2021 Aralık Anneleri

Bu arada munchkinin pipetli sulugunu almistim, alisamaz diye korkuyla agzina verdim ilkinde sadece disini kasidi. Ertesi gun lup lup cekmeye basladi ve bildiginiz mutlu oluyo😂
Ytarak da icebiliyo icineeki agirlik sayesinde ben cok memnun kaldim hic dokulmuyor kesinlikle tavsiyemdir

Ya rapunzel ben blw yapiyorum cocugum hepi topu bir parmak ucu kadar falan yutuyordur. Gerci henuz tadimlardayiz ama siz baya ogun olarak yediriyor musunuz? Ben biraksam mi blw yi ay panik oldum suan👀
Benim bildiğimde şuan 3 gün kuralıyla ilerleyenler için 1.gün çay kaşığı 2. Gün tatlı kaşığı 3.gün yemek kaşığı ilk ay böyle geçtikten sonra bitirebilirse yarım çay bardağı kadar öğünler olcak sonra işte yemek istediği kadar 🤷🏻‍♀️ Rapunzel90 Rapunzel90

Ay yok anacim yalan o. Bi yogun bakimdayken emzirdim onun disinda ful sagimla geldik bugune kadar ve bir kasik mama vermek zorunda kalmadim bin sukur😿 sagim bence daha cok arttiriyor sutu, memeler surekli uyariliyor cunku

Ya rapunzel ben blw yapiyorum cocugum hepi topu bir parmak ucu kadar falan yutuyordur. Gerci henuz tadimlardayiz ama siz baya ogun olarak yediriyor musunuz? Ben biraksam mi blw yi ay panik oldum suan👀
Bende blw yapmayı çık istiyordum ama hazır değil henüz 7 ay gibi deneyeceğim şimdilik püreye devam😕 ben pazartesiye kadar tadım şeklinde ilerledim meyve sebze tek olarak tattırdım şimdi karıştırarak veriyorum 3 gündür pzartesi patates ve havuçu karıştırdım . Dün kabak patates havuç kapya mixledim bugünde bu tarifi deneyim dedim ama fazla oldu yedi yarısını sonra kakasını yaptı sebzelere zeytinyağı ekliyorum azcık o yaptırıyo kakasını

Benim bildiğimde şuan 3 gün kuralıyla ilerleyenler için 1.gün çay kaşığı 2. Gün tatlı kaşığı 3.gün yemek kaşığı ilk ay böyle geçtikten sonra bitirebilirse yarım çay bardağı kadar öğünler olcak sonra işte yemek istediği kadar 🤷🏻‍♀️ Rapunzel90 Rapunzel90
Valla bende öyle biliyordum ama kitaptaki ölçülere göre yapayım dedim 😀 artık ne kadar yerse o kadar vericem doyunca zaten ağzını kilitliyor ek gıda işi zormuş anam her gün ne yapsam diye düşünüyorum haftalık plan yapıp öyle ilerleyeceğim

Evet ya çünkü ben de yedirdiğim her şeye zeytinyağı koyuyorum öyle katı da olmuyor püreler çorba gibi oluyor ya
Bikaç gündür zorlanıyordu ama çok katı değildi diye müdahele etmedik patates falan vermeyiz dedik
Ama bu sabah kakası taş gibiydi valla çocuğum nasıl ağladı ya perişan oldum 🥺
Yapınca çok rahatladı, dulcosoft şurup verdik kakayı yumuşatıyormuş sabahtan beri içerde kalanları sulu sulu çıkarıyor kaç bez değiştirdik bilmiyorum 😂
Tatil hediyesi o bezler 🤣

Valla bende öyle biliyordum ama kitaptaki ölçülere göre yapayım dedim 😀 artık ne kadar yerse o kadar vericem doyunca zaten ağzını kilitliyor ek gıda işi zormuş anam her gün ne yapsam diye düşünüyorum haftalık plan yapıp öyle ilerleyeceğim
Evet yapmaktan çok karar vermesi zor ben bize yaparken zorlanıyodum karar vermekte şimdi iki kere zorlanıyorum 😁

