2024 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    264
Bende yoğurt süt vs tuketmiyordum arada çok az yediğim çikolata peynir ve yemeklerde kullandığım tereyağı var. İki gündür tahin çok yiyorum tahinde mi alerji yapıyor. Bebeğin baya mukuslu kakası ya. Mukuslu dediğiniz çok özür diliyorum böyle yapışkanlı oluyor değil mi ?
Evet sümük gibi görünüyor uzuyor. Tahin benim baştan aklıma gelmemişti torro torro hatırlattı onu da, susam çok alerjik bı gıda, buyuk oğluma 3 yaşına kadar susam vermemiştim. Emzirirken aklımdan çıkmış, daha doğrusu tahinin susamdan yapıldığını aklımdan cikarmisim. Şimdi onu da kestim. Güzel süt yapıyor ama alerjen olduğu için hassasiyeti ondan olabilir belki dedim.

Bizimde öyle tek kullanımlık şaseler var bruno baby nin ondan damlatıp çekiyoruz ama geceleri çok uykusundan uyandırıyordu bende cold mix damla ve nebulizatör aldım artık en son cold mix gece uyandırmalarını azalttı işe yaradı nebulizatör elim ayaşım oldu onun içinede serum koyup kullanıyorum hemen açılıyor çünkü sürekli serum fizyolojik midesinş bulandırıyor tuzlu olduğu için bazen genzine çekiyor yada ağzına geliyor yutuyor aspiratörde bir noktada tahriş ediyor arada bi tıkansa okey ama biz gğnde 4-5 uç değiştiriyorduk şimdi nebulizatör iyi geldi baya başta korktu biraz ama sonra rahatlayınca anladı ne işe yaradığını

Cold mix şöyle viksin mentollü alkollü olanı değil okaliptüs olanı bebişin yatağının kenarına yani onun elini kolunu vuramayacağı bir köşesine 2 damla damlatıyorsun 4-5 saatte bir hem nezle gribi çabuk iyileştiriyor hemde tıkanıklığı açıyor ama ciltle temas etmemesi gerekiyor burun spreyi çok önerilmiyor burun tıkanıklığından bizde çok çekiyoruz malesef doktor uzun süre devam eder dedi ama inşallah sürmez ben basınçla açmaya da karşıyım çünkü damla damla yumuşatarak açıp çekiyorum damlatıp nebulizatör tutuyorum bi 15-20 sn sonra çekiyorum hepsi geliyor tek seferde açıldıktan sonra da biraz daha nebulizatör tutup cold mixi damlatıyorum öyle uyuyor eczacı yakasına kıyafetine damlat falan diyebilir ama öyle ağır geliyor birde Allah korusun cildine değer falan hiç o riske girme yatağının köşesi yetiyor

Damladan kastım Şöyle serum fizyolojik kullanıyorum ama şırıngayla tanzikli yapmıyorum bruno babynin tek kullanımlık şaseleri var bunu açtıktan sonra 24 saat kullanabiliyorsun ben damla damla bundan kullanıyorum hafif oturur pozisyonda burnuna 1 er sıkım damlatıyorum o şekilde çekiyorum istersen şırıngayla da yine poşetten çekip damla damla olacak şekilde verebilirsin burnuna 2-3 damla yetiyor yani burun içinde onu ayarlayamazsın tabi ama ne kadar geldiğini bilirsin onun dışında cold mix damlayı ben sadece geceleri kullanıyorum çünkü gece uykusunda uyandırıp aspiratörle çekmek olmuyor onda da bebeğin temas etmeyeceği bir köşeye yatağına 2 damla damlatıyorum gece 3-4 saatte bir burnunu açıyor her aspiratörden sonrada buhar veriyorum rahatlasın diye dışardayken de aspiratör taşımıyorum nebulizatör taşıyorum sadece o yetiyor

Burnunu nasıl açıyorsunuz ben serum fizyolojikle açıp aspiratörle çekiyorum. Ya da damla sıkıp çekiyorum. Ama aşırı kuruyor burnu nemlendirici olduğu halde . Bende alicam nebulizatorden.
Detaylıca anlattım hepsinde canım tek çözümü bu maalesef sabah mesela damla bile girmiyordu burnuna aspiratör çekmiyordu o kadar tıkalıydı bi 10 dk mama yedirirken nebulizatör tuttum sonra yumuşadı da çekebildim emerken yada mama yerken buhar verince daha iyi oluyor çene kaslarıda işin içine giriyor çünkü birde bir tek burnundan nefes alabildiği için o an daha derine çekebiliyor buharı

