2021 Eylül Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
Bebeğin yüzünde çıkan kırmızı şeyler hem çoğaldı hem büyüdü. Doktor çok normal dedi bebklerde olur nemlendirici sürün dedi. Ama gece aşırı huzursuzdu ilk defa hiç uyumadı hep ağladı. Tanıdığım bir doktor ve 1 hemşireye fotoğraf attım süt alerjisi dediler. Bilmiyorum kakası normal sarı. Mukus kan yok. Tesadüf mü oldu huzursuzluk ve kızarıklık. Yoksa süt alerjisi mi gerçekten anlamadım. Bir de bebek sarılığı iyice attı. Aşırı uykucu bir şeydi. Tüm gün sesi çıkmazdı. Acaba şimdi gerçek yüzü mü ortaya çıkıyor dedim.
İki türlü kırmızılık oluyor. Birisi yeni doğunca biraz daha geniş alanda ucu iltihaplı gibi hemen sönen açan kırmızıliklar (bunlar dış dünyaya adapte olurken hormon kaynaklı kızarıklıklar) diğeri isilik gibi sadece küçük noktalar ( bu şimdi bizde de var doktora foto attım çok onemsemedi). Eğer bunun gibi beneklerden bahsediyorsan süt alerjisi değil kesinlikle canım. Süt alerjisi eğer cilt tepkiliyse bundan çok daha büyük yara gibi oluyor ve uzun süre geçmiyor. Tesadüf olmuştur diye düşünüyorum. Bir de sütun sindirimi alerji olmasa bile zor olduğu için eğer iciyorsan süt yerine yoğurt kefir tüket mutlaka (büyük kızım 4 yaşında ve hala süt vermeyi tercih etmiyorum, aslında sütün bizim sindirim sistemimize çok uygun bir besin olmadığını söylüyorlar. neyse ki yoğurt kefir seviyor)

Bebisim minik bebek diye ilk zamanlarda diktor mama takviyesi yapalim dedi ilk 10 gun max 2 kere 30 cc mama verdim. Sutum aslinda artmisri ama sarilik olmasin diye verdim. Mamanin kasik biberon ile verilmesini tavsiye ederim, avent meme reddi yapmiyor diyorlardi ancak cevremden duydugum kadariyla oyle olmadi. Bu arada ben bosver gerek olursa alirim dedigim her seyi aldim 😁 mesela korbell cop kovasi, gumus kapak, kasik biberon. Kendi tecrubelerimi pek yazamamistim foruma aklima gelmisken soyleyim dedim🤗
Aynen ben de avent kullandım meme reddi yapmıyor diye ama malesef yaptı halbuki kaşık biberon da almıştım ödemlerimden dikiş ağrılarımdan unuttum kullanmayı aklıma ilk avent geldi onu kullandım acemilik işte

Kızlar bugün 14.30da kontrolüm var. Önceki kontrolde doktorum 41e kadar bekliyorum olmazsa suni sancıyla tetikliyoruz demişti. Ben size şeyi sormak istiyorum sizce suni sancı mı daha iyi yoksa direk sezaryen olmak mı? Bu düşünce kafami karıştırmaya başladı. Suni sancıda süreç uzun sürerse bebek strese giriyor ve kalp atışı yavaşlıyor sonra acil sezaryene alıyorlar. Bunu dün sağlıkçı arkadaşımda söyledi burda da defalarca okuduk. Acaba eğer gelmezse direk sezaryen olmak istiyorum mu desem kafam çok karışık. Ilk doğum zor olur derler, suni sancıyla bebeğime ve kendime zarar vermek istemiyorum ille de normal doğum olsun diye bir takıntım yok yeter ki sağlıkla gelsin.
Bebeğin kilosuna, senin çatina göre doktorun yönlendirir belki. Normal doğum çok istemiştim ama kısmet olmayınca olmuyor, düşüncende çok haklısın takıntı haline getirmemissin. Senin için hayırlısı neyse o olsun canım

Kızlar bugün 14.30da kontrolüm var. Önceki kontrolde doktorum 41e kadar bekliyorum olmazsa suni sancıyla tetikliyoruz demişti. Ben size şeyi sormak istiyorum sizce suni sancı mı daha iyi yoksa direk sezaryen olmak mı? Bu düşünce kafami karıştırmaya başladı. Suni sancıda süreç uzun sürerse bebek strese giriyor ve kalp atışı yavaşlıyor sonra acil sezaryene alıyorlar. Bunu dün sağlıkçı arkadaşımda söyledi burda da defalarca okuduk. Acaba eğer gelmezse direk sezaryen olmak istiyorum mu desem kafam çok karışık. Ilk doğum zor olur derler, suni sancıyla bebeğime ve kendime zarar vermek istemiyorum ille de normal doğum olsun diye bir takıntım yok yeter ki sağlıkla gelsin.
Benim de aklımda hep ya suni işe yaramazsa sezeryana kalırsam çektiğim acıyla kalırım vardı. Ben ama çok istiyordum normal doğum .. ve 4 saatte 10 cm açılma oldu.. oldukça minimum bir süre ilk doğum için aslında ve bu sebeple şiddetli bi sancım oldu ne yalan söylim bu kadar zorlanacağımı hiç düşünmemiştim.. benim hikayem pek pozitif değil ama pişman mısın dersen hayır değilim sağlıkla kavuştum çocuğuma.. her şeyden önemlisi tam ne istediğin ve vücudunun buna uygunluğu… eğer gerçekten istiyorsan doktorunda sakınca görmüyorsa denenebilir

