2021 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
TFF ahlili

Tahlili yaptirdiginiz sırada geçirdiğiniz bir enfeksiyon ( grip,idrar yolu enfeksiyonu vs vs..) bir rahatsizliginiz varmiydi?
Mesela benim şekerim özellikle böyle durumlarda birden artıyor hatta 120 peri bulduğu oldu..Vücut tepki olarak böyle durumlarda şeker yükseliyor yani bir reaksiyon gibi.Kendimde bizzat test ettim bunu.
Hatta bunun için gerçekten şekerle ile ilgili bir problemim mi var gizli şeker gibi diye şeker yükleme testi yaptırmıştım korkumdan gastroentrolojide.
Ama şükür ki birsey çıkmadı.Sizin şekeriniz düzenli olarak kontrol edildi mi yani kaç kez böyle çıktı?
Merhaba,

İdrar tahlilleri de yapıldı, enfeksiyon vs. var mı diye bakıldı hep. Son derece iyiydi. Hatta pek bir rahatsızlık da hissetmediğim için hiç bir negatif sonuç beklemiyordum.
Ben evde takip ediyorum şu anda.
Geçtiğimiz hafta tekrardan açlık şekerine baktırdım lab.'da orada 80 çıkmış ama evde baktıklarım hep 100 civarı. Tam bir kontrol sağlayamadım açıkçası. Açıkçası ayrıca haşimato tiroidim var ve tsh'ım hamilelikle birlikte uçuşa geçti ve hemen ilaca başladım. Şekeri de tsh yüksekliğini de aynı anda öğrendim zaten.
Şu an gebelik şekeri var da diyemiyorlar yok da. Hem varmış gibi kontrol altında olacak hem de 24. haftada yükleme olacak gibi. Süreçte göreceğiz sanırım.
Daha önce de bir hamilelik geçirmiştim, onda hiç böyle çıkmamıştı değerlerim. O zaten iyi sonlanmadığı için bu sefer kendime çok dikkat etmeye çalışıyorum ama böyle kafa karıştırıcı şeyler olunca insan strese giriyor.

Çok geçmiş olsun, bence panik yapmayın stres çok etkili, kuzenim geçirdi fitil ve şase tarzı bişey kullanmıştı. Gayet sağlıklı oğlu oldu. Hatta birden fazla yaşadı enfeksiyonu fitili hep evde bulunduruyordu. Çabucak geçsin inşallah🙏🏻
Çok teşekkür ederim atlatıp doğumunu bebeğini etkilemeyenleri duymak umut veriyor gerçekten umarım benim de geçer umarım hiç etkilenmez çocuk...

TFF ahlili

Tahlili yaptirdiginiz sırada geçirdiğiniz bir enfeksiyon ( grip,idrar yolu enfeksiyonu vs vs..) bir rahatsizliginiz varmiydi?
Mesela benim şekerim özellikle böyle durumlarda birden artıyor hatta 120 peri bulduğu oldu..Vücut tepki olarak böyle durumlarda şeker yükseliyor yani bir reaksiyon gibi.Kendimde bizzat test ettim bunu.
Hatta bunun için gerçekten şekerle ile ilgili bir problemim mi var gizli şeker gibi diye şeker yükleme testi yaptırmıştım korkumdan gastroentrolojide.
Ama şükür ki birsey çıkmadı.Sizin şekeriniz düzenli olarak kontrol edildi mi yani kaç kez böyle çıktı?
Merhaba ,
Yanlış yönlendirmek istemem ama , 103 açlık çok yüksek bir oran değil , bence işi biraz abartmışlar , tahlili uyandıktan kaç saat sonra bile yaptırdığın önemli çünkü , sebebi strese bağlı bile artabiliyor şeker oranı. Vucüt gerekli yakacak maddeleri ( kahvaltı, kalori ) alamadığı İçin . Zannımca 103 için çok panik bir tedavi uygulanmış . Bence en iyisi sen açlık şekerini kendin bir süre kontrolde tut, ve gün içinde bol su iç

Merhaba,
Ben de hamileliğimin 12. haftasındayım. Acaba aranızda şeker değerleri yüksek çıkan ve buna göre diyet uygulayan var mı? Nasıl bir programınız var acaba? Benim kafam çok karışık. Detaylı olarak açıklayacağım şimdi.

