2024 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    239
Bende ilk başta sizin gibi düşündüm yaptirmasam dedim ama yazışmalarda deneyimli annelerin yorumlarını görünce yaptırma konusunda düşüncelerim netleşti. Doktorum sadece down sendromu için test istesede sanırım tüm genetiğe baktırıp herhangi bir genetik problem olup olmadığına bakacağım tabiki rabbim neyi nasip ederse o elden birşey gelmez ama hayat kalitesini daha yüksektebilmek adına geç kalmamak için yaptırmaya karar verdim
Çok iyi düşünmüşsün inan varsa bile bilirsen ona göre anne karnında bile riskli olduğunu bilerek ilerliyorsun benim normal gebelik sanılıp önemsenmedi az daha bebeğimden oluyordum. Strese girip dışkısını yapmış yemiş 17 gün yoğun bakımda kaldı. Baştan bilinse hem kendini doğum sonrasından sonra o psikolojiye hazırlarsın hemde gebelikte kontrollerini ona göre yaparlar

Çok iyi düşünmüşsün inan varsa bile bilirsen ona göre anne karnında bile riskli olduğunu bilerek ilerliyorsun benim normal gebelik sanılıp önemsenmedi az daha bebeğimden oluyordum. Strese girip dışkısını yapmış yemiş 17 gün yoğun bakımda kaldı. Baştan bilinse hem kendini doğum sonrasından sonra o psikolojiye hazırlarsın hemde gebelikte kontrollerini ona göre yaparlar
Çok şükür bebişine birşey olmamış rabbim sana bağışlamış 🙏 önceden bilmek her zaman bu konuda iyi. İnşallah kimsenin bebeğinde problem çıkmasın hepsi sapasağlam gelsin dünyaya 🙏

18. haftada a
O nasıl bir şey acaba biraz daha açıklar mısınız kaçıncı haftada yapılıyor nasıl yapılıyor nereye yaptırdınız
O nasıl bir şey acaba biraz daha açıklar mısınız kaçıncı haftada yapılıyor nasıl yapılıyor nereye yaptırdınız ?
18. haftada amniosentez ile sıvı aldılar Özel genetik lab a gönderdiler Karyotip analizine ek olarak ekstra dolar üzerinden bir ödeme yaptık Mikroarray testi yapıldı Tüp bebek genetik tanılı embriyoydu ama iki kromozomunda segmental mozaik duplikasyon tanısı vardı Sonuç olarak test sonucu sağlıklı geldi ve sağlıkla kucağımıza aldık bebişi Şimdi spontan hamileyim yine dr larım hangi testi isterlerse yaptıracağım

18. haftada a

18. haftada amniosentez ile sıvı aldılar Özel genetik lab a gönderdiler Karyotip analizine ek olarak ekstra dolar üzerinden bir ödeme yaptık Mikroarray testi yapıldı Tüp bebek genetik tanılı embriyoydu ama iki kromozomunda segmental mozaik duplikasyon tanısı vardı Sonuç olarak test sonucu sağlıklı geldi ve sağlıkla kucağımıza aldık bebişi Şimdi spontan hamileyim yine dr larım hangi testi isterlerse yaptıracağım
Çok sevindim sağlıklı olmasına benim daha önceden Trizomi 21 sebebiyle bir kaybım var daha sonrasında da sekizinci haftada kalp durması sebebiyle eşimle ben de genetik tarama yaptırdık kalıtsal bir problem yok şimdi tüp bebekle hamileyim ama genetik taramalı değil açıkçası kafam çok karışık nipt test yeterli olur mu başka bir test yaptırmalı mıyız bunları düşünüyorum sürekli korkuyorum. Siz şimdiki gebeliğinizde ne yaptırmayı düşünüyorsunuz acaba

bu genetik tarama konusu çok kafamı karıştırıyor benim daha önce trizomi 21 den dolay kaybım var sonrasında da kalp durması muhtemelen o da sağlıksızdi eşim de ben de genetik tarama yaptırdık kalıtsal bir şey yok, bu bebeğimiz tüp bebek ama genetik tarama yaptırmamıştık. Şimdi 12. Haftada en kapsamli genetik taramayı yaptırmak istiyorum ama hangisi olduğu konusunda hiç bilgim yok fikri olan varsa yazarsa çok sevinirim.
Benimde fikrim yok bir arkadaşım bir hastane önerdi genetikte ilgili her testi yapıyorlarmış oradaki doktora gidip durumumuzu anlatıcaz. En kapsamlı hangisiyse ondan yapılmasını isticez.

Çok şükür bebişine birşey olmamış rabbim sana bağışlamış 🙏 önceden bilmek her zaman bu konuda iyi. İnşallah kimsenin bebeğinde problem çıkmasın hepsi sapasağlam gelsin dünyaya 🙏
Amin biz genetikle 6-7 aylık arasında öğrendik rapor çıkartıp eğitimlerine başladık direk. Doğduğu an bilip doğduğu an başlayanlar varmış eğitimlerine. Tabi ne kadar erken öğrenirsen o kadar iyi duruma geliyor çocuklar

Acaba avrupa yakasında hangi hastane doktora gidiyorsunuz bilgi verebilir mısınız bende doktor araştırma aşamasındayım ?
Fulya'da Müstecep Kavrut'a gidiyorum. Ağustos ayında operasyon geçirmiştim onu da Müstecep Bey yapmıştı. Çok çok çok memnunum 🥰

Hamilelik te meyveli soda sıkıntı yapmaz dimi sade içemiyorum yemek yiyorum kusamıyorum rahatsizlaniyorum bende dedi meyveli soda aldircam
Bende elmalı soda aşeriyorum arada içiyorum ama işyerinde arkadaşlar meyveli sodaya şeker şurubu katılıyor içmesen daha iyi olur dediler artık cok canım çekerse azıcık içiyorum. Sadeye limon sıkıp elma dilimleyip içebilirsiniz belki

Canim cok sevindim sende rahatladin artik ama bak evham islerinden biraz cik rahatla huysuz bebekler doguracaz yoksa😀 bi problem yoktur gönlünü ferah tut ben kalp atisindan sonra rahatladim bulantim yok diye sizlanirken 3 gundur bulantilatim da basladi hersey yolunda diyorum kendi kendime sürekli
Su kalp atisi disindaki atan seyi de anlasak o zamn ben dr huzurlu bir gebelik gecirecem☺☺

Bu arada dün doktorum amniyosentezin riskli olduğundan bahsetti karından iğne sokulduğu için enfeksiyon kapma riski oluyormuş, ama artık tıp ilerlediği için anne kanından bebeğin kromozomlarını görebiliyorlarmuş artık. acaba fetal DNA dan mı bahsetti? Adını söylemedi açıklamasını yaptı. tüm bu kavramlara yeni olduğum için o anda soramadım da.

X