2014 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

benim doktorum spinal yapıcaz dedi. doktoruma çok guvenıyorum o yuzden epüdürali düşünmüyorum.
en bastan beri ne dediyse oldu çok iyi yonlendirdi.
ben epidural istıyorum normal olmazsa dedim oda epidural degıl spinal yapıcaz dedi diğerine gore çok daha risksız dedi o oyle dediyse doğrudur..

birde dun yıne gıttım kontrole oğlum 1895 gr olmuş 31 haftadasın dedi ulrasona gore tabi 3 hafta onden gıdıyoruz. 1.5 ay sonra bebeğini kucagına alırsın dedi çok heyecanlandımmmmm :KK52:

anaaaaaaaaaam
maşallah kız
danalar gibi olmuş senin bebiş
ay sen onu hazır 4 aylık bebek gibi çıkarcan dışarı
oh ne güzel
ele avuca gelir olcak:KK16:

ya bı doğum değil eziyet popişte acıyacak :)

ben bi kere kabız oldum daha 14 haftalık birşeydim tuvalette ağladım eşim geldi ölüyorum kurtar beni diye bütün sülaleyi ayağa kaldırdım yurt dısındakı anamdan bilmem nerdeki kuzenime kadar çok berbat birşeydi, ıkınmada o yüzden kötü birşey ayy doğum nasıl olacak

dur canım onlardan bahsetme hiç çıkarmam o zaman :KK9::KK9::KK9:

ayy ben o kadar yoruldum ki artık
bi de benim 2. ya
sıcaktan hiç çekilmiyor
biran önce çıksında rahat nefes alabileyim diyorum artık
şaka maka walla yoruldum
bi de çok hareketli maşallah
kaburgalarıma kaburgalarıma vuruyor eşşek:KK52:

bi de benim 2. ya
sıcaktan hiç çekilmiyor
şaka maka walla yoruldum

ya en çokta yüzüstü yatamamak yordu beni:))

ahahahahaaaaahahahah
delüüü çılgın
sen duuuuuuuuuuuuuuuuuurrrrrrrr
neler neler dicem bak gör sen:KK47:
way iğneyi böle soktular belime:KK52:
ordan soktular burdan çıkardılar:KK53:
uyuşmadan kestiler :KK33:
ağrı kesicide vermediler vs...:KK76:

:KK52::KK52::KK52::KK52::KK52::KK52::KK52::KK52::KK9:
canilerrr siziiiiiiiiiiiiiii topik de yılan beslemişim komşularrrrr evlerden ırakkkkkk ben nerelere gidemmmmmm:KK30::KK52::KK52::KK52::KK52::KK52::KK52::KK52:

bi de benim 2. ya
sıcaktan hiç çekilmiyor
şaka maka walla yoruldum

ben daha kaburga agrısı hıssetmedım ama akşamları bedbahttım. :KK43: gobeğimden üstü uyuşuk ve acıyor.. dün gece 11de attım kendimi dışarıya. offf of.

Spinal sezeryanı ise sırf kızımın o ilk anını görmek, sesini duymak, onu koklamak, öpmek için, ilk ben görmek için tercih ettim. Canlı canlı kestiler beni:) Beni tanıyanlar, benim gibi birinin canlı canlı nasıl ameliyata girdiğine şaşırdılar:) Benim gibi arkadaşlarım için şimdi size spinal sezeryan tecrübemi ayrıntılı olarak anlatmak istiyorum:

Doğumun olacağı sabah anestezi uzmanı doktor odaya gelip spinal sezeryan hakkında bilgi verdi ve benden sezeryan mı yoksa spinal mi olmam konusunda bir tercih yapmamı istedi. Benim merak ettiğim tek şey, eğer kendimi kötü hissedersem, narkoz verip sezeryana dönmemin mümkün olup olmadığıydı. Doktor bu konuda beni rahatlatınca, nasıl olsa en kötü ihtimalle beni bayıltırlar diye düşünerek rahat rahat spinal sezeryana karar verdim.

Ameliyathaneye girene kadar hiç bir problem yoktu, aileme el sallayıp gülerek odaya girdim. Sonra anestezi uzmanı gelip bana çok ayrıntılı olarak bel bölgeme iğne yapacağını, bir soğukluk, ardından da ayaklarımdan başşayacak bir ısınma olacağını söyledi. İğneden korkanlar için söylüyorum, inanın iğneyi hiç hissetmiyorsunuz. Doktor size anlatınca, ve dedikleri olunca:) korkum biraz daha azaldı. Sonra masaya yatmamı istediler. Bir örtü vardı önümde, zaten hiç bir şeyi görmüyordum. Başımda bir hemşire vardı, bir sürü makine, soluk almamı, kalp atışlarımı test eden..