Aralık ayında ölçüldüğünde 103 çıkan açlık şekerim için doktorum yüksek demişti. Bunu şimdi kontrol altına almamız lazım zaten ilerleyen dönemlerde yükselecek demişti. Bu sebeple acilen bir endokrin uzmanına gitmiştim.
Bu gittiğim uzman bana kesinlikle hiç bir şekilde karbonhidrat ve şeker tüketmemem gerektiğini söyledi. Çok dayanamıyorsam kahvaltıda light etimek, günde bir adet yeşil elma yiyebilirsin demişti. Ben de bunu uygulamaya başladım. Ne kadar zor olduğunu anlatmama gerek yok sanıyorum :) Bir hafta on gün kadar boyunca her gün evde şeker takibi yaptım, aslında tokluk değerlerim çok normal hatta sınırın altındaydı ama açlıklarım nispeten yüksek gibiydi. Ben bunu düzenleyemiyorum diyip diyetisyene gittim, endokrinin söylediklerini de ilettim buna göre bir diyet programı çıkarttılar bana. 25 gün kadar böyle devam ettim. Diyete maksimum seviyede bağlı kaldım, hiç bir kaçamak yapmadım.

Değerlerimde değişiklik olmayınca takibinde olduğum perinatoloğumun önerdiği bir profesöre göründüm(endokrin)
Bu sırada 25 günde 2,5 -3 kilo kadar verdim. Ki normalde çok zor kilo veren bir insanım.
Ona yaptığım diyeti anlatınca çok şaşırdı ve çok kızdı. Yağ yaktığım için ketonumun yükselmiş olabileceğini söyledi. Bu uyguladığım diyet vücudu ketozise sokabilecek kadar az karbonhidrat içeren bir low carb diyetmiş. Hemen yeni tahliller yapıldı. Ertesi gün tahlil sonuçları üzerine tekrar görüştük. Keton+++ olmuştu. İstersem önerdiği diyetisyen ile yeni bir program hazırlayabileceğini söyledi. O diyetisyen ile de görüştüm. Bu sefer günde 6 porsiyon meyve içeren her öğünde 2 dilim ekmek içeren (muadil değişimleri de verildi tabii ki) 2000 kalorilik bir diyet verildi. Hem yeni diyetisyen hem de yeni endokrin doktoru hamilelikte düşük karbonhidrat içeren bir diyet yapmamın çok sağlıksız olduğunu söyledi.

Bu diyeti uygulamaya başlayınca keton değerim hemen negatife döndü. Bir kaç gün geçince anladım ki aşırı enerjisiz olmamın sebebi hiç şeker içermeyen bir diyet yapmammış. Resmen beynim çalışmıyordu. Tek yaptığım bütün gün koltukta bir sağa bir sola yatmaktı. Ayrıca sürekli, koltuktan her kalktığımda gözüm kararıyordu. Ben bunu hamileliğin kendisine bağlıyordum ama yanlışmış sanırım. Günde 1 saat yürüyüş yapmak zorundaydım ve yürüyüşü sevmeme rağmen ağlayarak gidiyordum.

Şimdi bu yeni diyeti uyguluyorum ama iki doktorun birbirine bu kadar zıt konuşması kafamı çok karıştırdı. Ayrıca yükselmiş olan keton değerimin bebeğin beyin gelişimini etkilemiş olma ihtimali de var ve bu beni geriyor. Doktorlar nasıl bu kadar farklı tedaviler uygulamış olabilir diye araştırdım. Yabancı makaleler okudum ve bir konferans konuşması buldum. Dinlemek isteyenler için linkini aşağı koyuyorum.
Lily Nichols - 'Is Low Carb Safe During Pregnancy?'

Buradan anladığım kadarıyla bu low carb diyetlerin insan doğasına daha uygun olduğu gibi bir sonuca varılmış ama hamileler üzerinde deneysel çalışmalar yapmak mümkün olmadığı için bunun tam bir araştırması ve doğru sonucu yok gibi duruyor. İlk gittiğim doktor bu görüşteydi diye anlıyorum. İkinci doktorum ise geleneksel uygulamadan yana.

