doktorlar. ben de bunlara güveniyorum. tabi hamilelikte kullanılmaması gereken farklı antibiyotikler vardır. ben de doktorumun önerdiği tedaviyi tercih ediyorum.

Kasılmalar sertleşmeler benim de çok erken başladı hatta ben de bebek toplanması sanıyordum onları 😅😅 Ama bu sancı olayı çok farklı sanki vajinama bıçak sokuyorlar gibi şiddetli adet sancısı gibi de... Umarım doğuma kadar böyle yaşamayız çok zor gerçekten
Aslında toplanmaların ve şu sancıların ikisi de kasılma ama birinin şiddeti çok yüksek. Benim şiddetli olanlar 22'lerde başladı. Normalde gün içinde farklı şiddetlerde oluyor. Hafif olanlar yine iyi de yüksek şiddette olanlar benim de canımı sıkıyor. Nefesimi kesiyor resmen 🥲 Çarpıntı yapıyor ve geçene kadar vajinada bebek dışarı çıkacakmış gibi baskı hissediyorum. Karnımı tutuyorum korkudan. O sırada belde adet sancısı gibi hafif sancı da oluyor ama şu vajinadaki baskı canımı sıkıyor en çok. Fakat o da normal işte. Hatta 35-36larda minik toplanmalsr yerine bu adet sancısıyla gelen şiddetli kasılmaları daha çok hissedeceğiz. Önemli olan düzenli olmaması ve kısa sürmesi. Bir tane şiddetli oluyor, yarım saat sonra hafif bir tane oluyor, 1 saat sonra orta şiddette. Yani olması gerektiği gibi süresi ve şiddeti düzensiz. Kaç kere gittim doktora bunlar için. Dediğim gibi 30'lara geldiniz artık normal içiniz rahat olsun🌸

Ben zaten manurolu kullandım o hafif bir ilaç galiba. Ama gebelikten önce bile ağır antibiyotik tedavileriyle geçmeyen vajinit için genelikte boş yere ilaç kullanmak istemiyorum. Geçeceğini bilsem tabii ki kullanırım. Tekrarlıyor veya geçmiyor maalesef. Arkadaşımda da tam tersi idrar yolu enfeksiyonu tekrarlıyordu gebelikte. Onun doktoru da ilaç yazmamıştı. Bende idrar yolu enfeksiyonu kronik olmadığı için manurol kullandım ve gitti şükür. Kronik olsa boş yere vücuduma antibiyotik sokmazdım. Doktorum da yazmıyor zaten. Her doktorun da yöntemi farklı oluyor zaten. Sizinki de kronik değil galiba. İnşallah bu kez kesin çozülür. Geçmiş olsun❤️

Gerçekten çok rahatladım teşekkür ederim 🙏🏼🙏🏼 2 hafta önce de yaşadım aynısını sonra geçmişti ama bu daha şiddetliydi keşke ben de hissetmesem ama iliklerime kadar hissediyorum malesef 😔 Seninki çok sıkmış benimki daha uzun aralıklarla ama daha yüksek sancılar. Peki geçmesi için özel bir şey yaptın mı kendiliğinden mi geçti ?
Boş serum verdiler sadece bir de magnezyum reçete etti. Bir daha da olmayınca anlık bir büyüme kasılması bile olabileceğini söyledi doktor😌 zaten sıkıntı olsa, imzasız çıkış vermiyolardı ama verdiler. O yüzden korkma hemen. Doktor zaten devam ederse ciğer geliştirici vs de vurup önlem alıp yatış verir. Olabildiğince büyütürsün içinde bebişini🙏🏻🙏🏻🥹

Kızlar selam, yenidoğan bebekler tog dereceli uyku tulumu kullanabiliyor mu? Biz bu bebişleri kışın nasıl yatıracağız çok kafam karıştı :skandal:
Kışa kadar 3 4 aylık olacak bebekler o zaman kullanılır bebeğe eve göre değişir. Benim kızlar mesela hareketli değildi 3 Ay örtü idare etti . Ama 3 aydan sonra örtü dolaşmaya başladı. Yaza gelmişti o dönem gerek görmedim ama şimdi kış a gelecek 1.5 tog falan kullanırım bizim ev kışın 25 26 derece oluyor. Bir de sürekli enseden ve gogusten kontrol ediyorum . Her bebek farklı. Koşullar aynı olmasına rağmen mesela bir kızım hep daha fazla üşür. Bebeğe göre hareket etmek gerekir

Kışa kadar 3 4 aylık olacak bebekler o zaman kullanılır bebeğe eve göre değişir. Benim kızlar mesela hareketli değildi 3 Ay örtü idare etti . Ama 3 aydan sonra örtü dolaşmaya başladı. Yaza gelmişti o dönem gerek görmedim ama şimdi kış a gelecek 1.5 tog falan kullanırım bizim ev kışın 25 26 derece oluyor. Bir de sürekli enseden ve gogusten kontrol ediyorum . Her bebek farklı. Koşullar aynı olmasına rağmen mesela bir kızım hep daha fazla üşür. Bebeğe göre hareket etmek gerekir
Çok teşekkür ederim cevabınız için, tecrübe farkı :KK200:

Ben geri gidenleri de çok duyuyorum ki zaten ablamın ve arkadaşımın da bebişleri geriden geliyordu. Şu fl boyu ilk başta canımı çok sıkıyordu. Kısa çıkmıştı. Detaylı ultrason sonucunu iyice incelemiştim: bacak ve kol kemik uzunluğu gerideydi. Kafa öndeydi. İki hafta sonra doktoruma gittiğimde kafayı 2 hafta önde ölçmüştü. İki hafta sonra başka bir doktor kafayı 1 hafta geride ölçtü. En son gittiğimde flyi 2.5 hafta önde ölçtüler. İlk başlarda niye böyle çıktı diye takıyorsun. Hatta 17. haftada doktoruma yazdım: "Bacakları niye geride?" diye. Israrla sorun olmadığını söylüyordu ama bir sonrakinde flyi uzun ölçmese dert edecektim gebelik boyu. Yani demek istediğim her ölçümde farklılık oluyor ve bir süre sonra dert etmeyi bıraktım. Zaten detaylı ultrason kağıdında 21+6 (20+4 - 22+4) gibi bir şey yazıyordu. Yani: "Ben 21+6 ölçtüm ama bu aralıktadır büyük ihtimalle" demek galiba. Bu arada benim bahsettiğim geride - ileride olan ölçümler 2-3 günlük değil, bir hafta- on günlük farklar. Hiç dert etme yani🌸
Cok teşekkür ederim bunu da anlatmış olmanız çok iyi geldi. Benim de aynı sizin gibi bacak 4 gün geride kol 10 gun geride çıktı hastamede bisey fark etmedim iki doktir da sorun yok dedi ama ben eve gelince kağıtları inceledim kendime dert edecek bisey buldum.. Bi çok kişi senin dediğin gibi söyledi içim rahatladı artim çok şükür. Rabbım hepimizin bebeğini sağlıkla kucağımıza almayı nasip etsin 😊

Selam kızlar, sağlık ocağı bana takip amaçlı yine genel bir tahlil yaptirdi dün.Aclik şekerim 83 düzelmiş çok şükür, TSH 3.16 (100 luge başlamıştım sanki tam anlamıyla düşmemiş gibi), idrarda lökosit 30 çıkmış şok oldum enfeksiyon yoktu uzun zamandır bu ay olmuş bol su da içiyorum hiç anlamadım ya

X