2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    286
7.5 yaşında. Bebek arabamız hala sağlam ikinciyi de idare eder. Puset zaten çok kullanılmadı o da sağlam duruyor. Ekstra bikaç kıyafet aldık birde ilkine abartmışım giydirmediklerim bile çıktı.
Baya varmış bende yaşları yakın sanmıştım 😅

Kızlar bebeğin herşeyi ne kadar masraflı ne kadar pahalı ya 😅 ay siz bu pahalılıkta nasıl 2.yi doğurmaya karar verdiniz🤔
Daha bebek arabası, puset alamadan dünya kadar masrafı oldu.
Bu yüzden ikinciye karar vermek 6 yılımızı aldı 😅 ama ikincide aldıklarım sadece kıyafet ve küçük çaplı esyalar kızımdan herşey duruyordu büyük çaplı eşya alışverişi olmadı hiç kızımda 6 yıl önce 100 liraya aldığım ateş olcerin fiyatının 750 lira olduğunu görünce bizde ne olmuş bu fiyatlara dedik kıyafetleride deneyimli olunca minimumda tuttum ama asıl masraf biraz daha büyüdüklerinde kendi istekleri başlayınca başlıyor 🙄

Benim çamaşır makinam kurutmalı. Hiç öyle sandığınız gibi olmuyor belki benimkinden kaynaklanıyordur bilemiyorum. Tamam sterilizasyon falan yapıyor ama inanılmaz kırışık çıkarıyor ütüden kurtulmak imkansız hatta astığımda bazı şeyleri ütülemezken kurutunca herşeyi ütüleme zorunluluğu hissediyorum.
Kurutmali camasir makinelerinde soyle bir sey var, yikama kapasitesi kurutma kapasitesinin neredeyse iki kati kadar oluyor genelde. Yani siz kurutmak icin attiginizda yer daha varmis gibi gozukse de belki kapasitesini asmis olabilirsiniz. Sadece kurutma makinelerinin kapasitesi de sadece kurutmaya yonelik olunca daha verimli oluyorlar. Bu sebepten kirisik cikiyor olabilir sizinki ama tabi benim farkli markalarla deneyimim olmadi. Benimki Siemens cok memnunum. Kurutmasi bir yana ozellikle carsaflari cirpmis gibi havalandirmasi cok hosuma gidiyor, hic tuycuk kalmiyor.

Kurutmali camasir makinelerinde soyle bir sey var, yikama kapasitesi kurutma kapasitesinin neredeyse iki kati kadar oluyor genelde. Yani siz kurutmak icin attiginizda yer daha varmis gibi gozukse de belki kapasitesini asmis olabilirsiniz. Sadece kurutma makinelerinin kapasitesi de sadece kurutmaya yonelik olunca daha verimli oluyorlar. Bu sebepten kirisik cikiyor olabilir sizinki ama tabi benim farkli markalarla deneyimim olmadi. Benimki Siemens cok memnunum. Kurutmasi bir yana ozellikle carsaflari cirpmis gibi havalandirmasi cok hosuma gidiyor, hic tuycuk kalmiyor.
Benimki de Samsung. Zaten yıkama için de makinayı doldurmuyorum daha rahat durulayıp yıkasın diye. Sadece yorgan ve battaniye kurutmasını seviyorum kurut yatağa ser akşam yat. Sterilizasyon yapma özelliği var yıkamayla bozulacak şeylerin sterilizasyonu için ya da yıkadıktan sonra ekstra sterilizasyon için kullanıyorum. Onun dışında benim için olmasa da olurmuş diyorum. Daha büyük evim olunca sadece kurutma makinası alıp onu denemek istiyorum.

