2024 Mayıs Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    245
Ben çocuğu ekrandan uzak tutmanın mümkün olduğunu düşünmüyorum,yani o zaman TV yi hiç açmamak gerekir,bizim evde açıkçası TV her zaman açık,hem gürültü ye alışsın istiyorum ,hem de açıkçası TV izlemeyi seviyorum ben...nasıl olucak o zaman...
Bizim evde tv hiç açılmazdı kızımın uyku saatlerinde açardım yada YouTube’dan çocuk şarkılarını ekranlı değil sadece poster olarak açardım. Biyere ev oturmasına gittiğimizde tv den gözünü ayırmazdı çok dikkatini çekerdi normalde görmediği için. 10 aylık olana kadar böyle devam etti 6 Şubat depreminde sabah akşam haber ajanslarını takip ettiğimden full açıktı ilk iki gün dikkatli baktı sonra çokta dikkatli bakmıyordu. 10 aydan sonra tv kısıtlamasını kaldırdım çocuk şarkılarını hala günde saatli açarım onun dışında evde trt çocuk açık ama bakmaz evde sadece ses oluyor. Genelde normal müzik açıyorum. Dışarda yemekte cafede uzun yolda asla telefon vs açmam.
Oğlum çok dikkatli bakıyor tv ye. Daha 3 aylık ne anlıcak diyorum ama o tvdeki hızlı geçişleri çok takip ediyor oda benim canımı sıkıyor. Yeğenimde erken aylarda ekran maruziyetinden dikkat eksikliği var ayrıca zaten otizmli. Hala sıkıntılarını yaşıyoruz. Mümkün mertebe tv ötelemek bence daha iyi. Tv de görüş alanında olmadan açmak ve evde ses olmasını sağlamak olabilir. Tv açmıcam diye kızım hala sessiz ortamda uyuyor oda sıkıntı🤦🏻‍♀️

Ben kızımda 2 sene izletmedim TV. Elbette fedakarlık ettik biz de izlemedik. Gittiğim her evde de kapattirdim TV yi. Kızım uyku saati yaptığında gece özellikle o zmn izlerdik dizi vs izliyorsak. İnşallah oğlumda da aynı şekilde ilerleriz.
Bu bebekleri nasıl ekrandan uzak tutcaz diğer çocuklar küçük daha onlara açıyoruz artık. Bende burda tıkandım 🤦🏻‍♀️

Kızlar yürütece kaçıncı ayda başlanıyor? Oğlumun ayağı çok kuvvetli başını da 2 gündür ilginç bir şekilde kaldırmaya başladı ama 10 15 saniye anca tutuyo
Canım normalde 7-8 ay öneriliyor ama zaten 8 aydan sonra emekleme koltuklarda sıralama filan gereksiz oluyor yürüteç. Ben kızımda kullandım aşırı rahatlığa alıştığından yerde yatarken kalkıp oturmayı bilmiyordu emekleme yerine sürünüyordu. Halbuki 2-3 ay anca kullanmıştım belki 3 ay bile olmamıştır. Örümceği kaldırınca 1 ay içinde yerdeki hareketleri çoğaldı normal gelişimine döndü. Oğlumda örümcek düşünmüyorum yerlerde sürünsün. Ama kullanacak olsaydım 4 ay 5 ayda filan kısa kısa oturturdum. Örümceği ayak kaslarını daha çok kuvvetlendirdiğini inkar edemem. Ama rahatlığa alışıyorlar işte. Bide mama sandalyesinde yanlarını yastıkla destekleyip kısa kısa oturtmak boyun kaslarının daha hızlı gelişmesini sağlıyor. Mama sandalyesini çıkarcam ben önümüzdeki ay kısa kısa oturtmaya başlıcam

Canım normalde 7-8 ay öneriliyor ama zaten 8 aydan sonra emekleme koltuklarda sıralama filan gereksiz oluyor yürüteç. Ben kızımda kullandım aşırı rahatlığa alıştığından yerde yatarken kalkıp oturmayı bilmiyordu emekleme yerine sürünüyordu. Halbuki 2-3 ay anca kullanmıştım belki 3 ay bile olmamıştır. Örümceği kaldırınca 1 ay içinde yerdeki hareketleri çoğaldı normal gelişimine döndü. Oğlumda örümcek düşünmüyorum yerlerde sürünsün. Ama kullanacak olsaydım 4 ay 5 ayda filan kısa kısa oturturdum. Örümceği ayak kaslarını daha çok kuvvetlendirdiğini inkar edemem. Ama rahatlığa alışıyorlar işte. Bide mama sandalyesinde yanlarını yastıkla destekleyip kısa kısa oturtmak boyun kaslarının daha hızlı gelişmesini sağlıyor. Mama sandalyesini çıkarcam ben önümüzdeki ay kısa kısa oturtmaya başlıcam
Sağol canım teşekkür ederim o zaman şimdi ben alıp 1 ay sonra otuttursam yürütece olur dimi ya bacakları aşırı kuvvetli çocuğun sürekli pusette oturmak istiyo neymiş hareket edebiliyor diye kendisi istiyor.. Bende yazık diyorum demek ki canı sıkılıyor en azından her gün yarım saat bindirsem stresini atsa diyorum