O anda beni kestiklerini düşünsem, bayılacağımdan emindim.. Sadece dua okudum.. Öncesinde arkadaşlarımdan doğum anında okunması gereken duaları almış ve ezberlemiştim. Zihnimin hiç bir şey düşünmesine izin vermeden sadece sürekli olarak dua okudum..

Sanırım 5 dakika olmuştu, doktor "bebeğimiz doğdu" dedi. Ama hiç ses gelmiyordu.. Ben çok şaşırdım bu kadar kısa sürede doğmasına! "Ama sesi gelmiyor" dedim:) Doktor "bebeğin çok nazlı" dedi:) Sanırım o anda ağlatmaya çalışıyordu.. Sonra o ses! O narin, yumuşacık, nazlı.. Canım kızım..

Hiç unutamam o anı.. Bana perdenin üstünden gösterdiler.. çoook güzeldi..

Sonra hemşire yanıma getirdi, öptüm onu.. kokladım..

O kadar mutluydum ki.. Artık bayılabilirdim:) Yavrumu görmüştüm ya:)

Bebeğim gittikten sonra işler biraz değişti. 20 dakika kadar daha benim operasyonum devam etti. Bu arada sabırsızlanıyorsunuz.. Bir an önce çıkmak, ailenizin ve bebeğinizin yanına gitmek istiyorsunuz.. Ama bitmiyor dikim ve rahmi temizleme işleri..

Benim bir ara midem çok bulandı. Kusmak istediğimi söyledim. Yanıma bir bez getirdiler, ama belden altım uyuşuk ve midem kasılamıyor ki! Kusamıyorum.. SOnra nefes alamadım.. Hemşire sakin olmamı, makinede nefes alımlarımın normal olduğunu söyledi.. Bunlar panik ve heyecandan oluyordu eminim.. Ama bebekten sonra ameliyatgerçekten biraz zor..

Yine de inanın o ilk anları görmeye değer.. İkinci çocuğum olursa herhalde yine spinal düşünürüm. Çünkü narkoz etkisini de yaşamıyorsunuz. Yarım saat sonra gayet neşeli olarak ameliyathaneden çıkıp yavrunuza kavuşuyorsunuz. Bu yüzden benim gibi normal doğumdan korkan ya da sakıncası bulunanlara, spinal sezeryanı tavsiye ederim.

ay canım süper anlatmıssın inşaallah bende böyle soğukkanlı olurum hangi duaları okudum canım bende sen gibi sadece dua etmek istiyorum o an:KK36:

yaa bu bebek hareketleri çok tatlı çok güzeldide bazen ufak ufak acıtmaya başladı :KK53::KK53::KK53: sanki içerde tünel kazıyor çıkmak için :KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

İşte ben hep kabızım. Bir kuru kayısı iyi geliyordu. Şekerli mekerli de olsa yiyordum ama şimdi her yediğimin hesabını verdiğimden, bıraktım yemiyorum. Su daha fazla içiyorum işte yeşillik filan yiyorum. Yürümeye çalışıyorum yemeklerden sonra. Elimden geleni yapıyorum. Aslında magnezyum yazmıştı doktorum bacağımdaki kramplar için o da iyi geliyormuş kabızlığa ama gel gör ki, onu içince şekerim yükseliyor. Birde sade maden suyu dedi. Yemeklerden bile aç kalkıyorum ben, sodayı genelde çok yemek yersem ferahlatsın diye içiyordum ben:KK50: Çok zorlamıyorum kendimi merak etme, ilerleyen haftalarda daha dikkatli olurum:KK34:

magnezyum n e içiyordun? bana magnorm vermişti hem kasılma hem kabızlık için şekerden sonra magvital verdi ve belirtti magvital şekersizmiş.. ayrıca prospektüste şekeri düzenlediği yazıyor magnezyumun...