Rapunzel90 Rapunzel90 sorum eşime
Kazein bir süt proteiniymiş
Anne sütünde de %80 oranında bulunuyormuş miktarın artması bebişin alerjisi yoksa sıkıntı bi durum değilmiş
Kişi kendi bilir ama bizim öyle 1 numarada kalın gibi bir yönlendirmemiz yok dedi
Zararı da yokmuş ama değil mi 1 den devam edebilirim🤔 çok teşekkür ederim bu arada cevabın için canım🥰

Gelmediler kız. Benim ablam doğumuma geldi 1 hafta kalabildi çalışıyordu. Eşimde ablandan sonra anam gelsin sana yardımcı olsun dedi, bende ilk tamam dedim. Bunlar telefonda kem küm ediyorlar, pek istekli değiller gelmeye anladım. Dedim tamam gelmesinler yorulmasınlar ben toparlarım bir kaç güne, rahatladılar ben öyle deyince 😅 Beni bırak insan torununu merak eder gelir değil mi. Burda okuyorum annane babanne birbiriyle yarışıyor torunu görmek bakmak için. Bizimkiler nerdeee. Çocuk 40ı yeni çıkmıştı kayınbabanın dizleri ağrıdı sancılanmış, benim eşimi çağırdılar 7 saat uzaktan, o gitti ilgilendi. Halbuki 3 saat mesafede 2 oğlu daha var, onlar yanaşmamış ilgilenmeye. Kurbana biz gideceğiz memlekete öyle görecekler torunlarını 🙄
Böyle yaparak çocuklarını uzaklaştırıyorlar kendilerinden sonra da hatalı ararlar 🙄

Kızlar bugün kitaptaki tariften yaptım ama fazla oldu hepsini yiyemedi sizinkiler bitiriyor mu tarifler mi fazla yoksa benim bebeğim mi yemiyor. Anlamadım
Aynı kitabı bende aldım tarifleri deniyorum ama henüz ikinci kasiga geçmiş değiliz yemiyor
Evet miktar fazla oluyor gibi ama tam aç olsa bitirir

Kizlar fototerapi alan bebeklerde 6.ayda isitme testi yapilmasi gerekiyor demislerdi bizim yenidogan yogun bakim doktorumuz. Icinizde hic yaptiran oldu mu?