Sütüm tazyikli geldi bebeğim fiskirarak kustu🥺 reflü mü yapıyor tazyik mi anlamadım 🥺

Ben kızımda 2 sene izletmedim TV. Elbette fedakarlık ettik biz de izlemedik. Gittiğim her evde de kapattirdim TV yi. Kızım uyku saati yaptığında gece özellikle o zmn izlerdik dizi vs izliyorsak. İnşallah oğlumda da aynı şekilde ilerleriz.
Şu an aynı şekilde yapıyoruz biz de. TV'ye arkasi dönük yatıyor öyle izliyoruz sabah. Ben çok çok nadir açıyorum TV, eşim evdeyken izliyoruz ben gazını falan alırken tvyi fark ediyor o sırada kapatıyoruz. Yatırınca zaten TV'nin önünde gibi oluyor ters olduğu için görmüyor. Daha çok küçükler ama çok dikkatlerini çekiyor 🙄

Sağol canım teşekkür ederim o zaman şimdi ben alıp 1 ay sonra otuttursam yürütece olur dimi ya bacakları aşırı kuvvetli çocuğun sürekli pusette oturmak istiyo neymiş hareket edebiliyor diye kendisi istiyor.. Bende yazık diyorum demek ki canı sıkılıyor en azından her gün yarım saat bindirsem stresini atsa diyorum
Bence olur canım bende öyle yaptım. 4 aylıkken üstelik prematüreyken kısa kısa oturtmaya başladım kafa başta titriyordu günden güne kaslar kuvvetlendi bacakları iyice kuvvetlendi. Bide dikey durmak istediği için kucak olayı aza iner temizlik yemek filan mutfakta yanındayken yapabilirsin. Baktın bi kaç ay sonra yerde yapabilmesi gereken gelişimlerden geri kaldı ozaman kaldır örümceği at yere debelensin zaten hareket kabiliyeti de artmış olacağından debelenirken tutunup kalkmayı öğrenir. Doktorlar örümcek önermiyor bu arada

Kızlar yürütece kaçıncı ayda başlanıyor? Oğlumun ayağı çok kuvvetli başını da 2 gündür ilginç bir şekilde kaldırmaya başladı ama 10 15 saniye anca tutuyo
Bence en erken 5. Ay biraz oturmaya başlayınca bziimki de bu şekilde sürekli kaldırıyor kafayı hep yastık koyuyorum artık kenarlara düşer felan diye

Eklentiler

• 5C13B997-BA97-41EE-A6EC-DBB46F04D8EC.jpeg
    5C13B997-BA97-41EE-A6EC-DBB46F04D8EC.jpeg
    99,9 KB · Görüntüleme: 65
Ben yaşadınız sandım, ben ıslak mendil kullanmıyorum pamuğu ıslatıp siliyorum aynı dediğiniz gibi bir kere sürüyorum aynı yere acaba silerken içindeki o kalması gereken tabakayı da mı aldım acaba çünkü kakası önde olduğunda içine doğru gidiyor siliyorum mecbur
Kendini suçlama yapılması gerekenleri yapıyomuşsun zaten canım olacağı varmış. Arkadaşımın erkek bebeği bile defalarca enfeksiyon oldu. Olacak olduktan sonra oluyor bi şekilde.

Bence olur canım bende öyle yaptım. 4 aylıkken üstelik prematüreyken kısa kısa oturtmaya başladım kafa başta titriyordu günden güne kaslar kuvvetlendi bacakları iyice kuvvetlendi. Bide dikey durmak istediği için kucak olayı aza iner temizlik yemek filan mutfakta yanındayken yapabilirsin. Baktın bi kaç ay sonra yerde yapabilmesi gereken gelişimlerden geri kaldı ozaman kaldır örümceği at yere debelensin zaten hareket kabiliyeti de artmış olacağından debelenirken tutunup kalkmayı öğrenir. Doktorlar örümcek önermiyor bu arada
Kalça çıkığı riski oluyormuş diye duydum bilgin var mı

Bizimki kafa kaldırıyor ya emeklemeye calisiyo ileri doğru yada sağa sola gitmeye cabaliyo yapamayınca sinir oluyor 2 gündür şoktayim bende güçlensin diye istiyorum dediğin şekilde gelişimlerini de yaptırmaya çalışırım

Tecrübeli anneler sizce bu nasıl

Eklentiler

• 1000045228.jpg
    1000045228.jpg
    53,4 KB · Görüntüleme: 53
X