Ne kadar kafa karışıklığı yaşadığım anlaşılıyordur umarım.
Benzer sıkıntıları yaşayan ve buna ne göre diyet yapanlar varsa yorumlarınızı bekliyorum.
Ben hamilelik testi için aile sağlığı merkezine gittiğimde şekerime de bakılmıştı 100 çıkmıştı açtım o an. Ama daha sonra kendi doktorumla konuşurken yüksek olduğunu vesaire söylemedi ben meyve sebze tüketmeye çalışıyorum ama mide bulantılarından dolayı genelde ekmek arası simit vs tüketiyorum. Şeker yüklemesi yapıldı mı peki yoksa sadece açlık şekeri ile mi bu diyete başladınız? Ben de ona göre doktorumla konuşayım çünkü 100 de düşük bi değer değil gerekiyorsa bir diyetisyene başvurayım. Bir de şu var her laboratuvarın sonucu aynı olmuyor troidim aile sağlığı merkezinde çok yüksek çıkmış. Doktorun riskli bir değer bir de bizim hastanemizde bakalım yine yüksek çıkarsa tedaviye başlarız demişti ama sonraki değerim çok normal çıktı.

Merhaba,
Ben de hamileliğimin 12. haftasındayım. Acaba aranızda şeker değerleri yüksek çıkan ve buna göre diyet uygulayan var mı? Nasıl bir programınız var acaba? Benim kafam çok karışık. Detaylı olarak açıklayacağım şimdi.

Aralık ayında ölçüldüğünde 103 çıkan açlık şekerim için doktorum yüksek demişti. Bunu şimdi kontrol altına almamız lazım zaten ilerleyen dönemlerde yükselecek demişti. Bu sebeple acilen bir endokrin uzmanına gitmiştim.
Bu gittiğim uzman bana kesinlikle hiç bir şekilde karbonhidrat ve şeker tüketmemem gerektiğini söyledi. Çok dayanamıyorsam kahvaltıda light etimek, günde bir adet yeşil elma yiyebilirsin demişti. Ben de bunu uygulamaya başladım. Ne kadar zor olduğunu anlatmama gerek yok sanıyorum :) Bir hafta on gün kadar boyunca her gün evde şeker takibi yaptım, aslında tokluk değerlerim çok normal hatta sınırın altındaydı ama açlıklarım nispeten yüksek gibiydi. Ben bunu düzenleyemiyorum diyip diyetisyene gittim, endokrinin söylediklerini de ilettim buna göre bir diyet programı çıkarttılar bana. 25 gün kadar böyle devam ettim. Diyete maksimum seviyede bağlı kaldım, hiç bir kaçamak yapmadım.

Değerlerimde değişiklik olmayınca takibinde olduğum perinatoloğumun önerdiği bir profesöre göründüm(endokrin)
Bu sırada 25 günde 2,5 -3 kilo kadar verdim. Ki normalde çok zor kilo veren bir insanım.
Ona yaptığım diyeti anlatınca çok şaşırdı ve çok kızdı. Yağ yaktığım için ketonumun yükselmiş olabileceğini söyledi. Bu uyguladığım diyet vücudu ketozise sokabilecek kadar az karbonhidrat içeren bir low carb diyetmiş. Hemen yeni tahliller yapıldı. Ertesi gün tahlil sonuçları üzerine tekrar görüştük. Keton+++ olmuştu. İstersem önerdiği diyetisyen ile yeni bir program hazırlayabileceğini söyledi. O diyetisyen ile de görüştüm. Bu sefer günde 6 porsiyon meyve içeren her öğünde 2 dilim ekmek içeren (muadil değişimleri de verildi tabii ki) 2000 kalorilik bir diyet verildi. Hem yeni diyetisyen hem de yeni endokrin doktoru hamilelikte düşük karbonhidrat içeren bir diyet yapmamın çok sağlıksız olduğunu söyledi.

Bu diyeti uygulamaya başlayınca keton değerim hemen negatife döndü. Bir kaç gün geçince anladım ki aşırı enerjisiz olmamın sebebi hiç şeker içermeyen bir diyet yapmammış. Resmen beynim çalışmıyordu. Tek yaptığım bütün gün koltukta bir sağa bir sola yatmaktı. Ayrıca sürekli, koltuktan her kalktığımda gözüm kararıyordu. Ben bunu hamileliğin kendisine bağlıyordum ama yanlışmış sanırım. Günde 1 saat yürüyüş yapmak zorundaydım ve yürüyüşü sevmeme rağmen ağlayarak gidiyordum.

