2022 Mart Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• Ankete Katılan
    276
Kızlar herkese iyi geceler. Bugün hayatımın en kabus dolu gününü geçirdim. Umarım kimsenin başına gelmez. Oğlum sabahtan beri mizmizdi. Aslinda genel olarak mızmız olduğu için çok takılmadım ama sonra başımıza gelmeyen kalmadı. Öğlen uyudu uyandı. Bende biraz sakinlessin diye duşa sokup dışarı çıkarmayı planladım. Neyse duşa girmek istemedi hissetti çocuk sanki ama ben salak gibi soktum ısrarla. Neyse çıkmaya çalışıyor falan cebellesiyo sürekli. Ki duşa girmeye bayılır. Hadi bıcı bıcı yapalım diyince banyoya koşar. Herneyse banyoda çok kötü düştü. Kafasi mermere değil ama duşa kabinin yer ile temas eden o süpürgelik gibi olan metal yerine değdi. Önce ağzını vurdu sandım baktım kan vs yok. Çocuğu hala yıkamaya devam ediyorum deli gibi. Sonra kafasina su tutacakken bi baktım ki alnı kocaman şişmiş ve kanıyor. O an ölmediğime dua ediyorum resmen. Aklımı yitirdim saniyeler icinde. Oyle hafif bir kanama ama çok fazla şişmişti alnı. Nasıl çıkardım duştan nasi araba kullanıp doktora gittim bilmiyorim. Doktor bi bakalim dikislik bi durum var mı diyince. Kafamda tonlarca senaryo kurdum. Ya dikiş atılırsa ya iz kalırsa benim yüzümden diye. Çok şükür dikislik bir durum degilmiş kendi kendine iyileşir dedi doktorumuz🙏🏻🙏🏻 morarma için bir krem verdi. 4-5 güne kadar geçer dedi. Ama o görüntü o şok anım aklımdan çıkmıyor o kadar cok ağladım ki. Allah'ım tüm bebeklerimizi en ufak kazalardan bile.korusun. tüm kötü gözlerden korusun inşallah. Eğer bu mesaji okursanız bize dua eder misiniz kuzum hemen iyileşsin. İz falan kalmaz umarım bilemiyorum ama. Sizlerde aman çok dikkatli olun duş yaptırırken. Bu arada ayağı kaydığı için de düşmedi. Şöyle ki ben duşa kabinin icinde bebekliğinden beri kullandığımız küveti koyup onu da içinde yikiyodum. Ama bayadır artık küvete oturmak iştemiyo.kuvette ayaga kalkiyodu. Neyse yine oyle yapti ve kuvetin bi tarafına bastırınca küvet tepetaklak olup düştü kuzum da. Aman siz siz olun dikkat edin. Bizede dualarınız eksik etmeyin😓😓
Ah canim olacagi varmis sen uzulme
Ben yazliktayim babamin yaninda gelirken katlanabilur kuveti getirmedim bildigin legende yikiyorum cok seviyor cok hosuna gidiyor ama kayip duser mi kesinlikle cok kolay olacagu varmis sen nekadar dikkat etsende

Benimde tirmanma hastaligi var heryere tirnaniyo koltik yatak sandalye
Benim ustume, dusmuyormu dusuyor tabi gecen dustu agzindan hafif kan geldi ama isirdi herhalde yanagini baya agladi cok sukur bisey olmadi
Duse kalka buyucekler ya bebeler

Senin kız kilo almaya meyilli demek ki . Bu da genetik bence kimi yer yer kilo almaz bazısı da su içse yarar 😅
benim cocuklar bebekken tombik olup 1 yas sonrasi zayifliyorlar aslinda abiler oyle. Buyuk oglum 3. Sinifda yeniden kilo aldi simdi 10. Sınıf arada diyet vs yapio boy atınca zayifladi gerci ortanca hala zayif. Kilo zor esimde bende kilo.almaya cok meyilliz onun icin kilodan korkuyorum. 10 kilo olsa uzulmezdim kesinlikle. Yemeden boyle gobuslu yese ne olur artik