Keçi peyniri yiyordum ben ama süt alerjisi varsa tüm süt urunlerine karşı olur. İçindeki kazein ve laktoza hassasiyetleri oluyor cunku. Manda keçi inek farketmiyor malesef. Hatta ben bebeğimin anne sütünün şekerini sindiremedigini de düşünüyorum laktazm kullanmaya karar verdim. Bir de çocuk immünoloji uzmanı bulmam lazım tekrardan, oğlumunki çok uzak kaldı bize buraya taşınınca. Umarım meme reddi yapmadan buluruz alerjen gıdayı
Bebeğin süt alerjisi varsa 2.aydan sonra mı belli oluyor acaba ?

Kizlar 44 gunluk olduk fakat benim vajinal akintilar bitmedi
Afedersiniz sarimsi sekilde devam ediyor
Lohusa pedinden normal pede gecis yaptim uzun sure ped kullaninca tahris kacinilmaz
Bu durum normal mi ya ne zaman biter sizde durumlar nasil 🤷‍♀️

Evet sümük gibi görünüyor uzuyor. Tahin benim baştan aklıma gelmemişti torro torro hatırlattı onu da, susam çok alerjik bı gıda, buyuk oğluma 3 yaşına kadar susam vermemiştim. Emzirirken aklımdan çıkmış, daha doğrusu tahinin susamdan yapıldığını aklımdan cikarmisim. Şimdi onu da kestim. Güzel süt yapıyor ama alerjen olduğu için hassasiyeti ondan olabilir belki dedim.
Bende en başından beri böyle normal sanıyordum. Az önce kanda gördüm kakasinda. Kulak çöpü poposunda uyarınca o da kan oldu . Cok üzüldüm ben mi yaptım diye ama sabahta kakasinin rengi kavrengi gibiydi ışıkla bakınca kan olduğunu farkettim . Tahin iki gündür aşırı yiyorum süt yapsın diye iyice ishal gibi oldu .

Normal doğum yapan kizceler sizin dikisler vs tamamen iyileşti mi ya? Benim 37.gun hala tam iyilesti diyemem. Yani ilk günlerki gibi değil ama hala biraz sizlama vs var fazla üstüne oturunca

Tahliller yanıltıcı oluyor diye biliyorum ilk 3 yıl. Belirtilere bakıp karar vermek daha garanti
Anladım , çok tşk ederim . Hiç bilmediğim konular bunlar . Benim alerjilerim doğar doğmaz teşhis edilememiş mesela. Doktor doktor gezdirirmis annem . Tabi 30 yıl öncesinin şartları da farklı . Bende şimdiden korkuyorum bebeğim için maalesef . Sizde deneye yanila gidiyorsunuz anladığım kadarıyla. İnsallah kolay atlatırız bu zamanları 🙏

Keçi peyniri yiyordum ben ama süt alerjisi varsa tüm süt urunlerine karşı olur. İçindeki kazein ve laktoza hassasiyetleri oluyor cunku. Manda keçi inek farketmiyor malesef. Hatta ben bebeğimin anne sütünün şekerini sindiremedigini de düşünüyorum laktazm kullanmaya karar verdim. Bir de çocuk immünoloji uzmanı bulmam lazım tekrardan, oğlumunki çok uzak kaldı bize buraya taşınınca. Umarım meme reddi yapmadan buluruz alerjen gıdayı
Bu arada Cansın hoca var Koç Üniversitesinde . Sana uzak kaliyor bayağı ama biz dönem dönem kendisinden çok yardım aldık . Cansın Sackesen . Yenidoğanlarda nasıldır bilmiyorum ama bir arastirirsin zaten .

Bende en başından beri böyle normal sanıyordum. Az önce kanda gördüm kakasinda. Kulak çöpü poposunda uyarınca o da kan oldu . Cok üzüldüm ben mi yaptım diye ama sabahta kakasinin rengi kavrengi gibiydi ışıkla bakınca kan olduğunu farkettim . Tahin iki gündür aşırı yiyorum süt yapsın diye iyice ishal gibi oldu .
Deneme yanılma bulabilirsin neye tepki veriyor diye. Bu aylarda alerji testi doğru sonuç vermez çünkü. Her gün bir seyi kesip kakasını kontrol edebilirsin. Ben kese kese bı ekmek yicem yakinda 😅

Anladım , çok tşk ederim . Hiç bilmediğim konular bunlar . Benim alerjilerim doğar doğmaz teşhis edilememiş mesela. Doktor doktor gezdirirmis annem . Tabi 30 yıl öncesinin şartları da farklı . Bende şimdiden korkuyorum bebeğim için maalesef . Sizde deneye yanila gidiyorsunuz anladığım kadarıyla. İnsallah kolay atlatırız bu zamanları 🙏
Evet her gün bişey deniyorum. Süt ürünlerinden emin oldum gibi. En son peyniri de kesince biraz daha rahatladı mukus azaldı ama hala biseyler var onu rahatsız eden.