Bu yüzden ikinciye karar vermek 6 yılımızı aldı 😅 ama ikincide aldıklarım sadece kıyafet ve küçük çaplı esyalar kızımdan herşey duruyordu büyük çaplı eşya alışverişi olmadı hiç kızımda 6 yıl önce 100 liraya aldığım ateş olcerin fiyatının 750 lira olduğunu görünce bizde ne olmuş bu fiyatlara dedik kıyafetleride deneyimli olunca minimumda tuttum ama asıl masraf biraz daha büyüdüklerinde kendi istekleri başlayınca başlıyor 🙄
Bana bu masraflar bile çok geldi herşeyin iyisini almaya çalışıyorum almasam vicdanım rahat değil. Herşeyi de erkek bebeğe göre aldım ilerde kızım olsa nasıl kullancam bilmiyorum😁

Bana bu masraflar bile çok geldi herşeyin iyisini almaya çalışıyorum almasam vicdanım rahat değil. Herşeyi de erkek bebeğe göre aldım ilerde kızım olsa nasıl kullancam bilmiyorum😁
Kızımdan kalan bebek arabası kirmizi ana kucağı kahveli kırmızılı iyi güzel ama park yatak baya pembis pembis şimdi oğlan pembe pembe yatacak o beşikte😅 sapasağlam şey dururken yenisini alamam hiç dedim penye battaniyeyi bile dışarda kullanmaya erkek bebeğe göre bir tane aldım evde yavrum çiçekli böcekli battaniyelerde yatacak öyle tam takım hastane çıkışı falan almadım beşli bir kaç takım tek tulumlardan ve bol bol çıtçıtlı badi aldım bebek alışverişini minimumda tutmaya çalıştım yani ,çünkü doğduktan sonraki ıslak mendil bez masrafı çok fazla oluyor evde bir çocuk daha olunca insan mecbur bı yerden kısıyor tek kismayacagim yer yemekleri ve kullandığım kremdir deterjandir tarzı olan şeylerin temiz içerikli kimyasal barındırmayan şeyler olması benim hassas noktamda onlar

Kızımdan kalan bebek arabası kirmizi ana kucağı kahveli kırmızılı iyi güzel ama park yatak baya pembis pembis şimdi oğlan pembe pembe yatacak o beşikte😅 sapasağlam şey dururken yenisini alamam hiç dedim penye battaniyeyi bile dışarda kullanmaya erkek bebeğe göre bir tane aldım evde yavrum çiçekli böcekli battaniyelerde yatacak öyle tam takım hastane çıkışı falan almadım beşli bir kaç takım tek tulumlardan ve bol bol çıtçıtlı badi aldım bebek alışverişini minimumda tutmaya çalıştım yani ,çünkü doğduktan sonraki ıslak mendil bez masrafı çok fazla oluyor evde bir çocuk daha olunca insan mecbur bı yerden kısıyor tek kismayacagim yer yemekleri ve kullandığım kremdir deterjandir tarzı olan şeylerin temiz içerikli kimyasal barındırmayan şeyler olması benim hassas noktamda onlar
Haklısın ne giyip nerde uyuduğunun zaten farkında değiller. Uygun alıyım az alıyım desen de çok pahalı herşey. Bende ya yetmezse ya ihtiyaç olursa zor durumda kalmıyım diye fazladan alıyorum bazı şeyleri.

İlk çocuk hevesi oluyor birde hep biseyler eksik mi kaldı acaba diyorsun ikinci çocuk bu bakıma biraz daha rahat bende kızımda doğana kadar hep biseyler eksikmis gibi hissettim şimdi aman eksik kalırsa alınır hemen kafasindayim hemen hemen herşeyi netten aldım zaten hem pandemi hem yanında bir çocuk daha olunca geze geze alışveriş etme fırsatım pek olmadı insan geze geze alışveriş yapınca gördüğü herşeye heveste ediyor
Haklısın ne giyip nerde uyuduğunun zaten farkında değiller. Uygun alıyım az alıyım desen de çok pahalı herşey. Bende ya yetmezse ya ihtiyaç olursa zor durumda kalmıyım diye fazladan alıyorum bazı şeyleri.

Ben hazir bir urun aldim, icerigini yazdim. Normal dogum oncesi perinal masaj icin satiliyor sadece. Aldigimin markasi My Expert Midwife, peri prep. Turkiye'de ithal olarak hazir olarak yoksa da icerik olarak bilinen seyler zaten. Linki su:

Bu markanin dogumdan sonra da perineyi rahatlatacak baska bir spreyi var, sezaryen yaralarina da uygulaniyor yaziyor ayni zamanda.
Ben linkini birakayim asagiya Tr'de bulamazsaniz icerigine bakarsaniz, bulunmayacak seyler degil, dogum sonrasi da dusunebilirsiniz. Belki baska markalarin vardir, bulunuyordur.

