2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    286
Kızlar ikinci bebişi doğuranlar ilk çocuklarınız bu duruma nasıl tepki verdi? Zaten kızımdan iki gün ayrı kalacağım diye ağlamaya başladım şimdiden, bir de bebişin emme olayına ablası nasıl bir tepki verecek onu düşünüyorum. Kızım bana çok düşkün ya benden soğursa ya benden uzaklaşırsa vs vs ... Kafamda deli sorular
Kızım 3 yaşında
Benim de kızım 20 aylık, kardeşini hem çok sevdi hem de malesef kıskanma oldu. Ama uzmanlar kıskanmanın gayet normal olduğunu söylüyor. Kızım günde 1 kere zoraki emiyordu. Şimdi bebek her emdiği de gelip o da emmek istiyor 😬 kandırabilirsem kandırıyorum kanmazsa kısa süreli onu da emziriyorum. Kardeşini genelde gelip ayyyy cici modunda sevip öpüyor ama bi kaç kere kaşla göz arası vurdu da. Üstelik her fırsatta onunla ilgileniyorum, bebeği emzirirken bile onunla ya oyun oynuyorum ya kitap okuyorum. Babası da evde o da çok ilgileniyor ama yine de kıskançlık oluyor işte ☹️

Ben çok zordayım. Çok üzgünüm. Oğluma çok üzülüyorum. Bebek emerken o da diğer memede. Sürekli eli orda ağzını dayıyor emer gibi yapıyor. İştahı kesildi. Yemek yemiyor bikaç gündür. Ben onu bırakıp gidicem diye ödü kopuyor.
Ama iyi tarafı su ki kardeşini de seviyor gibi. Düşmanca Bi tavrı yok. Sadece kıskanıyor işte. Anakucağı na oturuyor emmek istiyor emzikle geziyor falan.
Bunlara bir iki ay ömcedne başlamıştı o da var. Şimdi arttı biraz. Ben de bişey demiyorum.
Biraz huysuzluk da var tabi. Anneanne ye düşmanca yaklaşıyor. Dedesiyle çıkardı dışarı hep. Şimdi asla çıkmıyor. Babası evdeydi bu hafta şükür. Onun etkisiyle biraz daha iyiyiz
Kaç yaşındaydı?

Gaz yapmayan seyler daha az 🙈🙈 kuru baklagilden tut karnabahara pırasaya kadar çok sey gaz yapıyor. Özellikle kış sebzeleri yemekleri. Ama yaza denk geldik o açıdan iyi.
Ya bana kv etli nahut yapıp yollamış 😬 mecbur 2 gün yedim, artık korkudan bastım kimyonu. Ama bişey olmadı çok şükür. Gerçi kızımda da ilk zamanlar sıkıntı yoktu 2.ayda başladı gaz sancıları

Dogum yapan arkadaşlar anestezıyı Epidural mı oldunuz spinal mı merak ettim yan etkileri neler oldu agrı oldumu ıgne belden yapılırken
Spinal oldum ama en rahatı spinal+epidural. Belden yapılan iğnenin acısı saniyelik bişey kısa sürede biten bir işlem, dayanılamayacak gibi değil. Bende yan etki yapmadı. Sadece sezeryan bitimine doğru titreme oldu 1 saat kadar sürdü.

