2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    286
Sarılık olayı bizde de var benim bebeğimle kan grubum farkliymis ondan kaynaklida çoğu bebekte sarılık oluyot anne sütünü emdiği için çok yüksek değilse tek tedavisi bol emzirmek o yüzden biraz zaman alır ama bol emzirin doktor bebek limon gibi sararmadigi sürece sıkıntı yok dedi bol emzir dedi

Her bebekte oluyor beslensin beslenmesin. Çok da korkmayın bence. Bizimde var şuan bu 3. Olacak değer bakıyorlar. 9 du 10 oldu bakalım bugün ne olacak. Bol bol emziriyorum elimizden gelen o
Bende 1 saate en geç 2 saate bir uyandırıyorum emziriyorum canım ilk bebek olunca tedirgin oldum ama kim sorsa normal olur diyor inşallah değerleri yükselmez

Sezeryan sonrası kanamasında pıhtı gelen oldu mu? Bugün 6. Gün doğum yapalı ve Az önce elim buyuklugunde bir pıhtı düştü benden ve kalbim duracaktı görünce :KK43: böyle bişey yaşayan oldu mu? Tehlikeli midir? Yarın kontrolümuz var ama aynı şeyi yaşayan birileri var mı diye teselli olmak istedim
Benimki pıhtı şeklinde oluyor kanamam

Benim sütüm çok az geliyor çok moralim bozuluyor ya. Çocuk sürekli mama ile doyuyor. 4. Günüm evet ama ister istemez yetemiyorum ona diye çok üzülüyorum
Moralini hiç bozma benimde 2 gün gelmedi bebeğim aç kaldı kaynanam yanımdaydı sütün yok meme ucun yok bilmem ne söylendi hep çok stres oldum Humana diye bir çay var süt arttırıcı onu kullanıyorum şuan

Hepinizi etiketleyemedim ama sağolun kızlar destek için. Humana çay, bestlak damla hergün duş alıyprum. Helva tahin pekmez yiyorum . Mercimek yeşil, bulgur pilavı et pişmiş soğanlı yemekler tüketiyorum. Ayrıca bebeğim 3 er saat arayla mama ile besleniyor ama öncesinde ben göğsümle emziriyorum her bir göğüs ile süt gelse gelmese de bi yirmişer dakika. Sonra mama veriyoruz. Bugün doktor kontrolü var, hafif sarılık var umarım ilerlememiştir. Yani yapabileceğim herşeyi yapuyorum kızlar

Kızlar bu sarılık olayı beni çok geriyor emiyor ama nebilim🥴
Canım en fazla 2 saatte bir emzirebiliyorsan sık sık çiş kaka yapıyorsa hiç korkma. Zamanla atacaktır. Kızım ağır ve uzun süreli geçirdi onda bile hastaneye yatmaya gerek kalmadı çok şükür. Zaten sarılıktan olabilecek en kötü durum bi kaç gün hastanede yatıp tedavi oluyor ama o bile çok az bebekte olan bir durum.

Hepinizi etiketleyemedim ama sağolun kızlar destek için. Humana çay, bestlak damla hergün duş alıyprum. Helva tahin pekmez yiyorum . Mercimek yeşil, bulgur pilavı et pişmiş soğanlı yemekler tüketiyorum. Ayrıca bebeğim 3 er saat arayla mama ile besleniyor ama öncesinde ben göğsümle emziriyorum her bir göğüs ile süt gelse gelmese de bi yirmişer dakika. Sonra mama veriyoruz. Bugün doktor kontrolü var, hafif sarılık var umarım ilerlememiştir. Yani yapabileceğim herşeyi yapuyorum kızlar
Canım eğer doktor kontrolünde kilo alımı iyi çıkarsa doktora danışarak mamayı azalt derim. Onun yerine sürekli emzir, 20 dk filan değil bebek gak dese al memeye guk dese al. Saatlerce emsin. Yenidoğan bebek sürekli memede olur. Eme eme süt çoğalacak. Ama malesef mama yiyip karnı doyan bebek aktif emmiyor, süt de zaten mamadan arta kalan ihtiyaç kadar geliyor kısır döngü oluyor. Yanlış anlama ihtiyaç varsa tabiki mama vermek lazım ama sütüm az sanıp mama verirsen bu sefer cidden süt artmıyor. Şöyle örneklemeye çalışayım atıyorum bebeğin günlük 300 cc süte ihtiyacı var, bebek eme eme eme beyne süt yolla yetmiyor sinyali vere vere sonunda süt miktarını 300e çıkarıyor ama diyelim 150 sini mama olarak aldı, o zaman 150 lik gelecek kadar aktif emiyor ve süt 150 ccde kalıyor