Canm teşekkür ederim ilgin için. Bakıp araştırayım İnşaAllah 💕

Bence de kilosu çok iyi. Zaten alttaki bebek gelişim tablosunda bile 1400 yazıyor kilo olarak. O ellerdeki ödem ilk hamileliğimde bu haftalarda bende de olmuştu. Hem el hem ayak. Balon giib olmuştu ama geçti sonra.
Magnezyum verdi gün içince bugün rahatladım biraz kasılmalarım da, azaldı iyi oldu yoksa kızçe çok kasılıyor benim. Evet bence de kilosu tam ideal 3500 fela doğarsa daha ne olsun ☺️ sağlıkla gelsinler İnşaAllah. Hala şiş elim ama o gün davul gibiydi sbah, kalkınca ayaklarımın üzerinde bastığımda şişlik hissediyorum biraz gece oluyor gündüz geçiyor gibi ama artk yüzüklerin olmuyor yaaa onu fark ettim

Merhabalar. Dün buraya yazmıştım sağlık ocağında yapılan rutin idrar testinde idrarda protein çıkınca panik olmuştum. Bugün kendi doktoruma gittim idrar tahlilini yeniledi ve çok şükür protein çıkmadı. sağlık ocağında idrar ve tiroit testi verme bir daha sakın dedi. kan beklediği için sonuçlar doğru çıkmayabiliyormuş. sizleri de bilgilendirmek istedim. benim dün bütün günüm rezil oldu çünkü

Merhabalar. Dün buraya yazmıştım sağlık ocağında yapılan rutin idrar testinde idrarda protein çıkınca panik olmuştum. Bugün kendi doktoruma gittim idrar tahlilini yeniledi ve çok şükür protein çıkmadı. sağlık ocağında idrar ve tiroit testi verme bir daha sakın dedi. kan beklediği için sonuçlar doğru çıkmayabiliyormuş. sizleri de bilgilendirmek istedim. benim dün bütün günüm rezil oldu çünkü
Hep diyorum dunde dedim sağlık ocagında verilen testler bekledigi ıcın yanlıs cıkıyor, drlar bunu kabul etmiyor aile hekimleri ama yanlıs tecrubeyle sabit

Canım indirim dediği yine ucuz değil ki doğru düzgün indirim görmedim ben. Nerden baksan bebek ürünleri 2-3 kat daha pahalı ve çok detay var hepsini tamamlamak zorundasın.
Ya bazı şeyler de çok gereksiz, şu insta konular çıktıktan sonra çok da ıvır zıvır ihtiyaçlar çıktı ki ihtiyaç olduğu muamma. Veya herşeyin en kalitelisini en pahalısını almak zorunda da değilsin. Ben ciddi ciddi indirim takip ediyorum 😅 mesela dün bebek telsizini 200e denk getirdim aldım nihayet normalde 300dü uzun zamandır gerçek indirime girsin diye takip ediyordum. Bu arada telsizi büyük kızım için alıyorum. Bebek arabasını da mesela jokerde kampanya varken aldım hediye çeki verdi 200 TL üstelik araba da gerçekten indirimdeydi, hediye çeki ile mama sandalyesi bez emzik vs aldım. Bazı ürünlere indirim adı altında bindirim yapılıyor 🤦🏻‍♀️ Bazı şeyler 2.el de alınabilir. Çevrede yakın zamanda bebeği olmuş olan varsa onlardan ödünç alınabilir. Ben kaynım dam, abimden, ardaşımdan çok şey aldım ödünç. Mesela oyun halısı, babynest, emzirme yastığı vs gibi.

Çok geçmiş olsun canım sıkıntı çıkmamasına sevindim

Çok geçmiş olsun canım sıkıntı çıkmamasına sevindim
çok sağolun kızlar ama sıkıntım var yine de. sanırım idrar yolları enfeksiyonum çıkmış bu sefer de. sonuçları yarın göstercem ama idrarda bakteri ve lökosit görünüyor. crp değerim de 11 çıkmış. bakalıım kadın doğumcum ne diyecek yarın

X