2024 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    264
Bide bunu en yakınlarından duymak insanı üzüyor, ben bi ara depresyona girmiştim neden 2.oğlum olcak kiz olsaydı diye
Benim ilkim oğlan bunu da oğlan diye bekledim herkese inat. fetal yaptırdık kız dediler halâ ya erkekse diyordum. Doktora her gittiğimde kızın öyle kızın böyle diyorlardı öyle ikna oldum. Ben de erkek çocuklarını çok severim, erkek bebeğim olur diye bekledim kızı da Allah verdi çok şükür onun duygusunu da tadarız inşallah. Gerçekten evlat evlattır ya cinsiyete göre ayrım yapılmamalı bence. Allah ne verdiyse başımızın üzerinde yeri var. Herkes te şimdi diyor ki bak kızın olur inşallah demiştim duam tuttu diyor. Sanki karnıma düştükten sonra onların dediği ile cinsiyeti kıza dönmüş.😂

Kızçeler neden kimse yok girmiyorsunuz pek. Bir ara öyle olmuştu hatırlamıyorum detaylıdan sonra bir ay kadar böyle sessizliğe bürünmüştü grup. Ay inşallah ben de doğurup kaçmam gruptan😂 sanki arkadaşlarımla yazışıyor gibiyim. Bugün doğuran olmadı sanıyorum.

Teşekkür ederiim. Doktorlar da söylemişti de işte, insan sabırsızlanıyor. Açıklığı bilmesem bu moda girmezdim hiç. Bilince işte garip oluyor. :)

Yarın sabah gideceğiz. Eski doktorumuzla da iletişimi kesmedim ben, o devlette. Yarın söyler ne olup bittiğini. :) Yeni doktorumuza da çarşamba günü gideceğiz.

Benim açıklık çatı kontrolünde tespit edilmişti. 37nin içinde yapalım demişti. Sancılarım olmuştu ama düzenli olmadıktan sonra doktorlar artık çok normal önemseme sen onları 3 dkda 1 değilse demişti. Ben de önemsemiyordum. 😊
Ben de yarın gideceğim bakalım. Doktorum çatı muayenesi yapmıyor. Doğum başlamadan bakılmasının çok anlamı yokmuş. Doğururken anlarım herhalde şu an vücudumda olan bitenden haberim yok 🤣

Kızçeler neden kimse yok girmiyorsunuz pek. Bir ara öyle olmuştu hatırlamıyorum detaylıdan sonra bir ay kadar böyle sessizliğe bürünmüştü grup. Ay inşallah ben de doğurup kaçmam gruptan😂 sanki arkadaşlarımla yazışıyor gibiyim. Bugün doğuran olmadı sanıyorum.
Bugün eşimle detaylı temizliğe giriştik, mola verdikce bakıyorum, dün temizlikciyle konuştum güya yarın gelecekti, bugün aradi işi çıkmış haftaya gelsem dedi, dedim haftaya doğum yapicam geç olur. Biz de kolları sıvadık dip köşe yaptık, umarım dogurmam bu akşam 😁

Ben de yarın gideceğim bakalım. Doktorum çatı muayenesi yapmıyor. Doğum başlamadan bakılmasının çok anlamı yokmuş. Doğururken anlarım herhalde şu an vücudumda olan bitenden haberim yok 🤣
Benim doktorum da çatı muayenesi çok önemli değil zaten baksam da sen doğuramazsın diyemem kimseye dedi. Ben de belki doğumu tetikler diye istiyordum aslında 😁

Kızlar bişey sorucam prematüre bebişlerde gelişim haftaları doğumdan itibaren mi sayılıyor yoksa 40 haftayı doldurmasının üzerine mi sayılıyor mesela benimki 10 gün sonra 40 ı çıkacak ama 7 gün sonrada anne karnındaki 40 haftasını tamamlamış olacak örneğin 5. Hafta atak haftası ya benim atak haftam bu hafta mı olacak yoksa 40 haftayı doldurmasının üzerine 5 hafta mı sayıcam karışık anlattım ama anladığınızı umuyorum mesela siyah beyaz kartlar almıştım teyzem çocuk gelişimi okudu bütün kitaplar materyaller 9 aylık bebek gelişimi üzerinden hazırlanır diyor o zaman 40 haftanın üzerine mi saymam lazım kafam karıştı

Canım bak kitap konusunda inci candemirin kitaplarını tavsiye ederim hatta instagramda ve youtube de çok videosu var süreçle taburculuk sonrasıyla rutin kontrolleriyle alakalı uzmanlarla videolar çekmiş faydalı bilgiler var bi göz at istersen.

Bu düzeltilmiş ay konusu şöyle şimdi senin prenses 1 ocakta doğdu bu kronolojik doğumu oluyor tüm doğum günleri aşıları vs kronolojik ay üzerinden yapılıyor. Düzeltilmiş ay ise anneyle kavuştuğu taburcu olduğu gün ilk doğduğu gün sayılıyor.

Atıyorum 1 martta taburcu oldu. Prenses kronolojik 2 aylık düzeltilmiş olarak 1 günlük olacak.