Sabah sabah gerildim iyi mi... Tomris'in emzirme notlarını okumak aklıma geldi. Annemle paylaşıyorum. Suratı değişti, mama vermeyeceğim diye korkuyor. Mamayla doymuş çocuğum. Günlerdir açtı sanki... Mama yiyince daha uzun uyuyor ya, çocuk doydu, yoksa aç. Bende salaklık ne anlatıyorsun, oku geç... Sütüm azalıyor gibi hissediyorum böyle olunca. Belki psikolojik olarak böyle hissediyorum ama bunaldım bu mama diretmelerinden. Olmasa amenna. Aç bırakacak değilim. Çocuk oldu 19 günlük, sarılık olmadı, kilo gelişimi de iyi. Beni bi salın diye bağırasım var artık.
Bagir o zaman ama uygun bir dille bagir
Ben de annemin yanindayim bi de bizimki sarilik oldu
Annem basladi gece uyumuyo sen de yorulma ben veririm mama
Gunduz durmuyo sen dinlen ben veririm mama
Artik baktim olmuycak dedim ki
Annem ben once emzireyim sonra sen mamayi verirsin
Bu seferde basladi sen zorluyosun seni emerken bebek yoruluyo sonra mamayi almiyo direk mamayi verelim
Ben de baktim ben ne desem bos
Bebek uyanir uyanmaz hemen aliyorum emziriyorum gelip kucagimdan alamiyo emmesi bitince de anne mama verebilir misin diyodum yani once emsin diye demekten vazgectim hic aciklama yapmadan emziriyodum sukur simdi her sey duzene girdi

Bebeğin kilosuna, senin çatina göre doktorun yönlendirir belki. Normal doğum çok istemiştim ama kısmet olmayınca olmuyor, düşüncende çok haklısın takıntı haline getirmemissin. Senin için hayırlısı neyse o olsun canım
Çok teşekkür ederim. Çatı muayenem olmuştu normal doğum için gayet iyi dedi doktorum bende cok istiyorum ama bizim bebiş gelmiyor. Son günler artık yani hangisi daha sağlıklıysa o olsun istiyorum.

Benim doktorum bugün bebeğin hareketlerini takip edelim, her saat hareket olmazsa hastaneye gelin dedi. Mesela bir saat boyunca hiç hareket etmezse gelin gibi. Çok gerildim

Benim de aklımda hep ya suni işe yaramazsa sezeryana kalırsam çektiğim acıyla kalırım vardı. Ben ama çok istiyordum normal doğum .. ve 4 saatte 10 cm açılma oldu.. oldukça minimum bir süre ilk doğum için aslında ve bu sebeple şiddetli bi sancım oldu ne yalan söylim bu kadar zorlanacağımı hiç düşünmemiştim.. benim hikayem pek pozitif değil ama pişman mısın dersen hayır değilim sağlıkla kavuştum çocuğuma.. her şeyden önemlisi tam ne istediğin ve vücudunun buna uygunluğu… eğer gerçekten istiyorsan doktorunda sakınca görmüyorsa denenebilir
Bende en başından beri normal doğumu çok istiyorum hep pozitiftim ama son 4 gün kaldı 😅 zorluğuna razıyım sadece bebegimin kalp atışları yavaşlar ya da açılma durur falan diye korkuyorum. Bende böyle biraz korkusuzluk var ne yaşayacağımı tam bilmiyorum ya cahil cesareti yani o yüzden iki doğum şeklinden de korkmuyorum. Çatım uygun normal doğum yapalım dedi doktorum tek sorun bebeğin gelmeye niyeti yok gibi.

Benimde durumum aynı seninle pazartesi gidicem olmazsa haftaya suni sancıyla başlatıcaklar. Ben bi normal denemek istiyorum olmazsa risk oluşturursa sezeryan alcaklar ama en azından denemek istiyorum. Belki sancı verdikten sonra hemen açılmam olacak 1 saatte doğurucam bilemiyorum ki. Annemin bütün doğumları suni sancıyla olmuş sordumda ona yani her şekilde sancı çekiyorsun farketmez demişti. Ben senin doğumunun zor olacağını düşünmüyorum. Erkenden açılman olmuştuya bence çabuk doğurursun gibi geliyor. İstersen en azından bi dene suni sancıyı zaten ne bebeği nede seni riske atmazlar hemen alırlar sezeryana.

