Popüler Konu 2024 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    213
evet uzak kalınca laf sokmalar kırılmalar tartışmalar da olmuyor. eşimin de gönlünü başka şekilde yapmaya çalışıyorum işten gelince rahat etmesi için herşeyi yapıyorum huzurlu bir ortam sağlamaya çalışıyorum elimden o kadar geliyor
Gerçekten ne mutlu sana ve eşine canım 🙏🏼 maşallah Allah ağzınızın tadını bozmasın 🙏🏼

Benim 6 ve 8 yaşlarında oğlum var . İlk kez doğumdan korkuyorum bu kadar. Zaten babalarıyla sorunlarım var . Sözde baba kendisi zaten! Bana bişey olursa çocuklar küçük diye ağlıyorum bende zaten her şey üst üste psikolojim hiç iyi değil .
herşey yoluna girer inşallah yaşadığın şeyleri aklına getirmemeye çalış mantıklı bir sebep bulmasan affetmezdin zaten. sürekli geçmiş düşünerek geleceği mahvetme sadece daha tedbirli olursun artık

İlk çocuk sahibi olacak olarak dehşetle okudum 😂😂 şaka bir yana umarım hepimizinki kolay ve rahat , sıkıntısız stressiz geçer amin diyorum ve cahillik mutluluktur diye temenni ediyorum , ilk çocukta başına ne geleceğini bilmemek avantaj sanırım 😇😇
Bende yaklaştıkça korkuyorum gozumde büyüyor hersey ya ilk bebek inşallah Allah kolaylık verir🫠

Gerçekten ne mutlu sana ve eşine canım 🙏🏼 maşallah Allah ağzınızın tadını bozmasın 🙏🏼
amin hepimizinkini canm 🙏🏻 hayatını temizlik kimseyi istememe konusunda zehir edip daha fazla başka şeylerle zehir etmek istemiyorum bir yerden de affettirmem lazım kendimi diye elimden geleni yapmaya çalışıyorum işte 😅

Bende yaklaştıkça korkuyorum gozumde büyüyor hersey ya ilk bebek inşallah Allah kolaylık verir🫠
Ben çareyi okumamakta , dinlememekte , bilmemekte buldum .. Doğumla ilgili hiç okumadım , kendimi doktora emanet edeceğim, lohusalık vs beni ne bekliyor bilmiyorum , annem yanımızda olacak , korkma kolay olacak deyip duruyor , bir şekilde olur sanırım , emzir , gazını çıkar , uyut, altını değiştir 😂😂 buna odaklandım 😂

Ben çareyi okumamakta , dinlememekte , bilmemekte buldum .. Doğumla ilgili hiç okumadım , kendimi doktora emanet edeceğim, lohusalık vs beni ne bekliyor bilmiyorum , annem yanımızda olacak , korkma kolay olacak deyip duruyor , bir şekilde olur sanırım , emzir , gazını çıkar , uyut, altını değiştir 😂😂 buna odaklandım 😂
Eşlerin desteği çok önemli işte yinede gözüm korkuyor benim ya aslında cocuk cok severim yeğenime falan çok baktım bebeklikte ama korkuyorum işte plansız oldu birde noldugumuzu şaşırdigimdan varsayıyorum 🥲🙏🏻

Gerek yok falan desen yine ısrar eder mi ki? Benim de kayınvalidem doğumdan sonra 1-2 hafta onda kalmamı istiyor çok hevesli ilk torunu olacak. Görümcem de gelecek doğuma izin alıp başka şehirden. Çok hevesliler biliyorum ama kalabalık olmak beni geriyor. Emzirirken herkesin başımda duracak olması vs. Bir de başka biri olursa eşler kaytarıyor bence. Çok ilgilenmiyorlar bebekle.

Bizim ev küçük yatacak yer vs yok. O yüzden orda kalmamı istiyorlar ama eşya mı taşıyacağım ben göçebe gibi. Her şeyi almışım odayı düzenlemişim eşyalar yerleşti. Annem de istiyorlarsa kal diyor bilemiyorum. Kararsız kaldım çok. Kimse olmasın eşimle hallederiz diyorum ama bilmiyorum
Eşin kaytarmasına kesinlikle katılıyorum. Resmen lohusa oymuş gibi, anneler gelirse adam biraz uyusun diyorlar. Eş de ben mi emzireceğim napayım demeye başlıyor 🤣 bir bardak su getirsin, emzirdikten sonra gazını alsın, teni onun da tenine değsin istiyordum ben. 5. Gün annelere gidin dedik, eşim bebeği kucağına alıp gaz alıp uyutmaya başlayınca o zaman iletişim kurdu. İlgilendikçe baba olduğunu anladı. Temizlik yemek yapacaklarsa gelsinler ama bebeği tutayım, ağladığında bebeğe koşayım diye geleceklerse gelmesinler dedim. Ben sallamadan pış pışla uyuttum bebeğimi. Kayınvalide kaldığı sürece sürekli sallamak istedi her seferinde aldım izin vermedim. Annem de sardı sarmaladı bebeği ateşini çıkardı. Aldım elinden kendim giydirdim karışma benim bebeğim böyle giyecek dedim 🤣 evin küçükmüş yatacak yer yok der erken dönerler. Daha iyi :) zaten bize gereken 1 haftalık bir süreç sonra kendi başınıza kalınca daha rahat olacak. Annelik hemen yükleniyor, eş de uyum sağlamış oluyor.