Şuan ne desem bilemedim. Aynı korkuları yaşadım fazlasıyla. tam olarak aynı ama. İğne olayı vs. ☹️ Bana genel anestezi olmaz demediler ama doktorum spinali tavsiye etti. Çok daha iyi gibi. Hemen bebeğinle ilgilenebiliyorsun emziriyor sun ağrıların daha az oluyor diye. Oğlumda genel anestezi sonrası saf gibiydim. Bunda ayık olmak istedim.
Bu doğum olayı tamamen kişiye özel ama ben pişman oldum genel olmadığıma. Stres yaşadım çünkü. Bebeğim doğunca yüzüme dayadılar ama tadını çıkaramadım hiç yaşadığım endişe denn o anki pişmanlıktan. Sonra uyuttular zaten.
Bebeğimle de söyledikleri gibi hemen ilgilenemedim genel anestezi aksine çok daha fazla ağrım oldu. İki saat zaten hiç kıpırdama yok. Emzirme de öyle çok zor oldu. Kısacası ben genel aneztesidne çok daha memnun kalmıştım. Yaşadığım stres baskın geldi sanırım.nacizane tavsiye bu kadar korkun varsa seni biraz uyutmalarını söyle. Öyle olunca dayanılır oluyor çünkü.bebek çıktıktan sonra uyuttular beni biraz. En iyi kısmı oydu sezaryenin. Ama keşke en baştan uyutsalarmış.
Tabi benim aksime çok rahat geçiren arkadaşlar var. Onları da dikkate almak gerek. Ben sadece aynı korkuları yaşayan biri olarak söyledim. Bir daha kimse beni aynı şey için ikna edemez 🙈
canım teşekkür edrim detaylı anlattığın için muhtemelen ben de bunları yaşayacağım iyi geçirenleri duysam da korkum hiç geçmeyecek, bi arkadaş bacağım titredi yazmış ya kusura bakma unuttum çok mesaj okuyunca kim olduğunu işte öyle bişey yaşasam ben sakatlandım diyerek bayılırım ya da ne biliyim panik atak filan geçiririm kesin bağırıp çağırabilrim bilmiyorum :KK43: doktorumla da konuşacağım anestezi uzmanından farklı bişey söyler belki.. ben ilkinde genel anestezi olmuştum çok rahattım tabi bebeğimi geç aldım kucağıma ama sen de zaten hemen alamamışsın, ne farkı kaldı o zaman, gerçi annem çok sevindi genel anesteziden sen uyanana kadar ben dokuz doğurdum der, çağırıyolar nefes al diyolar kah alıyosun kah almıyosun uyanmayacaksın diye ödüm koptu der ama ben onları bilmiyorum tabi, tek bildiğim derin bi uykudan yavaşa yavaş uyandığım kesi yeri dışında da ağrım olmadığı... hayırlısı bakalım Allah yardımcımız olsun inşallah...

Ben çok zordayım. Çok üzgünüm. Oğluma çok üzülüyorum. Bebek emerken o da diğer memede. Sürekli eli orda ağzını dayıyor emer gibi yapıyor. İştahı kesildi. Yemek yemiyor bikaç gündür. Ben onu bırakıp gidicem diye ödü kopuyor.
Ama iyi tarafı su ki kardeşini de seviyor gibi. Düşmanca Bi tavrı yok. Sadece kıskanıyor işte. Anakucağı na oturuyor emmek istiyor emzikle geziyor falan.
Bunlara bir iki ay ömcedne başlamıştı o da var. Şimdi arttı biraz. Ben de bişey demiyorum.
Biraz huysuzluk da var tabi. Anneanne ye düşmanca yaklaşıyor. Dedesiyle çıkardı dışarı hep. Şimdi asla çıkmıyor. Babası evdeydi bu hafta şükür. Onun etkisiyle biraz daha iyiyiz
canım kaç yaşında oğlun? tabi zor bir süreç ama en büyük görev tabi yine sana düşüyor burda anne olarak. yetişkin gibi konuş onunla sen de böyleydin hep meme isterdin altını kirletirdin filan onunla arasında benzerlik ve bağ kurmasını sağla. sonra da ona minik sorumluluklar ver bebekle ilgili bak sen elini tutarsan ağlamıyor ya da ne biliyim daha güzel sütünü emiyor filan gibi, sana her geldiğinde az da olsa al kucağına asla şimdi kardeşin var deme kendini ikinci planda hissetmesin, bir de insanların o duyacak şekilde kıskançlıktan bahsetmelerine izin verme yani yanında kardeşini kıskanıyor lafı geçmesin duymazsa bilmez yapmaz zaten. benim en kızdığım nokta bu bizde de bazıları daha kardeş doğmadan oğlumun onu kıskandığını söyleyenler oluyor, halbuki hiç yok öyle bişey 6 yaşında bilinçi bi çocuk. kardeşi de o istedi diye yaptım zaten yoksa kapatmıştım o defteri. onlara kıskançlık sizin içinizde demek geliyor içimden de susuyorum neyse :KK43: belki daha küçük yaşlarda olsa tamam ama o zaman da varsa bile dile getirmek somutlaştırmamak gerek. yaşını bilmeden söyledim bunları ama temelde hep aynı şeyleri onların yaşına göre anlayacağı dilde ifade etmek biz annelerin marifeti:) kendini üzerek harcama düşürme enerjini bağ kurmaya çalış aralarına sevgi ekersen sevgiyle büyürler merak etme :)

