2024 Eylül Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin Cinsiyeti

• Ankete Katılan
    218
Gebelik şekeri anneye veya bebeğe nasıl bir zarar veriyor acaba anlatabilirmisiniz rica etsem bilgim yok bu konuda da normalde seker direncim vardı
Şeker hastası bir bebek normal bir insan nasıl şeker hastası oluyorsa onlar da oluyor. Aynı şeyler genelde fakat biz bunu gec tespit ettigimizde doğdugu anda bebekler şeker komasına girebiliyor. Siz bebeginizi goremeden yogun bakıma alıyorlar. Şeker konası oldugu tespit edilene kadar süre gecıyor tabi Ayrıca hamilelikte de risk yuksek ben doguma giderken bebegimi kaybettüm mesela hala daha hangi doktora gitsem şeker yuklemesi yaptırıp yaptırmadıgımı soruyor. Şeker anne karnında ani ölümlere sebep olabiliyor. Benimkisi ani oldu mesela saatlerle kaybettim hiçbir belirti vermedi. Tabi gelişme bozuklukları plesanta yaşlanması vs de olabiliyor. Ama genelde diyet programıyla kontrol altında tutuluyor bazı durumlarda ilaçta kullanılıyor. Onemli olan tespit etmek

Son düzenleme:
Yalnız bebekte şeker çıkmıyor canım gebelikte şeker çıkıyor yani gebelikte anne yeterli insülin salgılamıyor, daha sonra doğumdan sonra düzelmede oluyor çoğunda şeker normale dönüyor, bu dediğin başka bir durum mu yanlış mı yazdın bilemiyorum.Doğrudur tabi illa istisna da vardır anne ile doktorun karar vermesi gereken birşey ama benim doktorumda dediğim görüşte takip ettiğim bazı doktorlarda benzer şeyleri yazmıştı şu şartlar varsa gerek duymuyorum şeklinde , açlık tokluk vs zaten bir kaç sefer bakılıyor canım bakmayan doktor yoktur heralde hele şeker yüklemesi yapmadığına kesin bakarlar ,benim de normal mesela onlar ama ekstra bende yaptıracağım çünkü kilo meyilim var ailemde de var
Yok kuzu yanlış yazmadım. Dogumdan sonra tabi düzeliyor anne. Cunku hamileyken bebek zaten kendi sisteminde yaşamıyor anne ile bir düsünülüyor ama dogdugunda bebekte şeker varsa aynı anlattıgım durumlar cıkabiliyor. Kardeşim yenidogan cocuk doktoruyken cok defa yaşadı bunu komada cok bebek bekledi ve hep kızdıkları şeyde şeker yuklemesi yaptırmayın şeklinde yonlendirenler veya açlık tokluk gibi şeyler yapmayanlar. Bazı kadınlar şeker yuklemesi yaptırmayınca hiçbişey yapılmaması gerektigini dusunuyor senin gibi anlamıyor mesela olayı. Ben mesela gprmussundur doguma giderken kaybettim bebegimi akşam herşey yolundaydı sabah maalesef ölü dogum oldu. Ani bir kayıp yaşadık. Mesela şeker buna sebep olabiliyormus. Hala daha gittigim doktorlar şeker testlerimi soruyor. Yaptırmamıs olsaydım seker yuklemesini kaybımın buyuk olasılıkla 1 sebebinide şekere baglıycaklardı.

Kızlar merhaba suan 25+2 gunluk hamileyim. Gecen hafta bebek 1 hafta ilerde ve suyu fazla çıktı. Cok moralim bozuk. Sekere bakılıyor simdi. Benim gibi olan yada tanıdıgında böyle bi sorun olup sağlıklı bi sekilde kucagına alan var mı asırı korkuyorum :KK43: bir sürü olumsuz sey yazıyor internette Allah korusun. :KK43:(

Kızlar merhaba suan 25+2 gunluk hamileyim. Gecen hafta bebek 1 hafta ilerde ve suyu fazla çıktı. Cok moralim bozuk. Sekere bakılıyor simdi. Benim gibi olan yada tanıdıgında böyle bi sorun olup sağlıklı bi sekilde kucagına alan var mı asırı korkuyorum :KK43: bir sürü olumsuz sey yazıyor internette Allah korusun. :KK43:(
benim ilk kızımda 1 hafta hep ondeydi ama su fazlalıgı yoktu tabi. şeker testi normal cıkmıstı.şeker cıkar kesin dıye dusunme.

