Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Etienne beni kızdırdı. Be adam madem bu kadar insanin hakkını savunuyorsun, sevdiğin kadin o leş adam tarafından o kadar dövülüp hakir görülürken neden susuyorum. Neden hem onun aşkına hem kendi aşkına sahip çıkmıyorsun
Ya çok pasif bir adamdı bu konuda zaten en başta biraz cesaret gösterip sevgisini sahiplense olay oralara gelmeyecekti.

Gençlerin ulu orta birliktelik yaşamaları dam üstünde tarlada bayırda çok ilkel değil miydi ya ?
Evet en çok rahatsız olduğum konulardan biriydi. Yazar niye böyle kurgulamis derken aslında bunun kurgu değil gerçekte yaşananlar olduğunu hatırlardım.

Peki şu market sahibi vardı ya (karakter isimleri gitmiş bende) takım taklavatının (kitaptaki benzetme) sopanın ucuna takılması hak ettiği bir son muydu ?
Hak ettiği kesin, bunu sergilemeye gerek var mıydı ondan şüpheliyim.
İnsanların yoksulluğunu kendi zevki için fırsata çeviren sapığın tekiydi, fazlasını bile hak ediyor.

Hak ettiği kesin, bunu sergilemeye gerek var mıydı ondan şüpheliyim.
İnsanların yoksulluğunu kendi zevki için fırsata çeviren sapığın tekiydi, fazlasını bile hak ediyor.
Evet o galeyanla etinne gibi kimse ne yaptığının farkında değildi sanki o kapıyı kırıp karınlarını doyurabilmelerini isterdim ama jandarmalar olaya el koyunca sonuç yine açlık

İnsanlar veresiye isteyince kızını gönder bana diyordu kısaca
Peki cetherine nin kardeşinin ailesi ac iken kendisine gizli zula yapıp istediği gibi yiyip içmesi
Kendi ailesine zorbalık başka ne olabilir, bir yerden sonra etienne ortak oluyor onun yanı sıra suçuna da ortak oluyor
Evet o galeyanla etinne gibi kimse ne yaptığının farkında değildi sanki o kapıyı kırıp karınlarını doyurabilmelerini isterdim ama jandarmalar olaya el koyunca sonuç yine açlık
İnsanlar açlık korkusundan her şeye boyun eğer hale gelmişti

Iyi aksamlar herkese. Kusura bakmayin, cok gec kaldim.
Germinal beni en cok etkileyen kitaplar arasina girdi gercekten. Hem zengin sınıf tarafindan hem de kendi iclerindeki hainler tarafindan ezilen bir grup maden iscisinin mücadelesi cok guzel ortaya konmus. Kitapta anlatilan yoksulluk beni derinden etkiledi. Ozellikle çocukların aç ve sefil bir hayat yasamasi cok dokunakliydi. Tabi bunda emegin somurulmesinin yani sira halkin cehaleti de etkiliydi. Toplumda paraya bagli olmadan ozgurce doya doya yasanan tek sey cinsellikti ve bunun sonucunda her evde bir suru cocuk ve bebek.. Okurken bir umut mucadelenin kazanacagini istedim ama tabi ki galip gelmeyecekleri belliydi. Aksi cok utopik bir roman okurdu malesef. Belki daha dirayetli bir liderleri olsaydi istediklerini kismen de olsa alirlardi ama Ettienne cok tecrubesizdi ve biraz da gördüğü ilgiden sarhoştu. Bu karakter aslinda bana tum ezilen toplumlardaki ayni ayrismayi ve sonucsuz mücadeleleri animsatti. Isci sınıfının aslinda tum ipleri elinde tutmasina ragmen neden hep ezilen taraf oldugu kitabin ana karakteriyle ortaya konmuş. Iscileri örgütlemeyi basardi ama sureci yönetemedi. Tabi yoksullukla bas edecek kaynaklari da olmadigi icin ofkeleri cig gibi büyüdü.
Her sayfasini etkilenerek okudum. Asla bitmesini istemedim. Okumayan herkese tavsiye ederim. Mutlaka okuyana birseyler katacak bir kitap oldugunu dusunuyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X