Keşke gereken cevabı verseydin. Benim Mart sonu iznim bitti . Bı defa heyet aldım onun dışında rapor vs aldım bu dönemi bitirmeye bakicam. Kızım kolik üstüne reflü var ve çok huysuz bı bebek. Mama vs almadı sadece anne sütü . E bu bebeği nereye bırakabiliriz biz . Bir de ilçede görev yaparken. Gidiş geliş 2 saat. 8 -5 çalışan memur gibiyim ben. Ücretsiz izin alma lüksüm de yoktu cidden . Hemoroid var bende de doktora gittim biseyler yazdı geçmedi benden ordan yuruyup heyet aldım. Önce onlar izin şartlarını iyilestirsinler. İki üç aylık bebeleri nereye bırakabiliriz. Kaldı ki o mudurun haddi mi bu cümleler sanki cebinden parasi çıkıyor sinir oldum. Kendileri coookkkk hakseverlerdir !!!
Siz yine kamuda çalışıyorsunuz rapor falan alıyorsunuz biz özel sektör çalışanları hepten rezil oluyoruz, gebelik aynı doğum ayni analık aynı bebek aynı ama şartlara gelince yok. Şu ana kadar gelen hiçbir hükumet hiçbir aile bakanı bu hakları konuşmadı, aynı şekilde hiçbir muhalefet de bu konularda vaatlerde bulunmadı, halbuki o kadar çok açık var ki sistemde kanunlarda, benim de iznim mart sonu bitmişti mecbur ücretsiz aldım ama sadece 3 ay, 15 gün sonra ise donucem mecbur, işimiz ve anneligimiz arasında seçim yapmak zorunda birakilmamaliyiz, ben daha doğum iznine ayrılmadan yerime birini aldılar, o zaman geçici diyorlardı ama döndüğümde beni ne bekleyecek bilmiyorum, sırf bu korkular yüzünden sanki usulsüz biseymis hakkım değilmiş gibi 3 ay izin alabildim, kaldı ki bebeğim hala yenidogan gibi gakguk meme ister uykusu problemli, kv bakacak ama gönülsüz bide onun suratı, bakmak için bizde kalacak ve kayinpederle birlikte gelecekler, kendisi yemeğe falan elini atmaz zaten, peki ben napicam, sabahın 4 buçuk 5 inde uyanan bi kızım var canı sagolsun, uyanicam o saatte, max şekilde emziricem, onun kahvaltısını hazirlicam belki yediricem, 7 yasinda da bi oğlum var aç kalmasın diye ona da dolayısıyla kv lere de kahvaltı hazirlicam, ise gidicem, yine sanki hakkım değilmiş gibi koştur koştur süt sagicam, aksam gelicem yine ev halkına yemek yapicam ayriyeten bebise de, çocuklar ilgi bekleyecek, min 1,5 saat kızı uyutmaya caliscam bu sırada saat 10 buçuk falan olacak, sonra yatana kadar mutfak toplama ütü oglanla oyun belki ertesi günün yemek hazırlığı yetisebilirsem yarım yamalak bi duş, ben yatmadan kız uyanmış olacak, emzir tekrar uyut, uyanana kadar en az 2-3 kez daha tekrar edecek bu durum, belki bi uyanacak bi daha uyumayacak, hiç yapmadigi şey değil çünkü, ve gün tekrar aynı şekilde başlayacak. Peki benim işteki performansım nasıl olacak, adam akıllı şartları iyileştirin ki kimse ne usulsüz yollara girsin ne bebekler rezil olsun. Doğum iznine ayrıldım maaşımı eksik aldım, primim o günden beri yatmıyor zaten, 3 aydır da hiç maaş yok, kamudaki anne 3 saat süt izni kullanırken ben 1,5 saat kullanicam, e hani hak helallik haramlik, kaldı ki bunlar annenin değil bebeklerin hakkı bence, devlet o kadar ilk 6 ay sadece anne sütü 2 yaşına kadar emzirin derken, bebekler 2 aylıkken anaları ise başlatmaya çalışıyor.
Ay çok uzun olmuş ama çok dertliyim bu konuda 😞

Ailemi gectim bi tane akrabam bile yok bu sehirde olsa bile bebegim 2 aylikti nereye birakacaktim ki benim bebegim emzik biberon asla agzina degdirmiyor burdan her seyi konusuyoruz zaten cogu gormustur okumustur meme reddi vardi emmek istemiyordu o zaman bile biberonu almiyordu..bu konudada ben ucretsiz izin alacaktim her turlu doktor soyleyince bunu yapabiliyorken aldim bende almaz olaydim..madem aldim keske cevabini verseydim keske raporlari geri gonderin deseydim.. eylulde okul acilinca bu sozlerin hepsini kendine iade edecegim resmen devleti dolandirmaya getirdi lafi ya niye mersine gitmisim...cok saolun kizlar desteginiz icin iyi ki varsiniz 😍

Hastayken aldığın rapor için hadsizce konuşan müdüre ne desem bilemedim.
Aklıma gelmediyse bile ara telefonda söyle, ne hakla beni üzersiniz ben size hakkımı helal etmiyorum diye. Hadsizlik bu, başka bir şey değil