Neden bu düzeltilmiş ay önemseniyor onunda olayı şu. Bebeğin gelişimi düzeltilmiş ay üzerinden takip ediliyor yaklaşık 3 yaşına kadar böyle sonra yaşıtlarını tam yakalıyor. Yani 9 aylıkken sen onu 7 aylık olarak düşünüp neden hala tam desteksiz oturmadı diye düşünmezsin mesela yada 14 aylıkken sen onu 12 aylık düşünüp neden yürümedi demezsin.

Benim kızım çoğu yönden yaşıtlarını yakaladı Şuan 20 aylık gibi ama mesela konuşma 17 aylık gibi nadir iki heceli cümleler kuruyor. Bi kaç aya o konudada gelişeceğini düşünüyorum.
Mart anneleri grubundaki erken doğum yapan birisi ve bebişi için dua istenmişti bu grupta. Ben de meraktan biraz önce o annenin paylaşımlarına bakmıştım, her şey yolunda mı diye. Bebişi küvözdeymiş. Allah acil şifalar versin ihtiyacı olan herkese.

O kişi sizin soruyu sormuş gruba, birisi de ona böyle cevap vermiş . İşinize yarar belki. ♥️
Kızlar bişey sorucam prematüre bebişlerde gelişim haftaları doğumdan itibaren mi sayılıyor yoksa 40 haftayı doldurmasının üzerine mi sayılıyor mesela benimki 10 gün sonra 40 ı çıkacak ama 7 gün sonrada anne karnındaki 40 haftasını tamamlamış olacak örneğin 5. Hafta atak haftası ya benim atak haftam bu hafta mı olacak yoksa 40 haftayı doldurmasının üzerine 5 hafta mı sayıcam karışık anlattım ama anladığınızı umuyorum mesela siyah beyaz kartlar almıştım teyzem çocuk gelişimi okudu bütün kitaplar materyaller 9 aylık bebek gelişimi üzerinden hazırlanır diyor o zaman 40 haftanın üzerine mi saymam lazım kafam karıştı

Benim bildiğim prematüre bebeklerde her şey düzeltilmiş aya göre hesaplanıyor. Yani doğduğu tarihe göre değil beklenen doğum tarihine göre. Atıyorum 20 ocakta doğması lazımdı ama 15 Kasım'da doğdu. 20 ocakta doğmuş gibi hesaplanması gerekiyor gelişim basamaklarının. Yine doktoruna sorarsın ama bu şekilde aklımda kalmış

Evet benimde bu konu da kafam karışık bizde 7 hafta erken doğduk gelişim olarak nasıl olacak acaba

Benim ilkim oğlan bunu da oğlan diye bekledim herkese inat. fetal yaptırdık kız dediler halâ ya erkekse diyordum. Doktora her gittiğimde kızın öyle kızın böyle diyorlardı öyle ikna oldum. Ben de erkek çocuklarını çok severim, erkek bebeğim olur diye bekledim kızı da Allah verdi çok şükür onun duygusunu da tadarız inşallah. Gerçekten evlat evlattır ya cinsiyete göre ayrım yapılmamalı bence. Allah ne verdiyse başımızın üzerinde yeri var. Herkes te şimdi diyor ki bak kızın olur inşallah demiştim duam tuttu diyor. Sanki karnıma düştükten sonra onların dediği ile cinsiyeti kıza dönmüş.😂
Benimde oğlumdaki hamileliğimden çok farklı geçtiği için hep Kiz hissettim herkese de söyledim kız heralde diye, biraz da benim suçum oldu

Bugün eşimle detaylı temizliğe giriştik, mola verdikce bakıyorum, dün temizlikciyle konuştum güya yarın gelecekti, bugün aradi işi çıkmış haftaya gelsem dedi, dedim haftaya doğum yapicam geç olur. Biz de kolları sıvadık dip köşe yaptık, umarım dogurmam bu akşam 😁
Aman dikkat et kendine ya ben rutin işleri yapmakta bile zorlanıyorum artık, ayakta kalmak bile işkence oldu

Aman dikkat et kendine ya ben rutin işleri yapmakta bile zorlanıyorum artık, ayakta kalmak bile işkence oldu
10-15 dakikada bir oturup dinleniyorum belim yükü taşımıyor çünkü. Neyse ki bitti. Bı tek basigi kurmak kaldi, onu da yarın hallederiz artık

Kızlar merhaba yeni yeni toparlayabildim daha doğrusu alışmaya adapte olmaya çalışıyorum. Spinal sezeryan sonrası şiddetli baş ağrım oldu malesef. Onun dışında sütüm çok az ne yapmam gerekiyor bilmiyorum rezene çayları sular komposto lar deniyorum bakalım ne olacak. Bebeişimin göbeği düşmeden banyo yaptırdık ebe yaptırıp saç kurutma makinası ile kurutun dedi şimdilik bir sorun yok. Sadece size birşey soracaktım bebeişim emerken bazen çenesini titretiyor normalmi? Bu arada doğum yapanlar olduysa tebrik ederim sağlıkla büyütün bebişlerinizi☺😇😇

X