Spinal sezeryanı ise sırf kızımın o ilk anını görmek, sesini duymak, onu koklamak, öpmek için, ilk ben görmek için tercih ettim. Canlı canlı kestiler beni:) Beni tanıyanlar, benim gibi birinin canlı canlı nasıl ameliyata girdiğine şaşırdılar:) Benim gibi arkadaşlarım için şimdi size spinal sezeryan tecrübemi ayrıntılı olarak anlatmak istiyorum:

Doğumun olacağı sabah anestezi uzmanı doktor odaya gelip spinal sezeryan hakkında bilgi verdi ve benden sezeryan mı yoksa spinal mi olmam konusunda bir tercih yapmamı istedi. Benim merak ettiğim tek şey, eğer kendimi kötü hissedersem, narkoz verip sezeryana dönmemin mümkün olup olmadığıydı. Doktor bu konuda beni rahatlatınca, nasıl olsa en kötü ihtimalle beni bayıltırlar diye düşünerek rahat rahat spinal sezeryana karar verdim.

Ameliyathaneye girene kadar hiç bir problem yoktu, aileme el sallayıp gülerek odaya girdim. Sonra anestezi uzmanı gelip bana çok ayrıntılı olarak bel bölgeme iğne yapacağını, bir soğukluk, ardından da ayaklarımdan başşayacak bir ısınma olacağını söyledi. İğneden korkanlar için söylüyorum, inanın iğneyi hiç hissetmiyorsunuz. Doktor size anlatınca, ve dedikleri olunca:) korkum biraz daha azaldı. Sonra masaya yatmamı istediler. Bir örtü vardı önümde, zaten hiç bir şeyi görmüyordum. Başımda bir hemşire vardı, bir sürü makine, soluk almamı, kalp atışlarımı test eden..

O anda beni kestiklerini düşünsem, bayılacağımdan emindim.. Sadece dua okudum.. Öncesinde arkadaşlarımdan doğum anında okunması gereken duaları almış ve ezberlemiştim. Zihnimin hiç bir şey düşünmesine izin vermeden sadece sürekli olarak dua okudum..

Sanırım 5 dakika olmuştu, doktor "bebeğimiz doğdu" dedi. Ama hiç ses gelmiyordu.. Ben çok şaşırdım bu kadar kısa sürede doğmasına! "Ama sesi gelmiyor" dedim:) Doktor "bebeğin çok nazlı" dedi:) Sanırım o anda ağlatmaya çalışıyordu.. Sonra o ses! O narin, yumuşacık, nazlı.. Canım kızım..

Hiç unutamam o anı.. Bana perdenin üstünden gösterdiler.. çoook güzeldi..

Sonra hemşire yanıma getirdi, öptüm onu.. kokladım..

O kadar mutluydum ki.. Artık bayılabilirdim:) Yavrumu görmüştüm ya:)

Bebeğim gittikten sonra işler biraz değişti. 20 dakika kadar daha benim operasyonum devam etti. Bu arada sabırsızlanıyorsunuz.. Bir an önce çıkmak, ailenizin ve bebeğinizin yanına gitmek istiyorsunuz.. Ama bitmiyor dikim ve rahmi temizleme işleri..

Benim bir ara midem çok bulandı. Kusmak istediğimi söyledim. Yanıma bir bez getirdiler, ama belden altım uyuşuk ve midem kasılamıyor ki! Kusamıyorum.. SOnra nefes alamadım.. Hemşire sakin olmamı, makinede nefes alımlarımın normal olduğunu söyledi.. Bunlar panik ve heyecandan oluyordu eminim.. Ama bebekten sonra ameliyatgerçekten biraz zor..

Yine de inanın o ilk anları görmeye değer.. İkinci çocuğum olursa herhalde yine spinal düşünürüm. Çünkü narkoz etkisini de yaşamıyorsunuz. Yarım saat sonra gayet neşeli olarak ameliyathaneden çıkıp yavrunuza kavuşuyorsunuz. Bu yüzden benim gibi normal doğumdan korkan ya da sakıncası bulunanlara, spinal sezeryanı tavsiye ederim.

:KK43: çok güzel anlatmışsın yaşadıklarını,okurken orda gibi hissettim.bende spinal olucam yazdıklarınla endişelerim azaldı.tşk:KK42:

Kızlar ya,bir zamanlar emziren kadınların göğüslerine bakarak garipserdim.Kendiminkileri düşününce sevinirdim :KK1:
Ama şimdi ahhhhhh ya şimdi gel gör beni :KK17::KK17::KK17::KK17::KK17:

X