Eşlerin desteği çok önemli işte yinede gözüm korkuyor benim ya aslında cocuk cok severim yeğenime falan çok baktım bebeklikte ama korkuyorum işte plansız oldu birde noldugumuzu şaşırdigimdan varsayıyorum 🥲🙏🏻
Doğumdan sonra eve gelen ebeler var onlardan düşünmez misiniz? Bir şekilde bakarız diyorum ben , ne kadar zor olabilir ki ( bu yazdığıma aylar sonra bakıp gülmem umarım )
Plansız da olsa olmuş artık , o kendisi sizi seçmiş ne güzel 😇
Olur bir şekilde olmadı nette binlerce video var onlarda baka baka büyütürüz 😅

Kizlar simdi internetten bisiler alacam. 0-3 ay ne aldnz kac tane hangi parcalar aldnz acaba.diger aylari alrm da agustos sicaginda 20-25 gunlk surede giyeceklerine karar veremedim. Ozellikle adana mersin diyarbakir urfa gibi sicak yerlerde yasayanalr🤣🤣🤣

Ben kesinlikle iki tarafi da istemiyorum. Diğer 2 cocugumda da zehir oldu dogum sonrası güzel geçmesi gereken günlerimi hep kötü hatırlıyorum simdi. O zaman iki aileye de uzaktik annem ve kayinvalidem gelip ikisi birbirine düşüyordu bebek için öyle yıkanmaz böyle yapılmaz ben yapicam vs diye. Bana karismalarini zaten söylemiyorum bile. Faydadan çok zararları oldu. Simdi annemle yakınız gelip kalmaz ama kayinvalidem uzakta yaşıyor ve gelince kayinbabamla gelip kalıyor 2 ay gitmiyor. Eşime daha hamile kalmadan söyledim eğer annenler yine gelecekse cocuk doğunca ben bu çocuğu yapmam diye. Eşimle boşanma noktasına gelecek kadar kavga ettiğimiz iki dönem varsa ikisi de kayinvalidemin bizde kaldığı lohusalik dönemleri. Sadece herseye karışıp benim dediğim olsun diyen, oğlunu ve torunlarını alıp dışarı çıkarıp akşama kadar beni lohusa halimle evde yalnız bırakan, mutfağımdaki çekmece düzenime kadar müdahale eden bir kadın. Kocasıyla icerde oturdukları için yatak odasından çıkamıyordum bebeğimle. Tam lohusa depresyonu ortamı. Bu sefer gelmeyecekler asla kabul etmem zaten. Kim kırılırsa kırılsın benim çocuklarım yeni doğduğunda tek hatırladığımız eşimle kavgalarımız annesi yüzünden. Simdi eşim de istemiyor. Çekirdek aile olarak Bi kendimize gelelim, lohusalik geçsin bebek biraz toparlasin öyle gelsinler dedim. Gelince de en fazla 2 hafta kalsınlar dedim. Saolsun eşim de annesini bildiği için bana hak veriyor. Bu defa öyle olacak inşallah. Dilerim hepinizin lohusaligi güzel geçer kızlar ama o kafa gerçekten başka kafa, birileri kirilmasin diye sakın yeni doğum yapmış halinizle kendinizden ödün vermeyin ben yaptım gençtim, yeni anneydim ama hala 10 yıl sonra bile pişmanım kendime ve bebeğime bunu neden yaptım diye. Sütünüz etkileniyor, moraliniz, bebeğiniz hersey etkileniyor. Eğer haklıysaniz sakın birileri kirilmasin diye o hassas günlerde birilerini idare etmeyin, onlar sizi idare etmeli. Kendinize bunu yaptırmayın yani. Insallah anlayışlı kayinvalideleriniz olsun, güzel lohusa günleriniz bol sütünüz olsun.