Canım sadece süt verirken kac saatte bir uyanıp emmek istiyodu? Emzirme bitip hala araniyosa emzik falan mi versen çünkü emme ihtiyacini tatmin etmek de istiyor olabilir
2 saatten önce uyanmıyor. Uyansa da gazı için ya da altını kirlettiği için uyanıyor. Emzik veriyorum ama hep tutmuyor. Memede uyumayı da seviyor.
Bebegin doymadigini düşünüyolarsa sütünü artırmanın yollarını araştırmaları lazım. İncir dereotu bulgur yeyip bol bol uyumani sağlamaları lazım. Mama öcü değil günümüzde cok da güzel mamalar var ama sütün varken cok gereksiz tabiki..
Mama karşıtı değilim zaten. Iyi ki var. Ama bu mama ver baskısı canımı sıkıyor artık. Biberonla beskendikten sonra göğsümü almakta ilk etapta zorlanıyor ki şırınga da denedim daha kötü oldu. Anlamıyorlar. Karışmasalar biz kızımla iyiyiz. Günde bir kez mama vermeyi ben de kabul ettim zaten. Benim kızdığım nokta hep mama versem sesleri çıkmayacak, emzir demeyecekler.

Elbette herkes için yorucu bir süreç haklısın ama doğru söylüyorsun sık sık emzir demelerini isterim bende. Hem çok uyuması iyi bir şey değil ki annelerimiz büyükler öyle sanıyor işte. Inşallah daha anlayışlı bir süreç olur senin için. Onlarda kötülük için demiyor tabi ama biraz bizi üzüyorlar bu süreçte fark etmeden.
Çocuğun açlıktan uyuduğunu anlatana kadar 1 haftam geçti. 🤦🏼‍♀️ Karnı aç olsa uyur mu dediler sürekli... Allahtan hemşire uyardı da duydular.

Bu durum lohusalikta da en ufak bi aksilikte devam ediyor. Bebek memeyi tutmuyor ben beceremiyorum diyosun, kaka yapmıyor acı çekiyor cocuk benim yüzümden diyosun, aynada kilolarına bakiyosun falan hep bi sebep bulunuyo ağlamak icin.. benim öyle en azından
Bende bu durum çok ufak bi kıvılcımla başladı sağolsun eşimde tuzu biberi oldu onunla da kavga ettim . Doğuma iki günüm kaldı sanki herkes elele vermiş benim sinirimi zıplatıyo gibi hissediyorum

Doktor kontrolüne gittiğinde anneni de götür bence. Mama vermene gerek olmadığını doktorun ağzından duysun belki ikna olur😊 mamanin sindirimi daha zor olduğu için uzun uyuması çok normal. Neyse sen kendi içinden geçeni yap canım, annene eşine de he de geç. Doktor kontrolünde beraber sorarız mamaya gerek var mı diye dersin. Boşuna strese girip etkilenme. Onlar da biyerde söylemeyi bırakacaklardir elbet.
Annem 1 haftaya gider sanırım. O gidince bu konuda biraz rahatlarım artık. 🤭

Sabah sabah gerildim iyi mi... Tomris'in emzirme notlarını okumak aklıma geldi. Annemle paylaşıyorum. Suratı değişti, mama vermeyeceğim diye korkuyor. Mamayla doymuş çocuğum. Günlerdir açtı sanki... Mama yiyince daha uzun uyuyor ya, çocuk doydu, yoksa aç. Bende salaklık ne anlatıyorsun, oku geç... Sütüm azalıyor gibi hissediyorum böyle olunca. Belki psikolojik olarak böyle hissediyorum ama bunaldım bu mama diretmelerinden. Olmasa amenna. Aç bırakacak değilim. Çocuk oldu 19 günlük, sarılık olmadı, kilo gelişimi de iyi. Beni bi salın diye bağırasım var artık.
Kuzum bakma sen duyma bi kulaktan girsin diğerinden çıksın. Ben görmemezlikten gelirim böyle durumlarda evet evet der geçerim. O kadar güzel bir rahatlık ki anlatamam. Hiç gerek yok gerilmeye ne laf söyle kalbini kır ne de dediğini yap benim anamda tam tersi su bile verme dicek eminim. Daha bebek doğmadan başladılar arkadaşım emzik illaki ver diyor, annem verme sakın diyor 😂 doktorların kimisi ver diyor kimisi verme diyor onlarda dengesiz yani. Herkes dengesiz oluyor senide içine çekiyolarr.. salla gitsin ne kafana takıyosun bebeğine bak görmezden gel herkesi☺️☺️