Siz yine kamuda çalışıyorsunuz rapor falan alıyorsunuz biz özel sektör çalışanları hepten rezil oluyoruz, gebelik aynı doğum ayni analık aynı bebek aynı ama şartlara gelince yok. Şu ana kadar gelen hiçbir hükumet hiçbir aile bakanı bu hakları konuşmadı, aynı şekilde hiçbir muhalefet de bu konularda vaatlerde bulunmadı, halbuki o kadar çok açık var ki sistemde kanunlarda, benim de iznim mart sonu bitmişti mecbur ücretsiz aldım ama sadece 3 ay, 15 gün sonra ise donucem mecbur, işimiz ve anneligimiz arasında seçim yapmak zorunda birakilmamaliyiz, ben daha doğum iznine ayrılmadan yerime birini aldılar, o zaman geçici diyorlardı ama döndüğümde beni ne bekleyecek bilmiyorum, sırf bu korkular yüzünden sanki usulsüz biseymis hakkım değilmiş gibi 3 ay izin alabildim, kaldı ki bebeğim hala yenidogan gibi gakguk meme ister uykusu problemli, kv bakacak ama gönülsüz bide onun suratı, bakmak için bizde kalacak ve kayinpederle birlikte gelecekler, kendisi yemeğe falan elini atmaz zaten, peki ben napicam, sabahın 4 buçuk 5 inde uyanan bi kızım var canı sagolsun, uyanicam o saatte, max şekilde emziricem, onun kahvaltısını hazirlicam belki yediricem, 7 yasinda da bi oğlum var aç kalmasın diye ona da dolayısıyla kv lere de kahvaltı hazirlicam, ise gidicem, yine sanki hakkım değilmiş gibi koştur koştur süt sagicam, aksam gelicem yine ev halkına yemek yapicam ayriyeten bebise de, çocuklar ilgi bekleyecek, min 1,5 saat kızı uyutmaya caliscam bu sırada saat 10 buçuk falan olacak, sonra yatana kadar mutfak toplama ütü oglanla oyun belki ertesi günün yemek hazırlığı yetisebilirsem yarım yamalak bi duş, ben yatmadan kız uyanmış olacak, emzir tekrar uyut, uyanana kadar en az 2-3 kez daha tekrar edecek bu durum, belki bi uyanacak bi daha uyumayacak, hiç yapmadigi şey değil çünkü, ve gün tekrar aynı şekilde başlayacak. Peki benim işteki performansım nasıl olacak, adam akıllı şartları iyileştirin ki kimse ne usulsüz yollara girsin ne bebekler rezil olsun. Doğum iznine ayrıldım maaşımı eksik aldım, primim o günden beri yatmıyor zaten, 3 aydır da hiç maaş yok, kamudaki anne 3 saat süt izni kullanırken ben 1,5 saat kullanicam, e hani hak helallik haramlik, kaldı ki bunlar annenin değil bebeklerin hakkı bence, devlet o kadar ilk 6 ay sadece anne sütü 2 yaşına kadar emzirin derken, bebekler 2 aylıkken anaları ise başlatmaya çalışıyor.
Ay çok uzun olmuş ama çok dertliyim bu konuda 😞
Gözümde canlandı da Allah yardımcın olsun gerçekten 🤲🏻

Kizlar fototerapi alan bebeklerde 6.ayda isitme testi yapilmasi gerekiyor demislerdi bizim yenidogan yogun bakim doktorumuz. Icinizde hic yaptiran oldu mu?
Biz fototerapi almıştık fakat sadece fototerapi den birkaç gün sonra işitme testi yapıldı. Sıkıntı yok dendi. Sonra tekrar cagirmadilar.

Göğüs pedi kullanıyormusunuz?
Ben kullanıyorum 🥴 ne zmn terbiye olacaklar ya

Ay ben çok sıkıldım. Göğüs kalkanı kullanıyorum. Yatıyorum kalkıyorum hop çarşaf sırılsıklam. Gün içinde yüz kere sütyen, tişört değiştiriyorum. Artık yaz da geldi duşa giriyorum hop 2 saat sonra süt korkuyorum. Dışarı çıkarken kalkan, peçete, göğüs pedi kullanıyorum. Yine bir yerlerden akıyor üstümü ıslatıyor. Geçen hastanede kucağımda çocuk bi doktorun odasına gidiyodum bi danışmaya. Bi baktım üzerim sırılsıklam olmuş. Yok mudur bunun çözümü ne zamana kadar böyle gidecek 😪

X