Benim spinal oldu. Yapılırken ağrı hissettim hatta sol bacağım titredi birden. Dr ayağına mu vurdu dedi.
Değişik Bi şey oldu o an.
Şimdi de belimin sağ kısmı ağrıyor iki gündür baş ağrısı çekiyorum. Umarım kalıcı olmaz hiçbiri.
canım bacağı titreyen de senmişsin şimdi geri dönüp bakınca gördüm :KK43: bacağında bir sıkıntı kalmadı değil mi sonra?

Kızlar ikinci bebişi doğuranlar ilk çocuklarınız bu duruma nasıl tepki verdi? Zaten kızımdan iki gün ayrı kalacağım diye ağlamaya başladım şimdiden, bir de bebişin emme olayına ablası nasıl bir tepki verecek onu düşünüyorum. Kızım bana çok düşkün ya benden soğursa ya benden uzaklaşırsa vs vs ... Kafamda deli sorular
Kızım 3 yaşında
Benim kızımda 3 yaşında bu akşam yürüyüşe çıkmıştık dedesi babanesi vs evdeydi biz gelene kadar üzülmüş ben dayanamayıp hastaneye götürücem sanırım gündüz evde durur gece yanımıza gelir, aklımda kalacak yoksa.

Kizlar bugun bende normal kontrol diye gittim 39+3 sonuç yarin icin sezeryana gün verdiler ☺🙃 hep normal dogum beklerken bana şok olarak geldi :) afedersıniz genital üst taraf da siğil çıktı hamılelıkde. Hiç umursamıyordum ama normal doğum yapamazsın dedı. Sezeryan dan da çok korkuyorum lütfen dua edin canlar. Rabbım hepimizin yardimcısı olsun. Minoşlarımızı sağlıcakla kucağımıza alalım
Insllh bebegini saglikla kucagina alirsin🤲🤲 genital sigil varsa en dogrusu sezaryan canim cunku bebege bulasma riski var..bide dogumdan sonra smear+hpv tarama testi yaptirin..

Benim 2 gebelikte de çıktı. Tek belirti kaşıntı. İlk gebelikte daha şiddetliyi kollarımı, bacaklarımı yara yapmıştım kaşımaktan. İkinci gebelikte daha hafif bi kaşıntı oldu. Alt, ast değerlerine bakarlar kan tahlili ile. Eğer kolestaz çıkarsa ilaç verip yakın takip yapıyorlar ama doğum 38den önce oluyor çünkü Allah korusun 37den sonra bebeğin kolestaz kaynaklı ölüm riski artıyormuş. İlk kızım 37+1, oğlum 37+2 de alındı bu sebeple, riske girmemek için. Ben de direk sezeryan dendi ama belki suni sancı ile normal doğum da denenebilir. Önemli olan doğumun 38den önce olması.