Şimdi bu yeni diyeti uyguluyorum ama iki doktorun birbirine bu kadar zıt konuşması kafamı çok karıştırdı. Ayrıca yükselmiş olan keton değerimin bebeğin beyin gelişimini etkilemiş olma ihtimali de var ve bu beni geriyor. Doktorlar nasıl bu kadar farklı tedaviler uygulamış olabilir diye araştırdım. Yabancı makaleler okudum ve bir konferans konuşması buldum. Dinlemek isteyenler için linkini aşağı koyuyorum.
Lily Nichols - 'Is Low Carb Safe During Pregnancy?'

Buradan anladığım kadarıyla bu low carb diyetlerin insan doğasına daha uygun olduğu gibi bir sonuca varılmış ama hamileler üzerinde deneysel çalışmalar yapmak mümkün olmadığı için bunun tam bir araştırması ve doğru sonucu yok gibi duruyor. İlk gittiğim doktor bu görüşteydi diye anlıyorum. İkinci doktorum ise geleneksel uygulamadan yana.

Ne kadar kafa karışıklığı yaşadığım anlaşılıyordur umarım.
Benzer sıkıntıları yaşayan ve buna ne göre diyet yapanlar varsa yorumlarınızı bekliyorum.
Merhaba ,
Yanlış yönlendirmek istemem ama , 103 açlık çok yüksek bir oran değil , bence işi biraz abartmışlar , tahlili uyandıktan kaç saat sonra bile yaptırdığın önemli çünkü , sebebi strese bağlı bile artabiliyor şeker oranı. Vucüt gerekli yakacak maddeleri ( kahvaltı, kalori ) alamadığı İçin . Zannımca 103 için çok panik bir tedavi uygulanmış . Bence en iyisi sen açlık şekerini kendin bir süre kontrolde tut, ve gün içinde bol su iç

Merhaba,

İdrar tahlilleri de yapıldı, enfeksiyon vs. var mı diye bakıldı hep. Son derece iyiydi. Hatta pek bir rahatsızlık da hissetmediğim için hiç bir negatif sonuç beklemiyordum.
Ben evde takip ediyorum şu anda.
Geçtiğimiz hafta tekrardan açlık şekerine baktırdım lab.'da orada 80 çıkmış ama evde baktıklarım hep 100 civarı. Tam bir kontrol sağlayamadım açıkçası. Açıkçası ayrıca haşimato tiroidim var ve tsh'ım hamilelikle birlikte uçuşa geçti ve hemen ilaca başladım. Şekeri de tsh yüksekliğini de aynı anda öğrendim zaten.
Şu an gebelik şekeri var da diyemiyorlar yok da. Hem varmış gibi kontrol altında olacak hem de 24. haftada yükleme olacak gibi. Süreçte göreceğiz sanırım.
Daha önce de bir hamilelik geçirmiştim, onda hiç böyle çıkmamıştı değerlerim. O zaten iyi sonlanmadığı için bu sefer kendime çok dikkat etmeye çalışıyorum ama böyle kafa karıştırıcı şeyler olunca insan strese giriyor.
Haklısınız.Peki bunlar birbirini tetiklemiş olabilir mi acaba TSH ve şeker.Ben açıkçası şekeriniz olduğunu düşünmüyorum korkmayın varmış gibide doktorun dediklerine uyun.Zaten zamanı geldiginde şeker yükleme testi yapılır.Tsh bir çok gebede hamilelikle beraber yukseliyor.Benim bulundugum eski topiklerde çok oldu böyle troit problemi çıkan ama sağlıklı doğum yapan arkadaşlar.

Kızlar merhaba bugün idrar tahlili yaptırdım lökosit değerim 95 çıktı (0 ile 4 arası olması gerekirken) İdrar yolu enfeksiyonu olan var mı aranızda çok kötü şeyler okudum internette 😔
Benimde önceki hamileligimde olmusdu 20 haftalikdan buyukdu ve sancim vardi batma vardi pek ciddiye almadim artinca batmalar doktora gitmisdim enfeksiyon cikmisdi ve sanciya sebep olmusdu fitil falan vermisdi Doktor sükür hicbir sorun yasamadim sonrasinda

Benimde oluyor ayni sekilde canim.rahim buyumesinden kaynaklidir diye bende kendimi rahatlatmaya calisiyorum hep.bende 12.haftanin icindeyim hala arada oluyor dedigin gibi.anlık birsey olup geciyor aniden.korkutuyor ama
Aynı haftafaymişiz🙂İnşallah öyledir.
3ayi devirdik ondanmıdır,bundanmıdır diyerek 1.trimesterin sonuna geldik.
İnşallah 2.trimester daha rahat geçer hepimiz adına.

