2024 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    264
Benimki de öyle oldu alamıyordu eve geldikten sonra. O sırada emzik verdim mecburen sakinleşsin diye. Sonra da ayakta ya da uyukladığında veriyordum bir çekti mi süt dgeldiğini anladığı an emiyordu sadece. Doktora gittim meme çok sertleşmiş sağım yap ve şırıngayla ver dedi. Ben de sağdım memeyi de ağzına soktum kenardan şırıngayla sütü akıttım ağzına. Memeden geliyor zatnnedip çekti. 3-5 gün öyle devam etmiştik sonra alıştı. Şuanda da bazen hemen çekmiyor ağzında iki yana başını sallayarak kavramaya çalışıyor. Biriki çektiğinde gelmezse de ağlıyor. Daha çok güçsüzler ya bence ondan kaynaklanıyor.
Ayy bizim ufaklık da tutamadığında ağzını sonuna kadar açıp kaşlarını çatarak başını iki yana sallıyor ve bağırıyor. 😄 Öyle komik geliyor ki bana gülmekten yardımcı olamıyorum bebişe. 😍

Kızlar bir aylık bebem gaz sancısından ıkınarak uyanıyor acaba önerilerinix var mı kimyon diyen oldu tatlı badem yağı diyen oldu buarada sütüm yok mamayla besliyorum 🤷🏼‍♀️ birde geceleri 4-6 saat arası aç kalabilir deniyor bu doğru mu daha erken mi
Bugün boranın da 1 ay kontrolü vardı. Doktoru geceleri uyuyor ise 4-5 saat dokunmayın dedi. Benim paşa gece bıraksam sabaha kadar uyur bende 4-5 saat uyandırmayacağım artık. Sütümü önceden sağıp dolaba koyuyorum gece 4-5 saat geçince de uyanmayacağı için sağdığım sütü verip uyandırmadan olayı bitirmeyi planlıyorum 🫣

Ben spiralı sordum bugün tam 6 hafta dolduğunda gel takalım dedi. Çok zamlanmış ya 😯
Kızlar yersiz endişe vermek istemem ama Ankara Üniversitesi'de gebe eğitimlerinden birinde spirali ilk 4 ay önermiyoruz, biz de takmıyoruz demişlerdi. Rahim henüz eski halini almamış olduğu için takılan spiral rahim duvarına gömülebiliyor, hatta rahim dışına çıkabiliyormuş. Oradaki gebelerden biri de erken takılan spiral sonucu tekrar gebe kalmış ve spiral rahim duvarına ve bağırsaklarına zarar vermiş onu anlatmıştı. Hemşire bize ilk etapta kondomla korunun, ek olarak da emzirirken kullanılabilecek bir doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz, birkaç ay sonra spiral taktırırsınız demişti.

İyi akşamlar herkese, benim de tecrübesi olan arkadaşlara bir sorum olacaktı. Bende şuanda sadece anne sütü ile besliyorum.. Herkes gibi bende göğüs ucu yaraları ile mücadele içindeyim. Artık dayanılmaz noktaya gelince, bir gün emzirmeden sadece sağıp, sütümü verdim toparlanması için... Fakat doktorum çok tepki gösterdi (maalesef çoğu konuda gereğinden fazla katı diyebilirim) ne olursa olsun emzirmek zorunda olduğumu söyledi ve silikon uca geçtim... Daha evvel de denemiştim, silikonu oğlum sevmiyor pek... Tecrübesi olan arkadaşlar sorularım şunlar, emmeye başladığında bir süre kan geliyor ve oğlum maalesef onu emiyor, beni çok rahatsız etsede süt gelinceye kadar bu duruma maruz kalıyoruz. Bir zararı var mıdır? Doktora sormadım soracağım bir sonraki randevuda ama yok diyeceğine eminim... İkinci sorum silikon ile sütü alıp alamadığımı nasıl anlayabilirim? Yutkunma sesi geliyor ama memeden emdiği gibi huzurlu değil sürekli huysuzlanıyor, sesler çıkarıyor sanki ememiyor gibi tavrı... O nedenle içim hiç rahat değil. Silikon uç kullanan arkadaşlar tecrübeleriniz nedir?

