Annem koşullu seven manipülatif biri ,kaldıramıyorum?

Ayyy nasıl atlattın bunları ben bu kadar güçlü neden hissetmiyorum kendimi benim içimde sürekli bi kaygı korku var

Ben de benzer şeyler yaşadım. Tek tavsiyem var: bütün bağını kopar ve terapilerini bırakma. Ben ipleri ilk kopardığımda, başka bir şehirde olmama rağmen, annemi veya babamı sürekli sokakta gördüğümü zannedip korkardım. Yanımda erkeğin biri yüksek sesle öksürünce aklım çıkardı babam geldi diye. Uzunca bir süre gelip bana veya eşime zarar verirler, rezil ederler diye korktum. Terapiler ilerleyip, kendini daha iyi hissettikçe sana hiçbir şey yapamayacaklarını anlayacaksın. Bebeğin büyüdükçe, yaşadığın şeylerle ilgili hiçbir suçun olmadığını, tek eksiğinin anne baba sevgisi olduğunu göreceksin. Şunu hiç unutma: sen sadece sevilmek isteyen bir çocuktun ve bunu senden esirgediler. Bu hayatta bir şeyleri yanlış yaptıysan bile, annen, baban seni suçlamak, yalnız bırakmak yerine, yol göstermeliydi. Asıl onlar 'bize emanet olan çocuğumuzu sarıp sarmalayamadık, diğer tarafta bunu hesabını nasıl vereceğiz?' diye düşünsün. Bebeğin sağlıkla büyüsün.

İçimi rahatlattın ben de hasta oluyorum sandım lohusalıktan belki de dediğin gibi 1000 katı hissediyorum olmayacak şeyler düşünüyorum çocuğuma iyi gelmek çok istiyorum o kadar terapi destek aldım kitaplar okudum müzikler dinlettim benim gibi olmasın o iyi olsun diye hamilelikten beri öyle kendim ve onun içim uğraştım ki şimdi kafamda sürekli bana çocuğuma bir şey olursa ya yalnız kalırsa düşüncesi dönüp duruyor . Dua et inşallah atlatayım . Dökerim olur

Evet Şuan tam olarak böyleyim sokağa bile çıkmak istemiyorum kardeşim bu muhitte çalışıyor bana bir şey yapar diye . Çocuğuma zarar gelir diye korkuyorum özgüvenim çok düştü. Nasıl büyüyecek nasıl okula yollucam ben de annem gibi panik korkulu biri mi olcam gibi düşünceler oluyor çünkü benim annem panik atak ve okb idi ondan dolayı bende kaygılı bağlanma var. Haberleri izleyince iyice kötü oldum uzun süredir tv izlemiyordum . Sanki her an bi musibet bizi bulacakmış gibi hissedip mutlu olamıyorum .

Yaşamaz mıyım, günlerce hatta aylarca kendime gelemediğim oldu ama dediğim gibi düşünmemek için çaba göster, başka şeyler düşün, dediğim gibi dizi izle.
Tamam öabalıcam . Aklıma saçma sapan acaba çocuğuma kötü bi anne mi olcam düşünceleri geliyor . Nasıl büyüyecek bu çocuk nasıl halledicem ben bunca şeyi

Pamuklara sarılıp büyütülen kadınları bile lohusalık nasıl vuruyor etkiliyor birde senin uğraştıklarını düşün. Her kadın lohusayken benzer anksiyetik düşünceler yaşar, yetebilecek miyim, ya bana bir şey olursa, ya bebeğime bir şey olursa ve bunlar senaryolarla destelenir.
Sen hasta değilsin ama hasta edene kadar durmayacak leş bi aileye sahipsin. Bunca şeyi atlatıp güzel bi evlilik yapmışsın, ben senin çok güçlü olduğunu buradan hissediyorum, sende içinde o güçü bul ve ayağa kalk. Onlara değer verme sevgi ilgi bekleme, hayatından çıkartamayacak durumda olursan minimum iletişim kur.

Tamam öabalıcam . Aklıma saçma sapan acaba çocuğuma kötü bi anne mi olcam düşünceleri geliyor . Nasıl büyüyecek bu çocuk nasıl halledicem ben bunca şeyi
Öyle düşündüğünde git sarıl bebeğe, ya da elini bebeğin kalbinin üzerine koy çarpışını dinle, o duyguyu hisseden insanın kötü anne olması imkansız. Onun her hareketinde senin beklediğin ama onların yapmadığı şeyleri yap, bak nasıl güzel anne olacaksın. Biz kötü anne nasıl olunur biliyoruz, tersini yapınca iyi anne oluyorsun zaten.