benim cocuklar bebekken tombik olup 1 yas sonrasi zayifliyorlar aslinda abiler oyle. Buyuk oglum 3. Sinifda yeniden kilo aldi simdi 10. Sınıf arada diyet vs yapio boy atınca zayifladi gerci ortanca hala zayif. Kilo zor esimde bende kilo.almaya cok meyilliz onun icin kilodan korkuyorum. 10 kilo olsa uzulmezdim kesinlikle. Yemeden boyle gobuslu yese ne olur artik
Sütü azalt gündüzleri verme. Disarda takilin. Sürekli oyala. Yoksa sütten kesmek imkNsiz. Biz de evde olunca bizimki sürekli memeye gelip aaaa burdaaa süüü diyor.
Meme azalimca mecburen yemek yiyorlar.
Bizim ki döke döke kendi yiyor.
Bizim durum cok vahimdi. Asla birsey yemiyordu. Sütten de kilo almiyordu.

Sütü azalt gündüzleri verme. Disarda takilin. Sürekli oyala. Yoksa sütten kesmek imkNsiz. Biz de evde olunca bizimki sürekli memeye gelip aaaa burdaaa süüü diyor.
Meme azalimca mecburen yemek yiyorlar.
Bizim ki döke döke kendi yiyor.
Bizim durum cok vahimdi. Asla birsey yemiyordu. Sütten de kilo almiyordu.
Bu sütten kilo aliyor diye hic azaltmayi dusunmedim hatta ekstra milupa pipetli devam sutune basladik cunku birsey yemiyo onda demir vs var takviye olsum diye. Acda olsa cogu seyi tiksiniyor. Sevdigi hicbirseyi artik sevmiyo gecicekdir diye umuyorum.okullar acilsin abiler okula gitsin duzene giricez insaAllah.

Bu sütten kilo aliyor diye hic azaltmayi dusunmedim hatta ekstra milupa pipetli devam sutune basladik cunku birsey yemiyo onda demir vs var takviye olsum diye. Acda olsa cogu seyi tiksiniyor. Sevdigi hicbirseyi artik sevmiyo gecicekdir diye umuyorum.okullar acilsin abiler okula gitsin duzene giricez insaAllah.
Biz de de ayni öyleydi.
Dondurma cikolata dair hicbirsey i tatmiyordu bile.
Bunun cözümü sütü azaltman. Anne sütü aldigi sürece yemek yemesi zor.
Birde yemek yerken özgür birak. Önüne koy ve ilgilenme. Uzaktan izle.
Beslenme uzmanlari öyle öneriyor.

Biz de de ayni öyleydi.
Dondurma cikolata dair hicbirsey i tatmiyordu bile.
Bunun cözümü sütü azaltman. Anne sütü aldigi sürece yemek yemesi zor.
Birde yemek yerken özgür birak. Önüne koy ve ilgilenme. Uzaktan izle.
Beslenme uzmanlari öyle öneriyor.
Deneyim azaltmayi bakiyim bi. Catalla yiyor zaten bircok seyi sulu vermiyorum sadece ama azaltmayi demeyim 👍🏻

Selam kızlar. Hızlıca okudum mesajlarınızı. Benim oğlanı geçenlerde doktora götürdüK, kilo 13.5, boy 90 cm Yalnız konuşmasını kafaya takıyorum. Her şeyi anlıyor ama ikili cümleler yok. Anne, baba, anneanne, dede, ay dede, bardak, karga, bir, meme, beybi, aga, abi, abla filan gibi basit kelimeleri var Şu an size örnek vermek için yazdığım hızlıca aklıma gelen kelimeler. Kitap okuyoruz biz de, hatta cırtlı Kitaplar aldım acayip seviyor ama çocuk konuşmuyor. Attı, gitti, bitti filan yok. Attın mı oğlum diyorum mesela, eliyle attı işareti yapıyor ama Dile dökmüyor. Ses taklidi olarak devam etmeyi daha çok seviyor sanırım. Kuşun cik, karganın gak, arabanın düt sesleri gibi taklitler. komut alması, her söylediğimizi anlaması gayet iyi. Oyuncaklarını istiyorum, hangisini istiyorsam getiriyor, eşyaların ne olduğunu biliyor. atıyorum tekli koltuk, davlumbaz, sandalye nerde dediğimde gidip ”bu” diyor. çok güzel saklambaç oynuyor mesela. Duvara falan kafasını yaslayıp kendince sayıyor ben saklanana kadar. 17 ayını doldurdu. Umarım 18’de bülbül gibi şakır. Üzülüyorum bu duruma.

