Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
1. Ekmek ekmek diye yürüdükleri zaman maden müdürünün yemek sofrasında misafir ağırlaması
2. Madenin çöktüğü yer
Ve üstelik bunu yapmaktan zerre miktar utanmıyor vicdan azabı cekmiyorlar. Bir öğünlük yemek masrafları o işçilerin aylik maaşı kadar

Bastan sona hepsinden etkilendim ama en çok enkaz altındaki çırpınışları ve cansız bedenlerinin çıkması oldu

Tam olarak bahsettiğin yer benim içinde etienne lerin enkaz altında kaldığı an benim için kırılma noktası. Çaresizce ölümü beklediler, yine de insanı duygularımız diriydi..

İkinci yer ise çocukların kurabiye için savaştıkları yer

Bunu yazarken aklıma evin babasına ayrılan et geldi, çocukların yememesine rağmen yediler diye yalan söylemeleri, böyle şeylere çok sinirleniyorum. Aynı parayı çocuklar da kazanıyor, hatta belki de karısı herkesten fazla fedakarlık yapıyordu, kapı kapı gezip ekmek dileniyordu. Ne yani adamı ayrıcalıklı kılan sadece evin erkeği olması mi? Bence haksızlık!

Söylemeye utandım ama evet geçen bunca zamana rağmen şimdi de aynı şey yaşanıyor. Ilahi adalet tecelli eder umarım.
Benim ergenlik yıllarımda en çok sorguladigim konulardan biriydi bu eşitsizlik o yüzden düşüncelerim okumalarım da hep bu yönde oldu . Uhrevi boyutuyla bu sorularıma cevap bulsamda dünyevi boyutuyla sorguluyor ve kabullenemiyorum maalesef

Kitabın her tarafında izdirap. Sadece bir kurgu olsa yazar çok dramatize ediyor deriz ama tamamen gerçek hayattaki gözlemlerini yazmış E.Zola

Sosyo-ekonomik adaletsiz her dönem devam etmiş maalesef. Uzaya çıkmaya çalışıyoruz insanlık olaraka ama Afrikadaki açlığa kıtlığa çare bulamıyoruz. Sosyal devletiz güya ama içimizdeki yoksul insanlara iş aş sağlayamıyoruz. Dünya da eşitlik adalet yok. Çok derin konular

Kitabın her tarafında izdirap. Sadece bir kurgu olsa yazar çok dramatize ediyor deriz ama tamamen gerçek hayattaki gözlemlerini yazmış E.Zola
Çok gerçekçi yaşamdan alıntı gibi evet.
Yani bu tarz kitaplar hep böyle ama bu bir tık daha bizden sanki, belki de o yüzden çok etkilendik.

Biraz daha konuşursam içimdeki sosyalisti çıkaracam zaten. O yüzden çok derine inmemek için kendimi dizginliyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…