Benimde durumum aynı seninle pazartesi gidicem olmazsa haftaya suni sancıyla başlatıcaklar. Ben bi normal denemek istiyorum olmazsa risk oluşturursa sezeryan alcaklar ama en azından denemek istiyorum. Belki sancı verdikten sonra hemen açılmam olacak 1 saatte doğurucam bilemiyorum ki. Annemin bütün doğumları suni sancıyla olmuş sordumda ona yani her şekilde sancı çekiyorsun farketmez demişti. Ben senin doğumunun zor olacağını düşünmüyorum. Erkenden açılman olmuştuya bence çabuk doğurursun gibi geliyor. İstersen en azından bi dene suni sancıyı zaten ne bebeği nede seni riske atmazlar hemen alırlar sezeryana.
Kafam o kadar karıştı ki her şey birbirine girdi sanki. Inşallah bugün nstde biraz sancım çıkar da umudum olur. Evet ya daha hiç sancı yokken 2 cm açılma olmuştu o yüzden bende suni sancı ise yarar diyordum ama arkadaşımda biraz gözümü korkutunca bir geri cekilmedim değil yani. Hayırlısı olsun bakalım biraz suni sancıyla deneriz olmazsa dediğin gibi zaten hemen sezaryene alırlar nasip. Inşallah hepimizinki sağlıkla gelir 🌸

Seni çok iyi anlıyorum . Benim annemde öyle . Sanki mama verilmese pintiliğimizden almadık vermiyoz diye düşünecek. Yani ben mamaya öcü gibi bakanda biri değilim illa olsun diyende biri değilim gerekli olursa zaten mecbur . Her biri bi yerden diretir zaten . En güzeli bebekle tek kalmak sanırım

Bagir o zaman ama uygun bir dille bagir
Ben de annemin yanindayim bi de bizimki sarilik oldu
Annem basladi gece uyumuyo sen de yorulma ben veririm mama
Gunduz durmuyo sen dinlen ben veririm mama
Artik baktim olmuycak dedim ki
Annem ben once emzireyim sonra sen mamayi verirsin
Bu seferde basladi sen zorluyosun seni emerken bebek yoruluyo sonra mamayi almiyo direk mamayi verelim
Ben de baktim ben ne desem bos
Bebek uyanir uyanmaz hemen aliyorum emziriyorum gelip kucagimdan alamiyo emmesi bitince de anne mama verebilir misin diyodum yani once emsin diye demekten vazgectim hic aciklama yapmadan emziriyodum sukur simdi her sey duzene girdi
Sen de çok zorlanmışsın ☹️ Anlıyorum iyi niyetliler, evle ilgilenirken de çok yoruluyor kiyamiyorum. Ama emzirmek konusunda rahat bırakılmak istiyorum. Kucağımıza ağır geliyor artık, kilo aldı diyoruz. Daha ne istiyorlar ki... Doktor gelişimini iyi bulmasa vallahi sorun yapmam mama veririm, niye vermeyim ki. Ama sütüm var, görüyorlar.

Çocuğun açlıktan uyuduğunu anlatana kadar 1 haftam geçti. 🤦🏼‍♀️ Karnı aç olsa uyur mu dediler sürekli... Allahtan hemşire uyardı da duydular.
Önceden böyle şeyler pek bilinmiyordu ya onlar da kendince doğruyu o sanıyorlar. Sana söylüyorum ama bakalım ben neler yasicam hem ablam hem annem hem kayınvalidem olucak başımda 😅 ablam tıbba karşı değil ama arada dengesi bozuluyor, k.valideme göre doktorlarda her zaman doğruyu bilmiyor onların her dediğini yapmamak lazım, annem sessizdir ama mama ve suni sancıya hep mesafelidir 😅 huni takıp gezicem 1 hafta 😂

Kuzum bakma sen duyma bi kulaktan girsin diğerinden çıksın. Ben görmemezlikten gelirim böyle durumlarda evet evet der geçerim. O kadar güzel bir rahatlık ki anlatamam. Hiç gerek yok gerilmeye ne laf söyle kalbini kır ne de dediğini yap benim anamda tam tersi su bile verme dicek eminim. Daha bebek doğmadan başladılar arkadaşım emzik illaki ver diyor, annem verme sakın diyor 😂 doktorların kimisi ver diyor kimisi verme diyor onlarda dengesiz yani. Herkes dengesiz oluyor senide içine çekiyolarr.. salla gitsin ne kafana takıyosun bebeğine bak görmezden gel herkesi☺️☺️
Ahhh keşke görmezden gelebilsem. İçimden kv, kp ve gorumcelere laf sayıyorum. Basarabilsem o sesi susturacağım 😂

X