2018 Nisan Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak?

• Kız

OY: 118 51,3%
  • Erkek

OY: 102 44,3%
  • İkiz Kız

OY: 3 1,3%
  • İkiz Erkek

• İkiz, Bir Kız Bir Erkek

• Üçüz

OY: 1 0,4%

• Ankete Katılan
    230
Kızlar ilk ayımızda kilo alımımız az boyumuzda hiç uzamamış
İlk Ayında boyun hiç uzamaması normal mi var mı aynı durumda olan

Bildigim kadariyla kolik hep ayni saatte baslarmis. Nobetleri bazen saatlerce suruyomus.

:KK43:

Bizim sipa dunden beri gaz sancisi cekiyodu.karni gurulduyo ikiniyo kizariyo ama yooookk. Cok kivrandi yavrum kiyamam ya. Salak kafam aklim durmus sabah saglik ocagindan verdikleri damla geldi.3damla verdim agzindan. 1saate kkalmdi sipam patir patir gaz cikardi cok sukur. Dun aaksamdan beri kaka da yapmamisti. Ikindin sut verirken 3defa cart curt diye diye kaka yapti. Bezini degistirmek icin altini acayim ddedim. Bi baktim kakasi kiyafetine kadar cikmis. Ohh. Nasil mutlu oldu anlatamammm.

Insallah bi daha boyle olmaz dicem ama 4.aya kadar gaz sancilari oluyomus :KK43:((

Ben emzigi cok cok nadir 5dk anca veriyom. Sonra cunku ögürtü ggeliyor. Kusacak gibi oluyo. Bende vermiyoum.

Biz sipaya sallanan ana kucagi aldik. Ona yatirip salliyorum sakinlesiyo uyuyo oyle. Imkaniniz varsa boyle birsey alinderim. Cunku ben ozelliklede gun icinde cok rahat ettim. Kahvalti yaparken falan ayagimla ssalliyorum oyalabiyo oyle. Bende kahvaltimi yapiyorum rahat rahat.

Bide emzik için bence henuz cok kucukler. Meme uclarimiz emzik kadar buyuk olmadigi icin bebegin damagi yara olabilir doye korkuyorum. Uzun sure vermiyorum bu yuzden. Eskiden ucu kahverengi daha kucuk emzikler vardi. Bulursam ondan alicam. Onlar hem kucuk hemde yumusacikti oyle hatirliyorum

Cok enderesan bende anlayamiyorum internete sut yapan seylere bakiyorum yarisindan fzalsida gaz yapiyor , ne yiycegimi ssirdim o yuzden sanki ne yesem bebegime dokunucak gibi geliyor
Hamilelegimde mide sorunum olunca dokrum beyaz ek.ek yemegi birak tahilli yada lifli ye demisti sanirim bu durum hala bile bebegimi etkiliyor , bazen fark ediyorum biraz ekmek yersem bile tuvaletinde zorlanıyor:KK43:

Damla supermis canim acaba eczaneden direkt alabilir miyiz ? Bi haftaya kadar bende turkiyede olucam ismini soyleyebilir misin ? Biliyorum bu yontem cok iyi degil doktor yazmali ama burdakilerin dogallik hastaligindan insan daha cok hasta oluyor

Ben daha hic sallamıyorum oglumu canim bikac gundur mizmizlaninca kucagimda hafif yapıyorum yoksa kendisi uykuya dalmaya alissin diye emzirip birakiyorum

Goguslerin icin bence bulabilirsen aventin gogus pedini al , gercekten dokusu cok iyi ben makinayla cektikten sonra agridan camasiri bile zor giyiyorum onu yapistirinca acisini hissetmiyorum

P Patatesim cok iyi degil biliyorum fakat bende bebegimle aynı odada yatıyorum gece yuzunu goremem diyede isigi kapatmiyorum
Uyku düzeniyle bunu sanirim 40 imizdan sonra bakicz
Aslında yazicam o akadr cok sey varki yazarken yarisini unutup geri mesaj yazıyorum :KK43:

Bi arkadas yazmisti gecenlerde bebegin yuzunde kirmizi benekler diye nasil gecti acaba benim oglumdada var ama tuaf olan sabah uyantiktan bi süre sonra geliyor gece uyurkense hic yok acaba benim yedigim biseyden olabilir mi icim ocini yiyor
Serum fizyolojikle temizlemeyi dusundum ama yuzunr kullnmamak gerekiyoms

Oyle yapiyorum artik. Bi 10sn tutunca süt gelmiyor :)

Ay amAybu gece 2 saat uyumusum bi uyandim yatak falan esimin ustu basi hep süt olmus :KK70: inek diyo bana. Möö yapiyo serseri :KK70:
Evet yapınca gelmiyor artik kaynanam söylemişti yoksa olan sut akip gider

Cok enderesan bende anlayamiyorum internete sut yapan seylere bakiyorum yarisindan fzalsida gaz yapiyor , ne yiycegimi ssirdim o yuzden sanki ne yesem bebegime dokunucak gibi geliyor
Hamilelegimde mide sorunum olunca dokrum beyaz ek.ek yemegi birak tahilli yada lifli ye demisti sanirim bu durum hala bile bebegimi etkiliyor , bazen fark ediyorum biraz ekmek yersem bile tuvaletinde zorlanıyor:KK43:

Damla supermis canim acaba eczaneden direkt alabilir miyiz ? Bi haftaya kadar bende turkiyede olucam ismini soyleyebilir misin ? Biliyorum bu yontem cok iyi degil doktor yazmali ama burdakilerin dogallik hastaligindan insan daha cok hasta oluyor

Ben daha hic sallamıyorum oglumu canim bikac gundur mizmizlaninca kucagimda hafif yapıyorum yoksa kendisi uykuya dalmaya alissin diye emzirip birakiyorum

Goguslerin icin bence bulabilirsen aventin gogus pedini al , gercekten dokusu cok iyi ben makinayla cektikten sonra agridan camasiri bile zor giyiyorum onu yapistirinca acisini hissetmiyorum

Canim. Oncelikle damla maleswf sanirim eczaneden verilmiyo.ustunde tc bakanliginca parasiz verilir satin alinamaz yaziyor.

Devit-3
Oral damla.

Umarim bunu bulabilirsin. Yani sanmiyorum doktor recetene yazsin da gidip alabil. Nasil temin edeceksin onu da bilmiyorum ya. Belki saglik ocagi verir ddicem amaa sen yurt disindan geliyosun.

Ben emzirme isini kendimce duzene koydum ya. Oyle 15 20 dk eemzirip digeriine geciliyo ya.

Ben tek memeyi 10 dk veriyorum yarim saat bekleyip 10dk digerini veriyorum. Bi sure sonra kendi meme ariyor zaten yine ayni sekilde 10dk ve 5er dk olmak uzere meme veriyorum. Bunu 3 saate yayarak yapiyorum. Cunku ilk 10 dk emdigi sut bagirsakta kalan kakayi ittiriyo ve dogal olarak yine acikiyo .sonra yine acikiyo o zamanda ayni sekilde rutin yapiyoruz .

Internette azicik arastirma yaptım. Reflu doye bi illet var. Kolik gibi bebegin beslenme kalitesini etkiliyor. Orda bi yazida az az ve sık sık besleyin diyodu. 3hafta normal emzirdim yani 15 20 dk arasi. Ama son 2 gundur kusmasi ve belini ve basini geriye butup cekiyodu emerken. Aklima reflu olabilecegi geldi. Kendimce sipamla beslenme duzeni olusturduk. Ve ne tuhaf ki sipam bu beslenme duzenini daha cok sevdi. Ne zaman meme istese veriyorum. Ama kendi rutinimiz daha iyi oldu.

2gundur de damla sayesinde gazimizda rahat cikiyor. Simdi sadece uykumuz duzene giremedi. Oda yavas yavas oluscak insallahhh.

Aslinda damlayi kullanmak hic istemezdim ama sancisi na ddayanamiyorum.