Kizlar simdi internetten bisiler alacam. 0-3 ay ne aldnz kac tane hangi parcalar aldnz acaba.diger aylari alrm da agustos sicaginda 20-25 gunlk surede giyeceklerine karar veremedim. Ozellikle adana mersin diyarbakir urfa gibi sicak yerlerde yasayanalr🤣🤣🤣
Sadece doğduğu birkaç gün hastanede giyeceği uzun kollu takım aldım ben zaten hastane çıkışları uzun kollu oluyor. İlk dogdugunda direk kısa kollu giydirmeye çekiniyorum çünkü. Ama 1-2 gün sonra kısa kollulara geçeriz heralde çok sıcak çünkü. Bebeğinizin gelişimine göre çok da 0-3 ay almayın hemen büyüyorlar. Ben biraz 0-3 biraz 3-6 aldım kısa kollu ama ne kadar zamanda kaç kilo alacak bebekten bebeğe değişen bir durum o yüzden abartmadim azar azar aldım. Doğunca kilo alımı ve büyümesine göre alicam artık.

Sadece doğduğu birkaç gün hastanede giyeceği uzun kollu takım aldım ben zaten hastane çıkışları uzun kollu oluyor. İlk dogdugunda direk kısa kollu giydirmeye çekiniyorum çünkü. Ama 1-2 gün sonra kısa kollulara geçeriz heralde çok sıcak çünkü. Bebeğinizin gelişimine göre çok da 0-3 ay almayın hemen büyüyorlar. Ben biraz 0-3 biraz 3-6 aldım kısa kollu ama ne kadar zamanda kaç kilo alacak bebekten bebeğe değişen bir durum o yüzden abartmadim azar azar aldım. Doğunca kilo alımı ve büyümesine göre alicam artık.
Bir tane hastane cikisi aldm baska da almayi dusunmuyorm eve geloncr direkt zibin kullanirim diyorm insallh gerek kalmaz uzun kollulara

Yanlış anlaşılmış böyle düşündüysen. Hareketleri az diye yazan arkadaşlara plesenta önde arkada olabilir diye alıntılayıp cevap vermiştim kendimden örnek vererek.

Böyle düşünen başka arkadaşlar varsa iyilik yapmak rahatlatmak isterken kötülük yapmış olmayayım grupta hiçbir şeye cevap yazmayıp hatta çıkabilirimde. Kimsenin günahına girmek istemem. Amacım bildiğim şeyleri yanıtlamak burda çünkü, bir nebze fayda sağlamaya çalışmak
Olur mu öyle şey ya herkes kendi deneyimini paylaşıyor herkesin hamileliği de yaşadığı da farklı bazılarınınki bazılarına iyi gelir ama yaşayana kötüdür. Bilemeyiz yani hepimiz kendi durumumuzu yazarken bu kadar detay düşünürsek mesaj atamayız zaten buraya :)

Bende hastaneye kimseyi istemiyorum bana kalsa kendi annemi bile istemiyorum ama eşim bebek bakımı ve bana bakma konusunda ikimize birden yetememekten korktuğu için mecburen eşim ve annem kalacaklar. Eve misafir kabul edeceğim, eşimin aile uzakta yaşıyor benim aileme yakın yerde yaşıyoruz biz. O nedenle annem her gün günlük gelip gider kayınvalidem ise 40 çıkana kadar kalacakmış( gorumcemin oglunuda getirecekti hatta ona engel oldum birde 7 yaşındaki erkek çocuğunun sorumluluğunu alamam) aslında şimdiden gelmek istedi ama 9 aylık hamile halimle kayınvalideme hizmet etmek beni zorlar diye kibarca reddettim fakat 40 çıkana kadar kalma konusunda ısrarcı kendisi kiramadim bende fakat şimdiden düşünüyorum onun çocuk bakma düşüncesi ile benimki çok zıt ve ev işi konusunda pek yardımcı olmadı hiç daha önce geldiği zamanlarda hatta 6 aylık hamile halimle geldiklerinde üst katta ıslanan banyo paspasini havalandir dedi bana üst kat banyodan yanıma gelip🤦🏼‍♀️. Kayınvalidem dışında sadece bebek görmeye gelecekler olacak çevremizden akrabalar ve arkadaslar onlarda hemen gelmezler diye umuyorum🙏🏼 o kadar haklısın ki ev oturmasını bende sevmiyorum hizmet bekleniyor hep oysa orda sana hizmet edilecek durumdasın ancak gelenler bunu dinlemiyor 🤦🏼‍♀️
Pardon? Yeni doğum yapmış birine çocuk mu yollanır neyin kafası bu :)