Şeker hastası bir bebek normal bir insan nasıl şeker hastası oluyorsa onlar da oluyor. Aynı şeyler genelde fakat biz bunu gec tespit ettigimizde doğdugu anda bebekler şeker komasına girebiliyor. Siz bebeginizi goremeden yogun bakıma alıyorlar. Şeker konası oldugu tespit edilene kadar süre gecıyor tabi Ayrıca hamilelikte de risk yuksek ben doguma giderken bebegimi kaybettüm mesela hala daha hangi doktora gitsem şeker yuklemesi yaptırıp yaptırmadıgımı soruyor. Şeker anne karnında ani ölümlere sebep olabiliyor. Benimkisi ani oldu mesela saatlerle kaybettim hiçbir belirti vermedi. Tabi gelişme bozuklukları plesanta yaşlanması vs de olabiliyor. Ama genelde diyet programıyla kontrol altında tutuluyor bazı durumlarda ilaçta kullanılıyor. Onemli olan tespit etmek
Öncelikle başınız sağ olsun 🌸 Allah razı olsun cok teşekkür ederim uzun uzun yazdığınız zaman ayırdığınız için 🤲🏻 ben bu kadar ciddi sonuçlar olacağını bilmiyordum hatta bana herkes yaptırma gereksiz dedi doktorumda beni hiç bu konuda aydınlatmadı hangi haftada hastane de mi sağlık ocağında mı olacağını bile bilmiyorum açıkçası hatta çoğu kişi yaptırma şeker yüklemesinden sonra bebeği kaybetme ihtimali yüksek diye uyardı 🙄 bende bilgisiz olduğum için arada kaldım aynı tetanoz aşısı gibi .. tedaviyle gebe kalabildim o yüzden herseyden korkuyorum bilincsizlikte üstüne gelince kendimi cok sıkışmış hissediyorum

Rabbim sağlıkla kucağına almayı nasip etsin inşallah 🤲🏻 keşke bilgim olsaydı yardım edebilseydim ama dualarım senin ve bebeğinle🤲🏻

Bır oncekı hamılelıgımde hep ıkı hafta önde gısıyorsuk takı 35 haftalık olanakadar sonra hop 32 haftaya düşürülmüştük gebelik sekerı vardır dıe düşünme allahın izniyle bırsey cıkmıycak moralını bozma sıtrese gırıp bebeğe yansıta bilir sın internette yazılan herşey doğru olsaydı okadr üzülen olur du kı

Şeker yüklemesiyle bebek kaybetme ne alaka yahu. İki dilim baklavadan daha az şeker alımı oluyor. 2024 yılında insanları nasıl korkutuyorlar.
Doktorlar bebek yada annenin hayatını tehlikeye atacak bir şey önerebilir mi sizce? Üstelik bütün dünyada bu uygulamalar sabit iken?

Ay kafayı yıycem sabahtan berı dört kere yemek yedim yıycek olsam hala yerım resmen masadan yeter deyip kalktım aksamada çok var daha üç kere daha yerım kesın 🤣🤣🤣 ama çok şükür lavabo sorunum yok rahatım o konuda gaz olayım hıc yok sankı güncelleme yemış gıbıyım, 🤣🤣🤣🤣

Şeker yüklemesiyle bebek kaybetme ne alaka yahu. İki dilim baklavadan daha az şeker alımı oluyor. 2024 yılında insanları nasıl korkutuyorlar.
Doktorlar bebek yada annenin hayatını tehlikeye atacak bir şey önerebilir mi sizce? Üstelik bütün dünyada bu uygulamalar sabit iken?
Aynen öyle şeker hastalıgı normal bırsey bebegı öldurme nerden cıkmıs eğer şeker varsa son zaman kadar konturol sıkı tutulur anı bırseyde alınır zaten

Kızlar selam. Ya aranızda gebelik kolestazını duyan var mı? Yüzüm boynum kaşınıyor kızarıklık döküntü oluştu. Karaciğer enzimlerime baktırdım sınırda bir yükseklik var. Perinatolog normal dedi ama safra enzimlerime baktırmam gerekmiş daha baktırmadım. ALP değerim 130 çıktı o biraz korkuttu beni. Alkalen fosfataz değeri de karaciğerle alakalıymış ama gebelikte de plesanta ürettiği için yüksek olabiliyormuş. Anlamadım gitti. Cildiyeye de randevu aldım ama daha 1 hafta var. Var mı hiç duyan eden başına gelen😢
Ben geçirdim 35. Haftamda öğrendim ama döküntüm yoktu el ve ayak içlerim çok kaşınıyordu ağlayaraknduşa girdiğimi bilirim iki değerimde 300 civarındaydı

Kızlar selam nasılsınız? Bugün şeker yüklememiz vardı ve gebelik şekerim çıktı. Canım çok sıkkın. Doktorumuz endokronoloji uzmanına görün dedi offf bana bi şeyler söyleyin lütfen :KK43:
Canım merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun 🙏🏼🙏🏼🙏🏼
Ben de bu gün şeker yüklemesi yaptırdım. Her kan verdiğimden hemen sonrasında ev tipi şeker aletiyle kendim de şekerini ölçtüm, 140 ın üzerinde değerler gördüm malesef. Senin değerlerin nasıl çıktı ve kaç Gr ile ölçüm yaptılar sana, rica etsem benimle paylaşır mısın?