Benim goguslerimde henuz agri yok. Sanirim bunda az ve sık beslenmesinin. Ve yemek pozisyonununda etkisi bbuyuk

Son düzenleme:
P Patatesim cok iyi degil biliyorum fakat bende bebegimle aynı odada yatıyorum gece yuzunu goremem diyede isigi kapatmiyorum
Uyku düzeniyle bunu sanirim 40 imizdan sonra bakicz
Aslında yazicam o akadr cok sey varki yazarken yarisini unutup geri mesaj yazıyorum :KK43:

Bi arkadas yazmisti gecenlerde bebegin yuzunde kirmizi benekler diye nasil gecti acaba benim oglumdada var ama tuaf olan sabah uyantiktan bi süre sonra geliyor gece uyurkense hic yok acaba benim yedigim biseyden olabilir mi icim ocini yiyor
Serum fizyolojikle temizlemeyi dusundum ama yuzunr kullnmamak gerekiyoms

Canim ya. Allah'ım korusun acaba alerjik bi durum olabilir mi? Bazen bebeklerin inek sutune alerjisi olabiliyormus. Buda aanne peynir sut ve turevlerini tuketince oluyormus. Kesin tani icin dr muayensi sart. Ama sakin o fizyo seyini kullanma.

Benim sipada sivilce çıkıyor yüzünde tek tük Ben hemen mememi sıkıp sivilceyi sütlü birakiyorum. Sutum şuan bebek icin en iyi antibiyotik . kendi yuzume de suruyorum. Sivilceyi kurutuyor

Canim. Oncelikle damla maleswf sanirim eczaneden verilmiyo.ustunde tc bakanliginca parasiz verilir satin alinamaz yaziyor.

Devit-3
Oral damla.

Umarim bunu bulabilirsin. Yani sanmiyorum doktor recetene yazsin da gidip alabil. Nasil temin edeceksin onu da bilmiyorum ya. Belki saglik ocagi verir ddicem amaa sen yurt disindan geliyosun.

Ben emzirme isini kendimce duzene koydum ya. Oyle 15 20 dk eemzirip digeriine geciliyo ya.

Ben tek memeyi 10 dk veriyorum yarim saat bekleyip 10dk digerini veriyorum. Bi sure sonra kendi meme ariyor zaten yine ayni sekilde 10dk ve 5er dk olmak uzere meme veriyorum. Bunu 3 saate yayarak yapiyorum. Cunku ilk 10 dk emdigi sut bagirsakta kalan kakayi ittiriyo ve dogal olarak yine acikiyo .sonra yine acikiyo o zamanda ayni sekilde rutin yapiyoruz .

Internette azicik arastirma yaptım. Reflu doye bi illet var. Kolik gibi bebegin beslenme kalitesini etkiliyor. Orda bi yazida az az ve sık sık besleyin diyodu. 3hafta normal emzirdim yani 15 20 dk arasi. Ama son 2 gundur kusmasi ve belini ve basini geriye butup cekiyodu emerken. Aklima reflu olabilecegi geldi. Kendimce sipamla beslenme duzeni olusturduk. Ve ne tuhaf ki sipam bu beslenme duzenini daha cok sevdi. Ne zaman meme istese veriyorum. Ama kendi rutinimiz daha iyi oldu.

2gundur de damla sayesinde gazimizda rahat cikiyor. Simdi sadece uykumuz duzene giremedi. Oda yavas yavas oluscak insallahhh.

Aslinda damlayi kullanmak hic istemezdim ama sancisi na ddayanamiyorum.

Benim goguslerimde henuz agri yok. Sanirim bunda az ve sık beslenmesinin. Ve yemek pozisyonununda etkisi bbuyuk

Canim Devit 3 damla eczaneden aliniyor doktorun yazmasina gerek yok ama bu damlanin gaz gidermekle alakasi yok. D vitamini bu kemik gelisimi icin cok onemli suan gunes goremedigi icin vucutlari mutlaka kullanmak gerekiyo ayrica en onemli ozelligi bingildagin kapanmasina yardimci oluyor.

Canim Devit 3 damla eczaneden aliniyor doktorun yazmasina gerek yok ama bu damlanin gaz gidermekle alakasi yok. D vitamini bu kemik gelisimi icin cok onemli suan gunes goremedigi icin vucutlari mutlaka kullanmak gerekiyo ayrica en onemli ozelligi bingildagin kapanmasina yardimci oluyor.