Canım eğer doktor kontrolünde kilo alımı iyi çıkarsa doktora danışarak mamayı azalt derim. Onun yerine sürekli emzir, 20 dk filan değil bebek gak dese al memeye guk dese al. Saatlerce emsin. Yenidoğan bebek sürekli memede olur. Eme eme süt çoğalacak. Ama malesef mama yiyip karnı doyan bebek aktif emmiyor, süt de zaten mamadan arta kalan ihtiyaç kadar geliyor kısır döngü oluyor. Yanlış anlama ihtiyaç varsa tabiki mama vermek lazım ama sütüm az sanıp mama verirsen bu sefer cidden süt artmıyor. Şöyle örneklemeye çalışayım atıyorum bebeğin günlük 300 cc süte ihtiyacı var, bebek eme eme eme beyne süt yolla yetmiyor sinyali vere vere sonunda süt miktarını 300e çıkarıyor ama diyelim 150 sini mama olarak aldı, o zaman 150 lik gelecek kadar aktif emiyor ve süt 150 ccde kalıyor
Canım yanlış anlama ama yorumunu stres yapıcı buldum bir anne için.ben bu konuda aşırı hassasım yaşadıklarımdan dolayı.bir anne bebeği için kendi doğrusunu bulmalı.diğer türlüsü annede aşırı strese ve yetememezliğe sebep oluyor.kendince bir düzen oturtmuş , zaten elinden geldiğince emzirmeye çalışıyordur yani hesap kitapla emzirme mama verme çalışması yapmasın hiç bir anne.senin iyi niyetli tavsiyenden şüphem yok ama yorumunu okuyan anne ben nerde yanlış yapıyorum stresine girebilir.
teacher26 teacher26 canım düzenin oturduysa ve sen rahatsan lütfen bildiğin yolda devam et.evet anne sütü daha fazla alsa daha iyi ama olmuyorsa düzenini bozma.sende önemlisin pskolojinde çok önemli.
Ben mesela aşırı meme düşkünü bebeğim.ama bir çocugum daha var ve yalnız başımayım.oyüzden gece uyumam gerek ve buyüzden gece bebeğime mama veriyorum hiçte vicdan yapmıyorum.ben iyi olursam çocuklarımda iyi olur ,düzenimi böyle oturttum ve enerjim ve pskolojim busekilde iyi oluyor.lütfen kasmadan rahatça devam et❤️

Canım yanlış anlama ama yorumunu stres yapıcı buldum bir anne için.ben bu konuda aşırı hassasım yaşadıklarımdan dolayı.bir anne bebeği için kendi doğrusunu bulmalı.diğer türlüsü annede aşırı strese ve yetememezliğe sebep oluyor.kendince bir düzen oturtmuş , zaten elinden geldiğince emzirmeye çalışıyordur yani hesap kitapla emzirme mama verme çalışması yapmasın hiç bir anne.senin iyi niyetli tavsiyenden şüphem yok ama yorumunu okuyan anne ben nerde yanlış yapıyorum stresine girebilir.
teacher26 teacher26 canım düzenin oturduysa ve sen rahatsan lütfen bildiğin yolda devam et.evet anne sütü daha fazla alsa daha iyi ama olmuyorsa düzenini bozma.sende önemlisin pskolojinde çok önemli.
Ben mesela aşırı meme düşkünü bebeğim.ama bir çocugum daha var ve yalnız başımayım.oyüzden gece uyumam gerek ve buyüzden gece bebeğime mama veriyorum hiçte vicdan yapmıyorum.ben iyi olursam çocuklarımda iyi olur ,düzenimi böyle oturttum ve enerjim ve pskolojim busekilde iyi oluyor.lütfen kasmadan rahatça devam et❤️
Zaten kilo alımı iyiyse mamaya ihtiyaç kalmadıysa dedim. Anne sütü almak her bebeğin en doğal hakkı, ama mesela sen 2 çocukla zorlandığını için mecburen mama takviyesi veriyorsundur bu da ihtiyaç, zaruriyet sayılır. Benimde 20 aylık kızım var yardımcı kimse yok bende mecburen emzik veriyorum mesela. Çok şükür bende ilk günler sürekli emzirdim süt çoğaldı 18 günlük olduk artık emme aralığı açıldı. Geceleri artık 3 saate bir emziriyorum mesela (doktor yönlendirmesi ile).

Mesela kızım da emmedi, ağır sarılık oldu, kilo alımı azdı. Benim yaptığım hatalar vardı. Bana tecrübeli olup hatalarımı söyleyen kimse olmadı. Mecbur kızımı ilk ay mama ağırlıklı besledim. Sonra da sütümü arttıramadım mecbur az da olsa mama takviyesi verdik hep. Eğer oğlum da emmese veya kilo alımı az olsa yine mama verecektim. İhtiyaç halinde mecbur vericez tabi, bebekleri aç bırakacak değiliz ya. Ama sütü gelen ve bebeği emen çoğu annenin sütü sık emzirme ile bebeğe yeter hale illaki gelir. 🙏 Bana ilk bebekte kimse söylemedi bunu saf gibi saatli emziricem diye uğraştım, 2 saate bir 20 dk emzirmem lazım diye şartladım kendimi🤦🏻‍♀️ ağladıkça al koynuna sıcacık bebeğinini mis gibi kokusunu çeke çeke bol bol emzir dimi. Zaten çok çabuk büyüyorlar,çok çabuk geçiyor bu zamanlar.

Mamayı azaltıp daha çok emzirme konusunda haklı, zaman sınırı olmadan emmeli bebek saatlerce sürekli memede kalmalı süt öyle artar.

Canım en fazla 2 saatte bir emzirebiliyorsan sık sık çiş kaka yapıyorsa hiç korkma. Zamanla atacaktır. Kızım ağır ve uzun süreli geçirdi onda bile hastaneye yatmaya gerek kalmadı çok şükür. Zaten sarılıktan olabilecek en kötü durum bi kaç gün hastanede yatıp tedavi oluyor ama o bile çok az bebekte olan bir durum.
Canım sık sık emziriyorum sadece uyandırmakda zorlanıyorum en zor kısmı o🤦🏻‍♀️ Kızının sarılık değeri kaçtı nekadar uzun sürdü

X