Meme olayı da bizde günde 2 kez. Çok çok çok zorda kalırsak 3 oluyor. Her şeyi yiyor, o yüzden beni şifa niyetine emsin diye düşünüyorum. Genelde öğlen ve akşam işten geldiğimde (ya da gece yatmadan) önce emiyor. Bizde durumlar böyle.

Selam kızlar. Hızlıca okudum mesajlarınızı. Benim oğlanı geçenlerde doktora götürdüK, kilo 13.5, boy 90 cm Yalnız konuşmasını kafaya takıyorum. Her şeyi anlıyor ama ikili cümleler yok. Anne, baba, anneanne, dede, ay dede, bardak, karga, bir, meme, beybi, aga, abi, abla filan gibi basit kelimeleri var Şu an size örnek vermek için yazdığım hızlıca aklıma gelen kelimeler. Kitap okuyoruz biz de, hatta cırtlı Kitaplar aldım acayip seviyor ama çocuk konuşmuyor. Attı, gitti, bitti filan yok. Attın mı oğlum diyorum mesela, eliyle attı işareti yapıyor ama Dile dökmüyor. Ses taklidi olarak devam etmeyi daha çok seviyor sanırım. Kuşun cik, karganın gak, arabanın düt sesleri gibi taklitler. komut alması, her söylediğimizi anlaması gayet iyi. Oyuncaklarını istiyorum, hangisini istiyorsam getiriyor, eşyaların ne olduğunu biliyor. atıyorum tekli koltuk, davlumbaz, sandalye nerde dediğimde gidip ”bu” diyor. çok güzel saklambaç oynuyor mesela. Duvara falan kafasını yaslayıp kendince sayıyor ben saklanana kadar. 17 ayını doldurdu. Umarım 18’de bülbül gibi şakır. Üzülüyorum bu duruma.

Meme olayı da bizde günde 2 kez. Çok çok çok zorda kalırsak 3 oluyor. Her şeyi yiyor, o yüzden beni şifa niyetine emsin diye düşünüyorum. Genelde öğlen ve akşam işten geldiğimde (ya da gece yatmadan) önce emiyor. Bizde durumlar böyle.
Alsem abartma istersen 😀 2 yaşına kadar 2 li cümle kurması gerekiyor . Daha çok var o zamanlara üzülecek bir durum yok 😊

Bence çocuğu konuşturmanin en iyi yolu kitaplardan ziyade oyun oynamak ben bunu keşfettim son zamanlarda . Mesela at demiyordu şimdi geçen top oynarken atıyım mı dedim at dedi o günden beri hep at diyor . Asansörü mesela kendisi çağırıyor kapı açılacağı zaman açılsın mi diyorum aç diyor gibi . Bu dönemde sembolik oyunlar çok önemliymiş. Evcilik, doktorculuk gibi

Bir de dil gelişiminde çocuğun anı anını tutmuyor bence ya . Bizim oğlan mesela bazen bülbül gibi oluyor bazende hiç konuşmuyor. Özellikle diş çıkarma döneminde😅 geçenlerde yazmıştım hatta bu ara meme ve babadan başka bir şey demiyor diye . Sanki her şeyi unutmuş gibiydi . Sonra ne olduysa yine bülbül olmaya başladı. Evde 1 dk susmuyor neredeyse . Çoğu anlamsiz yani kendi kendi bir şeyler anlatıp duruyor😅

Ay ne bileyim, kelime sayısı da öyle aman aman değil. üzüldüm işte 😅

Kelime sayısı düşünülen kadar önemli değilmiş canım. Geçen bicir bicirdako terapist anlatıyordu hatta son zamanlarda bütün kelimeleri , sayıları bilen ancak konuşamayan çocukların sayısı artmış
Sebebinin de kelime sayısına odaklanmak olduğunu söylüyor . Kelime sayısı evet önemli olabilir ama onu nasıl ifade edecek olması daha önemli diyor .
18 .Aydan sonra konuşmayla ilgili beyin kıvrımları büyüyormuş. Şu 6 ayda neler değişir .