Ustunde yaziyo zaten d3 diye :KK70: psikolojik o zaman. Ama ne zaman versem cocuk gaz cikariyo:KK70:

Saglik ocaginda hic boyle bilgi verilmedi. 15gunluk olunca basla dediler sadece. Bnde kendimce kesin gaz ilaci dedim. Zaten bi tuhaflik vardi ya. Gaz ilacinda d3 yaziyor.

Yuzyilik şapşik olma durumu diyelim ve butun nisan anneleri olarak kocaman bi guluk atin bana :KK70: hatta gulemsedim cekin resmimi :KK70:

#not

REZIL OLDUK IYIMI :KK70:

Saglik ocaginda hic boyle bilgi verilmedi. 15gunluk olunca basla dediler sadece. Bnde kendimce kesin gaz ilaci dedim. Zaten bi tuhaflik vardi ya. Gaz ilacinda d3 yaziyor.

Yuzyilik şapşik olma durumu diyelim ve butun nisan anneleri olarak kocaman bi guluk atin bana :KK70: hatta gulemsedim cekin resmimi :KK70:

#not

Ahh kusura bakma canim istemedende olsa bu duruma sebep olmus gibi oldum ama bi yandanda damlanin ne oldugunu ogrenmis oldun hepimiz zaten yeni yeni biseyler öğreniyoruz :halay:d vitaminyse onu zaten kullaniyoruz benimkide zyma d

Emzirme konusunda b de tam emin olamiyodum fakat bikac gundur benim onu uyandirip emzirdigim zamnlarda bebegim kndisi uyanip istiyor , ve dedigin gibi cok sıkışıp yapamadigi zamn sut veriyorum emerken daha raht yapiyor yeni emdiysede kullandığım emzigi veriyorum damaksiz yenidogan emzigibicok markada var bn aventi tercih ettim biberon setiyle sakinlesince agzindan yavasca aliyorum

İnşallah alerji değildir anne sütünü doğrusu dusunmedim degil bi de daha kötü olur diye vazgecmistim

Ve sadece yuzunde var o yüzden anlayamiyorum alerji olsa tum vücutta olurdu sanirim , su an burda tatil o yuzden cocuk doktoru kapaliydi hastanedeki doktorda anca acilde iyi mi koyu mu guvenemiyorum :KK43: sali gunu randevumuz var

Ve sadece yuzunde var o yüzden anlayamiyorum alerji olsa tum vücutta olurdu sanirim , su an burda tatil o yuzden cocuk doktoru kapaliydi hastanedeki doktorda anca acilde iyi mi koyu mu guvenemiyorum :KK43: sali gunu randevumuz var

Mesela yuzu kizarinca bu ne kadar zaman sürüyor. 1saat 4 saat veya 10dk.???

Ha 1saat desende 1dk desende hicbir fikrim yok onu soyliyim :KK70:

Alerji yinede ilk aklima gwlen oldu ya.

Acaba sanci cekiyor da ondan mi oyle oluyor ki?

Ahh kusura bakma canim istemedende olsa bu duruma sebep olmus gibi oldum ama bi yandanda damlanin ne oldugunu ogrenmis oldun hepimiz zaten yeni yeni biseyler öğreniyoruz :halay:d vitaminyse onu zaten kullaniyoruz benimkide zyma d

Emzirme konusunda b de tam emin olamiyodum fakat bikac gundur benim onu uyandirip emzirdigim zamnlarda bebegim kndisi uyanip istiyor , ve dedigin gibi cok sıkışıp yapamadigi zamn sut veriyorum emerken daha raht yapiyor yeni emdiysede kullandığım emzigi veriyorum damaksiz yenidogan emzigibicok markada var bn aventi tercih ettim biberon setiyle sakinlesince agzindan yavasca aliyorum

İnşallah alerji değildir anne sütünü doğrusu dusunmedim degil bi de daha kötü olur diye vazgecmistim

Olsun bende ogrenicem boyle iste. Hep bu acemilik yakiyor ya zaten beni. Bak anne sütünü dene. Bende ise yariyor. Kendi yuzum ve sipanin yuzunde hep 1damla sut vardirr muhakk. Faydali emin ol. Eskiden annem sutune kardesimin kulagina damlatirdi:KK70: valla bizdeki sut bu kadar ayristirici madem. Neden temizlik malzemelerini bizdeki sutun iceriyle yapmiyolar ki? Hem temiz hem mis kokuyo.