Esnek çalışıyorum haftada bir iki gün ama alaturka tuvalet vs kullanmaya çalışırım artık. Bilmiyorum enfeksiyon geçirip 17.-20. Haftalarda düşük yapanların konularını okudum kahroldum tedavisini alacağım ama ya geçmezse ya geçene kadar çok geç olursa diye düşünmekten kendimi alamıyorum... teşekkür ederim cevabın için 🙏🏻
Gecmis olsun once ki gebeligimde antibiotic kullanmistim bunun Icin ama degerimi hatirlamiyorum. Cok slk karsilasilan bir durum. ilac kullandigi halde iyilesmeyen bir arkadasim vardi. Sezeryanla dogum yapti bebege enfeksiyon gecmesin diye. Gunluk ped kullaniyorsaniz o da tetikler bu arada. Ayrica yasadigim yerde ebeler bu durumda cranberry juice (kizilcik suyu) icmeyi oneriyorlar bulabilirseniz.

Kızlar merhaba bugün idrar tahlili yaptırdım lökosit değerim 95 çıktı (0 ile 4 arası olması gerekirken) İdrar yolu enfeksiyonu olan var mı aranızda çok kötü şeyler okudum internette 😔
Canım çok geçmiş olsun ilaçlarını kullanırsın birşeyciğin kalmaz bebişe de hiçbir şey olmaz Allah’ ın izniyle benm arkadaşlarımdan da çok var idrar yolu enfeksiyonu geçiren de mantar olanda çocukları maşallah hepsinin de sağlıklı, kötü senaryoları düşünme, acil şifalar diliyorum🌸

Canım çünkü ailede genetik hipertansiyon var. Anneannemi hipertansiyona bağlı beyin kanamasından kaybettik. Annemde de var hipertansiyon. Tansiyon yüksekliği belirtilerini annemden dolayı iyi biliyorum. Ölçtüğümde ise 13 8 çıktı.
Anladım çok geçmiş olsun tansiyon düşüklüğü bir şekilde idare ediliyor ama yüksek olması çok zor gebeliktede dikkat edilmesi gereken bir durum

şekeri, karbonhidratı kesince vajinal mantar yatışıyor, kendimden biliyorum. hamile olduğunuz için kesemeseniz de minimuma indirmenizi tavsiye ederim. sabah aç karnına hindistan yağı içmek de çok iyi gelir, hindistan cevizi yağı mantarların korkulu rüyası, tabi bunu doktorunuza sormak gerekebilir kullanmadan önce.
Ben su içemiyorum öncelikle en büyük sorunum bu. Aşırı çikolata vs yemiyorum ama ekmek yiyorum malesef ve kilo da aldım 3-4 kg hem de. Doktorum haliyle çok dedi ama napayım biraz acıksam bulantı başlıyor. İlk 3 ay bitti çok şükür. Spor yoga vs bir şeylere başlamam lazım kesinlikle.

Aynı haftafaymişiz🙂İnşallah öyledir.
3ayi devirdik ondanmıdır,bundanmıdır diyerek 1.trimesterin sonuna geldik.
İnşallah 2.trimester daha rahat geçer hepimiz adına.
Amin insallah.oyle boyle geciyor hakikaten.bulantim ve kusma coktu bende simfi biraz azaldi.ama tansiyon dusuklugu bu sefer etkiliyor.bas donmesinden yerimden kalkmaya korkuyorum.normalde dusuk tansiyonluyum.iyice bir kafami kaldiramiyorum.bugun berbattim yine.ama saglikla kucaklarimiza alalim hepmiz insallah da bugunleri hatirlamiycaz bile.ya da gecti bitti deyip daha guzel seylerden bahsedicez ilerde😍🤗

Suya zencefil limon nane gibi ferah şeyler ekleyip içmeye çalışın bir şekilde için muhakkak günde 2-3 litre için. Ayran, süt, maden suyu gibi şeyler de olur. Sıvı alımı çok önemli.

X