Kelime sayısı düşünülen kadar önemli değilmiş canım. Geçen bicir bicirdako terapist anlatıyordu hatta son zamanlarda bütün kelimeleri , sayıları bilen ancak konuşamayan çocukların sayısı artmış
Sebebinin de kelime sayısına odaklanmak olduğunu söylüyor . Kelime sayısı evet önemli olabilir ama onu nasıl ifade edecek olması daha önemli diyor .
18 .Aydan sonra konuşmayla ilgili beyin kıvrımları büyüyormuş. Şu 6 ayda neler değişir .
Evet bak gerçekten neyin ne olduğunu biliyor ama konuşmaya dökmek yok. Neyse bekleyelim bakalım. ne kaldı 18. aya 🤭

Bizimki daha anne bile demiyor

Siz Almanya'da yaşıyordunuz dimi çift dilli mi yetişiyor? O zaman daha geç konuşuyorlarmış
Evt almanyadayiz.
Otomatik çift dil konuşuyoruz artık fark bile etmiyoruz.
Bizim kiz sürekli konuşuyor ama ne konuştuğunu pek anlamıyoruz. Belki de kendince yeni dil kesf etmiştir Türkçelialmanca . 😀😃🙂
Ama bizim büyük te cok geç konuştu.
Iki buçuk yaşında. O günden beri hiç susmuyor 😀😃

Günde 2 kere emzirmek mii rüya gibi bişey bizim için. Eğer evde başbaşaysak sayamayacağim kadar çok memede diyebilirim. O yüzden evde durmamaya çalışıyorum. Çünkü gece gündüz meme işi oldukça yorucu oluyo. Ben aktif olarak çalışmadığım için sürekli birlikteyiz ve meme işi çok fena durumda. Ek gıdanın en başından beri iştahsız bir bebek bizimki halen de devam o şekilde. 11 kilo bile olmamiştir daha. Onun dışında konuşma fena değil bizde ama sizinde dediği gibi bazen söylediği kelimeleri unutmuş gibi hiç kullanmıyor. Bazen de ustuste yeni öğrendiğini soleyip duruyo. Bizde kitaplar çok etkili ama şöyle ki yani ben kitapta yazanı okuyup gecmiyorum. Ekstra hikaye katıyorum. İşte resimli kitaplarda detaylı tek tek herşeyi anlatıyorum. Canlı gosterebileceğim bir örnek varsa gosterip pekiştirmeye çalışıyorum . Bunlar bizde baya bi kelime kattı. Onun dışında söylediğimiz her kelimeyi kendince tekrar ediyo. Ha bi de şarkıları var kendi kendine şarkılar söylüyor. Anlayamiyoruz ama tabi bebekce😂😂 ben fış fış kayikciyı söylüyorum mesela o da sonra bi şarkı söylüyor gibi😂😂

Benim kızım hala 9 kilo olmadı kızlar formunu korumaya devam. İştahsızlık hat safhada. Tahlil için doktora götüreceğim 😔

Benim kızım hala 9 kilo olmadı kızlar formunu korumaya devam. İştahsızlık hat safhada. Tahlil için doktora götüreceğim 😔
Üzülme bizimki de öyle. En son 8800 olmuştu.
Ama yemeye başladı şükür.
Ben de 18 yasimdan beri 53 kiloyum.
Kizlarim da narin olacak sanırım.

Üzülme bizimki de öyle. En son 8800 olmuştu.
Ama yemeye başladı şükür.
Ben de 18 yasimdan beri 53 kiloyum.
Kizlarim da narin olacak sanırım.
Benimki enson 15 aylıkken 8300 dü. Dün tarttım 8500 çıktı. Kilosundan dolayı üzülmüyorum artık. Sadece iştahsızlık tırnaklarda kırık var. Vitamin alamıyor yemediği için. Ona kafam takıldı 😔 hala 4 dşi var.

X