Rezil oldum rezil :KK70:

Ne güldürdün beni aksam aksam temizlik isiyle ahah neden olmasin :KK48::KK48: bi tv programinda görmüştüm eskiden emziren kadinlar bi yeri yaninca hmen anne sutu damlatirlarmis izi kalmain canuk gecsin diye

Sinirlenince yada aglarken evet kizariyor ama bu her bebekte olan kizariklik , benim bahsettigim boyle minik minik isilikler gibi ama isilik olsa tum vücudund olur yda kalici olur bu noktalar yuzunun belli bi yerinde oluyor mesela bu sabh bikac yerinde geldi simdi onlar gitti diger yanağında kizarikla minik sivilce gibi noktalar var internette baktimda o kadar çok şey varki:KK43:

Ne güldürdün beni aksam aksam temizlik isiyle ahah neden olmasin :KK48::KK48: bi tv programinda görmüştüm eskiden emziren kadinlar bi yeri yaninca hmen anne sutu damlatirlarmis izi kalmain canuk gecsin diye

Sinirlenince yada aglarken evet kizariyor ama bu her bebekte olan kizariklik , benim bahsettigim boyle minik minik isilikler gibi ama isilik olsa tum vücudund olur yda kalici olur bu noktalar yuzunun belli bi yerinde oluyor mesela bu sabh bikac yerinde geldi simdi onlar gitti diger yanağında kizarikla minik sivilce gibi noktalar var internette baktimda o kadar çok şey varki:KK43:

Acaba sicaktan terliyor ve boyle mi atiyo . vucudunda terleyince tuz oluyor ya. Belkide o yapiyodur.

Internete kalsa benim sipada reflu var. Korkudan refluyu azaltacak şekilde beslenme yapiyorum valla.

Kontrole gidince veya saglik ocaginda muhakkak sor.

Ama bencw bu kalici degildir. Benim sipa burnunda beyaz noktalarla dogdu. Simdi daha iyi ama bu tur seyler normalmis.

Dogumdan sonra olusan seyler bebegin vucudunu duzene sokma sistemi olabilir.

Bizde mesela stres olunca sivilce cikariyoruz veya adet donemi yaklasinca. Belkide bunu yapiyor olmasi bebegin icin iyidir. Zira vücutta kalsa belkide daha rahatsiz eder. Sıkma canini ya. O daha bebek.

Bana burdan konusmak kolay geliyor tabi ama sen annesi olarak moralli olacaksin ki bebeginde strese girmesin.

YYavrum gözlerine bakiyodur cipil cipil.

Bizdede boynunda koltuk altinda kafasinda ve simdide yuzunde sivilce cikiyo. Ha bunu dert ediyo muyum eevet. Ama cok terliyo ve bu yuzden vucuttan birseyler atiyor. Bu yuzden cok dda sikammaya caljisiyorum canimi.

Simdi bi daha okudum yorumunu.

Ya sanki cidden alerji gibi geldi bana. Sen yinede emkn olmak icin bekle kontrol zamanini.

Gecen gun annem sagolsun yemek hazirladi taze fasulye. Icinede dayamis kimyonu. Afiyetle yedim caniniz cekmesin. Ama aradan bi 2 saat sonra basladim zart zurt . butun gece. Hatta sonraki gunde ayni sekilde. Benim gaz cikardigim bu iki gun boyunca sipam da gaz sancisi cekiyodu.

E hani kimyon iyi geliyodu. Anne yiyince bebek gaz cikariyodu. BBenim oglum neden cikaramadi. Nedwn bunaldi. Yavrum ya. Kivrandi resmen bi gorsen. Ayaklarini büküp karnina cekiyor. Ellerinide zorluyo sıkıyor .cok kotu oldum yaaa.

Kimyon isi hikaye ya. Ha tek anladigim bana gaz yyapan sey bebegede yapiyor. Ama bebegim cikaramiyor.

Alerji bu yuzden korkulu ruyam. Cunku peynir sut ve turevlerini cok tuketiyorum. Ayakta tutunmami saglayan en temel besinler bunlar. Onlari da yemezsem geberir giderim valla.