İyi akşamlar herkese, benim de tecrübesi olan arkadaşlara bir sorum olacaktı. Bende şuanda sadece anne sütü ile besliyorum.. Herkes gibi bende göğüs ucu yaraları ile mücadele içindeyim. Artık dayanılmaz noktaya gelince, bir gün emzirmeden sadece sağıp, sütümü verdim toparlanması için... Fakat doktorum çok tepki gösterdi (maalesef çoğu konuda gereğinden fazla katı diyebilirim) ne olursa olsun emzirmek zorunda olduğumu söyledi ve silikon uca geçtim... Daha evvel de denemiştim, silikonu oğlum sevmiyor pek... Tecrübesi olan arkadaşlar sorularım şunlar, emmeye başladığında bir süre kan geliyor ve oğlum maalesef onu emiyor, beni çok rahatsız etsede süt gelinceye kadar bu duruma maruz kalıyoruz. Bir zararı var mıdır? Doktora sormadım soracağım bir sonraki randevuda ama yok diyeceğine eminim... İkinci sorum silikon ile sütü alıp alamadığımı nasıl anlayabilirim? Yutkunma sesi geliyor ama memeden emdiği gibi huzurlu değil sürekli huysuzlanıyor, sesler çıkarıyor sanki ememiyor gibi tavrı... O nedenle içim hiç rahat değil. Silikon uç kullanan arkadaşlar tecrübeleriniz nedir?
Ben de memeler sertleşip bebek tutmayınca silikon uçla verdim ve aynı şekilde yaralar kanıyordu. Sağlık ocağındaki hemşiremiz önemli değil sen emzirmeye devam et o bebeğe zarar vermez dedi sadece o günlerde bebeğimin çişi biraz turuncu geldi, korkma birşey olmaz dedi hemşiremiz. Emzirmeye devam ettim o şekilde, ara ara daha az acıdığında çıplak veriyorum, çok yaralıysa silikon uçla veriyorum yavaş yavaş düzeldi. Bir de emzirme aralarında mutlaka meme uçlarıma hametan merhem ve garmastan pomat karıştırıp sürüyorum, tamamen açıkta bırakıyorum birkaç saat, emzireceğim zaman yıkayıp emzirip yeniden merhemliyorum. Çok can yakıyor ama vazgeçmeyin, emzirmeye devam edin geçecek hepsi. Her iki merhemi de öneriyorum yaraları iyileştiriyor.

Kızlar bu arada ben henüz kimligini cikarmadim 1 ay kontrolü için nasıl randevu alacağım? Özele gidicem zaten ama herşeyi Özelde yapamam devlete de gitmem gerek.

Birinci soruya cevap verebilirim emzirme rehberi adlı kitapta okuduğuma göre annenin sütünden kan bile gelse emzirin diyordu. Yani kanı emmesinin herhangi bir zararı yok. Birde bende de çok yara oldu aşırı ağrım sızım oluyordu mantar olduğunu öğrendim. Karbonatla temizleyip kuru tutabilirsiniz belki faydası olur .

Kızlar benim 37 gün kanamam oldu. Şu an 45. Gündeyim ve sanırım adet oldum. Lohusalık üstüne adet bu kadar hızlı olunuyor mu . Kafam çok karıştı

Benimde oldu 26. Gün lohusa kanamam bitmişti 47. Gün tekrar adet kanamam başlamıştı
Ya çok kötü. 😂 Hemen hamile kalma ihtimalini artırması çok fena. Spiral sezeryanda 60.gun aile hekimliğinde beta HCG verip ertesi gün spiral takiyorlarmis. Sezeryanda problem olabilirmis arkadaşlar doktor bir arkadaşıma sordum.

Kızlar bu arada ben henüz kimligini cikarmadim 1 ay kontrolü için nasıl randevu alacağım? Özele gidicem zaten ama herşeyi Özelde yapamam devlete de gitmem gerek.
Bence kimliği bir an önce çikartın. Çok kolay oluyor. Bizim hemsiremiz kimliksiz yapılan işlemler sonrasında sıkıntı çikartabiliyor. İşlenmiyor ya da karışıyor falan dedi. Bir an önce kimlik numarasını alın demişti. Biz de kimliksiz devletle anlasmalı olan özel bir kliniğe gittik. Bizden tam ücret aldılar. Kimlik numarası olmadan SSK dan yararlanamiyormuş. Öyle dediler. İlaç da yazamadı o yüzden parayla aldık.

Ya çok kötü. 😂 Hemen hamile kalma ihtimalini artırması çok fena. Spiral sezeryanda 60.gun aile hekimliğinde beta HCG verip ertesi gün spiral takiyorlarmis. Sezeryanda problem olabilirmis arkadaşlar doktor bir arkadaşıma sordum.
Valla ben hiç vücuduma bişey taktıramsm spiralmiş implantmış falan emzirmiyorum zaten doğum kontrol hapımı içer otururum mis gibi hem pcos var bende adetimi de düzenler biraz pahalı ama risk almaya gerek yok sağlık ocağıda veriyormuş doğum kontrol ilacı ücretsiz eğer iyi bir markaysa onu da deneyeceğim

Belki benimki de tazyiklidir . Bazen boğulur gibi de oluyor 😂 ama sıkarken sizinki gibi görünürde bir şey yok. Emzirme aralığı nasıl artırılır ki. Uyanınca meme veriyorum mesela ben. 3 saate bir en az uyanıyor. Uyandı mi ağlayıp emmek istiyor 😅 ise yararsa haber verin lütfen
3 sate bir uyanıp emiyorsa sorun yok, bana aralıklar en az 2 saat olsun dedi doktor ama bizim hiç belli olmuyor, gece daha az emzirsem de gün içinde bazen 15-20 dakka aralıklarla bile emzirdigim oluyor. Bugün biraz açtım aralıkları kiyametleri kopardı, ama şuan ikinmadan uyuyor.

