2017 Nisan Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak ?

• Ankete Katılan
    217
Ben biliyordum Veteriner Hekimim o yüzden ben çok önceden yaptırmıştım rubella ve toxoplasma testimi. Toxoplasma bağışıklığım var benim daha önce kapmışım. Zaten tahmin ediyordum çok fazla toxoplasmalı kedi tedavi etmiştim. O yüzden benim sıkıntım yok bu konuda ama negatif çıkan arkadaşlar dikkat etsinler. Yeşillikleri sirkeli suda bekletin güzelce yıkayın sonra yiyin.

Veteriner hekim bulmuşken birşey sorsam? Benim bir kedim var. Sokakta besliyorduk. Hastalandı ve fiv teşhisi konuldu. Biz de eve aldık iyi bakılırsa Yaşar belki diye. Şu anda iyi kötü idare ediyor ama fiv'li olduğu için aşı yaptıramadık, vücudu kaldıramaz dediler. Benim de tokso bağışıklığım yok. Kumunu eşim temizliyor. Temiz de bir kedi etrafa bişey yapmaz asla. Yine de tehlikeli mi? Sokağa da bırakamam, napmam lazım?

Bebek için toxoplazmanın riskleri nelerdir?
Hamilelikleri sırasında toksoplazma enfeksiyonuna yakalanan kadınların sadece %30-40’ı bu hastalığı bebeklerine geçirirler.

Annedeki enfeksiyonun bebeği de etkileme riski gebelik yaşı ile direkt ilişkilidir. Bu risk gebeliğin son trimesterında daha yüksektir ve %70’le kadar ulaşabilirken bu oran ilk trimester enfeksiyonlarında %15’ler civarındadır. Ancak ilk trimesterda bebeğe enfeksiyon geçme olasılığı düşük olmasına rağmen bebekte yaratacağı zarar daha fazladır.

Bir başka deyişle son 3 ayda bebeğe enfeksiyon geçmesi daha kolay ancak zarar yaratma olasılığı son derece düşükken, ilk 3 ayda çok zor geçen enfeksiyon daha ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Erken dönemde görülen toksoplazma düşük ya da ölü doğumlara neden olabilir. Toksoplazmanın diğer etkileri ise beyin hasarı, beyinde su toplanması (hidrosefali), görme ve işitme bozuklukları, gelişme geriliği, zeka geriliği ve epilepsi gibi sinir sistemi bozukluklarıdır.

Veteriner hekim bulmuşken birşey sorsam? Benim bir kedim var. Sokakta besliyorduk. Hastalandı ve fiv teşhisi konuldu. Biz de eve aldık iyi bakılırsa Yaşar belki diye. Şu anda iyi kötü idare ediyor ama fiv'li olduğu için aşı yaptıramadık, vücudu kaldıramaz dediler. Benim de tokso bağışıklığım yok. Kumunu eşim temizliyor. Temiz de bir kedi etrafa bişey yapmaz asla. Yine de tehlikeli mi? Sokağa da bırakamam, napmam lazım?
Siz gebelik süresince kesinlikle temas etmeyin. Aşıları olmadığı için sıkıntı biraz. Parazit hapını içiriyormusunuz?

Bebek için toxoplazmanın riskleri nelerdir?
Hamilelikleri sırasında toksoplazma enfeksiyonuna yakalanan kadınların sadece %30-40’ı bu hastalığı bebeklerine geçirirler.

Annedeki enfeksiyonun bebeği de etkileme riski gebelik yaşı ile direkt ilişkilidir. Bu risk gebeliğin son trimesterında daha yüksektir ve %70’le kadar ulaşabilirken bu oran ilk trimester enfeksiyonlarında %15’ler civarındadır. Ancak ilk trimesterda bebeğe enfeksiyon geçme olasılığı düşük olmasına rağmen bebekte yaratacağı zarar daha fazladır.

Bir başka deyişle son 3 ayda bebeğe enfeksiyon geçmesi daha kolay ancak zarar yaratma olasılığı son derece düşükken, ilk 3 ayda çok zor geçen enfeksiyon daha ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Erken dönemde görülen toksoplazma düşük ya da ölü doğumlara neden olabilir. Toksoplazmanın diğer etkileri ise beyin hasarı, beyinde su toplanması (hidrosefali), görme ve işitme bozuklukları, gelişme geriliği, zeka geriliği ve epilepsi gibi sinir sistemi bozukluklarıdır.
Harikasin canim. Sanirim artik bu enfeksiyonun onemi daha iyi anlasilir. Bu konuda bir cok hamile eksik bilgiye sahip cunku.