Bu arada ekmegi kestim. Kahvaltida ekmek yemiyorum. Aksamda yemiyorum. Sadece ara ogun yapiyorum sutum insin diye ekmegi 1avcum kadar yiyorum yani.

Bunuda gereksiz kkaloriden kacinmak ve kabiz olmamak icin yapiyorum.

Simdi bunu neden yazdim hic bilmiyoru.

Zatenn yoruma baslayinca ne yazidigimi hep unutur oldum. Simdi mesajin basina git. Oku kafanda topla falan.

Uykusuzuummm. 2 gun oldu uyuyamiyorum. Bayilmak uzereyim. Sipam uyuyor ama ben uyuyamiyorum. Oyle sapsal sapsal sipami izliyorum. Ne olacak sonum hböyle :KK43:

#not

iyi güldümm ben başından beri anladım deviti dediğini de psikolojik gazına etki ettiğini düşünmüşsün bozmadım :)

canım hiç sıkma canını bebişlerde olan bir şey benim kızımda da var fazlasıyla dr kendi geçer hiçbir şey kullanmaya gerek yok dedi olabiliyormuş yani aynen anlattığın gibi bi çıkıyor bi sönüyor. İçin rahat etsin süt alerjisinden değil büyük kızım süt alerjisi onda hiç olmadı şimdiki kızımda da süt alerjisi şüphesi var sürekli mukuslu kaka yaptığından ondan diyetteyim yine de geçnedi yüzündekiler.

Kızlar yarın bizim kırkımız çıkıyor hiç bilmem neler yapılır siz neler yaptınız/yapacaksınız?

iyi güldümm ben başından beri anladım deviti dediğini de psikolojik gazına etki ettiğini düşünmüşsün bozmadım :)

canım hiç sıkma canını bebişlerde olan bir şey benim kızımda da var fazlasıyla dr kendi geçer hiçbir şey kullanmaya gerek yok dedi olabiliyormuş yani aynen anlattığın gibi bi çıkıyor bi sönüyor. İçin rahat etsin süt alerjisinden değil büyük kızım süt alerjisi onda hiç olmadı şimdiki kızımda da süt alerjisi şüphesi var sürekli mukuslu kaka yaptığından ondan diyetteyim yine de geçnedi yüzündekiler.

Kızlar yarın bizim kırkımız çıkıyor hiç bilmem neler yapılır siz neler yaptınız/yapacaksınız?

Aranan cevap senden geldi :)) tecrube her zaman konusur acemiler ise ogrenir diyelim :KK70:

Birinin bozmasi lazimdi ve tatli tatli yapildi işlem :KK70: ogrenicem artik yavas yavas. Daha ne sacmaliklar da cikar benden ama uykusuzum kafami toplayip bi turlu kendime gelemedim :) acemilik cebimde tadindan yenmez bissuru sey var.

Nasil olsa bu sitede yazdigim seyler sosyal medya gibi basima dert acmayacagindan sıkıntı yok . Seviyorum burayi :KK70:

Yardımmmmmm uykuuuuuuuu! :) Kızlar mama takviyesiyle gidiyorduk fakat aşırı gazdan dolayı mamayı bıraktık. Ama hiç bir şey değişmedi hala çoook gazlı :KK43: ayrıca mama verince geceleri güzel uyuyordu şimdi iki de bir emmek istiyor. Hortlağa döndüm

Yardımmmmmm uykuuuuuuuu! :) Kızlar mama takviyesiyle gidiyorduk fakat aşırı gazdan dolayı mamayı bıraktık. Ama hiç bir şey değişmedi hala çoook gazlı :KK43: ayrıca mama verince geceleri güzel uyuyordu şimdi iki de bir emmek istiyor. Hortlağa döndüm

Biri uyku mu dedi. Ben gormedim tanimiyorum onu.

Goren duyan olursa bana da haber etsin :KK43:

Diyecektiiimmm. Allahim suan nasil mutluyummm. Esim aradi geliyorum dedi. Yazik gordu tabi beni hortlamis. Acidi sanirim halime. Geleyimde sen azicik uyu dedi. Ay umarim sende uyuyabilirsin biraz. Biz 3 gundur uyumuyoruz.

X