2023 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    226
6. Hastalık döküntüsü kızamık gibi nokta nokta kızarıklıklar halinde oldu. Böyle değildi. Ama alerji olduğunda önce noktalar halinde sonra böyle yayılarak geçti. Alerji için serum aldı ve 5 gün ilaç kullanmıştık. Sizin fotoda ki gibi yayılarak geçti. Ateş olmamıştı.
Hemen hemen benziyor. Bizde bugün hastaneye götürdük. Dr damla verdi rahatlatır dedi kaşıntıdan uyuyamıyordu muz vermiştim ondan olabilir muzu kes dedi. Bebeğe ek gıda vermeye korkuyorum anında kızarıyor şimdiye kadar ne verdiysem kızardı

Bebelere ne yediriyorsunuz herkes bir günlük menüsünü yazsa 😀

Sabah labne ekmek içiyle
Öğlen elma suyu ve yoğurt
Akşam kabak çorbası
Yatmadan önce kaşık mama (aptamil bisküvili)
Belirli bir ölçüsü yok, ne kadar yedirebilirsem.. üzerine emiyor. Yemeklerden de tadıyor.
Salçası bol değilse, tuzu acısı ekşisi vs yoksa her yemekten tadıyor artık. 7 ay 14 günlük

Kızlar ek gıdada kuzu kıymaya geçtinizmi?nasıl tariflerle yapıyorsunuz
Biz de yarın geçicez 8 aylık oluyoruz
Nasıl yapsam iyce acemi gibi hissediyorum kendimi
Merhaba biz 10gundur tatildeyiz ek gidamiz sekteye uğradı. Ama kıymayı az suyla haşlayıp sebzelerinin içine koyabilirsiniz, normal verebilirsiniz ve corba veriyorsaniz icine koyabilirsiniz

kızlar bebişlerine ceviz veren varmı?
Takip ettiğim bir anne robottan iyce çekip muhallebilerinin içine koyuyor kahvaltısına ekliyor
Sizler denedinizmi
Aslında çok faydalı verilebilir bu şekilde diye düşündüm

Kızlar ek gıdada kuzu kıymaya geçtinizmi?nasıl tariflerle yapıyorsunuz
Biz de yarın geçicez 8 aylık oluyoruz
Nasıl yapsam iyce acemi gibi hissediyorum kendimi
Canım ben bugün ilk kez denedim. Kuzu kiyma kasaptan 2-3 kez çekilmiş istedim. Az zeytin yağında kavurdum. Üzerine kabak havuç rendesi ve çok az su ekleyerek pişirdim. Ayrı kapta yoğurt ile karıştırıp el blenderindan geçirdim. Bayilarak yedi. Ayni mantikla diger sebzeler de kullanılabilir.
Yarın da terbiyeli ekşili sulu köfte yapicam.Sonra bunu da blenderdan geçirip vericem. Bunun içinde pirinç havuç kiyma var. Suda pişirip bunun suyundan ayri kaba alip yumurta sarisi ve limonla terbiye yapiyorsun. Biz kendimize kiyma pirinç ile top köfte yapıp una bulayıp suda haşlarız sonra terbiyeleriz. Ben unsuz bebege kofte yapmadan deniyecegim .

Canım ben bugün ilk kez denedim. Kuzu kiyma kasaptan 2-3 kez çekilmiş istedim. Az zeytin yağında kavurdum. Üzerine kabak havuç rendesi ve çok az su ekleyerek pişirdim. Ayrı kapta yoğurt ile karıştırıp el blenderindan geçirdim. Bayilarak yedi. Ayni mantikla diger sebzeler de kullanılabilir.
Yarın da terbiyeli ekşili sulu köfte yapicam.Sonra bunu da blenderdan geçirip vericem. Bunun içinde pirinç havuç kiyma var. Suda pişirip bunun suyundan ayri kaba alip yumurta sarisi ve limonla terbiye yapiyorsun. Biz kendimize kiyma pirinç ile top köfte yapıp una bulayıp suda haşlarız sonra terbiyeleriz. Ben unsuz bebege kofte yapmadan deniyecegim .
Yaa harika fikirler 😍🤗
Teşekjür ederim canım hemen ekran görüntüsü aldım bana da fikir olsun
Bizde yarın demeyeceğiz kuzu kıyma
Bende bunlardan esinlenip yapayım 😍

Ay kızlar siz ek gıda konuştukça beni telaş alıyor alerji ile geriden geldik zaten şimdi de düğün memlekete tayin çıktı ev taşı derken bir düzen oturmadı ya hala alerji mi diye tatması gereken şeyler var, şükür ama galiba yumurtayı da açtık dün yedi sorun yok bugün yedi bakalım 🤷‍♀️anlayacağınız bizde durumlar kaplumbağa hızı ile gidiyor🤦‍♀️