Kediye de mi temas etmeyeyim? Öpüyorum bile, çok yanlış bişey mi yapıyorum:bicak: iç dış parazitini yapıyoruz
Yani şimdi kedide toxoplazma var mı yok mu bilmediğim için kesin birşey söyleyemiyorum. Dışkısından tanı koyabiliriz ancak. Eğer varsa dışkı bir şekilde patiye bulaşabilir ordan tüylerin arasına geçer ve bulaştırabilir. O yüzden uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Eğer yoksa sadece kumuna dokunmazsınız yeterlidir. Kedinize eğer mama dışında yiyecek veriyorsanız ona da çiğ süt,yumurta,et vermeyin.

Yani şimdi kedide toxoplazma var mı yok mu bilmediğim için kesin birşey söyleyemiyorum. Dışkısından tanı koyabiliriz ancak. Eğer varsa dışkı bir şekilde patiye bulaşabilir ordan tüylerin arasına geçer ve bulaştırabilir. O yüzden uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Eğer yoksa sadece kumuna dokunmazsınız yeterlidir. Kedinize eğer mama dışında yiyecek veriyorsanız ona da çiğ süt,yumurta,et vermeyin.
Çok teşekkür ederim. Peki tanı konulması için semtteki bir veterinere götürmek yeterli midir? Yoksa laboratuvarı olan bir merkez mi yapabilir?

kızlar ben 3 yıllık evliyim ve burda yeniyim buda 3. hamileliğim gebeliğin boşunu dışını hepsini yasadım inşallah bebeklerimizi sağlıklı bı şekilde kucağımıza alırız.

Oradaki hekim arkadaş laboratuvara gönderir büyük ihtimalle.
Çok çok teşekkürler. Hep korkmuşumdur bu meseleden. Bastırmaya çalışıyordum iç sesimi. Mayısta yaptırdım tokso testimi. Negatifti. 1 yıl beraber yaşadık hala bağışıklık kazanmamışım demek ki kedimde de yok diye düşünüyordum.

Sen, ben ve Buucuuu Buucuuu aynı tarih görünüyoruz. O da Cuma'ya almış randevu. Ben pzt için almıştım ama çok sabırsızlanıyorum. Ben de cmt'e mi çeksem acaba :) cuma günü karından mı görünür Dedi sana doktorun acaba?

Tatlım bana dr çarşamba yada perşembe dedi. Sonra perşembe gel kesin olsun dedi. Bizde cuma gidelim dedik. Daha da kesin olsun :) Bence de cumasrtesi günü gidebilirsin.

Kızlarr dün kan vermiştim.

Yani 4+3 iken beta değerim 2.197 çıktı. Nasıl sizce iyi mi?

Tam 5 haftayı doldurduğum gün dr a gideceğim kese için :)

Tatlım bana dr çarşamba yada perşembe dedi. Sonra perşembe gel kesin olsun dedi. Bizde cuma gidelim dedik. Daha da kesin olsun :) Bence de cumasrtesi günü gidebilirsin.
Benim hesabıma göre cmt 7000üstü olmalı beta. Karından görmek için yeterli aslında sanırım. Senin cuma kaç olacak diye tahmin ediyorsun?

Evet sadece yemekle degil cig ete dokunmakla, toxoplazmali kediye dokunmakla, iyi yikanmamis yesilliklerle bulasabiliyor. Cok ciddi bir mikrop. Allah korusun cok ciddi sakatliklara yol aciyor bebekte. Yemek yaparken et kullanacaksaniz lutfen eldiven takin. Cok cok ciddi bir enfeksiyon bu. Doktorlariniz zaten bilgilendirecektir ama simdiden onlem alin. Zaten nette arastirsaniz ne kadar ciddi sonuclar dogurabilecegini gorursunuz.
Tmm canım araştıraym bi teşekkürler

Çok çok teşekkürler. Hep korkmuşumdur bu meseleden. Bastırmaya çalışıyordum iç sesimi. Mayısta yaptırdım tokso testimi. Negatifti. 1 yıl beraber yaşadık hala bağışıklık kazanmamışım demek ki kedimde de yok diye düşünüyordum.
Kedinizde yoktur büyük bir ihtimalle siz negatif olduğunuza göre. Kedide olsa mutlaka bulaşırdı. Ben tedavi ederken eldiven giymeme rağmen bir şekilde bulaşmış mesela dikkat etmeme rağmen. İçiniz rahat edecekse kedinize de baktırın isterseniz. Kedinizin yiyeceklerine dikkat edin ama yoksa da toxoplazma olmasın sonradan. Dışarıya çıkarmayın kesinlikle dediğim gibi yiyeceklerinede dikkat edin.

X