Bu arada her kaşıntı kolestaz var demek değil, gebelik kaynaklı kaşıntı da olabiliyor.
Cevabıniz için teşekkürler. Doktorum da ilk önce alerjik olabilir mi farkli bir seyler yedin mi diye sordu, alerjik olmadigini düşünüyorum, o yuzden icimin rahat etmesi icin cok fazla kaşıntı olmamasina rağmen test yaptıracağım bu sabah. Önemli olan 38 den önce dogum olmali demissiniz ben zaten yarin 39 olacağım, bakalim o konuda nasil ilerleyecegiz merak ettim suan, kolestaz teşhisi bu durumda 37den önce konulup 38den önce bebek dogurtuluyor gibi bir anlam çıkariyorum ama kendi kendime doktorculuk oynamayayim şuan 😊 bekleyip görelim, muhtemel çatı muayenesi de olacak nst ile birlikte, belli olur nolacagi hayırlısı ile.

benim arkadaşım geçen yıl gebelik kolestazi ile normal doğum yaptı. son haftalar sıkı takip yapıldı. 37+4 te suni şancı ile normal doğum yaptı. bebeği de 4kilo doğdu masllah. hiç canını sıkma. siki takiple normal doğum bile yapabilirsin. tabi önce sağlık. hakkında hayırlısı olsun
Cok teşekkürler, umarim boyle bir teşhis hic konmaz da, kafam rahat gebelik sürecim devam eder. Ya da artik bitebilir, ve bebegim gelebilir zira yorulmaya başladım 😊

ama şunu da eklemeliyim ki 20 21 kilo filan almıştım, öyle 12 kilo alıp 11 kilo vermedim yani :)
Oyle olsaymis harika olurmus desenize ama yine de 11 e de şükür diyorum😊 geçen bir gaz yapan yiyeceklere bakayim dedim, gercekten yiyecek bisey kalmıyor gaz yapanları cikarinca, tatli ve hamurisine dalmazsak kilo vermemek mümkün değil gibi görünüyor. Cunku zaten yiyecek bisey yok 😬 Umarim kendime hakim olabilirim diyorum. Sağlıklı beslenmeyi başarırsak boşuna kilolari sa yük etmeyiz gibi üzerimizde.

Kızlar suyum sızıntı gibi gelmiş uyurken birazda kanli akıntı. Alttan baktılar ama suyun gelmemiş dedi nstye bağlandım. Ama suyum gelmiş gibi hissediyorum

Cevabıniz için teşekkürler. Doktorum da ilk önce alerjik olabilir mi farkli bir seyler yedin mi diye sordu, alerjik olmadigini düşünüyorum, o yuzden icimin rahat etmesi icin cok fazla kaşıntı olmamasina rağmen test yaptıracağım bu sabah. Önemli olan 38 den önce dogum olmali demissiniz ben zaten yarin 39 olacağım, bakalim o konuda nasil ilerleyecegiz merak ettim suan, kolestaz teşhisi bu durumda 37den önce konulup 38den önce bebek dogurtuluyor gibi bir anlam çıkariyorum ama kendi kendime doktorculuk oynamayayim şuan 😊 bekleyip görelim, muhtemel çatı muayenesi de olacak nst ile birlikte, belli olur nolacagi hayırlısı ile.
Aynen öyle, kolestaz genelde 30.haftaların başında çıkıyor. Hiç 38de çıkan görmedim ama yine de bakmak da yarar var tabi. Olaki kolestaz çıktı yine sıkıntı değil bebek gayet güzel büyümüş doktor uygun zamanda alır normal mi dener sezeryan mı olur ona doktor karar verir tabi.

Ya bana kv etli nahut yapıp yollamış 😬 mecbur 2 gün yedim, artık korkudan bastım kimyonu. Ama bişey olmadı çok şükür. Gerçi kızımda da ilk zamanlar sıkıntı yoktu 2.ayda başladı gaz sancıları
Afiyet olsun 😁 sağolsun yapmış yine de. Bazıları hiç dikkat etmiyor yediklerine. Senin gibi kimyonu dolduruyor.
Ay oğlum fena gazlıydu ben korktum o yüzden hep. Şimdi kız da öyle. Ben uuzn Bi süre yiyemem sanırım.

X