Bu arada Cansın hoca var Koç Üniversitesinde . Sana uzak kaliyor bayağı ama biz dönem dönem kendisinden çok yardım aldık . Cansın Sackesen . Yenidoğanlarda nasıldır bilmiyorum ama bir arastirirsin zaten .
Çocuk immünoloji doktoru mu. Zaten yenidoğan dönemi bitti sayılır artık 33 gunluk oldu. Bı arastirayim

Tahini keseceksen onun yerine lokum koyabilirsin. O da güzel süt yapıyor ama güzel de kilo yapıyor 🙈 bestlak damla bana galactago dan daha başarılı geldi, bı de çiğ sebze yasak değilse sabah kahvaltida dereotu çok işe yarıyor. Bı tutam dereotu üzerine bir bardak su icince bende etki ediyor.

Evet benim oglumunda poposunu her seferinde yıkıyorum her seferinde kaka oluyor bezi. Hatta her seferinde yıkayıp havalandiriyorum yine pişik yine pişik. Sümüksü gibi zaten sıvı baya. Başka nasıl oluyor kakalari bilmiyorum. Çevremde kimse de yok ki desin bu kaka normal değil diye. Bu zamana kadar normaldir diye düşündüm. Bu sabah aşırı siviydi yine. Birde memede huzursuzlaniyor acaba ondan mi
Bzmkide sıvı cnm orta hallide oluyor bazen Dr sivilik normal mukus gibi uzaması alerjik belirtisidir dedi bizimki pıtır pıtır ama sıvı , o normalmiş. pişik bence sürekli yaptığı için oluyo gazlı oluşundan kaynaklanio gibi gelio bana. kızımda yoktu böyle oğlan gazlı 🤭🙈

Deneme yanılma bulabilirsin neye tepki veriyor diye. Bu aylarda alerji testi doğru sonuç vermez çünkü. Her gün bir seyi kesip kakasını kontrol edebilirsin. Ben kese kese bı ekmek yicem yakinda 😅
Evet öyleymis . Bakalım ne olacak. Çocuk mahvoldu ondan eminim . Memeye gelince ağlaması çok üzüyor. Aç ama meme almıyor. Başta sütüm az diye sanıyordum meğer bebek rahatsız olduğu içinmiş 🥲

Tahini keseceksen onun yerine lokum koyabilirsin. O da güzel süt yapıyor ama güzel de kilo yapıyor 🙈 bestlak damla bana galactago dan daha başarılı geldi, bı de çiğ sebze yasak değilse sabah kahvaltida dereotu çok işe yarıyor. Bı tutam dereotu üzerine bir bardak su icince bende etki ediyor.
Bende galactago alacaktım bestlak denedim iyiydi belki o daha iyidir diye deneyecektim. Ay kilo almak istemiyorum zaten doğumdan sonra kilo aldım yine. Çiğ sebze yasak mı değil mi bilmiyorum ki ? Önce süt ürünlerini tamamen kesicem. Tarhana filan içmiştim tahin çok yemiştim. Şimdi onları tamamen sildim . Yemeklerde ki tereyagini da çıkartıcam. 3 gün kurali mi yapıyoruz bu arada ? Dereotu gerçekten iyi geliyor diyorlar. Birde sanırım çemen iyi geliyormus . Zaten süt artiricilarin içinde var

Bzmkide sıvı cnm orta hallide oluyor bazen Dr sivilik normal mukus gibi uzaması alerjik belirtisidir dedi bizimki pıtır pıtır ama sıvı , o normalmiş. pişik bence sürekli yaptığı için oluyo gazlı oluşundan kaynaklanio gibi gelio bana. kızımda yoktu böyle oğlan gazlı 🤭🙈
Bizimkinin az önce baktım kakasina sümük gibi uzadı hakikaten. Sanırım alerji. Erkekler daha gazlı oluyor diyorlar zaten. Ayaklarını karnını sıcak tutun ,🥹

X