Öncelikle başınız sağ olsun 🌸 Allah razı olsun cok teşekkür ederim uzun uzun yazdığınız zaman ayırdığınız için 🤲🏻 ben bu kadar ciddi sonuçlar olacağını bilmiyordum hatta bana herkes yaptırma gereksiz dedi doktorumda beni hiç bu konuda aydınlatmadı hangi haftada hastane de mi sağlık ocağında mı olacağını bile bilmiyorum açıkçası hatta çoğu kişi yaptırma şeker yüklemesinden sonra bebeği kaybetme ihtimali yüksek diye uyardı 🙄 bende bilgisiz olduğum için arada kaldım aynı tetanoz aşısı gibi .. tedaviyle gebe kalabildim o yüzden herseyden korkuyorum bilincsizlikte üstüne gelince kendimi cok sıkışmış hissediyorum
doktoruna direk sorabilirsin. hatta 1 kaç doktora bile sorabilirsin. ben bu süreçte 3 perinatolog 4 kadın doguma muayene oldum. dahiliye endokrine gittim bu surecte bikaç farklı. daha fazlasıyla uzaktan destek aldım. hepsi de şeker yuklemesını önerdi. hiç önermeyene rastlamadım. bizzat benim danıstıgım konustugum doktorlar bunlar. bazıları mesela şeker yuklemesı istemezsen aclık tokluk baktırabilirsin gibi sıfır şeker tuketıyorsan yaptırmayabilirsin die alternatifler sundugu oluyordu . ama arkasından da ama yıne de arada tatlı falan yıyorsan 2 baklavaya denk zaten ben öneririm dedi hepsi. tabi benim 1 kaybım oldugu için şuan alternatif sunan yok direk şeker yuklemesi yaptır diorlar hatta 75 lik yaptırıcam şimdi. şeker yuklemesinden bebek kaybını ben hiç duymadım açıkçası duyanlarda falancanın gelini, filancanın tanıdıgı, eltimin komşusunun yegeni, vs vs gibi hayalet isimleri örnek verıyorlar. dibine kadar git sen de bulamazsın. boyle bı vaka varsa konusmak isterim numarasını verırmısın dersen kimse o numarayı bulup sana vermez. 1 kaç defa şunu duydum mesela şeker yuklemesi yaptırdıktan sonra cocuk şeker olmus. yaa cocuk seker hastasıymıs zaten şeker yuklemesıyle ortaya cıkmıs işte ne güzel tespit edilmiş şükür. biz hastanede hiç aşı test vs yuzunden bebek kaybıyla karsılasmadık ama aşı olmadıgı için ya da şeker tespit edılemedigi için kaybedilen bebeklerle cok karsılastık. ben o sebeple bu konuda tıbba güvenmeyi öneriyorum. tetanozla ilgili erken haftalard yapıldıgında erken dogum suphesi vs olabılıyor dıye bi kanı da var ama ben ebeme sordum o hiç karsılasmadım dedi. yani doktorlar kendine eşine kailesine yaptırıyor zararı olsa yaptırmaz dıye dusunuyorum

Canım merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun 🙏🏼🙏🏼🙏🏼
Ben de bu gün şeker yüklemesi yaptırdım. Her kan verdiğimden hemen sonrasında ev tipi şeker aletiyle kendim de şekerini ölçtüm, 140 ın üzerinde değerler gördüm malesef. Senin değerlerin nasıl çıktı ve kaç Gr ile ölçüm yaptılar sana, rica etsem benimle paylaşır mısın?
merhaba tatlım. ikimize de geçmiş olsun diyelim. kuzum 75 gr ile ölçüm yaptılar, ama bende şöyle bi saçmalık oldu dün o anın sıcaklığıyla düşünemedim bugün aklıma geliyor hep. saat 9'u 10 geçe falan içeceği içmeye başladım, 9'u 22 mi ne geçiyordu bitirdim. ve benden ilk kanı 10 gibi aldılar. yani 1.saat diyor ama aslında 1 saat olmamıştı hiçbi şekilde. ha bu sonucu etkiler mi onu bilemem. ama bende 190 gibi bi değer çıktı işte ilk saat ölçümü malesef. senin kaç çıktı ? ikinci saat değerim de 140 gibi bişeydi o referans aralığındaydı. ama doktorum yine de gebelik şekeri var dedi endokronoloji uzmanına yönlendirdi yarın oraya gidicem işte..

X