Nasıl yaptiniz acaba bugun bende bi tarif denedim ama içi islak gibi kaldı anlayamadim tarif alabiliriz 🥹
IMG_3238.png

Nasıl yaptiniz acaba bugun bende bi tarif denedim ama içi islak gibi kaldı anlayamadim tarif alabiliriz 🥹
M _Mayra_
Malzemeler: bardak ölçum (200ml)

• 2 yemek kasigi tereyagi
  • 1 adet yumurta sarisi
  • 1 yemek kasigi yogurt
  • 1 yemek kasigi hurma püresi ( Hurmay bir saat kadar sicak suda bekletin. Beklettikten sonra kabuklarini soyup, rondodan geçirin. Hurma yerine 2-3 yemek kasigi pekmezde kullanilabilir. Pekmezin isi ile temasi pek önerilmedigi için ben hurma püresi ile yapiyorum.)
  • Yarim su bardagi piring unu
  • 1 su bardagindan bir parmak eksik yulaf unu
  • 2 yemek kasigi bebek irmigi
  • yogurt suyu (kontrollü eklenir)

Yapilisi:

FirInimizi 175 dereceye ayarlayalim. Zeytinyagi, yogurt, yumurta saris ve hurma püresini karistiralim.

Piring unu, yulaf unu ve irmigi ekleyelim. Yogurmaya baslayalim. Kontrollü bir sekilde yogurt suyunu ekleyelim. Kurabiye hamuru kivaminda olana kadar yoguruyoruz. Kati olursa yogurt suyu ile açabilirsiniz.

Ele yapismayan bir kurabiye hamuru olmal!.

Hamurumuzu iki adet yagli kagidin arasina alip merdane ile açiyoruz. Bebe bisküvisi seklinde kesiyoruz. Cok ince keserseniz sert olur. Bebe bisküvisi kalinliginda yapabilirsiniz. Yagli kagit serdigimiz firin tepsisine alp, üzerlerini çatal ile bastirip iz yapiyoruz. 175 derece firinda 10 dakika kadar kontrollü olarak pisirdim. Firindan firina farklilik olacagi için size kontrollü olarak pisirin. Cok fazla firinda kalisa sertlesir. Bu tarif ile içi sert olmayan, nefis bir bebe bisküvisi oluor.

Ay kızlar siz ek gıda konuştukça beni telaş alıyor alerji ile geriden geldik zaten şimdi de düğün memlekete tayin çıktı ev taşı derken bir düzen oturmadı ya hala alerji mi diye tatması gereken şeyler var, şükür ama galiba yumurtayı da açtık dün yedi sorun yok bugün yedi bakalım 🤷‍♀️anlayacağınız bizde durumlar kaplumbağa hızı ile gidiyor🤦‍♀️
Benim de ye ye doymadı sanki ahahah yediği 3 kaşık merak etme zamanla yedirirsin alerji zor iyi başa çıkıyprsun

Benim de ye ye doymadı sanki ahahah yediği 3 kaşık merak etme zamanla yedirirsin alerji zor iyi başa çıkıyprsun
Benim bebiste yemiyor ya biz hiç ilerleyemedik sonra 2haftalik bir tatile ciktik kavonaz mamasi aldim meyveleri rendeledim, acitva yoğurt aldim yumurta ve labne veriyorum ikisini ayri ayri verince ceyrek yiyor, biraz zeytinde verdim. Ama labne ve yumurtayi karıştırınca bütün sarı yedi ama onu da ayri ayri yemesi daha iyi diye düşünüyorum bulamaç gibi hos gelmiyor..velhasil kelam ilerleyemedik biz zaten öncesinde de yemiyordu. Meyveleri seviyor, karpuz,armut bublari yerken cok iştahlı sirf doktor doymayacak bir yasa kadar demesine biraz için rahat ama hiç iştahlı bir bebis değil. Savaş alanına dönüyor heryer. Ama tatilin en güzel yani suya girdi, huysuzluk yapmadı 10gundur geziyoryz şükür o açıdan sakın

Çoklu besin alerjisi gerçekten zormuş en basit havuç bile bizim için önce benim açmam gereken bir süreçti yumurta geçerse geriye daha süt ürünleri ve kuruyemiş var bakalım nasip 😅suyu da işte kendi çapında içiyor bakalım taşınınca yeni doktoru mama başlatır mı çünkü süt yetmiyor bence kilo alımı yok 2 aydır

X