Ayyy nasıl atlattın bunları ben bu kadar güçlü neden hissetmiyorum kendimi benim içimde sürekli bi kaygı korku var
Zor ama alışıyorsun ve geçiyor.
Tabi ki çok zor krizlere girdim, ne sinir harpleri yaşadım, kabullenemedim, ağlama krizleri…

Biliyormusun Yaratıcı unutmayı vermeseydi yaşayamazdık.
Ben çok zor ameliyatlar ve cok zor dogum ve sonrası yaşadım.
Nasıl ağlıyordum biliyormusun… Allahım ben bu acıları nasıl unutucam diye…
İnan hepsini unuttum.

Zamana ihtiyacım var geçecek hepsi…

hayır annen gibi olmayacaksın, aksine annen gibi olmanın bir çocuğa neler yaptığını bildiğin için daha iyi bir anne olacaksın. Hep doğru mu davranacaksın, tabi ki hayır. Ama sen yaptığın şeyin çocuğunu üzdüğünü, ona zarar verdiğini görürsen, hatanı kabul edip, düzeltirsin, bu yüzden annenden farklısın.

Bir çocuk için üzülmek başka bir şey, travma başka bir şey. Bir çocuk anne babası yüzünden üzülebilir ama çocuk o üzüntüyü yaşarken yalnızsa, anne baba onu anlamıyor hatta suçluyorsa, bunun adı travmadır.

Annelik hormonlarından böylesin, inan bana geçecek.

Ben de çok benzer şeyler yaşadım maalesef
Büyüdükçe insan aydınlanma yaşıyor, geçmişi düşünüyor parçaları birlestiyor ve her şeyi daha net görüyor. Annem hep abimi daha çok sevdi, önemsedi. Abim hep hastaymış, ona hep üzülürdü.

Ben ilk çocuğuma hamileyken doğumuma bir hafta kala geldi, o sırada abimin eşinin ikinci bebeğine hamile olduğunu öğrendi. "Son günlerde aldığım tek iyi haber" dedi mutlu oldu. Demek ki benim doğumuma gelmek onu mutlu etmemiş diye düşündüm çok üzüldüm.

Her gün bana babamı anlattı, kocamla babamı kıyasladı. Bak kocan seni ne güzel nazlıyor ben hiç böyle şeyler görmedim baban beni şöyle üzdü böyle üzdü her gün bu hikayeleri dinledim doğuma kadar.

Doğumum başladı hastaneye gidiyorduk, bir saat yol boyu ben de hamileydim de baban beni şöyle üzdü ben doğuma gittim sancı çektim de baban beni böyle üzdü vs hastaneye varana kadar konuştu. Hastanede beni doğum odasına aldılar, artık doğurcam nerdeyse. Annem başımda hala babamı anlatıyordu bana. Ben de dayanamadım anne sus artık ya görmüyor musun doğruyorum lütfen yeter artık dedim. Yanımdan çıkınca telefonda herkese "psikolojisi çok bozuk beni bile tersledi odadan kovdu" demiş.

Bebeği aldık eve geldik. Lohusayim ilk bebeğim haliyle evham yapıyorum. Doğumum da çok zor oldu, doğum aklıma geldikçe ağlıyorum. Annem diyor ki ya bebek kanalda kalsaydı boğulsaydı ölseydi ya sana bir şey olsaydı bebeğin annesiz kalsaydı türlü senaryolar yazıyor, güya beni teselli ediyor.

Dokuz yıllık evliyim, iki kızım var. Hala annem babam bir kere bile bizi övmemistir. Annemler kaza geçirdi, üç haftadır yanımda kalıyor ben bakıyorum anneme. Komşularım geldi geçmiş olsun demek için. Onlara bile beni eleştirerek anlattı, damatlarım kizlarimdan çok öndeler dedi. Çok yakın komşum dayanamadı artık, senin kızın çok iyi çok becerikli akıllı asıl senin damadın şanslı falan dedi beni övdü anneme karşı. Annem hala diyor ki yok yok benim kızlarımın pabuç kadar dili var anne dedim insanların kendini savunmasini ve alanını korumaya çalışmasını siz hep saygısızlık olarak algiliyorsunuz.

Yani şikayet gibi olmasın annemdir yine hakkını ödeyemem ama hala çok üzülüyorum.

Kalbim sıkıştı bir anne olarak bunu okurken inanın.Ne anneler var böyle.Uzak durun o anneden epey bir süre bebeğinize odaklanın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…