Ben de bunu merak ediyorum, korku değil de yani nereye nasıl takılacak ve ona nasıl güvenicem gibi sorularım var.
Bize 2 ay yasak, 2 ay sonraya da randevu verdi o gün konuşup kararlaştırıcaz.
5. Gün gittiğimde dikiş kontrolünden sonra ben toparlanırken eşime diyormuş, artık 2 tane çocuğunuz oldu, bundan nasıl devam edileceğini konuşmamız lazım diye 😂
Bize de 6 hafta yasak, kanama vs zaten 4 haftadan sonra pek kalmıyor ama rahmin eski halini tamamen alması 6 haftayı buluyormus. Ben buna 2 hafta daha kendimden ekleyip 8 hafta yasak olduğunu söyledim eşime, gatanticiyim çünkü, benim sağlığım her şeyden önemli 😁 40 gün kontrolüne gittiğinde doktorumla konusucam ben de korunma yöntemini, ama spiral onerirse onu düşünüyorum ben.

Kızlar yersiz endişe vermek istemem ama Ankara Üniversitesi'de gebe eğitimlerinden birinde spirali ilk 4 ay önermiyoruz, biz de takmıyoruz demişlerdi. Rahim henüz eski halini almamış olduğu için takılan spiral rahim duvarına gömülebiliyor, hatta rahim dışına çıkabiliyormuş. Oradaki gebelerden biri de erken takılan spiral sonucu tekrar gebe kalmış ve spiral rahim duvarına ve bağırsaklarına zarar vermiş onu anlatmıştı. Hemşire bize ilk etapta kondomla korunun, ek olarak da emzirirken kullanılabilecek bir doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz, birkaç ay sonra spiral taktırırsınız demişti.
Bunu yazdığın çok iyi oldu 🙏

Ben de memeler sertleşip bebek tutmayınca silikon uçla verdim ve aynı şekilde yaralar kanıyordu. Sağlık ocağındaki hemşiremiz önemli değil sen emzirmeye devam et o bebeğe zarar vermez dedi sadece o günlerde bebeğimin çişi biraz turuncu geldi, korkma birşey olmaz dedi hemşiremiz. Emzirmeye devam ettim o şekilde, ara ara daha az acıdığında çıplak veriyorum, çok yaralıysa silikon uçla veriyorum yavaş yavaş düzeldi. Bir de emzirme aralarında mutlaka meme uçlarıma hametan merhem ve garmastan pomat karıştırıp sürüyorum, tamamen açıkta bırakıyorum birkaç saat, emzireceğim zaman yıkayıp emzirip yeniden merhemliyorum. Çok can yakıyor ama vazgeçmeyin, emzirmeye devam edin geçecek hepsi. Her iki merhemi de öneriyorum yaraları iyileştiriyor.

Birinci soruya cevap verebilirim emzirme rehberi adlı kitapta okuduğuma göre annenin sütünden kan bile gelse emzirin diyordu. Yani kanı emmesinin herhangi bir zararı yok. Birde bende de çok yara oldu aşırı ağrım sızım oluyordu mantar olduğunu öğrendim. Karbonatla temizleyip kuru tutabilirsiniz belki faydası olur .
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim... Bazılarını denedim, bazılarını deneyeceğim... Sizlerin yaraları geçti mi? Rahat emzirebiliyor musunuz şuanda? Ne zaman düzelecek diye merak ediyorum.

Ben de spiral düşünüyorum. En sağlıklısı o gibi kadın açısından sanki. Takılması zor mu, korkuyorum da biraz
Yok ya 2 dakikada takılıyor. Ben bir taktırdım 10.yılında çıkarttırdım. Tabi her yıl kontrollerimi de aksatmadım. İlk 6 ay bir yıl kanama lekelenme süresi uzun olabiliyor sonra normale dönüyor.

Hadi inşallah bir şey çıkmaz 🙏🏼Ben gamze durumunu pek bilmediğim için bi yorum yapamadım.
Sen göztepede oturuyordun dimi? Biz istanbula gelince eşimin teyzesinde kalıyoruz genelde şair arşi’de, baharda gelirsek seni bulucam 😁
İnşallah canım. Gel bize yakın sanırım duydum çünkü. 😍 Feneryolundayız.

Ayy bizim ufaklık da tutamadığında ağzını sonuna kadar açıp kaşlarını çatarak başını iki yana sallıyor ve bağırıyor. 😄 Öyle komik geliyor ki bana gülmekten yardımcı olamıyorum bebişe. 😍
Aynen öyle bizimki de aynısı. Bir tutup bir çekse süt gelecek ve bırakmıyor süt gelince de. Bir kuş türü vardı kırlangıç mıydı yavruları ağzı açık yukarıya anneden gelecek yemeği bekliyorlar ya onlar gibi işte bizimkiler de.

X