Amin. Ama zor. Bebekle sıcakta yapışık olacağız , sürekli emmesi gerektiği için hava almaya çıkmak istesem vaktim kısıtlı, lohusa olduğumdan terle soğu vücut rahatsız oluyor. Uzun süredir adet görmeyince 40 günadet görmek sıcakta ped beni ayrı sıkıntıya sokacak. Sütün var mı, uyudu mu, emiyor mu sorularından bıkkınlık gelecek. Eşim ne yapsa gözüme batacak, çünkü ailesi sürekli gelmek isteyecek. Misafir getirecek. Bebek uyuduğunda sen de uyu diyecekler, allll uyursun, işlerle kim ilgilenecek, ya da meme sağımını kim yapacak, ne zaman duş alınacak, evde başka çocuk var anne diye aranacak. Lohusalık beni korkutuyor. Ama artık doğurmak ve bu aşamaları geçmek istiyorum 😄 inşallah düşündüğüm gibi olmaz rahat ederim diye dua ediyorum 🤣 Allah büyük.
Eşimin ailesi anlayışlı sakin insanlardır ama ben kendi lohusalık halimden korkuyorum. Belki annem daha saçma şeyler yapacak ama kesin onlara takacağım diyorum nedense böyle hissediyorum😂 kayınvalidem bazen bakıp dalar böyle anlamsızca izler emzirirken böyle yaparsa mesela çok rahatsız olurum odada sancı çekerken falan yanımda olmasını istemiyorum ama nasıl denir bilmiyorum. Direkt gelirler hastaneye çünkü normal olarak

Ben kesinlikle iki tarafi da istemiyorum. Diğer 2 cocugumda da zehir oldu dogum sonrası güzel geçmesi gereken günlerimi hep kötü hatırlıyorum simdi. O zaman iki aileye de uzaktik annem ve kayinvalidem gelip ikisi birbirine düşüyordu bebek için öyle yıkanmaz böyle yapılmaz ben yapicam vs diye. Bana karismalarini zaten söylemiyorum bile. Faydadan çok zararları oldu. Simdi annemle yakınız gelip kalmaz ama kayinvalidem uzakta yaşıyor ve gelince kayinbabamla gelip kalıyor 2 ay gitmiyor. Eşime daha hamile kalmadan söyledim eğer annenler yine gelecekse cocuk doğunca ben bu çocuğu yapmam diye. Eşimle boşanma noktasına gelecek kadar kavga ettiğimiz iki dönem varsa ikisi de kayinvalidemin bizde kaldığı lohusalik dönemleri. Sadece herseye karışıp benim dediğim olsun diyen, oğlunu ve torunlarını alıp dışarı çıkarıp akşama kadar beni lohusa halimle evde yalnız bırakan, mutfağımdaki çekmece düzenime kadar müdahale eden bir kadın. Kocasıyla icerde oturdukları için yatak odasından çıkamıyordum bebeğimle. Tam lohusa depresyonu ortamı. Bu sefer gelmeyecekler asla kabul etmem zaten. Kim kırılırsa kırılsın benim çocuklarım yeni doğduğunda tek hatırladığımız eşimle kavgalarımız annesi yüzünden. Simdi eşim de istemiyor. Çekirdek aile olarak Bi kendimize gelelim, lohusalik geçsin bebek biraz toparlasin öyle gelsinler dedim. Gelince de en fazla 2 hafta kalsınlar dedim. Saolsun eşim de annesini bildiği için bana hak veriyor. Bu defa öyle olacak inşallah. Dilerim hepinizin lohusaligi güzel geçer kızlar ama o kafa gerçekten başka kafa, birileri kirilmasin diye sakın yeni doğum yapmış halinizle kendinizden ödün vermeyin ben yaptım gençtim, yeni anneydim ama hala 10 yıl sonra bile pişmanım kendime ve bebeğime bunu neden yaptım diye. Sütünüz etkileniyor, moraliniz, bebeğiniz hersey etkileniyor. Eğer haklıysaniz sakın birileri kirilmasin diye o hassas günlerde birilerini idare etmeyin, onlar sizi idare etmeli. Kendinize bunu yaptırmayın yani. Insallah anlayışlı kayinvalideleriniz olsun, güzel lohusa günleriniz bol sütünüz olsun.
ay bir de kayınpeder mi olcak evde? Zaten sıcak emzirceksin yok artık kabul etme arkadaşım kendi huzurun için. Gerekirse yemek olmasın makarna yensin temizlik olmasın ama kafa rahat olsun ben bu düşüncedeyim

X